Ku i gjeti Mbreti Charles gjithë ato medalje në xhaketë kur nuk shkoi kurrë në luftë

22 Shtator 2022, 14:36Lifestyle TEMA

Ku i gjeti Mbreti Charles gjithë ato medalje në xhaketë kur nuk

Në videot dhe fotot nga varrimi i Elizabeth-s, dukej qartë se uniforma ushtarake e mbretit Charles ishte e mbushur me të gjitha llojet e medaljeve dhe dekoratave, edhe pse ai vetë nuk mori pjesë në asnjë zonë lufte gjatë shërbimit të tij ushtarak.

Megjithatë, siç theksojnë mediat britanike, edhe pse Charles nuk u thirr asnjëherë në aksion, ai vazhdoi të stërvitet me pjesëtarët e njësive ku bënte pjesë. Në fakt, ai përfundoi stërvitjen e parashutistëve në moshën 30-vjeçare, shumë më i vjetër se rekrutimi mesatar.

Përpara se të bëhej një anëtar aktiv i familjes mbretërore, kreu i ri i Commonwealth vazhdoi një traditë familjare të shërbimit në ushtri, sipas mediave britanike. Charles shërbeu për 6 vjet, kryesisht si pilot helikopteri në Marinën Mbretërore.

Mbreti Charles si në të kaluarën ashtu edhe në ceremonitë për lamtumirën e fundit të Elizabetës mban 10 medalje në uniformën e tij ushtarake! Megjithatë, pak njerëz e dinë se kur dhe pse u dekorua Charles.

10 medaljet në uniformën e Mbretit Charles

Duke qenë se medaljet e shumta, gjithsej 10, që Mbreti Charles ka në uniformën e tij ushtarake nuk kaluan pa u vënë re.


Ndër medaljet e tij, Charles mbante Medaljen e Shërbimit të Mbretëreshës dhe Medaljen e Kurorëzimit të Mbretëreshës Elizabeth. Përveç kësaj, medaljet e Jubileut të Argjendit, Arit, Platinit dhe Diamantit të Mbretëreshës, si dhe Medaljen e Shërbimit të Gjatë Detar.

Mbreti i ri mbante gjithashtu një Medalje Përkujtimore të Zelandës së Re, një nga Forcat e Armatosura të Zelandës së Re, si dhe një medalje të Forcave Kanadeze.

Ai gjithashtu mbajti një Medalje të Forcave Kanadeze dhe një Medalje Përkujtimore të Zelandës së Re.

Pra, këtu është lista e 10 medaljeve të mbretit Charles nga e majta në të djathtë:

1) Urdhri i Shërbimit të Mbretëreshës

2) Medalja e Kurorëzimit të Mbretëreshës Elizabeth II

3) Medalja e Jubileut të Argjendtë të Mbretëreshës

4) Medalja e Jubileut të Artë të Mbretëreshës

5) Medalja Jubilee e Diamantit të Mbretëreshës

6) Medalja Jubilare Platinum e Mbretëreshës

7) Medalja e Shërbimit të gjatë dhe Sjelljes së Mirë

8 ) Medalje Përkujtimore e Zelandës së Re

9) Medalje të Forcave Kanadeze

10) Çmimi i Forcave të Armatosura të Zelandës së Re

19 Komente

 1. J
  Ja ka fal Kamilla marre Burrit te saj Gjeneral

  uahahahahaha Kari mbush me dekorata ! Cere o kjo mer yahoo se po le nam ky karagjozi anglez

  1. J
   Ja ka fal kamilla vagabonds

   pardon ,desha me shkrujt Karli jo Kari

  2. b
   ben

   Mos ja ka dhene Ilir Meta?

   1. M
    Mirela

    Jo vetm Ilri Floriri por edhe Nishani e Bamiri!

   2. E
    Edmond

    Po shume mire ben qe mbane gjithe keto dekorata.Ata qe duhet ti kishin u vrane,keshtu qe i mbane ky qe eshte gjalle???

    1. H
     Historite perseriten , dhe ndersjedhtas ..

     Hahahaha Mese e vertete .. Duhen te vdesin miliona njerz kudo neper kete Ruazull ,,qe TI mbaje nje njeri i vetem Si me i forti qe eshte ! Si Histori binjakesh ,Kriminele dhe Politikane. !

    2. Z
     Zano Ikonomi

     Shoku , je shum i poshter hahahahahahahahahahahahaha

     1. L
      Leonard Sota Regensburg Bayern

      Dhe me ironike eshte se , Mbreteria ja jep ketij dekoratat madhore qe gjith jeten parazit dhe vetem ka ngrene e ka dhier , dhe ja hoqi Princit Harry qe shkoi e luftoi kudo , nga Iraku ne Avganistan dhe Somali , per interesat e kombit britanik kudo qe iu kerkua ......pastaj thuamni JU qe ka drejtesi ne mbreteri , dhe jo vetem ky por dhe i biri i madh , ai e mban veten si shume shume te rendesishem per kombin anglez .... Gjithsesi jo te gjitha sa duken jane pozitive ...kur mbyllen dyert atehere thuet cdo gje .....asnje nuk e di se c'thuhet kur jane dyert e mbyllura.....fakti qe princi Harry i dhjeu as nuk e takoi te atin , mbretin , thote gjithcka ......mori te shoqen dhe drejt e per los Angeles .....

      1. L
       Leonard Sota Regensburg Bayern

       Dhe me ironike eshte se , Mbreteria ja jep ketij dekoratat madhore qe gjith jeten parazit dhe vetem ka ngrene e ka dhier , dhe ja hoqi Princit Harry qe shkoi e luftoi kudo , nga Iraku ne Avganistan dhe Somali , per interesat e kombit britanik kudo qe iu kerkua ......pastaj thuamni JU qe ka drejtesi ne mbreteri , dhe jo vetem ky por dhe i biri i madh , ai e mban veten si shume shume te rendesishem per kombin anglez .... Gjithsesi jo te gjitha sa duken jane pozitive ...kur mbyllen dyert atehere thuet cdo gje .....asnje nuk e di se c'thuhet kur jane dyert e mbyllura.....fakti qe princi Harry i dhjeu as nuk e takoi te atin , mbretin , thote gjithcka ......mori te shoqen dhe drejt e per los Angeles .....

       1. C
        Cajupi

        Medaljet ushtarake mirren edhe ne kohe lufte edhe ne kohe paqeje. Thuajse asnjeri nga 200 gjeneralet e sotem ruse nuk kane luftuar e prape gjoksin ekane te mbushur me dekorata.

        1. F
         Franci

         E lexove botimin ne thelb dhe titulin e tij ??? Nuk do te ishte ide e keqe perpara se te komentosh ta lexosh prap .....

        2. z
         zhaku i pamposhtur

         Prandaj bota po shkon ne pidh te semes sepse nuk eshte bote e drejtesise dhe humanizmit por eshte bote e hipokrizise e krimit e kurverise e zullumit etjetj..kurvat qe te jene me terheqese lyhen e ngjyhen veshin edhe minifunde formale pra kjo eshte ne natyren e tyre ..edhe kurva vete e ka ne dore dhe e ben minifundin 30cm por e shkurton edhe ne 20 cm s3 vete e ka ne dore dekorin e saj...po ashtu edhe mbreti Charles.. sot e shikoni me 10 medalje por neser ai mund te dali me 15medalje..mbret eshte ai nuk e ndalon kush..si i ndante ilir meta medaljet kur ishte president? pra e kishte ne dore dhe I shperndante sipas qejfit.ne shqiptaret nuk kemi perse te habitemi me dekoratat sepse jemi mesuar qe nga koha e qoftelargut enver qe nuk la qen e mace pa dekoruar me medalje dhe medalia e ka humbur kuptimin e saj perderisa ndahet si karamele prandaj mos u habisni me kete mbretin lekurkuq..

         1. d
          demokrati

          Grupi i gatshem i kremlinit ne aktivitet te plote.Mbreti Karl dhe Kryemistrja Liz ka per tu dale edhe ne ender barbareve te kremlinit.

          1. I
           Idajet

           I ka marrë në stervitje.

           1. k
            kacaku

            Ne stervitje te kujt ?? Te hajdarit ?? Se gje tjeter ska bere ne jete , ha , pi qi .....

           2. e
            edmond( koder rreshen)

            Mbreti Charles paska ngja Trim nga Dajat,se nga i Jati,Gjyshi i tij i mbushi breket ,duke e braktisur ushtrin Greke ne Turqi,dhe me rikthimin e tij ne Athin, gjykohet dhe denohet per tradhti .

            1. A
             Aqif kopertoni.

             Mos u cudisni vellezer kjo eshte bota......bota e pjerdhur!!!!

             1. A
              Ani

              Meqe u be mbret edhe ky shashtimenua ,bota e ka siguruar perparimin. Keto pirate e hajdute te botes duhen djegur te gjalle ,sic Kane vrare e djegur duke u pasuruar popujt qe akoma I quajne koloni.kur do zgjoheni o popuj ,ti shporni keto gjakpiresa te maskuar si engjej!?! As me shpejt me mire ,bota pa keto fundrina dhe kusare do te jete njelloj ,pa komplekse dhe e qete dhe ne mirqenie ,me pasurite e tyre te konfiskuara.

              1. J
               Juliano

               Ky qënka si princi që kemi ne, të dy rrota kari. Edhe ky i joni e quan beten mbret akoma, desh të bëhej dhe president, i hëngrën ca lekë dhe i thanë herës tjetër do bëhesh mut që të hashë.

               Lini një Përgjigje