“Tahiri u burgos kot dhe doli po kot”, ish-prokurori shpjegon arsyen

3 Qershor 2023, 21:00Kronika TEMA

“Tahiri u burgos kot dhe doli po kot”, ish-prokurori shpjegon arsyen

Ish-prokurori i krimeve të rënda, Eugen Beçi tha për “Review” në Euronews Albania se Saimir Tahiri siç u fut kot në burg, ashtu dhe doli kot.

Sipas tij drejtësia e re e krijuar pikërisht në kohën e arrestimit të Tahirit duhet të kishte statistika dhe për këto statistika arrestoi një ish-ministër i Brendshëm qoftë edhe pa prova të plota.

“Pavarësisht nga vlerësimet personale që mund të kemi për punën e tij si një person që në kohën që ai drejtoi ministrinë e Brendshme, Shqipëria gjelbëroi me kanabis, duhet të flasim që ky është shembulli tipik i një personi, për mendimin tim hyri kot në burg, doli kot nga burgu. 

Pse? Duke pasur në konsideratë që një person hetohet për trafik të lëndëve narkotike dhe grup të strukturuar kriminal, nga pikëpamja e alternativës provuese në gjykatë do të duhej të kishte vetëm një alternativë, ose të provohej trafiku i lëndëve narkotike në formën e grupit të strukturuar kriminal dhe ky person të dënohej dhe mos të luhej me mekanizma pastaj që meqënëse nuk kemi prova për trafik të gjejmë një lugë këpuce për ta dënuar për shpërdorim detyre. Ky personazh ose dënohej për trafik lëndësh narkotike ose dilte i pafajshëm,” – u shpreh  Beçi.

20 Komente

 1. R
  Republic banana......

  Shtet kot,rob kot,jete e kot.....kot per pordhe!

  1. E
   Emigranti

   Ore qe u denua kot e dime se drejtesia Italiane qe denoi Habilajt nuk e mori as ne pyetje megjithese hetuan cdo piste. Keta shpiken termin "shperdorim detyre" qe i bie cdo minister i brendshem para dhe pas Tahirit duhet te jet ne burg sot se kanabis kapet dhe sot. Per te dale nuk doli kot persa kohe ligji i jep te drejte te kerkoje te shlyhej denimin nga shtepia.

   1. l
    lion

    O Beci o fshatar po ti do ishe per burg per vete ty te hoqi vetingu po aty eshte shoqeri e shkerdhyer qe te marrin ty ne interviste. Ishe nje nga prokuroret me te korruptuar.

    1. S
     SPAK

     Jemi shqiptare,jetojme ne Shqiperi! Nuk ka shume ndryshime nga sistemi komunist!

     1. U
      U BURGOS KOT DHE DOLI PO KOT.

      U BURGOS KOT DHE DOLI PO KOT.

      1. Çibini

       Vartesit e tahirit sot ne polici dhe besniket e tij po me polici jane miljardera dhe quqi i mban edhe keshilltar. Imagjino sa lek ka bere saja.

       1. S
        Spaho

        Sa I lehte.. po pse Tahirin gjeti drejtesia e re? Pak ministra kishte? Cfare te vecante kishte Tahiri? He prokuror ish gazetar I tvsh na e thuaj. Sepse I kishte marre koka ere kaq e kishte lene gjurme.

        1. s
         sapa

         I japin edhe shperblim mos u merzitni ashtu si i dhane Fullanit e te tjereve!Kjo eshte shqiperia vendi me i korruptuar i ketij planeti qe nuk do kete kurre shtet!Prandaj i ndershmi nuk qendron aty se tmerrohet!

         1. P
          Populli i thjeshtë , jo vip.

          Shumë i zoti paska qenë ky prokuror Beci. Gjynah që vetingu e paska nxjerrë të korruptuar apo të pa zoti , nuk e di motivin . Ky i griu gjithë ekranet me idetë e tij racionale për punën e gjykatave dhe prokurorëve . Kjo tregon se ose vetingu është bërë kot formalisht , ose nuk e ka çuar deri në fund detyrën , për ti çuar para gjyqit këto monstra , apo konfiskim të pasurisë së vjedhur . Kështu do ndjejnë më mirë përgjegjësinë e pislliqeve që kanë bërë dhe nuk do mundohen dot që të bëjnë budallenj miletin me dëngëlat e tyre nëpër ekranet televizive .

          1. T
           Tahiri (jo ministri i suksesshem)

           Tahiri bllokoi drogen ne Lazarat dhe Lazaratizoi me droge gjithe Shqiperine! Eksporti droges ne kohen e "ministrit me te suksesshem" te Rames kryhej nga toka, deti e madje ajri (prova - avioni plot me droge qe ra ne Divjake). Ne "suksesin" Tahiri u ndertua edhe Laborator droge ne Xibrrake qe e denoncuan gjermanet se te ishte per kete pushtet, aty do ishte akoma. Pra Shqiperia e epokes Tahiri asgje me pak se epoka Escobarit. Natyrisht pra qe kur kete Escobar e denon "per shperdorim detyre", ashtu edhe kot do ta mbash ne "arrest shtepie".

           1. V
            VICIDOLI

            Nje opinion i pergjithshem , por i sakte , . . . . . Kushedi sa qindra njerez jane futur kot brenda ????? Jane futur brenda , vetem dhe vetem , per te mbajtur jashte politikanet e nderuar ne thonjeza........Zoterinj te SPAKUT , futuni me ndershmeri , dinjitet dhe perkushmeri ne DETYRE...E kerkon populli , atdheu Amerika dhe BE ........

            1. E
             Era

             Saimir Tahiri,trim labërie.E drejta vonon po nuk harron.

             1. D
              Davidi

              Te arrestosh duke per statistike, eshte krim. Nje profesionist qe e di, apo konstaton kete dhe nuk e denoncon ne organet perkatese, kryen nje krim tjeter. Opinioni publik, nuk eshte gjyqtar.

              1. I
               Idenuari

               Dendur ndodh ne jete qefiton e dyta.Edrejta dhe e padrejta Ecin përkrah njeri tjetrës.

               1. k
                km

                Qe Tahirin u denua kot,pa' fakte ,AQ sa detyroi organet e drejtesise ne siklet ,te gjejne nje akuze,vetem te denohet Ashtu si sot ,qe drejtesia,prokurori e gjukate,e kuptuan se Jane dhjere ne kete ceshtje dhe gjejne nje shkak per ta liruar.Por...muti nuk lahet me shurre,thote popullit.

                1. T
                 TURIEMIGR

                 PSe U DENUA KOT ISHIN TE DETYRUAR TA NXIRNIN, JO KOT ! PER MENDIMIN TIM KJO ESHTE NJE NJOLLE PER RAMEN DHE P.S QE E LANE NGA PRESIONI AMERIKAN DHE EUROPJAN PER TA DENUAR ! A KA BY ... DHE KO.... AMERIKA DHE DHELPRA EUROPE TE DENOJNE FAREN E KEQE SALKRIM-ILIRFLORI@COM...

                 1. T
                  TURIEMIGR

                  PSe U DENUA KOT ISHIN TE DETYRUAR TA NXIRNIN, JO KOT ! PER MENDIMIN TIM KJO ESHTE NJE NJOLLE PER RAMEN DHE P.S QE E LANE NGA PRESIONI AMERIKAN DHE EUROPJAN PER TA DENUAR ! A KA BY ... DHE KO.... AMERIKA DHE DHELPRA EUROPE TE DENOJNE FAREN E KEQE SALKRIM-ILIRFLORI@COM...

                  1. S
                   Shqiptari

                   Shqiperia ka 27 vjet qe mbillet ne tere territorin me Bar.Ky bar cilesor lulezonte ne Lazarat,ne Dukagjin,ne malesine e Lezhes,ne Gjyrale dhe tere Dumrene,Kruje,ne tere Laberine,ne Gramsh dhe dhe Berat,ne Mirdite dhe Sarande,ne Sulove dhe ne Moker,ne Nikel dhe ne Tepelrne . Vereni aksionet e Policise,kontrollet me avion,me drone,me forca policie dhe me metoda speciale,serat dhe parceat qe kapen nga policia!Ky fenomen eshte nje biznes qe nuk ka ngjyre,nuk ka Rame dhe Saimir,Sali dhe Flamur,Ilir dhe Lulezim,Fatmir dhe Bled Çuç,por nje biznes,nje bixhoz,fitova ose humba,bera € dhe $ ose do bej 4-5 vjet burg dhe disa euro... Persa i takon lirimit te Tahirit,nuk eshte ndonje ÇUDI e madhe pasi kane dale vrases dhe shume kriminele me denim te perjetshem apo me 25-30 vite burgim.Te tille dalin ne Itali,ne Spanje,ne Angli,Holande,Belgjike dhe askush nuk bertet kaq shume.Dalin Presidente ne SHBA “te pafajshem”per krime me te renda..,

                   1. S
                    Shqiptari

                    Shqiperia ka 27 vjet qe mbillet ne tere territorin me Bar.Ky bar cilesor lulezonte ne Lazarat,ne Dukagjin,ne malesine e Lezhes,ne Gjyrale dhe tere Dumrene,Kruje,ne tere Laberine,ne Gramsh dhe dhe Berat,ne Mirdite dhe Sarande,ne Sulove dhe ne Moker,ne Nikel dhe ne Tepelrne . Vereni aksionet e Policise,kontrollet me avion,me drone,me forca policie dhe me metoda speciale,serat dhe parceat qe kapen nga policia!Ky fenomen eshte nje biznes qe nuk ka ngjyre,nuk ka Rame dhe Saimir,Sali dhe Flamur,Ilir dhe Lulezim,Fatmir dhe Bled Çuç,por nje biznes,nje bixhoz,fitova ose humba,bera € dhe $ ose do bej 4-5 vjet burg dhe disa euro... Persa i takon lirimit te Tahirit,nuk eshte ndonje ÇUDI e madhe pasi kane dale vrases dhe shume kriminele me denim te perjetshem apo me 25-30 vite burgim.Te tille dalin ne Itali,ne Spanje,ne Angli,Holande,Belgjike dhe askush nuk bertet kaq shume.Dalin Presidente ne SHBA “te pafajshem”per krime me te renda..,

                    1. S
                     Shqiptari

                     Shqiperia ka 27 vjet qe mbillet ne tere territorin me Bar.Ky bar cilesor lulezonte ne Lazarat,ne Dukagjin,ne malesine e Lezhes,ne Gjyrale dhe tere Dumrene,Kruje,ne tere Laberine,ne Gramsh dhe dhe Berat,ne Mirdite dhe Sarande,ne Sulove dhe ne Moker,ne Nikel dhe ne Tepelrne . Vereni aksionet e Policise,kontrollet me avion,me drone,me forca policie dhe me metoda speciale,serat dhe parceat qe kapen nga policia!Ky fenomen eshte nje biznes qe nuk ka ngjyre,nuk ka Rame dhe Saimir,Sali dhe Flamur,Ilir dhe Lulezim,Fatmir dhe Bled Çuç,por nje biznes,nje bixhoz,fitova ose humba,bera € dhe $ ose do bej 4-5 vjet burg dhe disa euro... Persa i takon lirimit te Tahirit,nuk eshte ndonje ÇUDI e madhe pasi kane dale vrases dhe shume kriminele me denim te perjetshem apo me 25-30 vite burgim.Te tille dalin ne Itali,ne Spanje,ne Angli,Holande,Belgjike dhe askush nuk bertet kaq shume.Dalin Presidente ne SHBA “te pafajshem”per krime me te renda..,

                     Lini një Përgjigje