8 vjet burg për shqiptarin në Itali, detyronte bashkëshorten të kryente marrëdhënie seksuale

7 Dhjetor 2022, 21:20Kronika TEMA

8 vjet burg për shqiptarin në Itali, detyronte bashkëshorten

Tetë vjet burg për abuzim në familje, plagosje dhe sulm seksual. Ky është dënimi që të martën më 6 dhjetor, Gjykata e Varese-s ka dhënë për një 54-vjeçar shqiptar. Për disa vite ai ishte në gjykim për abuzim ndaj gruas së tij, po ashtu shqiptare.

Sipas asaj që shkruajnë mediat, gruaja, identiteti i të cilës nuk është bërë publike, denoncoi bashkëshortin edhe për marrjen e një sasie parash prej 2 mijë eurosh.

Marrëdhënia e dhunshme kishte nisur 3 ditë pas martesës në Shqipëri.

“Sepse kisha ndryshuar ngjyrën e thonjve”, ka thënë denoncuesja në gjykatë. Dhe kjo dhunë vazhdoi deri për Krishtlindje në vitin 2021. Asokohe ai dhunoi gruan sepse nuk kishte bërë blerjet siç duhet (nuk kishte marrë alkool), por edhe dy fëmijët. Menjëherë më pas u arrestua.

Gruaja ka treguar se burri e detyronte që të bënin seks. Sipas saj ai mbante një thikë nën jastëk dhe këtë e përdorte për ta ndaluar gruan që t’i thoshte jo kërkesave të tij seksuale, të cilat kryheshin gjithmonë pas fyerjeve e dhunës fizike. 

Pala mbrojtëse e shqiptarit i mohoi akuzat, por ndryshe vendosi gjykata.

1 Komente

  1. Titulli eshte "misleading"

    Titull shume i keq, duket sikur artikullshkruesi eshte seksist. Jo vetem qe e detyronte per mardhenie seksuale por ka ustruar dhune fizike, psikologji deri ne terror nese lexon ne brendesi, titulli eshte shume i shtremberuar, shume turp per ate qe i vebdosi kete titull shqiptar apo italian qofte

    Lini një Përgjigje