Arrestimi i zyrtarit të FBI, zbulohet biznesi që kishte në Shqipëri! Udhëtimet në Tiranë dhe historia e koncesionit të naftës

24 Janar 2023, 17:13Politika TEMA

Arrestimi i zyrtarit të FBI, zbulohet biznesi që kishte në

Arrestimi i një ish zyrtari të lartë të FBI-së në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Charles McGonigal, ka trazuar ‘ujërat’ disa mijëra kilometra më larg, në kryeqytetin shqiptar Tiranë. Si gjithmonë akuzat politike nuk mungojnë.  Po çfarë lidhje kishte Charles McGonigal, që dyshohet nga prokurorët amerikanë për lidhje me Rusinë, me Shqipërinë?

Shqiptarja.com ka siguruar dokumentin që vërteton se ai ka një aktivitet biznesi në Shqipëri. Ai është administrator i një studioje ligjore të quajtur ‘Law Office and Investigation’, aktualisht me aktivitet të pezulluar dhe ka 25% të aksioneve.  Por ajo që hedh më shumë dritë në gjithçka që ka ndodhur dhe cila është lidhja me Shqipërinë lidhet me emrat e tjerë që janë si aksionere në këtë kompani: Shefqet Dizdari dhe Agron Neza. ‘Law Office and Investigation’ është një kompani e regjistruar në vitin 2008 nga Shefqet Dizdari, një avokat shumë i njohur nga Tropoja, i cili në 2019 ai i ka shitur aksione ish zyrtarit të lartë të FBI Mc Gonigal, Agron Nezës dhe një shtetasi tjetër të huaj, me emrin Mark Thomas Rossini.  Dy vite më parë, pra në 2017-N, amerikani kishte pasur një takim me kryeministrin Rama.

Sot amerikani McGonigal, në një aktakuzë të veçantë, me nëntë pika në Uashington, akuzohet se ka marrë të paktën 225,000 dollarë para në dorë nga një ish-oficer i inteligjencës shqiptare në këmbim të promovimit të interesave të tij të biznesit. Pra amerikani, me forcën që i jepte pozicioni të ndërhynte që agjenti shqiptar, i cili ishte edhe shtetas amerikan, të përfitonte dhe për këtë është shpërblyer me shifrën 225 mijë dollarë.  Aktakuza pretendon se McGonigal mori tre pagesa të veçanta në para nga biznesmeni në vitin 2017, pasi të dy udhëtuan në Shqipëri, ku McGonigal u takua me kryeministrin e vendit më 9 shtator 2017, dhe i kërkoi atij "të ishte i kujdesshëm në lidhje me dhënien e licencave të shpimit të fushës nafte në Shqipëri për kompanitë ruse të frontit".  Report Tv ka zbuluar se nga emrat e mësipërmes, ish-agjenti shqiptar, shtetas amerikan i natyralizuar dhe që jeton në Nju Xhersi, dyshohet se është pikërisht Agron Neza.

Report Tv ka zbuluar se interesi i madh i Agron Neza ishte për një koncesion shumë të madh në fushën e naftës, me lidhje indirekt me gjigandi rus i naftës GAZPROM.

Në vitin 2018 Ministria e Energjisë shpalli fitues të një gare të mbajtur nga Albpetrol për koncesionin e tre fushave naftëmbajtëse në jug të Shqipërisë, kompaninë Transoil Group AG. Më 31 mars Transoil Group AG u shpall fitues mes nëntë kompanive ndërkombëtare pjesëmarrëse.

Të dhënat dhe dokumentet tregojnë se Transoil Group në Shqipëri administrohej pikërisht nga Shefqet Dizdari, avokati i njohur i cili ne 2019 i ka shitur studion ligjore amerikanit Charles McGonigal dhe shqiptaro-amerikan Agron Neza. Kjo kompani kishte lidhje biznesi me gjigandit rus të prodhimit të gazit, Gazprom, kompani që zotërohet në shumicën e aksioni nga shteti rus.Kompania ‘Transoil Group’ ka qenë e regjistruar në Zvicër dhe më pas ka ndryshuar emrin në  ‘Terraoil Sëiss’, me administrator pikërisht avokatin Shefqet Dizdari.

Në vitin 2020 ka pasur një vendim të Gjykatës Administrative Vlorë, e cila thoshte se përzgjedhja e kompanisë zvicerane në koncesionin e tre fushave naftëmbajtëse në jug të Shqipërisë u krye nën favorizim dhe shkelje të barazisë në tender.  Sipas gjykatës, Terraoil Sëiss sh.a me administrator avokatin Shefqet Dizdari, në aplikimin e saj në tender nuk ka dorëzuar dokumentet e kërkuara për kushtet teknike.

Pra, për ta rikapitulluar: Charles McGonigal, agjent amerikan dhe zyrtar i Lartë i FBI, dyshohte qe merr një ryshfet nga Agron Neza, shqiptaro-amerikan dhe dyshohet ish agjent shqiptar i inteligjencës, për të ndikuar që një koncesion i majmë i hidrokarbureve t’i jepej një kompanie të administruar nga Shefqet Dizdari, i cili më pas bëhet edhe ortak biznesi me personazhet e mësipërm. Problemi ishte se përfituesi fundor i koncesionit ishte Gazprom, gjigandi i shtetit rus, lidhjen me të cilin amerikanët nuk mund t’ia falin një zyrtari të lartë të tyrin, siç ishte Charles McGonigal.

Dy akuzat për ish-zyrtarin e FBI

Amerikani McGonigal përballet me dy akuza në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, një në Nju Jork dhe një në Uashington D.C., ku në rastin e parë akuzohet se ka ndihmuar Oleg Deripaska, një oligark rus nën sanksione, me qëllim që të hiqet nga lista e biznesmenëve të sanksionuar nga qeveria e Shteteve të Bashkuara. Në rastin e dytë, në akuzën në D.C, McGonigal akuzohet se ka përfituar së paku 225 mijë dollarë si dhe udhëtime me shpenzime të mbuluara nga dy shqiptarë. I pari referohet në aktakuzë si Personi A (Agron Neza?), një shqiptar i natyralizuar amerikan me banim në Nju Xhersi, i cili vihet në dukje se ka qenë punonjës i shërbimeve sekrete shqiptare dekada më parë. Por personi në fjalë i ka dhënë paratë McGonigalit, mes të tjerash edhe që ky i fundit të hapë një hetim në SHBA në lidhje me një lobues që ka lobuar “për një parti të ndryshme me atë të kryeministrit shqiptar”. 

Sipas aktakuzës, zyrtari i FBI ka udhëtuar disa herë drejt Shqipërisë dhe është takuar me Ramën në disa prej këtyre vizitave. Aktakuza në D.C. vëren se “as FBI dhe as McGonigal nuk pagoi për hotel ndërsa gjendej në Shqipëri.” Sipas akuzës, McGonigal u takua me Personin A në gusht 2017 dhe e pyeti nëse ai mund t’i jepte atij para. Në 5 shtator 2017, ai udhëtoi në Shqipëri si qytetar privat, një udhëtim që e deklaroi në FBI, por për të cilin, dështoi të thotë se shpenzimet e udhëtimit do të paguheshin nga personi A dhe se gjatë udhëtimit, ai u takua me një të dytë, të quajtur Personi B (identiteti e te cili deri tani është i panjohur), bashkë me të cilin takoi kryeministrin Edi Rama më 9 shtator 2017.

Në akuzat zyrtare të prokurorisë amerikane thuhet se në shtator 2017, në Shqipëri, i pandehuri McGonigal u prezantua nga personi A me një politikan i cili ishte njëherazi edhe biznesmen, i cili i tha të pandehurit McGonigal se donte dikë për të hetuar një atentat të dyshuar për ta vrarë atë”

Gjithashtu nënvizohet se më 10 shtator 2017, i pandehuri McGonigal ka udhëtuar me makinë nga Shqipëria për në Kosovë, së bashku me Personin A, dhe të tjerë, ku i pandehuri McGonigal u takua dhe e siguroi për ndihmë nga FBI-në një politikan kosovar. Menjëherë pas këtij udhëtimi në Kosovë, i pandehuri McGonigal dhe Personi A, kanë udhëtuar së bashkë për në Shtetet e Bashkuara.

Më 25 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal informoi Departamentin e Drejtësisë për një hetim të ri të mundshëm penal që përfshin një shtetas amerikan i cili ishte regjistruar për të kryer punë lobimi në Shtetet e Bashkuara në emër të një partie politike shqiptare, parti e ndryshme nga ajo në të cilën ishte anëtar kryeministri. Një ditë më parë, ai kishte marrë informacion nga Personi B në lidhje me lobistin qytetar amerikan.

Kryeministri Edi Rama e ka pranuar që ka pasur lidhje miqësore me Charles McGonigal, duke e gjykuar marrëdhënie e tyre krejt të ligjshme dhe duke mos marrë asnjë përgjegjësi për ndonjë shkelje ligjore qe ish agjenti i lartë te FBI mund ta ketë kryer. 

Akuzat në drejtim të tij, Rama i konsideroi si të pabaza, duke thënë se SHBA-ja nuk do ta kursente nëse ai do ishte fajtor.

“Akuzohet në Amerikë një zyrtar i FBI për gjëra që s’kanë as edhe një lidhje me mua (se po të kishin do t’i kishte nxjerrë hetimi i atyre që nuk manipulojnë prova e as kursejnë fajtorë) dhe në Shqipëri fillon gjyqi ndaj meje në Big Brotherin e politikës, kanaleve e portaleve! Jam mësuar, po së fundmi kam vendosur të mos merrem më me nxjerrjen e çdo guri që hidhet përditë në lumë nga protagonistët e sojsojshëm të këtij Big Brotheri pambarim! Më pak fjalë dhe akoma më shumë punë e kontakte me njerëzit që kanë punë për të bërë apo punë për të zgjidhur. Duhen kuptuar edhe ata që s’dinë të bëjnë asgjë tjetër, ashtu siç duhen kuptuar edhe ata që s’duan të besojnë asgjë tjetër përveç asaj që duan medoemos të besojnë”, tha Rama.

28 Komente

 1. p
  pilo lala

  Ngado qe dalin maskarenjte, jane nga Tropoja. Cili eshte shkaku? Ka vetem nje shpjegim, ata jane te lidhur me Sali Berishen.

  1. K
   Kosovë

   Te lidhur ruset po na dalin me Sali Berishe, me Mete e me Ramen. Injorante antishqiptare. Sleni te zeze pa bere per lek, shitni bythe e shitni vatane.

   1. k
    k

    Pas një krimi të çfarëdo lloji dhe pëmase, fshihet një malok.

   2. K
    Kazan Kurvash Shqiptare

    Dhe perse dalin tani kto dhe jo me par kur na e paskan ditur kto horrlliqe me kta biznesmene . hik mer band maskarenjesh se merreni vetem me sensacione e terhjek vmendje asigjo tjeter . dhe ku eshte burimi ktij lajmi ? sepse sot nuk kan te mbaru FakeNewsäet qe prodho pederi proto-temas

    1. A
     Ali beu balliste ngrenes pulash

     Nga Tropoja shoku ish agjent i Gazidese haaaaa mos fshihet non grata Berrisha mbrapa kesaj historie ......O njerez pa nivele injorant mesojeni Rama eshte artist nuk ka vlere pasuria per nje artist artisti ka tjeter menyre te jetuari e shikone boten ndryshe o debila Shqiptare te rrezikshem jan te tjeret si spiuni I.M nongrata Basha edhe nga krahu tjeter i majte po asnjehere Rama i korruptuar Rama nuk do pasuri do te ngelet ne histori .Gjithmone artisti eshte i varfer pasuria e tijeceshte arti tabloja peisazhi nature morte ndaje eshte fate i madhe qe keni nje premier ministre te tille ta besoje qe edhe gamari Alibeaj qe bene opozite si nongrata te dali e te kerkoje falje publike

     1. k
      kerkoni dokumentacionin ne sertaret e Argites

      Ali Baba i plackitjese se gjithe Shqiperise mban Emrin e tij Kryekurves se vicidolit

     2. D
      Dante

      Mero je munduar kot ta kalosh barren nga ana e Pd se. Kot e ke. Lakrat jane hapur kane dale sheshit. Do hapen edhe me shume ne tjeter vend jo ne shqiperi por US. Dhe shume shpejt do jete non grata por jo vetem. Do hyje ne burg per veper konkrete Ndoshta do te arrije ta fshehe deri per zgjedhjet lokale por ne 2025 sdo kesh as nam as nishan nga Rama. Mero ti e di qe fshati yne politik ka peshe deri ne nje fare pike. Pastaj ngre duart lart dhe dorezohet

      1. D
       Dante leshi

       Ti qenke si Nostradamus i dike me vite me data qenke i rrendesishem .Po me kujton nje shprehje .I Qane hallin kalorsit perse i varen kembet nuk ka nevoje Amerika per budallenje si ju ....Shembull cfare faji kam une qe ti je budalla po jemi takuar tre here dhe une jam responsable qe ti je idiot po cflisni mo te marre meruni me krimet e 1997 mos u preukuponi per ameriken debila

      2. S
       Sali Fazlliqi

       Pa dyshim maskarai Sali Kaeaxhiqi ka gisht ne kete skene babale 3, a e shikuat si qeshte nga gezimi sukur te ishte ngjallur Enveri , keti Serbi ja qifte Derri nanen ne varr ku e ka

       1. D
        Dajti

        O shqiptar,Agron Neza eshte familje komunisti nga Tropoja,si dhe Saliu,tani gjykoni vet!

        1. E
         Erjonka

         Ai e ka fajin, si përherë, ja të bëjë një artikull Mero e tia publikojë Carlo. Këto te dy i kanë ngel Ramës, po ia bën Veliaj puçin.

         1. E
          Erjonka

          Ai e ka fajin, si përherë, ja të bëjë një artikull Mero e tia publikojë Carlo. Këto te dy i kanë ngel Ramës, po ia bën Veliaj puçin.

         2. D
          Denisa

          Kryeministri Edi Rama duhet te kishte sqaruar kete skandal: "Në vitin 2020 ka pasur një vendim të Gjykatës Administrative Vlorë, e cila thoshte se përzgjedhja e kompanisë zvicerane në koncesionin e tre fushave naftëmbajtëse në jug të Shqipërisë u krye nën favorizim dhe shkelje të barazisë në tender. Sipas gjykatës, Terraoil Sëiss sh.a me administrator avokatin Shefqet Dizdari, në aplikimin e saj në tender nuk ka dorëzuar dokumentet e kërkuara për kushtet teknike."

          1. S
           SAMIU

           Marreveshja eshte bere ne kohen e Saliut ne 2010

           1. T
            Tirana

            Ne Shqiperi brenda vitet nxirren 1 milion e gjysme tone nafte. Kush perfiton nga kjo nafte? Perse cmimi i naftes ne Shqiperi eshte me i larti ne regjion?

           2. h
            hidhu pirdhu

            Dućka, eshte kushuri i Like Floririt, qe Rama e shkarkoi ne 2017'. Ky ka qen zv/min i Energjitikes, si perfaqesues e LSI

            1. P
             Po cfare pirdhe

             Ke te drejte po kupton gomari shqiptari keta jane pjese e fymiljes kriminale Meta Berrisha

            2. g
             gjergji

             Kudo e ne cdo cep te globit ku ka tropojan ka mashtrim,genjeshter e terrorizem.O zot i madhe c`pasken qene kto tropojanet?????

             1. d
              dritan z Kol

              Agron Neza ka qene of i sigurimit te shtetit.

              1. S
               Sa per kujtese..!

               Zhurma e floririt te Krrabes I mbulua nga zhurma e 21 Janarit..! Por kaq e pat edhe zhurma e 21 Janarit..! Iku edhe 21 Janari per 2023. Shihemi ne 2024.! Shkurt: 2 dite mban kujtesa e Shqipetarit.! Nejse… jeta vazhdon..ose siç thot avokat Ngjela, jeta vijon..!

               1. J
                Jemi ku therret qameti me kete KM

                Nga na e gjeti kryeministri jone kete miqesi kaq te ngushte me punojjesin e FBI-se?! Cfare e lidhte kaq fort me te? Jo nje here (sa kerkon ta minimizoje Merua) km ka qene per dreka e darka ketej e pertej detit me te!! Tani, ky km-ja jone ose eshte idiot dhe ia hedhin te gjithe, ose i pelqen te jete mik i mafias dhe malavites (se vetem dhjet ne brreke)!! Nese e para, s’ka cna duhet nje idiot per km qe ia hedhin te gjithe dhe ai smerr vesh gje, edhe pse ka ngritur 500 agjenci e struktura qe paguhet vetem per llukse se asnje pune inteligjence nuk bejne. Nese e dyta, duhet te largohet urgjentisht sa pa na hedhir nga gremina

                1. J
                 Je fiks ku te theret qameti

                 Budalla ishte i caktuar nga FBI te mbulonte Shqiperine dhe Bosnie do bashkpunoshe mos ngateroni punen me jeten private jane takuar 4 here ti mendon se njihen mos beni ujkun e Cerrikut

                2. e
                 emigranti

                 Megjithese e gjitha kjo ka ndodhur ne kohen qe kryeminister ishte Rama, i cili edhe eshte takuar personalisht me te akuzuarit nga gjykata amerikane , si dhe kemi nje vendim gjykate te Vlores per favorizim e shkelje te barazise ne tendera lidhur po me protagonistet ne fjale, perseri Rama na dilka i paster dhe fajin edhe tani e paska Saliu. Saliu duhet denuar per bemat e tija kur ishte ne drejtim, ashtu si Rama duhet te denohet per demet qe I ka sjelle shtetit me PPP e tenderat korruptive . Vetem keshtu Shqiperia do te dale nga tranzicioni I tejzgjatur dhe do te perparoje me ritme te shpejta.

                 1. S
                  SAMIU

                  Biznesmeni Shefqet Dizdari, i lidhur me Berishën! Në 2010 ka firmosur kontratë për hidrokarbure, marrëveshje tjetër nuk ka

                 2. D
                  Dizdar një rracë kurvash. Bordell hesapi.

                  O Shefqet Dizdari, po ku je more klysh kurve. Prej antar i PPSH-së, në sekretar i parë i komitetit të rinisë në Tropojë, në prokuror i Tropojës, në avokat i Koso-karit të piramidave financiare i cili hapi edhe gropen gjigande të mutit në mes të Tiranës, pastaj bisnesmen petroli, pastaj magazinjer droge, pastaj marimangë e FSB-së Ruse për ti kapur, komprementuar dhe rekrutuar disa funksionarë të shtetit Amerikan me rrjeten e marimangës, për llogari të Rusisë. Shkerdhata Shefqet, pa qënë i diskriminuar nga PPSH-ja, i dalur nga një familje kurvash të njohur në malsi të Gjakovës, ku kanë shfryrë koqet shumë burra të Gashit, dhe së fundi shumë malsorë dhe operativë të sigurimit të shtetit, si spjegohet që rrëshqite keshtu si ngjala në sistemin e UDB-ashit Sali Berisha...!!! Kjo punë dihet publikisht, sepse Sali tradhetari, të afroj rreth vehtes, sepse e dinte që ti do ti jesh besnik deri në vdekje, sepse Sali UDB-ja, e dinte kush je ti dhe familja jote, dhe për ju kishte 1 ton prova në arshiven e vet, ku e vertetonte që ti dhe familja jote ishit një "zyrë legale" e sigurimit të shtetit. Historinë e familjes tënde, që ishte një nga bazat kryesore të shfryrjes së koqeve të sigurimit dhe të disa diversantëve, që në atë kohë ishin në mal, duke luftuar kunder Enver Hoxhës dhe komunistave bolshevikë. Sali kopil Berisha, e dinte që familja jote ishte bordelli më i madh,më i pa nder, më i pa besë dhe më spihune në Gash të Tropojës. Për të sqaruar lexuesit, ju Dizdarajt, nuk ishit Gash-janë, por ishit emigranta nga piçka e nënës tuaj, dhe Gashi ju pranoj (muhaxherr) refugjat, duke ju lejuar që të instaloheshit në një copë tokë që quhet Berbat. Sali UDB-ash Berisha, ju afroj ju rracen e kurvave të Dizdarit, sepse e dinte kush ishit ju, dhe ju njifte me dhëmbë e dhëmballë. Ti rracë-qiri Shefqet dhe familja jote, e dini dhe e njifni historinë e vertetë të vrasjes së shqipes së maleve Ram Muj Hoxhës, dhe këtë histori, familja jote e ka patur të ndaluar nga sigurimi që ta fliste apo të mburrej, por ju kishit të drejtë vetëm ta tregonit në biografi dhe në letrat që ju, ja drejtonit sigurimit apo min.brend. në Tiranë. Sali shkerdhata i Viçidolit dhe vellai i tij Selimi, e njifnin ketë histori sepse ishin rrethi i parë i spihunj-sigurimit në Tropojë, dhe meqense, as ti, as palloshi hajdut dhe i korruptuar ish-prokurori Gani Didari dhe as zagari juaj Edi penash Dizdari ( mgjthse është karuc i ri )nuk e keni kallzuar kurrë, po e tregoj unë : Ram Muj Hoxha, ishte shqipja trime e malsisë së Gjakovës. Ishte komandanti i grupit të parë anti-fashist, që luftoj dhe tmerroj fashistët Italian dhe më pas nazistët Gjerman. Nuk ishte e federuar në asnjë grup politik Shqiptar në atë perjudhë. U ftua nga vetë Enver Hoxha që të merrte pjesë në konferencën e Pezës, ftesë të cilën e pranoj. Rrugës, për në Pezë, u ndal në Mat ku bisedoj me Abas Kupin dhe disa oficerë Anglez, të cilët ja spjeguan hollësisht "biografinë, historinë dhe objektivin politiko-komunist të Enver Hoxhës. Ramë Muj Hoxha, nuk shkoj në Pezë, por u kthye në Malsi të Gjakovës, ku luftoj deri në çlirimin e Shqiperisë, por jo nën komanden e Enver Hoxhës. Pas çlirimit, Ram Muj Hoxha doli në mal së bashku me xhaxhain e tij Tahir Hoxhen. Sigurimi, me togat shetitse, nuk e ndaloj as një ditë ndjekjen e tyre me qellim kapjen ose vrasjen e tyre. Ram Muja ishte një djalë trim dhe i pashëm, por kishte një veti negative për një njeri që është koçak në mal, dhe i kerkuar nga një shtet, sepse si burrë i ri, kur ju çonte kari, e kishte të veshtirë ta komandonte veten, dhe i duhej që të rrezikonte dhe të gjente një kurvë për ta palluar. Ram Muja, i shfrynte bolet shpesh tek gjyshja e Shefqet dhe Gani Dizdarit. Sigurimi e dinte këtë gjë, dhe e dinte, që Ram Muja shkonte tek kjo kurva, gjyshja e Shefqetit dhe Ganiut, të pakten 1 natë në 2 javë, dhe sigurimi e dinte pak a shumë me propabilitet, se cilën natë pak a shumë do shkonte Rama tek kjo kurva, dhe një ditë prej ditësh, në mal me xhaxhain e tij, Rama i thotë xhaxhait të tij që po kam qef me shkue deri në Berbat. Xhaxhai i tij, që ishte një dinak i madh, veti e cila bëri që të jetonte deri në vdekjen e tij nga natyra, ju drejtua nipit të tij, Ramës, duke i thënë që "malsia e Gjakovës ndoshta na e ka borxh buken, por pidhin". Nejse, Ram Muja shkon në një darkë në Berbat tek shtepi e Shefqet dhe Gani Dizdarit, hyn në shtepi, ulet në dhomen e miqve, pin kafe dhe nis hajë bukë. Efekti i helmit Rus, i ardhur nga Tirana, në shtepinë e Dizdarit, bëri efektin e vet të mënjëhershëm, duke shkaktuar vdekjen direkte të Ram Muj Hoxhës. Dy, spihunj të sigurimit, që njëri ishte nga Berbati dhe tjetri nga Tplani, ishin fshehur në tavanin e dhomës së pritjes, dhe nga çarja e derrasave të tavanit, pasi ekanë parë që Ram Muja nuk lëvizte më, e kanë qelluar nga tavani me pistoleta, për të qënë të sigurtë që Ram Muja ka marrë fund. Sigurimi, e mori atë natë nga shtepia e Dizdarit, dhe e çoj 1 kilometer më poshte, ku shprazën disa bresheri automatiku, dhe perhapen fjalën, që toga shetitse e sigurimit e vrau diversantin Ram Muj Hoxha. Një nga disa të degjeneruar, servila dhe spihunj të sigurimit, që pështynin dhe e qellonin me këmbë kadavren e Ram Mujës, ishte edhe shkerdhata, spihuni, i degjeneruari Shaban Sylë Lusha, gjenitori i shkerdhatës dhe xhepistit Sali moter-qirë Lusha. Pra, të rrespektuar lexues, ju kerkoj falje nqse ju kam çarë trapin me ketë roman, por kjo është rraca e Gani, Shefqet, Eldi Dizdarit and Co.

                  1. D
                   Dizdarët, një rracë kurvash. Bordell hesapi.

                   O Shefqet Dizdari, po ku je more klysh kurve. Prej antar i PPSH-së, në sekretar i parë i komitetit të rinisë në Tropojë, në prokuror i Tropojës, në avokat i Koso-karit të piramidave financiare i cili hapi edhe gropen gjigande të mutit në mes të Tiranës, pastaj bisnesmen petroli, pastaj magazinjer droge, pastaj marimangë e FSB-së Ruse për ti kapur, komprementuar dhe rekrutuar disa funksionarë të shtetit Amerikan me rrjeten e marimangës, për llogari të Rusisë. Shkerdhata Shefqet, pa qënë i diskriminuar nga PPSH-ja, i dalur nga një familje kurvash të njohur në malsi të Gjakovës, ku kanë shfryrë koqet shumë burra të Gashit, dhe së fundi shumë malsorë dhe operativë të sigurimit të shtetit, si spjegohet që rrëshqite keshtu si ngjala në sistemin e UDB-ashit Sali Berisha...!!! Kjo punë dihet publikisht, sepse Sali tradhetari, të afroj rreth vehtes, sepse e dinte që ti do ti jesh besnik deri në vdekje, sepse Sali UDB-ja, e dinte kush je ti dhe familja jote, dhe për ju kishte 1 ton prova në arshiven e vet, ku e vertetonte që ti dhe familja jote ishit një "zyrë legale" e sigurimit të shtetit. Historinë e familjes tënde, që ishte një nga bazat kryesore të shfryrjes së koqeve të sigurimit dhe të disa diversantëve, që në atë kohë ishin në mal, duke luftuar kunder Enver Hoxhës dhe komunistave bolshevikë. Sali kopil Berisha, e dinte që familja jote ishte bordelli më i madh,më i pa nder, më i pa besë dhe më spihune në Gash të Tropojës. Për të sqaruar lexuesit, ju Dizdarajt, nuk ishit Gash-janë, por ishit emigranta nga piçka e nënës tuaj, dhe Gashi ju pranoj (muhaxherr) refugjat, duke ju lejuar që të instaloheshit në një copë tokë që quhet Berbat. Sali UDB-ash Berisha, ju afroj ju rracen e kurvave të Dizdarit, sepse e dinte kush ishit ju, dhe ju njifte me dhëmbë e dhëmballë. Ti rracë-qiri Shefqet dhe familja jote, e dini dhe e njifni historinë e vertetë të vrasjes së shqipes së maleve Ram Muj Hoxhës, dhe këtë histori, familja jote e ka patur të ndaluar nga sigurimi që ta fliste apo të mburrej, por ju kishit të drejtë vetëm ta tregonit në biografi dhe në letrat që ju, ja drejtonit sigurimit apo min.brend. në Tiranë. Sali shkerdhata i Viçidolit dhe vellai i tij Selimi, e njifnin ketë histori sepse ishin rrethi i parë i spihunj-sigurimit në Tropojë, dhe meqense, as ti, as palloshi hajdut dhe i korruptuar ish-prokurori Gani Didari dhe as zagari juaj Edi penash Dizdari ( mgjthse është karuc i ri )nuk e keni kallzuar kurrë, po e tregoj unë : Ram Muj Hoxha, ishte shqipja trime e malsisë së Gjakovës. Ishte komandanti i grupit të parë anti-fashist, që luftoj dhe tmerroj fashistët Italian dhe më pas nazistët Gjerman. Nuk ishte e federuar në asnjë grup politik Shqiptar në atë perjudhë. U ftua nga vetë Enver Hoxha që të merrte pjesë në konferencën e Pezës, ftesë të cilën e pranoj. Rrugës, për në Pezë, u ndal në Mat ku bisedoj me Abas Kupin dhe disa oficerë Anglez, të cilët ja spjeguan hollësisht "biografinë, historinë dhe objektivin politiko-komunist të Enver Hoxhës. Ramë Muj Hoxha, nuk shkoj në Pezë, por u kthye në Malsi të Gjakovës, ku luftoj deri në çlirimin e Shqiperisë, por jo nën komanden e Enver Hoxhës. Pas çlirimit, Ram Muj Hoxha doli në mal së bashku me xhaxhain e tij Tahir Hoxhen. Sigurimi, me togat shetitse, nuk e ndaloj as një ditë ndjekjen e tyre me qellim kapjen ose vrasjen e tyre. Ram Muja ishte një djalë trim dhe i pashëm, por kishte një veti negative për një njeri që është koçak në mal, dhe i kerkuar nga një shtet, sepse si burrë i ri, kur ju çonte kari, e kishte të veshtirë ta komandonte veten, dhe i duhej që të rrezikonte dhe të gjente një kurvë për ta palluar. Ram Muja, i shfrynte bolet shpesh tek gjyshja e Shefqet dhe Gani Dizdarit. Sigurimi e dinte këtë gjë, dhe e dinte, që Ram Muja shkonte tek kjo kurva, gjyshja e Shefqetit dhe Ganiut, të pakten 1 natë në 2 javë, dhe sigurimi e dinte pak a shumë me propabilitet, se cilën natë pak a shumë do shkonte Rama tek kjo kurva, dhe një ditë prej ditësh, në mal me xhaxhain e tij, Rama i thotë xhaxhait të tij që po kam qef me shkue deri në Berbat. Xhaxhai i tij, që ishte një dinak i madh, veti e cila bëri që të jetonte deri në vdekjen e tij nga natyra, ju drejtua nipit të tij, Ramës, duke i thënë që "malsia e Gjakovës ndoshta na e ka borxh buken, por pidhin". Nejse, Ram Muja shkon në një darkë në Berbat tek shtepi e Shefqet dhe Gani Dizdarit, hyn në shtepi, ulet në dhomen e miqve, pin kafe dhe nis hajë bukë. Efekti i helmit Rus, i ardhur nga Tirana, në shtepinë e Dizdarit, bëri efektin e vet të mënjëhershëm, duke shkaktuar vdekjen direkte të Ram Muj Hoxhës. Dy, spihunj të sigurimit, që njëri ishte nga Berbati dhe tjetri nga Tplani, ishin fshehur në tavanin e dhomës së pritjes, dhe nga çarja e derrasave të tavanit, pasi ekanë parë që Ram Muja nuk lëvizte më, e kanë qelluar nga tavani me pistoleta, për të qënë të sigurtë që Ram Muja ka marrë fund. Sigurimi, e mori atë natë nga shtepia e Dizdarit, dhe e çoj 1 kilometer më poshte, ku shprazën disa bresheri automatiku, dhe perhapen fjalën, që toga shetitse e sigurimit e vrau diversantin Ram Muj Hoxha. Një nga disa të degjeneruar, servila dhe spihunj të sigurimit, që pështynin dhe e qellonin me këmbë kadavren e Ram Mujës, ishte edhe shkerdhata, spihuni, i degjeneruari Shaban Sylë Lusha, gjenitori i shkerdhatës dhe xhepistit Sali moter-qirë Lusha. Pra, të rrespektuar lexues, ju kerkoj falje nqse ju kam çarë trapin me ketë roman, por kjo është rraca e Gani, Shefqet, Eldi Dizdarit and Co.

                   1. S
                    Sali plehu.

                    Agron Neza ka punuar ne Mininistri të Brendëshme ne vitet e komunizmit si operativ i sigurimit në Vlorë dhe më pas nënë sundimin e Sali Berishës në vitet 2005 e më pas po në Ministri të Berndëshme për të "luftuar komunizmin".

                    1. K
                     Kiki

                     Popull pa komb, pa fe, pa dinjitet, pa origjine , pa moral ……qa pritet prej kti populli o njerz? Shet motren per euro, shet gruan per euro, shet vajzen e vet per euro, shet shtetin per euro, shet kombin per euro, shet gjithqka per euroooo……per interes ka vlla serbin, grekun , sllavin , arabin dhe urren vllaun nga kosova -koqevarin …!!!!! Phu pisss milet .

                     Lini një Përgjigje