Ahmet Tufa: Sali Berishës ia kemi shpëtuar jetën 3 herë

2 Dhjetor 2023, 09:43Politika TEMA
Ahmet Tufa: Sali Berishës ia kemi shpëtuar jetën 3 herë

Ahmet Tufa, ish i përndjekur politik, që dikur krijoi organizatën politike “Dora e Hekurt’’ tregon për emisionin ‘Esencë’ në Report Tv, ditët e vështira të jetës së tij as më pak e as më shumë në vitet që i vijnë rrotull vitit të ”mbarë” 1997.

“Demokracinë shqiptare e kapën ata që ishin në pushtet” thotë Ahmet Tufa duke kujtuar si u emërua në polici.

" Në vitin 1997 me pasoja shumë të rënda nga e shkuara ime dhe vuajtja në burgje, më emëruan në policinë e gatshme, në gardë. Kam qenë edhe zëvendës komandant, gjithashtu edhe shef i shtabit të batalionit. Ishte koha ku kudo kërkohej ndihmë", tha ai.

Ai tregon se si i shpëtuan jetën Sali Berishës.

"U mblodhëm të gjithë poshtë shtëpisë së tij. Jeta e Berishës dhe e familjes së tij ishte në rrezik. Ne i shpëtuam. 

Në Elbasan kishte mal me njerëz kundër Berishës. Policit tim bandat i kishin prerë këmbën nga plumbat. Policit tim tjetër, një grua e ftoi pranë dhe i qëlloi në gjoks. Por ai nuk vdiq.

1997, përpara Presidencës ishin mbledhur bandat që shtinin drejt ndërtesës. Ne bëmë më të mirën e mundshme.

Në Tropojë, shpëtuam rrogat dhe pensionet sepse bandat donin të na i vidhnin ato para që ne sollëm atje nga banka e Tiranës", tha ai.

21 Komente

 1. c
  civilizimi

  Ne beme me te miren e mundeshme deklaron kamikazi Berishjan!Nuk kuptojne qe keta ishin antishteti Akoma jane te bindur qe kane bere me te miren dhe jo me te keqen ndaj ketij vendi!Flet per bandat kur te gjithe rreth Berishes se asaj kohe ishin banda kaçakesh te armatosur qe zhduknin njerez sepse kishin imunitet nga kryebanditi !Ja pra bandat e berishes tregojne trimerite qe kane treguar ne vitet me te erreta te ketij vendi 1997 ku makinen shteterore e kishin kthyern ne interes te tyre dhe te klanit qe perfaqesonin!se si mund te mburresh per 97 -ten vetem te marre si puna e ketij mund ta deshmojne!Dhe Kaloshi interviston per bemat e bandave te veshur me imunitet shteteror a thua se kontribuan ne ndertimin e shtetit demokratik!Ja dhe nje arresye me shume se perse nuk behet ky vend!

  1. A
   Arbereshi

   i persekutuari i PPSH-se i shpetoi jeten ish sekretarit te PPSH-se, atehere un arrij ne konkluzionin qe ky zoteria ish i persekutuar e paska pas hak burgun e vuajtjet sepse paska qene rrote k ari!

   1. S
    Sefer Daja

    Për atë që ka bërë ky person që tregon, në 1997 I LUMTË, e duhet vlerësuar! Pavarësisht kush është Sali Berisha , ishte Presidenti i vendit! Pra , nuk ish thjeshtë një person, por ishte Institucion! Po sikur Presidenti të vritej, a i mendon pasojat që do kish vendi??? Pastaj gjykimin për Berishën e bëmat e tij duhet ta bëjnë gjykatat dhe jo turmat! Dhe ai që tregon ishte pjesë e policisë( a gardës së Republikës) e i shërbente vendit! Nëse ka shkelur ligjet me verimet e tij të mbajë përgjegjsi , por në çdo situatë, uniforma është e shenjtë!!!

    1. Z
     Zaza

     Ky polic i saliut ishte budalla qe sheh ondrra Saliu gamor po gamor i madh. Akoma ka derdimene qe besojne saliun qe lepinte oqet enverit pastaj te xhelilit

   2. t
    tetovari2

    Paske gabuar o i ndritur!

    1. P
     Paradoksi - lumpenë të djathtë të Saliut

     Respekte, Tetovari2. Je i madh. Me tre fjalë dhe dy germa shtesë ke thënë kaq shumë, sa ketij Tufës i duhen tre emisione t'i thotë. Po si ka mundesi qe një i persekutuar i komunizmit të shkojë mbrapa nje komunisti të betuar si Saliu!! Diktatura ubhoqi edhe trurin me duket.

    2. s
     saliu duhet te shpallet terrorist

     te vrafte zoti se paske shpetuar nje kriminel qe sakatoi nje popull te tere.

     1. S
      Show

      "Policit tim" - thote ky qypi. Nuk ishte pollici yt, por i shtetit. Nuk ishit policia private e Berishes. Ja, keshtu dallkaukesh ka pasur gjithmone ai prane vetes.

      1. T
       Tironsi i vjetër

       Prandaj u rrenua shteti i së drejtës se, u futën në polici, politikë, pushtet, kriminelë injorantë si puna e këtij Ahmet Tufës.

       1. D
        Dauti

        Ahmet, me ty paska ber mire edhjeri, qe te kalbi ne burg! Sa dole i sherbeve sekretariat te partise salihalese.

        1. F
         Fisniku i Freskut

         Ahmet Tufes, ish i përndjekur politik: ta gezoni o koqe, kreun e agjentures serbo-ruse, kryekriminelin dhe kryehajdutin Sali Sheqere Vukmanovich Karaxhichin me pseudonimi Pelicilina.

         1. D
          Demokrati i viteve të para

          O Ahmet Tufa paske gabuar shumë rëndë për shpëtimin e komunistit Sali Ram Viçidoli, për këtë cjap plak serbo- rus, që jeton për mungesë varri.

          1. A
           A.G.

           Epo, për hundësh iu daltë! Kallëpit tuaj ia kemi borxh, gjithë ç'ka bërë, pa i hyrë gjemb në këmbë, ai klysh bushtreje.

           1. E
            Ehh

            Debil, na shtove hallet dhe 25 vjet.

            1. q
             qim pyke kurva i hasit

             He mor ahmut si i shpetove jeten nje terroristi si salih berishes, po nuk e kuptove mor ahmut se ky kamikaz u lidhe me terroristet dhe Osman bin ladn qe 1991 dhe deri sot u ka shrbyer, po te kishte ngodhur qe atehere mor Ahmut sot nuk ishim ne kete gjendje

             1. N
              Noci

              Tirana ka patur me pak probleme se rrethet si ne veri e sidomos ne jug.Ka qene nje moment qe ai deshi t'ia mbathur por largoi familjen per Itali.Me sa mbaj mend ka qene nje grup djemsh te rinj dhe mjaft trima qe siguruan jeten e Berishes

              1. s
               sali

               Do te ishte mirenjohes gjithe shqiperija per tere jeten po mos e kishe bere kete gje

               1. p
                popull

                Ahmet djali e paske dhi fare,mos fol me se do marresh miliona mallkime

                1. M
                 Malo

                 Ke bere detyren….

                 1. G
                  Gjoka

                  Shih çfar mostre keni mbrojtur zoti Ahmet.

                  1. L
                   Lira

                   Ti me siguri do kesh qene ndonj spiun i felliqur qe te ka lene Enveri pa pushkatiar se po te ishe anti komunist do e kishe vrare me doren tende Sali mutin duke i bere ne sherbim te madh vendit dhe tere shqiptarve .

                   Lini një Përgjigje