190 vendet më të pasura të botës në vitin 2023 – Ku renditet Shqipëria?

16 Mars 2023, 12:28Lifestyle TEMA

190 vendet më të pasura të botës në vitin 2023 –

Vendi më i pasur, vetë termi është një term i gjerë dhe i komplikuar. Vendi më i pasur me PBB-në më të lartë për frymë në vitin 2023 është Luksemburgu. Ky komb europian, me një popullsi prej rreth 600 mijë banorësh, ka një PBB për frymë prej rreth 127 mijë dollarë. PBB-ja botërore për frymë është rritur gradualisht me kalimin e kohës dhe cilësia globale e jetesës është përmirësuar në mënyrë dramatike. Fondi Monetar Ndërkombëtar ka matur PBB-në e çdo kombi në tokë. Që nga viti 2022, 5 vendet kryesore me PBB-në më të lartë janë:

Luksemburgu

Pasuria e Luksemburgut vjen nga shumë industri të ndryshme, si banka, çeliku, telekomunikacioni dhe turizmi. Edhe pse vetëm rreth 600,000 njerëz jetojnë këtu, është mbresëlënëse që ka mbi 9,000 kompani holding dhe Banka Europiane e Investimeve. Bizneset kanë vite që lëvizin në Luksemburg për të paguar taksa të ulëta dhe për t’i kaluar kursimet te klientët e tyre.

Irlanda

Irlanda, vendi i dytë më i pasur në botë. Rritja e tyre vjen kryesisht nga bujqësia, tekstilet, ushqimi, teknologjia e informacionit, inxhinieria mekanike dhe mjekësia. Partneri kryesor tregtar i Irlandës është Mbretëria e Bashkuar.

Norvegjia

Përafërsisht 30% e PBB-së së Norvegjisë rrjedh nga industria e naftës dhe gazit. Hekuri, magnezi, titani dhe alumini janë ndër eksportet e tyre. Gjatë katër apo pesë dekadave të fundit, ekonomia e Norvegjisë është zhvendosur rrënjësisht nga sektori i peshkimit në biznesin e naftës. Norvegjia është vendi i dymbëdhjetë më i madh prodhues i naftës në mbarë botën. Është eksportuesi i pestë më i madh i naftës dhe eksportuesi i tretë më i madh i gazit.

Zvicra

Zvicra është e njohur në mbarë botën për prodhimin e mallrave me cilësi të lartë, dhe njerëzit nga e gjithë bota janë të gatshëm të paguajnë më shumë për këtë. Kompanitë shumëkombëshe zvicerane si Nestle, Rolex, Roche, Novartis dhe Glencore, për të përmendur disa, kontribuojnë në mrekullinë ekonomike zvicerane dhe ndihmojnë në ndërtimin e trashëgimisë së Zvicrës si një prodhues me cilësi të mirë.

Katari

Ekonomia e Katarit është një nga më të hapurat në Lindjen e Mesme. Kombi është i njohur për pasurinë e tij të tepruar. Njerëzit e Katarit gëzojnë një nga fitimet neto mujore më të larta në botë, dhe shteti zotëron ose kontrollon pjesërisht disa ikona botërore, nga Empire State Building në Nju Jork deri te klubi i futbollit Paris Saint-Germain në Francë. Në dekadat e fundit, kërkesa për naftë dhe gaz natyror është rritur dhe si rezultat, kjo ka ndihmuar Katarin të bëhet ekonomia më e qëndrueshme në Lindjen e Mesme.

Ndërkaq në listën e plotë prej 190 vendesh Shqipëria është listuar e 101-ta me një PBB për frymë prej 6’369 dollarë për frymë. Lista e plotë këtu! (Edel Strazimiri) 

11 Komente

 1. K
  Komunist me Rolex

  Te gjitha vendet e para me perjashtim të Zvicrës që ka prodhon cilesi ne shumë fusha të tjerët jane thjesht tax heaven per taksa të uleta të kompanive multinacionale që paguajne % të vogla taksash që do paguanin ne vendin e tyre

  1. P
   Pergjigje Komunistit me Rolex

   Ty komunisto te paska ngel Rolex-i, si duket do ta kesh blere ne Kine, dmth fallco. Si qeka tax heaven Norvegjia dhe Katari kur te mbysin ne nafte e gaz? Nuk e paske lexuar mire Marksin, si duket qe kur bleve Rolex-in kinez, t'u pord mendja.

   1. Z
    Zvicra prodhon me shume se Norvegjia, seriozist?!

    Tax heaven ka qene dhe deri diku eshte akoma edhe Zvicra, sa shume ke edhe nga keta tanet qe kane cuar para ne bankat e Zvicres, sidomos deri para pak vitesh kur Zvicra nuk ishte e detyruar te zbulonte identitetin e depozituesve qe pergjithesisht ishin pushtetare qe benin kerdi me ujdi te pista ne dem te vendeve te tyre, etj te kesaj natyre. Dhe Zvicra eshte vend qe nuk ka pare lufte me sy ne shekuj por perkundrazi ka perfituar financiarisht nga cdo lufte (per mua i lumte, keshtu do doja qe te ishte edhe Shqiperia) por pervecse turismit shume te shtrenjte qe sigurisht terheq nje grup te caktuar njerezish, inflacion ne qiell te cmimeve me te cilat shet produktet e saj qe pergjithesisht jane ore dhe aksesore te tjere shume te shtrenje dhe djathe e cokolate po ashtu shume e shtrenjte nuk e di cfare prodhon Zvicra. Te njejten gje ben edhe Franca, dhe sigurisht keta marrinj nje dore te mire parash nga keto vendet e tjera qe shkojne per turizem ne keto vende dhe per te blere produkte luksi. Irlanda eksporton gjalp, tekstile etj produket bujqesore ne te gjithe boten dhe jane per masen e gjere sepse cmimet konkurojne produktet vendase

    1. B
     Bora

     Inflacioni në Zvicer eshte 3% Pra shume I ulet. Exportet I ka shume te larta dhe eshte njeshi në farmaceutike, në instrumenta te precisionit te larte dhe artikuj konsumi në fushen e artikujve te luksit (ora)

   2. K
    Kalec Dega

    Ja qe behen dhe pyetje retorike ne Tema, kujt i ka shkuar n’menje… lol — — Ku renditet Albanistani rrumpalle i Sorrosit… lol sipas teorise Marksit e Engelsit ne shekullin e tashem… lol

    1. D
     Dakord

     Ca si ty o pabuks na e ul PBB neve. Ik puno o dreq se na e shpife ose shko jeto ne nje nga ato 90 vendet qe kemi lene pas legen. Ne kohen e idhullit ten kriminel kemi ene ne vend te 140 o plehre antishqiptare

     1. i
      iliria

      Kaklec,Albanistani rënditet komplet te pidhi i nënës tënde.

     2. R
      Ramazani

      Se ku renditet shqiperia e ndjen cdo shqiptar sot. Te p... i mamit te meros

      1. S
       SS

       "Cilesia e jeteses eshte rritur ne menyre dramatike" thote ky gazetar koketope. O idiot,dramatike thuhet kur eshte fraze negative. Comprende?

       1. A
        Aktivi1sti

        Dobet,dobet Shqiperia.Nuk eshte kjo Shqiperia e Edi Rames.Ne synojme te shpallemi me te miret si dikur ne kohen e lavdishme te tallonave.

        1. P
         Petriti

         Persa I perket Irlandes , eshte vend me fuqi punetore shume te kualifikuar , me buiqesi dhe blegtori shume te zhviluar ( 93 % e produkteve dhe nenprodukteve blegtorale eksportohen), 16 kompanite Bio-farmaceutike me te fuqishme ne rang boteror Jane te instaluara ne Irlande. Qendra per Evropen e Google dhe Facebook eshte ne Dublin , Ireland. Eshte e vertete qe shume kompani te njohura boterore Jane instaluar ne Ireland per shkak se paguajne 12.5 % takse ose Nuk paguajne fare takse por punesojne me mijera High-tech punetore , por Irelanda ka veçori ne krahasim me vendet e tjera te Evropes , Eshte nje shtet me stabilitet politik dhe ekonomik , vend shume I qete, pa greva dhe demostrata . Investitoret kete duan . qetesi , stabilitet politik dhe ekonomik dhe taksa te ulura .

         Lini një Përgjigje