Vëllai i Pëllumb Metës: Blerina më ka vrarë dhe nënën, vdiq papritur

27 Shkurt 2024, 12:21Kronika TEMA
Vëllai i Pëllumb Metës: Blerina më ka vrarë dhe

Vëllai i Pëllumb Metës ka hedhur dyshime duke thënë se vëllanë e vrau bashkëshortja e tij, Blerina Meta. Ai theksoi se për këtë të fundit është i bindur se ka vrarë dhe nënën e tij pak vite më parë.

Mes tjerash ai tregoi se familja e tij me familjen e të vëllait Pëllumb Meta, nuk kishin hyrje dalje dhe sipas tij shkak për këtë është bërë po Blerina.

Vëllai i viktimës tregoi dhe rastin kur Blerina kishte ikur nga shtëpia e burrit dhe kishte shkuar të shtëpia e prindërve për t’u kthyer pak ditë më vonë.


“Nëna e saj ka vrarë vjehrrën dhe ka plagosur burrin. Ka dashur t’i vras të dy.  Se ca halli ka pasur nuk e di. Nusja e Pëllumbit nuk na respektonte. Vëllai nuk është ankuar asnjëherë për nusen.

Nuk kam shkuar për t’i bashkuar. Më erdhi vëllai dhe më tha se nëse ka shkuar Blerina te shtëpia ime, i thashë jo. Më tha se ka ikur nga shtëpia. Nëna ime vdiq atë vit, ato muaj. Unë jam një milion % se ajo e ka mbytur, më iku nëna tak tak. Tha do ta gjejë.

I thashë përveç shtëpisë së vet nuk ka ku të shkojë tjetër.  Unë i thashë vëllait mos shko me e marrë. Shkova te shtëpia e miqve, kishte fejuar vëllanë nusja e Pëllumbit. Kur na përcollën nëna e Blerina Metës, na tha hë se nuk e keni njohur ende.

Blerina erdhi pas disa ditësh në shtëpi.  Nuk kishim hyrje dalje familjare, vëllai nuk dilte prej gruas. Nusja na shmangu të gjithëve. Shtetit i bëjë thirrje. Unë për vete dyshoj vetëm tek e ëma”, - tha ai në një intervistë për Euronews Albania. 

Ngjarja makabre u shënua në fshatin Shënavlash të Durrësit. 50-vjeçari Pëllumb Meta u vra brenda në banesë dhe trupi i tij u gropos në kasollen e bagëtive ku u gjet 13 ditë më pas.

Fillimisht krimi u mor përsipër nga e bija 19 vjeçare e viktimës por më pas policia zbuloi se ekzekutori ishte djali i madh i familjes, Hysen Meta, ai që kishte bërë dhe denoncimin në polici të zhdukjes së të atit më 13 shkurt. Ndërkohë në bashkëpunim me të ishin dhe motra e vëllai që e kishin ndihmuar në fshehjen e krimit.

6 Komente

 1. G
  Gim

  Histori malokesh, zaptusash tokasj. Ik or mbyll gojen mbaje hallin per vete mos e ndaj me gjithe boten. Kafsh maloke qe skeni respekt per jeten

  1. p
   pilo Lala

   E kupton ti qe ka vdekur nje 47 vjecar, qe ngrihej shkonte cdo dite ne pune? E ka vrare gruaja. E di ti c'do ndodhte nqse burri do kishte vrare gruan? Ka ardhur koha qe shoqatat te mbrojne burrat nga grate, kaq te rrezikshme jane bere. Sapo i akuzon per vrasje, menjehere thote ai me dhunonte. Kjo eshte bere formule shpetimi per femrat kriminele. I vellai po ngre nje alarm tjeter, kjo grua e ka vrare vellane, dhe ai eshte i sigurte qe ajo grua ka vrare vjehrren para disa vitesh. Poshtersite dhe krimet e femrave jane rritur shume ne shoqeri, jane bere te rrezikshme njesoj si dhuna e burrave. Nderkohe shikoj qe gazetaret jane ne anen e gruas kriminele, e justifikojne vrasjen.

   1. a
    arrifi

    .....ke thene nje te vertete te madhe shoku .Keto plera viktimizohen vetem se jane femra

    1. b
     boss

     Femrat historkisht jane shume me kriminele dhe te pashpirta se burrat dhe per kete arsye cdo civilizim dhe Shoqeri qe ju ka dhene kontrollin femrave kane perfunduar ne mjerim dhe ne shperberje dhe shkaterrim te plote. Kjo eshte arsyeja pse njerezimika krijuar rregulla ti mbaj nen kontroll femrat sepse femra ka djallin ne bark. Adami nga Eva e hengri mollen e ndaluar. Te vihen ligje per mbrojtjen e meshkujve se do fillojme nga vetgjyqesia pastaj. keto kane kopjuar nga femrat Amerikane qe kane krijuar shoqata feministe dhe ne Shqiperi dhe me financimin e Sorrosit ju helmojne mendjen femrave Shqiptare. Ka plot raste per akuza te rreme perdhunimesh dhe dhunimi por shteti si denon keto plehra sa duhet. tani duhet nje aktivizem per mbrojtjen e te drejtave te meshkujve dhe heqja e te drejtave te femrave. te gjithe kete rremuje na e solli Amerika per te shkaterruar shoqerine dhe familjen ne Shqiperi

   2. f
    feliks

    doni me per maloket, kjo race bastarde ka qene dhe do te jete e keqja me e madhe e shqiperise. por ne ditet e sotme eshte edhe me dramatike sepse keta dolen nga shpellat dhe zaptuan tiranen dhe durresin.

    1. b
     boss

     Pse ju mocaloret nuk beni vrasje o debila o trap. vrasje te tilla ke ne Perendim dhe ne cdo vend te Botes

    Lini një Përgjigje