"Polici e kuptoi që kishte pasaportë falco, por e la të kalonte", rrëfimi emocionues i këngëtarit shqiptar

15 Mars 2023, 16:34Lifestyle TEMA

"Polici e kuptoi që kishte pasaportë falco, por e la të

Në një monolog të realizuar për programin italian “Le Iene” Ermal Meta ka rrëfyer ardhjen e nënës së tij në Itali me pasaportë false. Në një rrëfim të gjatë ai tregoi si mirësia e dy të panjohurve i ndryshoi jetën familjes së tij.  “Ajo grua (nëna e tij) nuk i besonte askujt.

Një ditë në rrugë i afrohet një i panjohur dhe i thotë se ka dëgjuar gjëra, gjëra të tmerrshme që do t’i ndodhin. Ajo frikësohet, por e beson. I panjohuri e këshillon të largohet, por ajo nuk di si ta bëjë. Ai ofrohet t’i paguajë një pasaportë të huajë gjermane. Ai nuk dëshiron asgjë në këmbim. I kërkon vetëm foto pasaporte. Kur ajo e pyet pse po e ndihmon, ai përgjigjet se nuk po e bën vetëm për atë, por edhe për fëmijët e saj. Pas kësaj, gruaja i lë fëmijët me nënën e saj dhe merr tragetin që shpreson ta çojë drejt një jetë të panjohur, por më të mirë. Ajo kalon pa vështirësi kontrollet e policisë shqiptare dhe kështu rreth orës 07.00 të mëngjesit të ditës së nesërme anija në të cilën ndodhet hyn në portin e Brindizit.

Megjithatë, mbërritja në Itali do të ishte më komplekse se sa pritej. Në kontrolle, një oficer vë re atë pasaportë false: Ai duket se e kishte kuptuar tashmë. “Kjo pasaportë është e rreme, e di?” thotë me zë të ulët. “Po, e di”, pranon ajo. “Nuk mund të lë të kalosh, duhet të të kthej prapa”.

Gruaja qan duke u përpjekur të mos shihet nga të tjerët. Më pas nga çanta nxjerr një fotografi”: “Këta janë tre fëmijët e mi. Nëse kthehem nuk do të ketë të ardhme për ta”. Me të dëgjuar këtë, oficeri merr pasaportën e saj dhe e vulos.“Ajo është e lirë të shkojë”. Ajo do të donte ta përqafonte, por nuk mundej. “Ik, dhe fat të mirë!” i thotë oficeri, duke i treguar derën e së ardhmes së saj të pasigurt.

Dy akte dashamirësie shpëtuan katër jetë. Mes atyre jetëve ishte edhe e imja. Jini të sjellshem. Ju mund të shpëtoni dikë.” Pas gjithë vështirësive, sot Ermal Meta është një nga artistët që e përfaqëson denjësisht Shqipërinë në botë. Në 2018 kantautori shqiptar triumfoi në skenën e Ariston të Sanremos duke rrëmbyer trofeun e festivalit më të rëndësishëm në Itali. Përveçse këngëtar, ai është dhe një kantautor mjaft i talentuar. Ermal Meta ka shkruar këngë për emra të njohur të muzikës italiane si Patty Pravo, Marco Mengoni, Emma, Giusy Ferreri.

 

17 Komente

 1. P
  Pippo Baudo

  Pordhi kali ne goje te mizes dhe nuk e pa Ardit Gjebrea!?

  1. T
   Tironci

   Te nderuar lexues,ju sugjeroj te lexoni Romanin e shkruar nga Ermal Meta "Neser e Pergjithmone",i cili u publikua vitin e kaluar (shkruar ne italisht,titulli ne origjinal "Domani e per sempre" dhe perkthyer ne shqip nga Agim Doksani).Kurresesi nuk do te zhgenjeheni ! Eshte nje roman i mrekullueshem ! Ermali nje njeri me bote te madhe dhe na ben te ndjehemi mire te gjitheve Ne ! Tironci

   1. sapa

    Ka ndonje gje edukative ne kete mes pervec shkeljes se ligjit?keta jane popujt e jugut!

    1. A
     Aulona Musta

     Histori idiote!

     1. A
      Ana

      Ti o vlla do BB te kenaqesh. Je idiot funksional.

     2. T
      Time traveler

      Shume peralle e bukur ....

      1. D
       Durresi

       Budalleqe me oke. Si e si ti bejne rreklame vetes: Babe tereziu qe ka dale rrugeve tu shpernda pashaporta fallso robve.

       1. P
        Patrioti ...

        Si muzikant pra Kantautore eshte padiskutim ni Figure Shqiptare Ermali .Ky tregim ktu me duket dicka si muhabete te dy Shqiptareve takuar ne Traget ku secili tregon dicka nga e kaluara ne lidhje me kontaktet e para dhe problemet tona si shqiptare ,ku sigurishte Kryesorja ishte Kalimi Kufijve me Viza apo Pasaporta Fallso , Pra, nuk me duket asgje per Literarture . Me mjaftpn fare pak nga Tregimi i Dikujt te kuptoj Talentit e secilit qe shkruan .Sa stof Shkrimtari ka brenda tija . Natyrishte te shkruash eshte sot dicka e Lire per te gjithe ,deshirat jane pafund ,njerezit sot kane mundesi e mabcjet jane gjithmone nji spunto e brendeshme qe te levize perpara .Te provosh s'kushton shume sot . Pra eshte okay qe esperimenton por un do i keshilloja qte perqendrohej ke Talenti qe ka te lindur Muzika . I uroj gjithe te mirat atij dhe familjes se tij padyshim .

        1. T
         Tallava qe qelbet ere

         Ne fakt,se pari nuk duhet ikur,nga gjendja ekonomike,por nga ky llum milet,injorant dhe shpirt qener,si i mender komentatoreve te mesiperm. Me mire ndjehesh ne nje kopesht zoologjik midis kafsheve te egra se sa midis ketyre qenieve.

         1. J
          Juli

          Në një koment që bëra para një jave ,mu hodhën injorantët e debilat gjithë andej. Duke më thënë : mos hajde me pushime këtu por rri pastro halet atje, ............. Bravo me atë komentin tënd. Më mirë pastroj halet e Evropës sesa bëj pushime me HALET shqiptarë në një HALE të madhe . Ermali ka treguar të vërtetën se cfarë dhe kush i ka ndryshuar jetën,që ka ikur nga ata injorantë kometatorët e mësipërm.

         2. t
          terbojn Krimbat e Kadavres janulla

          Tallava e qelbet , cfar je duke qelb ktu kur vendi jot eshte ne Hale !

          1. p
           pa emer

           Ky Meta i Fierit i ngjan Metes se Skraparit se shume skraparllinj kane marre strehim politik ne Fier, por ky eshte fare njeri banal, njeri pa moral, dinjitet, respekt dhe antifamiljar. E quaj nje mize te pa rendesishme, le te shkelqeje ne kenge e muzike si shkelqejne kurvat sot kudo!

           1. r
            rrespekt Ermal

            pa emer . Cfar dhjet nga ajo goje o Injorante i pashprese ! Ku e shikon nji Qorr Idiot si ty banalitetin ,ku e shikon nji Bythqir i Janulles i ty imoralitetin ktu , ku e shikon nji karakter pederasti Grek si ty Dinjitetin e rrespektin Familare ktu o Zvarranik Haleshe ? ----- E para ,skrapallinjte jane njerez shume te mire ,e per t'u patur zili nga shume te tjeter si ty , (s'jane cepanake si ilyer mutaj e si ty) e dyta , Kanatori Meta , eshte shume i suksesshem ne Profesionin e Talentin e tij ,eshte njeri i rrepsketuar e i nderuar ne Familje - Shoqeri e Itali natyrishte , dhe nji nder kengetaret me te talentuar te brezit te tij ,nderkohe qe tipa si ty , jeni pikerishte ajo Miza mbi miutin e tij _ o zvarranike halesh .janulla vazhdon te haje Mut akoma ? apo ja fusni ju me zorre ne goj yyyyyyyyyyt afr e ndyre

           2. M
            Milano Moda ...Kashar

            Cfare komentesh !! Shqiptatr jane keta qe shkruajne?Nuk di mua mu mbushen syte me lot kur mendoj ate momentin e saj te kufiri italian...kuptoni messzhon o pipèll Albania...Ndihmoni !!! Thote Ermali ,ju Shani....o zotttt!! Plehra

            1. B
             BARCALETA. PER TE MARRE

             Ne keto shkrime Ermali disa gjera nuk na i shkoqit mire dhe kesisoj mbeten te pabesueshme .PSH sa vjec ishte Ermali po babaj i Ermalit ku ishte a kishte para me vete mami apo i dha para ai oficeri zemermire po mami vetem faleminderit i tha ,a i shoqeroi ai oficeri kur dolen nga porti po dokumentat per azil me passaporto fallo i bene etcetcetc

             1. B
              BARCALETA. PER TE MARRE

              Ne keto shkrime Ermali disa gjera nuk na i shkoqit mire dhe kesisoj mbeten te pabesueshme .PSH sa vjec ishte Ermali po babaj i Ermalit ku ishte a kishte para me vete mami apo i dha para ai oficeri zemermire po mami vetem faleminderit i tha ,a i shoqeroi ai oficeri kur dolen nga porti po dokumentat per azil me passaporto fallo i bene etcetcetc

              1. J
               Juli

               O THASHETHEMEXHI . DEBIL. Pse duhet ti dish të tëra ti, nuk të zë gjumi ëëë !!! Ta tregoj unë vazhdimin: ky polici kishte shkërdhyer motrën dhe maman tënde dhe sa e pa që ishte shqiptare e la. Si keni lënë gjë sali QENIT, ju jeni pjella e tij.

              Lini një Përgjigje