Harrojini 7 orë gjumë... shmangni lëvizjet gjatë natës, cilësia është më e rëndësishme

21 Shtator 2022, 22:40Lifestyle TEMA

Harrojini 7 orë gjumë... shmangni lëvizjet gjatë natës,

Studimet e mëparshme kanë këshilluar 7 deri në 9 orë gjumë gjatë natës, por studiuesit në një hulumtim të tyre të fundit kanë zbuluar se cilësia e gjumit është më e rëndësishme se sa kohëzgjatja.

Sipas studimit të fundit, njerëzit që nuk bëjnë gjumë të mjaftueshëm apo cilësor, kanë gati 3 herë më shumë mundësi që të preken nga gripi. Gjithashtu, gjumi cilësor, me lëvizje sa më të vogla në shtrat, ndikon direkt në forcimin e sistemit imunitar.

Profesori Neil Walsh, nga Universiteti John Moores i Liverpoolit, u shpreh se gjetjet e ekipit të tij duhet të ndryshojnë mënyrën se si duhet të mendojmë për gjumin dhe shëndetin.

“Gjumi është shumë i rëndësishëm për shëndetin mendor dhe fizik, ku përfshin edhe aftësinë për të luftuar infeksionet”, tha ai.

2 Komente

 1. _
  _

  Gjumi i mire mbas nji seksi te mire sjell nji fjetje te shendeteshme ,perndryshe te gjitha jane brockulla katźani

  1. B
   Bumbum..bum

   Ndaj dhe ramuti e çoi gregorin në californi të pinte vaj cannabis dhe të flinte i qet dhe u shërua nga Kanceri. Tani shalokut I mbetet që të kompensoi të mirën që I bëri Bima me nji tjeter shërbim të mir ndaj bimës Tia hapi rrugën për të gjirh popullin , të gjith ta mbjellin edhe vetëm të mbledhi lëndën e 1 ta cilësoj ta përpunojdhe tja kthej subproduktin prodhusit që po ky ta shesi apo ta fall puna e tij. Po mos ta bëj monopol se do haj dhé me sy hapur

   Lini një Përgjigje