Marrëveshja për transferimin e të burgosurve, Manja: Kostot do mbulohen nga Britania

24 Maj 2023, 13:49Kronika TEMA

Marrëveshja për transferimin e të burgosurve, Manja: Kostot do

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja pas mbledhjes së qeverisë ka folur për marrëveshjen me Britaninë e Madhe për transferimin e të burgosurve shqiptarë nga Mbretëria e Bashkuar në Shqipëri.

Sipas minsitrit, nuk do të ketë asnjë kosto në buxhetin e shtetit pasi gjithçka do të mbulohet nga pala britanike.

“Siç është bërë e ditur ne tashmë kemi një marrëveshje të arritur me Mbretërinë e Bashkuar për transferimin e të dënuarve nga Britania në Shqipëri.

Dua t'iu bëj me dije që kriteret për transferimin janë të përcaktuara në marrëveshjen që është në fuqi që në 2021-shin. Marrëveshja ka si qëllim kryesor që këta shtetas të vijnë ta vuajnë pjesën tjetër të dënimit pranë familjarëve të tyre.

Brenda kapaciteteve që kemi në burgjet tona, do të vijmë me qëllim të riintegrimit dhe të socializimit.

Dua t'iu siguroj që marrëveshja nuk ka asnjë kosto për buxhetin e shtetit. Çdo kosto do të mbulohet nga pala britanike”, është shprehur Manja.

4 Komente

 1. T
  Tani

  Cfare perfiton Shqiperia nga keto marreveshje o plehre?

  1. K
   Kapterri i Transportit

   shife si kalojne kohen e si e hudhin topin ne Angli gjasme po bojn dicka Mnistria e Drejtesise i thon lol . Kta punojn vetem ne interes te Te Huajve . Ne Shqiperi nuk finksionon asnji lloj Drejtesie e ku krefet ne Angli ! Shtet kaucash . saliu me metan bejn c'i do bytha me Shqiperine ja prun Bomben Greke ne Himare vendit ,kta merren me transporte kriminale .pthu

   1. A
    Aleksander Thana

    Perse I duhen shqiperise shpellaret dhe trafikantet e Britanise. Nuk mjaftojne banditet dhe cubat e sal serbit? Lini ca qeli per bejleret, dulet, barkat dhe shpurren e janulles dhe te asfalise.

    1. A
     AB

     Po kostot e shoqerise qe do te perballet me kriminele te shkolluar e te regjur ne Perëndim kush do i paguaje?!?!? Ishalla si bien deres te vilave te udheheqjes naten ....ishalla... Se qe do lirohen per pak kohe sapo te vene kembe ketu ajo eshte e sigurte...

     Lini një Përgjigje