FOTO: Njihuni me hotelin më të mirë në botë

25 Shtator 2023, 14:30Lifestyle TEMA

FOTO: Njihuni me hotelin më të mirë në botë

Në shpalljen e 50 hoteleve më të mira në botë, Passalacqua mori vendin e parë, duke lënë pas hotele shumë më moderne.

Juria u fokusua në gjithçka që e bën atë kaq të veçantë:

Liqeni i Komos me të drejtë konsiderohet si një nga destinacionet më romantike dhe më të famshme në botë, një nga vendet ku e kaluara e lavdishme dhe historia e shkruar kryesisht në vilat e tij mbresëlënëse, është në dialog të pafund me fytyrën e tij aktuale kozmopolite.

Sot, liqeni i tretë më i madh në Itali dhe vendlindja e “epokës së vilave”, vendtakimi preferuar artistik dhe aristokratik të Evropës për shekuj me radhë, zona që frymëzoi poetë, shkrimtarë, piktorë, kompozitorë dhe regjisorë dhe në hijeshinë e saj të cilës i janë nënshtruar politikanë dhe yje të panumërt të kurorëzuar, ajo është ende ëndrra e fundit e atyre që duan të zhyten për pak kohë në artin unik të “dolce vita” italiane. 

Ndër rezidencat private të lakmueshme dhe akomodimet me pesë yje, vjen kompleksi verbues i Passalacqua për të hyjnizuar legjendën e Komos dhe për t’u mësuar mysafirëve të tij shprehjen e preferuar të italianëve, “dolce far niente”- kënaqësia e të mos bërit asgjë.

Një parajsë buzë liqenit

Passalacqua është një përvojë qëndrimi e përqendruar në ngrohtësinë, intimitetin dhe komoditetin e një vile në pronësi private, ku mbretëron luksi elegant dhe stili i pashembullt. Vila është ndërtuar në vitin 1787 për kontin Andrea Lucini-Passalacqua, në fshatin simpatik të Montrasio, një nga më piktoreskët e krahut jugperëndimor të liqenit.  

Vetëm në vitin 2018, vila me kopshtet e saj të mëdha u ble nga familja De Santis, me përvojë në industrinë e turizmit si pronarë të hotelit spektakolar Grand Hotel Tremezzo. Një restaurim dhe rinovim i gjerë që zgjati 3 vjet, rezultoi në rihapjen e portave të Passalacqua në qershor 2022, duke rinovuar rolin e tij historik si një pikë referimi dhe model mikpritjeje në zonë. 

Që në fillim, qëllimi i familjes De Santis ishte që Passalacqua të ringjallte konceptin italian të “villeggiatura”, zakoni i shumëpritur i fisnikëve që lanë pallatet e tyre urbane dhe u shpërngulën në vilat e tyre fshatare për gjithë verën, së bashku me familjen e gjerë, miqtë dhe stafi i shërbimit, një mundësi për mbledhje të gëzuara, argëtim dhe freskim. 

Qëndrimi në ëndrra

Të vendosësh se në cilën nga dhomat ultra elegante dhe suitat luksoze të Passalacqua të qëndrosh është e vetmja vështirësi që do të hasësh në këtë mjedis ëndrrash. 

Tetë dhoma në Palazz ndajnë të njëjtën atmosferë joshëse romantike, secila ruan karakterin e vet, katër në Casa al Lago ku do të ndiheni sikur zotëroni kopshtet, pishinën dhe liqenin, ndërsa nga pjesa tjetër e vendosur në vilën spektakolare, gjysma janë të bollshme, suita, me hapësira luksoze dhe pamje nga liqeni.

Me një fjalë, çdo detaj i vogël dhe i madh i kujdesshëm, i kombinuar me mjedisin absolutisht magjepsës të liqenit që ju rrethon, komplotojnë për të përshkruar qëndrimin tuaj në Passalacqua dhe udhëtimin tuaj në Como me kualifikimin “mrekulli!”.

 

 

 

1 Komente

    Lini një Përgjigje