Leon Tolstoi ndalohet në shkollat ukrainase

7 Qershor 2022, 19:30Kulturë TEMA

Leon Tolstoi ndalohet në shkollat ukrainase

Përveç luftës, bota duket se po hynë në një klimë sëmundjeje nervore dhe situatë të rënduar psikologjike që vetëm të mirën nuk sjell. Në Ukrainë, Ministria e Arsimit ka dalë me vendimin për nxjerrë nga kurikulat mësimore, «Lufta dhe Paqja» të Leon Tolstoit.  

"P.sh "Lufta dhe Paqja" nuk do të studiohet në Ukrainë. Kjo sepse çdo gjë që glorifikon “Ushtrinë e Orkëve”, çdo gjë do të zhduket nga programi", citohet ministri i Arsimit, Andriy Vitrenko.

Sipas tij ende nuk është sqaruar se cilët shkrimtarë rusë do lejohen, duke konfirmuar gjendjen e rëndë psiko-nacionale në një vend që ndan letërsinë sipas origjinës etnike të shkrimtarëve.

11 Komente

 1. Q
  Qytetari

  Kjo duket shume e gabuar !! Komentet te teperta.Qytetari

  1. C
   Cuca

   Shume mire kane bere.

   1. M
    Matrapiku

    C'ne Zenski eshte dhe njeri i "Artit dhe Kultures", si mund te censuroj kryeveprat e letersis botrore. .@. Aaaaa cfar the ?.... striptizi nuk eshte art dhe kultur. .@. Shikoni ne video "heroin" Ukrainas me strçe duke kenduar, duke u perdredhur dhe bërë striptiz. "Presidente de Ucrania una vez bailó en tacones al ritmo de “Love» de Kazaki"

    1. U
     Uran Marku

     Po Qytetari , shum drejt , gabim fatal i ukrainasve , keshtu u jep te drejte reuseve te mbajne si korone karamelen e tyre se gjasme sulmuam Ukrainen te shpornim nazistet ....pergjithesimi dhe paragjykimi jane karakteristikat e injorantit ....

    2. b
     ben.

     Nuk di qe nga koha e botimit te pare te ketij libri ,ne ka pasur vend tjeter ne bote te kete ndaluar lufta dhe paqja. Eshte vertet e dhimbshme te shofesh, se si degradon nje grup njerzish. Kam pershtypjen se as ISIS nuk e ka ndaluar. Per njerez te kesaj kategorie mund te ndihesh vetem perbuzje, keqardhja nuk vlen ne kete rast.

     1. N
      N.VJOSA

      Kjo qe po shpreh Ukrahina e Zelensk Shakaxhiut eshte me e keqe se ideologjia komuniste! Tolstoi dhe shkrimtaret rus jane korifej te kultures boterore! Turp! Turp i madh! Perendimi qe perkrah nje kokbosh e marjonete si Zelenski po ben nje gabim fatal! Perendimi e do Ukrahinen Kopshtin e vet! Perendimi po shkel mbi parimet e ndritura te Demokracise! Ukrahina as me Naton, as me Rusine, por ure lidhese midis Perendimit dhe Rusisë, ashtu siç shprehet Profeti i Politikes nderkombetare Henri Kizinger...!

      1. I
       Iksi

       Cilido deshiron me e lexuar te shkoje ne Rusi, Siberi, dhe Çeçeni.

      2. d
       demokrati

       Paragrafi i fundit duket se eshte pergatitur nga seksioni per shtyp i FSB ne Tiranë.Cdo dite populli ukraines po i nenshtrohet gjenocidit dhe pastrimit etnik.Mitizimi i rusise cariste dhe imperiale nenermjet letersise eshte pjese e gjenocidit kulturor qe rusia imperiale ka bere ndaj kombit ukrainas.ka dy popuj ne Europe qe jane ndaluar kultivimi i gjuhes, ukrainasit dhe shqiptaret.pyesni izraelitet per Wagner per te pare si ndihen ukrainasit per lev tolstoj cehov dhe glorifikuesit e tjere te masakrave cariste mbi ukrainas, cecen dhe popujt e kaukazit.ukrainasit kane Shevcenkon qe larteson qenien e Ukraines, sa per rusophilet e Shqiperise filloni recitoni kengen e Zgalemit qe i shkon per shtat gjendjes se rusise fashiste”nad vecer tuci sobiraet” .Ukraina po lufton per mbijetese dhe ajo fillon nga pastrimi i shpirtit

       1. n
        na myten

        Ti more "demokari" nuk po merrem me komentin tend por kur shkruan "analizoi" perpara mos dalesh bllof . Sa per dijeni i madhi Andriy Mykolaïovytch Chevchenko ka qene trainer i ekipit te futbollit Ukrainas deri ne gusht 2021 ...e hoqen se eshte rusofon dmth shtetas ukrainas por qe flet rusisht me qarte Rus . Nacionalistet (nazistet) e qeverise aktuale te drejtuar nga Zhelejaevski e hoqen nga posti i trainerit per kete aresye te madhin Chevchenko !!!!!!!

        1. d
         demokrati

         I lumi ti, behet fjale per poetin Shevcenko jo per futbollistin .

       2. K
        Kjo eshte Ideollogji Naziskine e Turpeshme !

        Presdienti i Ukraines i cili i ka hyp gamorit qe i falen Seprapthi ,jovetem po con Ukrainen drfej shkaterrimit Katastrofik ,por ne ate lufte apokaliptike ku qytetaret Ukrainas masakrohen cdo dite ne Lufta e ktij Komuku te Lajthitur - gjeka kohe te zbatoje edhe Idiologjite Hitleriane me djeg Libra e perjashtu nga Opinioni e Kultura e asaj shoqeria Figura te Literatures Boterore si Leon Tolstoi ! Ku e ka fundin Marrezia e Komikut - Sanco Panco zhelensky ????????

        Lini një Përgjigje