U arrestua për 300 mijë lekë, ja kush eshte sekretarja e përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë

3 Qershor 2023, 10:57Kronika TEMA

U arrestua për 300 mijë lekë, ja kush eshte sekretarja e

Kjo është Joana Duro, sekretarja e përgjithshme e Ministrisë së Shëndetësisë, e cila u arrestua mbrëmjen e djeshme me urdhër të SPAK, së bashku me një tjetër punonjëse të Ministrisë së Shëndetësisë, Laureta Sheto.

Dy zyrtaret janë arrestuar nën akuzën për korrupsion dhe ryshfet. Duro është arrestuar në flagrancë nën akuzën për korrupsion, në lidhje më një tender me vlerë tre milionë lekë (të vjetra).

 

70 Komente

 1. E
  Eni

  Bobo kjo Sekretare pergjithshme o perendi.

  1. C
   Celo Mezani

   O gazetar meso ti interpretosh faktet ne gjithe kuptimin e tyre jo sipas qejftit tend:....................................................................................................................................................................................................................................... 1. Sekretaret e Pergjithshem jane pozicioni qe kontrollon gjite veprimet e tenderave, punesimit dhe kontratave. Pra gjithe vendimet ku luhet korrupsioni. .................................................................................................................................................................................................................. 2. Sekretaret e Pergjithshem kane status te perhershem dhe qarkullojne ne pozicione te ngjashme edhe kur nderrohen ministrat. Pra jane çernieara e cdo lloj procedura/informacioni/ pune e mire a korrupsion qe luhet.........................................................................................................................................................................................................3. Nese kjo zonja i kerkon rrushfet nje biznesi edhe per nje kontrate €2,800 (prandaj ky zoteria e denoncoi ne SPAK) imagjino se cfare te ben per €2.8 milion. .............................................................. 4. ME E RENDESISHMJA, po bllokove Sekretaret e Pergjithshem ke bllokuar pothuajse gjithe mekanizmat e korrupsionit. Ata jane ingranazhi me i rendesishem qe te funksionoje korrupsioni. Ministrat nuk firmosin asgje. SP-te firmosin çdo gje. Prandaj po bien nje-nga-nje ne grackat e SPAK.

   1. S
    Shkelzeni ????

    Nje mut jeni te gjithe o Plaku Mere, hajdute e vetem hajdute, kujdes Arben Ahmetajn se te ka dhene edhe reklama e se mos flet.

    1. k
     k

     Korrupsioni ne shqiperi eshte si kripa ne det.Askush nuk mund te marri mundimin të shpresojë ta heqi atë.Pra,lëreni ate vend të qelbur nga vjedhja,krimi dhe e keqja në moçalin e vet ekzistencial.

     1. t
      tata luigji

      Pse ti KAR ku jeton??!!!

      1. R
       Rak

       Ku e di ti qe eshte kar?

       1. k
        k

        Te piçka e Tatës

        1. k
         k

         Jo në mes të fshatarëve injorantë si puna jote , që fusin hundët kur nuk i takon.

      2. x
       xha Kasemi nga Çepani

       Jo per dy milion qe eka hak,por edhe per 2000 leke te vjtra te shkoi p[rapa hekurave. perse ekane vene atje ,per te bere punen ,apo per te vjedhur...... Turp. Mos embroni. Eshte ceshtke tjeter puna e pandergjegjeshme e SPKUT..... Edhe keta te denohen,kur s'bejne punen. ne vjedhje nuk ka peshk te madh e te vogel,por ka HAJDUT. Vodhi 2 milion se aq gjeti .po te kishte patur mundesi vidhte edhe me shume.

       1. A
        Adriatiku

        Veshja pordhës o xha Kasemi i Like Çepanit. Paska hajdute me 2000 lek apo 2 milion leke te vjetra, por ata qe vjedhin miliarda nuk janë hajdutë, janë trimat e xha Jahos. Mire e ke ti o Kasemi i Like Çepanit kur thua që ne vjedhje nuk ka peshk të madh e të vogël. Edhe unë me ty jam, por ka PESHKAQENE o xha Kasemi i Like Çepanit dhe po të jap vetëm një të tillë Like Metaj nga Çepani, bashkefshatari jot. A qerrata, qerata o xha Kasemi, sa mire i mbroke ti bashkefshataret e tu hajdutë! A mos je dhe ti hajdut? Jo peshkaqen, por ndonje levrek, sardele apo açuge! Te fala Likes o xha Kasem i Like Çepanit!

        1. t
         titi

         Ke te drejte xha Kasem, ska rendesi sa merr por ka rendesi se ku I merr dhe kush I merr.

         1. I
          Ilirjan

          Xha Kaso... ke te drejte por ne, shqiptaret, NUK JEMI te zote ti denojme hajdutet. Ne i adhurojme dhe, kur na kerkohet ti denojme, bejme ate qe beme me femijet e Enverit, qe e tha i biri, iliri ne aeroport te Milanos, me zè e me figure, nje vajze qe e njohu i tha : na rruajtet bythen... fjale per fjale. Kete po, ne e bejme mire, ndaj dhe saliu e ilir metaj nuk e rruajne FARE.... po hic fare, sepse e dijne qe kete mision do ta kryejme NE, do t'ua rruajme edhe femijeve te tyre, sic beme me ilir hoxhen. Me fal per fjalorin, por realisht eshte keshtu.

         2. V
          Vranakonti

          Mire e ke ti o vllacko qe denohet nga SPAK kjo punonjese per 2 miljon leke dhe nuk denohe non grata per korrupsion madhor. SPAKU ka frike nga non grata se ai te vret,kurse punonjsja e ministris nuk te thot nje fjale.

          1. R
           Respekt

           Respekt për Joanen. Ajo n'a ka kursyer. E paska shumë ulet pazarin.Ajo duhet shpallur heroine e jo të përflitet për keq nga ndonje armik i shqiptareve, popullit me të zgjuar të kontinentit.

           1. S
            Skrd

            Vetem me metrin e Mero Bazes eshte qesharake me vjedh 2 milione leke. Populli s'ka buke te haje, vjedhja denohet njesoj nga 1 leke deri ne infinit. Nderkohe Tema do te laje m*tin me sh*rre

            1. S
             Sali Ram Brrriiiiiisha

             "Skrd"! Si kuptohet shprehja: "Populli sun ka buke me hooor" (Populli s'ka buke te haje?)

             1. E
              Emigranti

              O robo meso te lexosh .. nuk i plasi kujt se u kap kjo me 3 milion lek te vjetra. Puna eshte se SPAK eshte ngrit per te kap te tjere njerez qe i kane dosjet si mal dhe SPAK refuzojne te hap hetimet. Prukurori i SPAK nuk paguhet 10 milion te vjetra cdo muaj me gjithe dietat te kap korrupsionin me 3 milion lek apo arkat me peshk dhe celularet. Ka prokuror te tjere qe merren me keto gjera.

             2. G
              Gurabardhi

              SPAK duket se nuk ka ndërmend të çlirohet nga teoria dhe praktika berishiste. Krapi nga Shkodra, Kraja, heshti mbi dosjet e krimit, ashti si Lalla. Edhe Dumani atë rrugë po ndjek. Meqënëse nuk guxojnë të prekin "kalanë" blu, i turren "kotecit" të Ramës, për hajdutët e pulave.

              1. T
               Tufa perdhunohet pa blegerire

               Spak,kryekrimineli me i madh i ketij vilajeti,per me teper i ligjeruar,ku ne krah i rrine kryekriminelet shpellare Sali-meta. Pak me tej vazhdojne sehirin kriminal kuvendkaret. Sic e ka zene ky vend. picken e semes vazhdon te lere.

               1. D
                Dervish Beg

                He more muto te vjen keq qe Joana nuk eshte Myslimane por Kaurre se do na pordhalisje per mbeturinat e Anadollit dhe te Turqise. pleher Sunitqen bir qeni grek muti

               2. V
                Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

                Brenda Qershorit do arrestohet nje drejtor i rendesishem i bashkise Tirane

                1. s
                 sabrima_ehhhh

                 Po po e ka thene Zeri Popullit! E di edhe Komiteti Qendror qe do arrestohet bozaxhiu! Ops desha te thosha e di Kuestura se ka dhene urdher zoti Dosti.

                 1. T
                  Teo

                  Po ke tatimet kur? Ruajini kur dalin nga subjektet ose nga kafja se cantat plot I kane.

                 2. Y
                  Yp xhixhi

                  Edhe kjo do perfundoje me arrest shtepie.

                  1. T
                   Tiransi

                   Kjo vogelushja do perfundoj ne arrest shtepie sepse ka gjyshen me grip!

                  2. J
                   Jeta

                   Arrestimi eshte konform ligjit kunder korrupsionit; por SPAK duhet te arrestoje se pari dy peshqit e medhenj: kryekriminelet dhe kryehajdutet Sali Berisha e Ilir Meta.

                   1. K
                    Komunist me Rolex

                    Po pse jo tigri me shokë apo skan vjedhur fare ata i bënë vilat ne rrogen 2 mije euro ne muaj

                    1. S
                     Socialist deri ne vdekje Dasho Brataj

                     Pikerisht pra Joana duhet Lirohet se kjo eshte nje veper e Saliut dhe Ilir Metes per te demtuar Partine tone socialiste

                    2. Z
                     Zoti e ndeshkofte

                     SPAK nen drejtimin e “ berishianit “ Dumani po ben kerdine me ministra, zv/ ministra, deputete e sekretare te pergjithshem te PS dhe zero arrestime nga opozita. Po zero fare megjithese ka ne tavoline dosje me qindra milion euro te vjedhura si CEZ-DIA, privatizimi klubit partizani, dosje te vjedhjes floririt, te vrasjeve ne Gerdec e 21 janar. Personi me i papergjegjshem qe do ngele ne memorien e shqiptareve ne drejtimin e SPAK do te ngele DUMANI.

                     1. D
                      Dakord

                      Mos o gazetar se është turp. Të mëdhenjtë i marrin paratë me duart e këtyre si kjo lapanjozja në foto. Sa më shumë të arrestojnë nga këta aq më mirë se peshku i madh mbetet pa ujë. Këtyre duhet tu hyjë frika në palcë por nuk i ka hyrë mirë akoma. Shpresoj SPAK ta marrë pas hekurave atë frida pashakon e bashkisë se një "vizitë" e bëri lapanjosja aty.

                      1. V
                       Vlora.Vlora

                       Ha ha reforma ne drejtesi ,kokdardha Dumani ,bashke me ate bythqirin Krajen ,do vendosin drejtesi keta jane me keq se sollaku ,marin dhe paga te shtrenjta plehrat

                       1. s
                        sabrima_ehhhh

                        YYyyyyy ca peshku!!!! Apo ca cironke? Mos ti vije keq se nuk themi dot cfare pjeshke, po bravo Spakut! Tani do te dali te revista televizive, se e ka tejkaluar planin pese vjeçar me 117%.

                        1. K
                         Komentues

                         Ju peshk të madh quani Saliun dhe Ilirin dhe nuk zini fare në gojë Dakon dhe Doshin, kur dhe këta janë non grata. Atëhere pse për këta të dy nuk thoni kurrë asnjë fjalë, se pse nuk arrestohen? Turp për një zyrtare kaq të lartë të marrë ryshfet. Po tek ne nuk ka më nder, fjala nder ka dalë nga fjalori. Kur përdor llumin shoqëror për të marrë pushtetin, më pas je i detyruar t'i bësh pjesmarrës në drejtimin e shtetit. Dhe nuk do as mënd e as kalem që kjo ka për të ngjarë në çdo hap.Sepse ata për këtë punë të ndihmojnë, që t'i bësh pjestar në pushtet, vënd të cilin ata e quajnë ideal për të vjedhur.

                        2. M
                         Media Kazanesh

                         Merruni me Odeta pjeshken po jua mbajti, se vartesit e saj jane dhe urdherat e saj ndjekin!

                         1. S
                          Skllavi shqiptar

                          Po kujt i thoni drejtesi more non gratat jan te lir se per ta nuk ka fakte,ksaj i thone dretesi ne shqiperin ton,te gjith te barabarte para ligjit e malicit

                          1. 0
                           007

                           Qenka fytyra e vertete taman Sudja e fajdeve , Korcaret si kjo adhtu dhe Manastirliu dhe Peleshi me Diplome te bleme ( pa shkolle ) duhen hsjdutet kjo besoj do kete mbaru Universitetin e Kristalit vlen pet keto lavire..

                           1. d
                            denis

                            Shkrim idjot, kjo ndyresire duhet bere shembull qe asnje nepunes shteti te mos guxoi te vjedhi se kjo vjedhje eshte.

                            1. xhemal

                             Nje lajm gazmor...spaku si taku..nue shtese e salikes..haa..haaaa

                             1. A
                              Arber

                              SPA-kun e paska ne dore Berisha atehere, derisa burgjet po mbushen me socialiste, mos te ankohet pastaj per kutine e burgut te Rrogozhines.

                              1. S
                               Shqipe

                               Kush ka pasur nevoje per ndonje dokument dhe e ka mar pa paguar,le ta thote qe nepunesin qe e ka leshuar ta shpallim “hero “…

                               1. O
                                On

                                Nuk ka tender ku nuk jepen leke. Keshtu ka qene e eshte. Por kur ben si I virgjer I pari vendit atehere I bie qe be jemi budallenjte.

                                1. P
                                 Poli

                                 Po crendesi ka...keto I kapen ska rendesi dhe 5090 leke. Jo kaq jo po aq. Korrupsioni eshte kur I kap leket. Ne te kundert max shperdorim detyre kemi.

                                 1. s
                                  sabrima_ehhhh

                                  Te me fale nje mije here goca qe megjithese nuk eshte pjeshke, prape po ta jepte me leke me dy te pallume kishte marre me teper. Nje mije here ndjese per kete koment vajzes dhe familjes, po me vjen me te vertet keq per te! Turp per Spakun e turp per gazeten qe jep te tilla lajme. E natyrisht turp per ne qe e komentojme dhe per mua qe them fjale banale. Shyqyr o goce qe te kapen me kaq pak se nuk je per kete pune dhe ve mend.

                                  1. M
                                   Muzaka i Ri

                                   Qesharake nuk eshte vjedhja, as veprimi i kesaj Zonje,ato jane te denueshme, qesharakë jane prokurorite dhe gjykatat tona, dhe jo vetem kaq, por jane me shume hajdute, dhe akome me shume jane maskarenj.

                                   1. d
                                    dyshuesi

                                    Ndokush mund te me kujtoje sa eshte rroga e rregulluar e deputeteve ? Me duket se eshte e njejte me korrupsuonin e kesaj sekretares. Po rroga e SPAK- asve. Te paguash gjthe ate strukture, me rroga marramendese ,per tregun tone te punes, per te kapur nje korrupsion sa rroga mujore e nje deputeti me duket shperdorim i madh i parase publike. Nje nderrmarrje qe nuk nxjerr as rrogat e veta eshte e falimentuar.

                                    1. I
                                     Ilir

                                     Brravo spooky jeni pak qerratenj ose shejtan budalla

                                     1. T
                                      T

                                      Ne foto nuk eshte personi korrekt. Gazetar idiot. Dhe nuk eshte nje Sekretare por eshte sekretaria e pergjithshme. Numri 2 i Ministrise.

                                      1. R
                                       Robespier

                                       Bravo!!! Pas arkes me peshk edhe nje telefoni celular me ne fund u kapen edhe 300 mije leke. SPAK po e permireson ndjeshem CV. Pastruesja ne Shqiperi ka 500 mije euro ne tubin e sobes. Por me kete ceshtje nuk merret SPAKu se nuk ka kohe. Akoma nuk ka zgjidhur arken me peshk edhe 300 mije lekshin e kesaj cupes. Jo se keto nuk jane te denueshme por nuk duhen te jene objekt pune i SPAKut. Please Ambasada Amerikane shtoni urgjentisht nje nen tek rregullorja e SPAK te mos merren me shuma simbolike, arka me peshk apo ndonje gjingje me zorret e bera kukurec.

                                       1. N
                                        Nick

                                        Po nuk keni faj...pastaj jua ka fajin sistemi qe eshte i korruptuar!! Jo mor jo, vete e keni fajin qe jeni mesuar te jepni edhe 10mije leksha ne dore per te mos ndenjur ne rradhe te mjeku i familjes se ju iken ora ju punemedhenjve qe vetem pune nuk doni, se nuk merrni miliona nga puna qe te shisni pordhe lart e poshte, prandaj nuk ju duket kush e di se çfarë arrestimi i kesaj qe 300 mije i merr pa pike turpi! Nuk eshte çudi qe kete popull e vjedhin por edhe e vrasin qeverite qe zgjedh vete!

                                        1. F
                                         Fatmir Lohja

                                         Koka e abuzimeve eshte manastirzeza.Letrat i bejne juristet e Ashr.Per 5 dite me pushuan si ekonomist ne nje qsh se nuk peanova te xhiroj vjedhjet.Jam gadi te deshmoj me fakte konkrete kudo.Per nje vit e gjyesem nuk priten sa te dal ne pensionFirmula eshte.Manastizeza telefonon.Docimatufepja firmos.

                                         1. T
                                          Toma

                                          Këtë të shkretën para se ta banin sekretare e kanë qirë njëhere pastaj e kanë vendosur aty me ba noj lek por kjo budallica kur se ka kuptuar se rilindasit të qinë dhe pastaj të hedhin në rrugë.

                                          1. Çomua

                                           Nese ndonje nga redaksia kazan e lexon kete mesazh, jeni duke perdorur foton e nje personi tjeter qe nuk eshte fare shqiptare, por jeton ne Danimarke (Joana Maria Duro). Mjafton te kontrollosh per kuriozitet ne google. Foto faktikisht nuk duhet te nxirrni fare dhe as te germoni neper rrjete sociale. A i konfirmoni ndonjehere burimet e informacionit dhe llojin e informacionit qe nxirrni? Apo jeni shume te zene te krruani kazanin

                                           1. D
                                            Drini

                                            Po aman se dy pal breke firmato do blinte, nuk beri namin

                                            1. D
                                             Desari

                                             Latë koqen e namit o SPAK, arrestoni me bujë e zhurmë të madhe, një që paska fituar ato që meta e monika, ja jspin ushqim maceve për një muaj. SPAK, më mirë shpërbëhuni, se ato pagesa që merni nga ky popull, nuk i justifikoni. Ju hajdutët ju përshëndesin dhe çoni mesazha dhe kode, me njëri tjetrin, darkave mblidheni në vilat e gjakut të krimit. Nuk jeni për punë, ikni, boll më.

                                             1. g
                                              gjergji

                                              Kjo qe shkruani eshte padija,injoranca dhe dashuria e shqiptarve per cdo krim apo mashtrim.Nuk ka rendesi ne se vodhe apo u komprometove per 1 ,10 apo 10miljon lek,rendesi ka denimi i vesit me te keq shqiptar te vjedhjes apo komprometimit si ne cdo vend te botes. Denimi i hajduteve,komprometuesve te bazuar mbi fakte (e jo genjeshtat e pafund saliberishjane) eshte baza per nje perparim e drejtesi. te nje kombi Hajduti eshte hajdut prandaj duhet denuar detyrimisht kush do cofte.

                                              1. L
                                               Laper

                                               Nuk e paguajme dumanin 5mije euro ne muaj per tu mar me xhepista, e paguajme per te te qire ty gruan

                                              2. A
                                               Am

                                               Ja keni fut kot. Kjo ketu ne foto nuk është personi i arrestuar. Jeni idjotë totalë

                                               1. B
                                                Bravo Spak

                                                Se pari, 3 milione ka qene shuma e rryshfetit, jo vlera e tenderit. Se dyti, kush e ndyn veten per nje shume kaq te vogel padyshim ka marre rryshfete ne shuma edhe me te medha ne te shkuaren, madje ne menyre te perseritur. Se treti, e kuptojne edhe femijet qe nje sekretare e pergjithshme ne ministri nuk eshte nje daktilografiste, por personi qe hedh vulat dhe firmat. Edhe sikur asnje dite burg te mos beje, prape eshte pozitive qe nje person i tille nuk do kete me vend kyç ne administrate.

                                                1. s
                                                 sami

                                                 Per 270 euro e kane arrestuar?! Shpetoi Shqiperia.Kaq nuk ben nje biftek i Rames...

                                                 1. V
                                                  Virusi

                                                  Mos e nenvlersoni kete hajdute te " vogel". Kjo eshte pjese e skemes, vjedh perdite dhe leket i derdh te thesi i drejtorit. Drejtori i merr, i numron dhe mbulon paudhesite e vartedve. Nuk u mjafton rroga, nuk e bejne detyren sipas ligjit se mendjen e kane si te vjedhin. Detyra e prokurorise eshte te zbuloje skemen dhe shefat e drejtorat e perfshire.

                                                  1. T
                                                   Tahiri (jo ministri i suksesshem)

                                                   Gjithe Rilindasit-hajna te kesaj Ram-qeverie, kur kapen Mat...perfundojne ne Arrest shtepie!

                                                   1. F
                                                    Fat man

                                                    Keto jane perzgjedhjet e Ed Drog Rames CEO i vjedhjeve ne Shqiperi.

                                                    1. H
                                                     Hallexhiu

                                                     Ah medet për popullin shqiptar i kan mush burgjet me të rinj per nji cigare hashash kurse peshqit e mdhej shkojn ne SPAK tu u dridh e dalin tu qesh e thon se hikin te rit ata jan ma shum ne burg e s'dalin ma se i kap logji kurse kta kusart e mdhej si gje

                                                     1. T
                                                      Taulant

                                                      Spak eshte si ata gjahtaret qe nisen per te vrare derra te eger e perfumdojne duke vrare harabela me justifikimin se ju duhen per te grumbulluar pike. Turp per faqe te zeze.

                                                      1. N
                                                       Nikolini

                                                       Kurse per prokurore qe nuk merr mundimin te hapi Qitapet e hajduterise ( keshtu thote Media se njeri nuk ju eshte afer ura) se Sali Berishes dhe Ilir Metes nuk thote askush asnje fjale, as SPAKU, as KLP po askush ata jane ne rregull, ata nuk jane HAJDUTE?????? Kjo cupelinka do te shkoj ne burg kurse ata te dy bejne politiken e vendit. Pika SPAKUT dhe neve per palo drejtesi qe kemi. Perpara hekurace duhet te jete kush ve doren mbi pasurine e POPULLIT.

                                                       1. L
                                                        Ligji dhuhet te filloje nga ju Spaku

                                                        Bo bo c’fare paska bere , ne ate vend jane bere vjedhje galopante jane vrare njerez vetem nje rast u poqen te gjalle 26 njerez plus nje i shkreti Trebicka e nxorren per gjah e per dita i ben karshillek Spakut gjeni prova tall bythen me ta apo ai tjetri koke qoshja i Skrapari e halen e sashes te veshur me flori pa kushedi si e ka bere per Mutniken , e thirren per nje rast ku behet fjale per qindra miliona euro edhe ai tall bythen me Spakun . Mire ja kane bere kesaj qene po populli pret ndonje nga ket ujqerit e medhenj pa miza e ndonje fakir fukara e futni ne burg ju keta qe ju mburreni jane vetm per te thene ju shkoni ne pune , puna juaj eshte te justifikoni milionat qe paguheni .

                                                        1. A
                                                         Arjan

                                                         Ku ja futi Skënderbeut të spiropalit se këto janë të përditshme dhe pos vodhe je i pa aft e ikën nga puna ky është sistemi qeldur këtu e 30 vjet ne skemi pasur kurr shtet e kurr zdo kemi ky është fati jon i keq

                                                         1. S
                                                          Sak

                                                          Falemiderit usa qe na krijove ca prokuror qe ti paguajme ne me parate tona

                                                          1. R
                                                           Real

                                                           Si gjithmone SKAPI i partise nuk zhgenjen,merret me cironka dhe nuk prek peshkaqenet e pushtetetit.

                                                           1. O
                                                            Opionisti

                                                            Mos ka lidhje me te vdekur qe nxjeri ka arkivoli te vdekuri apo parcela te varesa

                                                            Lini një Përgjigje