Gazment Bardhi padi në SPAK për të hetuar kryeministrin për korruptim të zyrtarëve të huaj

24 Janar 2023, 17:03Politika TEMA

Gazment Bardhi padi në SPAK për të hetuar kryeministrin për

Gazment Bardhi bëri të ditur se ai i është drejtuar zyrtarisht SPAK për të hetuar kryeministrin për korruptim të zyrtarëve të huaj.

“Korruptimi i një zyrtari amerikan të FBI për të sajuar rrethana të rreme për kundërshtarët politikë është jo vetëm krim, por akti më i rëndë që ka ndodhur në këto 30 vite në marrëdhëniet Shqipëri-SHBA. 

Asnjë Kryeministër në vendet demokratike nuk përdor para të pista për të korruptuar zyrtarë amerikanë  të lidhur me Rusinë për të goditur kundërshtarët politikë,” tha Bardhi.

McGonigal akuzohet se ka përfituar së paku 225 mijë dollarë si dhe udhëtime me shpenzime të mbuluara nga dy shqiptarë. I pari referohet në aktakuzë si Personi A, një shqiptar i natyralizuar amerikan me banim në Nju Xhersi, i cili vihet në dukje se ka qenë punonjës i shërbimeve sekrete shqiptare dekada më parë. 

Personi në fjalë i ka dhënë paratë McGonigal, mes të tjerash që ky i fundit të hapë një hetim në SHBA në lidhje me një lobues që ka lobuar “për një parti të ndryshme me atë të kryeministrit shqiptar”, u shpreh Bardhi.

Vetë Rama  i pyetur pak kohë më parë për lidhjen me McGonigal tha publikisht se e kishte mik.

I pyetur nga BIRN, zëdhënësi i Ramës, Endri Fuga deklaroi të martën se “akuzat për Charles McGonigal nuk kanë asnjë lidhje me takimet e zyrtarit të FBI në atë kohë me KM Rama, në Shqipëri apo SHBA.”

12 Komente

 1. V
  Vlora

  Doli Babalia.

  1. H
   Hetuesi nga SHBA

   Po si nuk nxori PD një njeri të hajrit more aman. Shikoni këtë fytyrën e këtij bythqirit, këtë peden që me këtë që kërkon e meriton që ti thuash që "nuk punon për Ramën, bravo". O debil që ke qenë dhe mimistër drejtësie po ç'punë ka Rama kur hetimi bëhet në Amerikë. Nëse ka probleme Rama si mendon o kulluf r ka problem SHBA të penalizojë dhe Ramën. Kokrra e idiotit që mban vulën e PD dhe nuk e lë njeri të hyjë në godinë.

   1. V
    Vranakonti

    O te dhjefsha m'u ne koke o Gaz Bardhi. Ti nuk di ç'flete dhe nuk di se çfare shkruan. Po si more budalla,gjyqi behet ne Amerike kuse ti pa filluar gjyqi ne Amerike,do qe t'a besh ne shqiper para tyre. Je i rrjedhur me keq se Sali Non grata. Edi Rames t' rruani bythen se nuk eshte i implikuar ne krime si Saliu juaj non grata. T'u " rroje"sa malet Saliu.

   2. P
    Poseidon

    BRAVO BARDHA E BERE DETYREN HAPE TYNELIN TANI PER CURRIN.

    1. B
     BUJARI JU DEGJON

     Gazi,diku lexova se "Braziliani qe kishte 9 gra" ishte i pikelluar sepse njera prej tyre i kishte kerkuar ndarjen... Pa shikoje njehere kete variant ideal!...Mos e humb rastin!...

     1. K
      Keshtu pra

      Veprim profesional. Faleminderit

      1. Q
       Qefliu

       S'ke faj pede kur ste vuri hekurat kur vrave tjetrin ne elbasan.prit se pas qafe e ke nga xhaxhi Edi dashnorja lulushes

       1. B
        Bardha e PD

        Bardha mos u nxito moj goc se mbas Amerikonit fshihet shoku nga Tropaja ish spiun i Gazidede kujdes se do na dali Lulzimja me Salushen dhe rublat Ruse aman te keqen moj Bardha e ke bere SPAK si kur shkone ne wc pak me kujdes dermane

        1. l
         labi

         Po ky pse eshte i mbaruar ore aman? Ta kete marre shkollen me forcat e veta apo e kane shtyre? Kaq debil duhet te jete? Ore matuf i lindur me te meta mendore! Po mire ore kaqol, si mendon ti se Rama ka blere FBI-ne,DEA-n,Departamentin e shtetit dhe presidentin e USA-s dhe e mbajne Ramen me hater? Qenke me te vertete idiot e shkuar idiotit!

         1. D
          Denisa

          Ne fakt kryeminsitri Edi Rama duhet te sqatoje skandalin e zbuluar nga gjykata administrative e Vlores, e cila thote: "Në vitin 2020 ka pasur një vendim të Gjykatës Administrative Vlorë, e cila thoshte se përzgjedhja e kompanisë zvicerane në koncesionin e tre fushave naftëmbajtëse në jug të Shqipërisë u krye nën favorizim dhe shkelje të barazisë në tender. Sipas gjykatës, Terraoil Sëiss sh.a me administrator avokatin Shefqet Dizdari, në aplikimin e saj në tender nuk ka dorëzuar dokumentet e kërkuara për kushtet teknike."

          1. V
           Vranakonti

           Bravo LABI! Llogjke eshte ashtu si thua ti,por ja qe disa nuk e besojne,dhe besojn me shume non graten.

          2. N
           Noci

           Merre me mend çfarë juristesh kemi ,ka qene edhe minister drejtesie Keto veprime te drejtesise amerikane nuk kane nisur dje por ka shume dite dhe po te ishte i implikuar Rama sot do e kishe ne burg

           Lini një Përgjigje