Merr fund "misteri": Ja pse njerëzit sëmuren më shpesh në dimër!

6 Dhjetor 2022, 22:40Lifestyle TEMA

Merr fund "misteri": Ja pse njerëzit sëmuren më shpesh

Diçka është në ajër, dhe ju e kuptoni mjaft mirë se për çfarë bëhet fjalë… Është sezoni i gripit dhe rrufës. Këtë e shohim kur dikush pranë nesh papritur nis të teshtijë, të kollitet apo edhe më keq.

E në këtë moment lind pyetja: si është e mundur që njerëzit sëmuren më shumë në dimër sesa në verë?

Sipas disa kërkimeve shkencore, një studim i ri ka gjetur se ndryshimet biologjike janë ‘fajtorët’ se përse ne prekemi më shumë në dimër nga sëmundjet e sistemit respirator. Kjo lidhet me faktin se ajri i ftohtë dëmton përgjigjen imunitare që ndodh në hundë.

Në fakt, të reduktosh temperaturë brenda hundës në më pak se 5 gradë celsius, vret përafërsisht 50 për qind të miliarda baktereve që luftojnë bakteret.

4 Komente

 1. s
  sabrima_ehhhh

  Pordhe me rigon. Kerkimet e sotme behen me google, jo me llogjike. Sipas kesaj teorie i bie qe ne vendet e nxehta njerezit te mos semuren ndersa ne ato te ftohta te jene tere kohen semure. Ndersa arsyeja me e thjeshte se ne dimer njerezit rrine bashke dhe brenda nuk perfillet fare. Ptuuuuuu fare e keqe. Ti fusim nganje vaksine per dimer?

  1. L
   Lugu gjat

   Gallate. I jepet fund mister it pse semuren njerezit ne dimer. Sepse ben ftote, ehte per te vene kujen. Gazetari

   1. v
    vada

    Viruset gjenden ne ajer , bakteriet ne toke , myqet ne lageshtire . Atehere a nuk e kini vezhguar ju brezi "modern" se nese nje rrobe e lini gjate nates perjashta dhe ate e ka zbardhur bryma ne mengjez , atehere ne kete bryme qe eshte kondesim i lageshtires se ajrit qe ka ndodhur pergjate nates eshte perplot i mbushur me viruse . Nese e provoni te prekni me ate brymosje nate mukozat e buzeve, atehere ju kini per te pare sa shume do te semureni ne teresi te atyre mukozave . Mos e provoni ! Por ne fshataret e lajme perseri me sapun dhe e thajme plotesisht ne diell .

    1. S
     Shënjt Dieta

     Mos harru të mbash një shall ose dhe maskë , maska nuk është komode , me shall edhe mund të dremitësh ,fryna e mban ngrohtë sinusin , e më pas ndie/sh/en/mi më e/të shlirëtë'shtimë

     Lini një Përgjigje