"Babalja": Apeli cakton procesin ndaj Ervin Saljanjit. Do bëhet më 12 prill. Ka pes vjet qe shtyn gjyqin me presione

2 Prill 2024, 18:58Politika TEMA

"Babalja": Apeli cakton procesin ndaj Ervin Saljanjit. Do bëhet

Gjykata e Apelit të Juridiksionit të Përgjithshëm ka caktuar datën e përballjes gjyqësore të deputetit demokrat Ervin Salianji, i pandehur në dosjen “Babalja”. Sipas Apelit, seanca është caktuar më datën 12 prill, ora 10:00. Në shkallën e dytë kjo çështje do të shqyrtohet nga një treshe gjykuese me relator gjyqtaren Elona Toro dhe anëtarë gjyqtarët Iliba Bezati dhe Genti Shala. Në Apel deputeti Salianji kundërshton dënimin me 1 vit burg dhënë nga Gjykata e Tiranës në dhjetor të vitit 2019, pasi u shpall fajtor për akuzën e “kallëzimit të rremë”.

Ndonëse u dënua me burg, ai nuk shkoi ne qeli, pasi u hetua dhe gjykua pa mase sigurie. Vendimi i Shkallës së Parë për 100 orë punë në interes të publikut është ankimuar edhe nga i bashkëpandehuri në këtë çështje, gazetari Jetmir Olldashi.

Sipas Gjykatës së Tiranës, ish-deputeti Salianji dhe gazetari kanë inskenuar një audio-përgjim dhe akuza të rreme penale ndaj vëllait të ish-ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafa.

23 Komente

 1. D
  Deputet legen, meriton denimin

  E more deputet llapaqen, po tvje funi, do shkosh atje ku e din vet ti, do kenaqesh.

  1. V
   Vranakonti

   Ej shyqyr qe u kujtua gjykata. Ky eshte vertete lajm i mire. Ervin Salianji qe e quan veten te pandeshkueshem, po na thirret ne gjykate me 10 Prill. Salianji eshte fajtor dhe te futet ne burg se eshte bashkepunetor me ata qe sot jane ne burg per ngritjen e kurthit me telefonata per vellan e Fatmir Xhafes. Salianji e hedh sot shurren perpjet se gjykata e ka ledhatuar shume.

   1. k
    k

    Shqipëria vend MUTI,triumfon vetëm KRIMINELI dhe HAJDUTI.

   2. Z
    Zaza

    Pas belerit salianusi cun teze i likes jo keq Kembembare per prill maj. Do te vij grida te burgu

    1. S
     Shkembi

     Pasi e zgjaten 3 vjet, u kujtua papritur qe ta shqyrtojne e ta perfshijne ne amnisti. Show I radhes Drejtesi e jo shaka!!!

     1. M
      Miri

      Te shkoji te beje Burgun Kurva nga Katunet e Korces.Kur te dsle nga Burgu nuk ka te drejte te hyje me ne Politike,keshtu i vjen Ngordhja ketyre pederasve te PD se Sali Mortjes.Drejtesis duhet te jete evBarabarte per te gjithe.Sa mire shkoi ne Burg i vellai i atij te PS,si e ka Xhafaj me duket,atehere dhe jy qe ja rrasi atij Te Droges,te beje Burgun qe i takon.Eshte e thjeshte dhe e qarte,por ne Shqipni do shkojne ne Sallen e gjyqit gjithe Kriminelet e PD dhe Gjyqtaret friksohen,se keto grupi Sales te Vrasin,Te Vrasinnnn.

      1. S
       Skraparliu

       Po cfare do beje tjeter gjykata do ta fali ku ka drejtesi per fukarenjt vepron,aministia pse po behet per te falur Salianjin me shkke po ta kishte bere nje fakir do ta kishin bere SYNET gjykatat,pastaj ne mezi po presim qe Salianjin ta bejme KRYEMINISTER keta duan ta denojne per kete gje ka rene dakord dhe viktima Fatmir Xhafa ka folur jo YPP...YPP...XHIXHI.

       1. T
        Titvasi

        Gjykata te beje zbatimin e ligjit ,ky plehere duhet te futet ne burrgē ,e jo me ore pune . si mos ta shtyje gjygjin si heret e tjera .boll me po talleni me kete popull ,jo nuk ka srdh avokati ,jo eshte i semure nje gjygjtar etj e tj

        1. B
         Bardhi i nje babaleje tjeter

         Salanji i Babales fiton nga amnistia, ashtu si do te dale nga ballkoni edhe Berisha, qe shan pernate SPAK, sespe per kete qellim u be marreveshja midis dy grupeve ne parlament. Pra te dy krahet e politikes merren vesh te vjedhin bashke, ta mbrojne krimin bashke dhe ti tregojne perralla popullit se luftojne e vdesin per hallet e tij.

         1. G
          Gri zone

          O Apel!Meetra denojeni 1 muaj burg kete mashtrues. Nuk I duhet as dreqit! Eshte njeri falco karrierist dhe ..Jashte listened kete mashtrues, fshatar egoist dhe dhe mesa kam degjuar edhe hajdut votash! Jashte qafirin nga institucionet e demokracise.

          1. p
           pikepaja ime e palekundur

           Apeli duhet te jape denimin e merituar 5 vjet burg per Salinjanin dhe 3 vjet burg per Olldashin. Me ato skandale qe shikuam atehere, keta duhen fundosur dhe tu ndalohet me vendim gjykate edhe marrja pjese ne zgjedhje e gazetari qe pretendohet se eshte pushtet i kater i demokracise po ne fakt eshte bere haleja e Sali Berishes; Duhet te marre fund kjo pune qe te zene mend, ndersa Bardhi duhet futur ne burg per vrasjen ne Elbasan. Populli drejte pret drejtesi sot !

           1. F
            FAZLLIQ-qires i familjes Berisha

            Alarmi S.O.S ! O MIlet dhe Ju zagare te disinformacionit! Me 12 Prill nse nuk futet alabaku,bythe Qiri,kamikazi i krriminelSalise dhe Likes Florise SAlIANJI...ne QELI: -Vdiq pa' lindir reforma ne DREJTESI! -Vdiq pa' lindir shteti se DREJTESI ne ishSHQIPERI! -Ish SHqiperija 'de fakto' behet pjese e krishkes Serbi dhe GREQI!!!

            1. a
             am

             Unë habitem me ata që i votojnë akoma kta. Ça duhet të bëjë më shumë robi që t’a kuptojnë shqiptarët.

             1. J
              Juristi

              Shtet prej letre.S'ka bythe me dhene vendimin.

              1. S
               Svetllana

               Hahaha! Lexhendari Ervin Salianji, i pandehur nga partia ne pushtet për organizimin e kurthit “Babalja”, ne zgjedhjet e reja do te zgjidhet perseri deputet dhe pas fitores se partise se lexhendarit .te VIcidolit do te zgjidhet ne postin e fuqishem te Ministrit te Puneve te Brendshme per t'u shtypur koken gjithe kundershtareve te tij socialiste.

               1. T
                Taulant

                Kur qenka kaq i forte sa e shtyn vendimin per 5 vjet atehere paksa marre fund drejtesia. Une kujtoja se kemi bere hapa perpara.

                1. V
                 Vala

                 Kush mund te me shpjegoje? Derisa drejtesia prej pese vjetesh nuk merr dot nje vendim ndaj ketij spurdhjaku shpifes e intrigant, si do mundet ajo te gjykoje vampiret e medhenj te krimit e korrupsionit? Apo mos eshte projektuar qe ata ti gjykoje Haga?

                 1. Q
                  Qerohet nje babale

                  Ne burg qenin se na e cau menderen nje mut muti , asnje tolerim per kete palaco nese gjukata trembet nga banda e Sali halese e Like mutit qe do i shkojne atje per ti bere presion , pasaj do te thote qe ne kete vend nuk ka per tu bere drejtesi kurre bile ti hidhen hekurat ne sallen e gjyqit ne prani te kamerave . Po le le po Like super hajduti na e piketoke per kryeminister nje plere , te vetmin tolerim ti japin sapun e te shkoje te bene gati qeline per Salmutin e Like halene .

                  1. r
                   robi

                   o Babale o lulja e djalit te befsha topet e pordhikalit.

                   1. G
                    Gazi

                    Prap me banditët e tij do ta shtyjë gjyqin ky haleja. Këtij vendi i ka ardhë fundi. Një monstër si Salianji, i dënuar me burg për mashtrim, drejton komision hetimor parlamentar në Kuvendin e Shqipërisë.

                    1. T
                     Trotski

                     Gjykata ta perfundoje kete Gjyq qesharak .Sorollatje per nje Plehre berishiste .Nuk ia vlen te kesh neper kembe hale te tilla.

                     1. k
                      katnar o katnar, ti kurr s'bëhesh qytetar..!!

                      Hahahahahahaha, katundarët, rob-qirët, legenat, xhepistat Salihajni, Erzen mushk Breçani dhe Sali spihun xhepist Lusha, duke qënë asa, specialista të ordinatorve, krijuan degen Shqiptare të sitit Wikilix", dhe lëshuan alarmin kombëtar, duke e bërë publike aktivitetin kriminalo-drogistë të vellait të ministrit të Brendshëm socialist Xhafaj...!!! Keta moter-rracë kurvash, kujtuan që Shqiptarët janë derra si ata dhe do hajnë sapunin per djathë, ku sapun ishte një rregjistrim i fabrikës Kadri Hasbi Berishës....!!! Që keta moter-qirë, janë derra geshtenjash e dinim të gjithë, por askush nuk e dinte dhe as nuk e imagjinonte, që keta derra luajnë në fushen elektronike...!!! Keta rracë-kurvash, ishin të bindur (sepse besonin në katundaritetin e tyre), që sapo ta leshojnë në rrjet ketë fendë, populli do thoshte, paj pa qi nanen Shiqere ashtë e vertetë kjo gja...!!! Kur u kuptua që diten e parë, që ky alarm ishte një çorbë Trapojano-UDB-ashe, sejcili nga keta moter-qirë filloj të justifikohej, të pergjerohej dhe të betohej, që pa qi nanen Shiqere ne nuk dimë gjë në ketë mesele. Salihajni betohej që unë nuk i njof keta shokët e mi. Breçan-kurva, thoshte që nuk e njof Babalen por mi lypi 100 lek hua sepse donte të blinte një copë byreku me lakra, kurse Sali pallosh-xhepist Lusha bënte Be, që nuk e njof shokun tim Babalen....!!! Keta moter-qirë, kur e kuptuan që as populli, as drejtesia nuk e han ketë sapun per djathë, filluan të dhjesin në brekët e palara dhe e moren urgjent rob-qirin Babale dhe e kaluan si diversant në Kosovë dhe pastaj e dorzuan në degen Tropojane të UDB-së, në Belgjikë. Hhahahahahaha, katundarët me kepucë llustrafini me majuc, kujtuan që ishin më të zgjuar se xhaxhi Kadri Hasbi.....!!!!

                      1. S
                       Skraparliu

                       Ky bythe qiri i Grides po te jete burre shkone ne gjykate dhe kerkon qe procesi te shpejtohet jo te shkoj pes vjete,bythe qire dhe Fatmir xhafa qe eshte te behet gjyqi ne vitin 2500,ose ka te drejte Salianji tek BAABAALJA.

                       Lini një Përgjigje