Aktivistja e kafshëve paralajmëron mishngënësit: Hani mish, ndaj ju vjen era djersë!

3 Shkurt 2023, 13:10Lifestyle TEMA

 

Aktivistja e kafshëve paralajmëron mishngënësit: Hani mish,

Njihet për deklaratat e saj të çudtishme dhe as këtë herë nuk na ka habitur me atë çfarë ka thënë. E kemi fjalën për animalisten Jonida Çobani, e cila e ftuar në EuroNews Albania ka thënë se njerëzit që hanë mish mbajnë shumë era djersë.

Sipas saj mishi ka qenë pjesë dietës së mbijetesës për paraardhësit, por sot ka alternativa të proteinave që nxjerrim nga mishi që mund t’i gjejmë nga bota bimore.

“Nuk është etike, nuk është njerëzore, dukemi si barbarë. Nga ana tjetër, mishngrënësit vijnë më shumë era djersë”, tha animalistja.

4 Komente

 1. E
  Enea

  Shume mire qe kemi nje ze te tille ne mbrojtje te kafsheve. Nderkohe njerezit e vendosin vete si veprojne.

  1. k
   katarakti

   Shqipëria ështê shumë mbrapa për të përqafuar vlerat e veganizmit dhe vegjetarizmit. Në Perëndim vegjetarizmi, pra jetesa pa ngrënë mish, po përhapet dhe forcohet dita ditês. Në filozofinë orientale, Indi, Tibet etj, ka shekuj të tërë qê praktikohet. Pra durim me shqiptarët deri sa edhe ata ta kuptojnë se mund të jetohet edhe pa therrur, vrarë dhe ngrënë qëngja, lopë, pula dhe dele.

   1. S
    Silvia

    Zonjës i këshilloj dietën mesdhetare si dieta me shkencore! Pastaj termat barbarizem me djerse janë pa lidhje, ç'mund të thuhet për dinizauret prehistorike me agresive barngrenes? ????

    1. ´´

     Sinqerishte un jam ne nji far menyre Pro ksaj Idee-je .Moskonsumimit te Mishit te kafsheve ,kur dijme qe sot ,ato rriten duke i injektuar hormone antibiotike nga me te ndryshmit ,pra nuk kane nji rritje normale ,prej nga vijne edhe semundje ,asnji cudi ,por mbi te gjitha ,ndej keqardhje per Kafshet . Mipro deri ne kto momente nuk kam tentguar te heq dore se konsumuari mish ,sepse ndoshta s'jam gati ! Era pastaj e djerses pastaj ,s'kam asnji njohuri mbi kte gje ,por qe eshte e llogjikeshme se gjithcka i hedhim stomakut ka ndikimet e veta ne trupin tone . Ke alkoli e kam ndjer ne moshen mbi 40-vjec kur pi me shume se normalishte ,perndryshe jo .Sidoqoft eshte per t'u pershendetur nji iniciative e tille par kjo ne shume kendeveshtrime te jetes tone.

     Lini një Përgjigje