Bamir Topi fshikullon Berishën dhe kupolën e PD: Si ka mundësi që rrijnë ngjitur në karrike?

24 Mars 2023, 13:10Politika TEMA

Bamir Topi fshikullon Berishën dhe kupolën e PD: Si ka mundësi

Ish-presidenti i Republikës, Bamir Topi, nga studion e ABC News analizoi situatën në të cilën ndodhet sot opozita shqiptare. Ai tha se në Shqipëri nuk ka vetëm një krizë parimesh, por kriza në pikëpamjen e ish-kreut të shtetit është futur thellë deri në strukturën e politikës.

“Kur unë e shoh situatën të tillë në makro, ju kërkoni të gjej elementë pozitivë në mikro. Çdo grupim politik ka elementë që të japin pozitivitet, por unë shoh substancën. Substanca nuk garanton asgjë. Gjërat duhen thënë qartë dhe drejt. Këtu është një krizë e parimeve, por edhe krizë e strukturës politike, e cila ka kohë që është paralajmëruar. Këto lidhen me interesa të ngushta të pushtetit dhe të karrigeve. 

Pse për një politikan qenka kaq e vështirë për të lënë karrigen? Personalitetet në botë e vazhdojnë inercinë e personalitetit, sepse kanë vetë personalitet. Merkel shkon vetë të bëj pazar. Deri tani po bëj krahasime. Edhe në avion ajo shkon në klasin ekonomik.  Ne shohim njerëz, të cilët nuk e kanë atë kualitet”, tha Topi.

Ish-presidenti u pyet se sa ndikon që ndarja e opozitës të ndikojë  tek copëtimi i votës në 14 maji, për këtë ai mori një shembull tepër të thjesht, por shumë domethënës.

“Më kujton tani ekuacionet e shkollës fillore. Kjo është aritmetikë e hapave të para të formimit të njeriut. Nëse dhjetë njësi shkojnë e  shpërndahen në disa drejtime, s’duhet të jesh mirë nga sistemi nevror, që të thuash se ka efekt pozitiv. Kjo është gjë e paralajmëruar, është gjë e shkruar”, tha ai.

25 Komente

 1. K
  Koli

  osht malok tjetri or taj, si thai ai , nuk zbret nga kali maloku or taj, oshte kok derr.

  1. D
   Derri do plumb.

   Bamke kultura ne vendin tone udhehiqet nga katnaria.Cubi Sali me Noke e toke ca derra te zbritur nga malet qe nuk kane asnje sens qytetarie ne edukacionin e jetes se perditshme.Apo cjapi i Cepanit si skuth nje hajdut ordiner cfare mund te bej per te miren e vendit.Gjithe retorika qe flitet ne tv nga nje tufe bedelesh njerez pa personalitet dhe mundohen ne cdo forme te mbrojne hajdutin te keqen e per pasoje nuk ka zhvillim.Kjo kase politike ne keto 32 vite duhet te zhduket dhe te japi llogari per cdo qindarke sepse ai qe do te vij te mendohet mire kur te marri karriken.

   1. E
    Enveri

    Ehh spaske lan veper te ENVERIT pa lexuar o shoku i Derrit !

   2. E
    Eni

    Po o Bamke po...te fala Nikut ne Gjermani...

    1. P
     Pal Melyshi

     Doli ky Debili , qe Betisha bleu vota per ta bere President , ky ng Berisha shurronte ne breke prej frike , nga u be trim bamka. Ky eshte hajdut pronash , shktaterroi drejtesine me emrime me pagese , sekseri i tije nje polic hajdut Sali Shehu. Ky ska turp fare 30 fjale , dhe rendja pas jevgave shume turp , budalla se sduhet te duket fare ne horizont ky hsjduti debil.

     1. E
      Emigranti

      Ua Batua une kujtoja se ka bere shkollen e gomerve po mbahka mend ekuacionet po nuk thote qe edhe ai vete eshte bashkeautor ne shkaterrimimin e pd pordhes apo kur blene vota per president ishte e mire tashi u prish, nuk thote qe kur ishte nenkrytalesh kr grupi ja zgjaten hunden qoftelargut Sali bajges sa nuke meritone , e kur i tha horr u be i keq , mut e mut ti po te pakten rri urte gezo ato qe more nga i keqi Sali qe kurre nuk ju ka llogaritur per te gjalle .

      1. xhemal

       Bamka nje saluc i Vogel..sa turp del akoma e flet..nja tip servil ,as mish as peshk..arriti majat e pushtetit e akoma ben politik..pa' karakter..pale tentoi te krijoi edhe parti..sic po' ben likja nga skrapari e ky i fundit do kete fatin e bamkes..ndersa saliu do terhiqet rrugeve zvarre e ndonje dite do ta godadin me gure kalamajte se do ju duket si gogol

       1. X
        XXXL

        Gjithe jeten as mish as peshk, por ky i fundit i hyfte ne bythe.

        1. i
         i drejti

         sa dikush prej ishe lepirsave te sali berishes si puna e ketij del e thot dicka per saliun gazeta tema kalojn ne orgazem si kolektiv e ncjerrin ne faqe te pare e te gjith mund te flasin vec bamka jo ky ju ka marr te gjitha pronat farefisit e nuk flet askush me te e shitet si i mir

         1. e
          emigranti

          o bamir nuk e ka fajin saliu po SPAK kete qe po bene per ate arben ahmetaj duhet ta bej per saliun per ilirin dhe shume te tjere te pd -se sepse te gjithe kane vjedhur a po nga saliu ka frike sepse i kercenon per ti vrare

          1. T
           Tironsi i Vorrit Bomit

           Bomiri eshte qefli Hasudje , pas cdo vakti do nje tenxhere 5 kg.hasude. Bamiri flet per ekuacione ne jeten shkollore jo qe s'ka zgjidhe ekuacione , por dhe tabelen e shumzimit nuk e di e ngatarron Rob shum i trashe Hajvan i teri. Mbante keshilltare spiuat e sivurimit te shtetit si p sh Ruzhdi Keci veterinare ne Puke , Tasim Mema spiun kllokare Niaxi Kosovrsti ( Demokratovrasesi ) spiun sigurimi dhe tutor i Tasim Memed.... Gimin e Dires Bacevan spiunin Bedri Hajdari etj.

           1. K
            Komunist me Rolex

            Po ndonjë lajm per sekuestrimin e vilave të tigrit nga ZBAGU-u dhe Doçin e bolinos skeni fare apo jeni në sherbim të partisë si gjithmonë në front me pallë në dorë kunder armiqve të brendshëm e të jashtëm

            1. Q
             Qyretari

             Kur duhej te hapte gojen na fliste me heshtje , tani qe nuk i hyne ne pune as dreqit na eshte bere llapaqen.

             1. F
              Fshatari

              Saktë! Me një fjali i ke thënë të gjitha.

              1. B
               Bureto

               Të drejta janë ato që thua, por nga goja tënde do ishte më mirë të mos ishin thënë. Nuk kanë asnjë vlerë, sepse kur ishe aty brenda, duke bërë skuthin, ashtu si veprove dhe kur u ule në kolltukun presidencial. Aty 'ndihmove' vetëm me të famshmen shprehjen tënde (nga ti vetëm kjo ka ngelur në zhargonin politik shqiptar): " Unë flas me heshtje?!? Domosdo karakterit tënd, kjo të ka shkuar për shtat, me këtë taktikë, e mole mirë atë parti, fitove aq sa në ëndrrën tënde më të bukur nuk e kishe parë, por kontributi yt, ai që do të duhej të ishte në të mirë të asaj që shqiptarët aspironin të kishin nga demokracia dhe shteti i së drejtës, është Zero. Të shesësh sot mend, ose siç thotë populli 'pas pilafit' është kollaj, por jo nga ti, që ke qenë nën kryetar i asaj partie dhe president i Republikës. Salehu i sotëm, nuk u bë sot i tillë, ashtu ka qenë qysh kur Ramizi ua vuri në krye dhe ua bëri peshqesh shqiptarëve. Për atë fillim nuk je fajtor, por kur e njohe atë nga afër minimalisht të bëje (por jo vetëm ti) atë që bënë dikur komunistët Bedri Spahiu apo Liri Belishova, etj. Për ato që kishin bërë dhe nuk kishin bërë, në kohën e duhur, duke i shërbyer Enverit, dhe, atëhere kur duhej të flisnin, me heshtjen e tyre e ndihmuan atë të fuqizoj pushtetin e tij personal dhe të instalonte diktaturën, mu për këtë faj, ata, u kërkuan botërisht falje shqiptarëve. Me vuajtjet e tyre, por sidomos me 'mea culpa'-n e tyre, ata të paktën për një pjesë të shqiptarëve, e shlyen një pjesë të mëkatit. Nga ti, në kushte krejt të tjera, sigurisht më të favorshme për ti, deri më sot nuk e kemi dëgjyuar ta bësh këtë. Në është rasti ta thuash edhe njëherë shprehjen tënde steriotipe, 'flas me heshtje', ajo do ishte sot, kur për ti nuk ka më nevojë askush. Ha, pi dhe gëzo konfortin që të siguroi 'heshtja' e gabuar në kohën e duhur.

              2. G
               Gurabardhi

               Ky Bamka, edhe kur flet, nuk ka guxim t'a ngrejë zerin, flet nën hundë. Ik o Bamk, ti je vetë produkt korrupsioni. Të kujtohet si u bëre president? Shko në profesionin tënd dhe, mjeko ndonjë derrr.

               1. o
                opozitari i opozites eshte rrogetari i qeverise

                Topka ka qejf te prezantohet si ish-President por,...meqe ka qene (se nuk dihet a ekziston me) eshte edhe Kryetar i nje particke te vogel, apo jo? Fol mor Palle pra per partine tende ku je (a nuk je me) Kryetar. Zarbo!

                1. G
                 Grem

                 Or Bamir! Sa I lehte dukesh! Betisha as qe I ka ne luster keto impresionet e tua. Ka verse nje hall: Te shpetoj pasurite e vjedhura familjarishte, te shpetoj 4 nongratat nga DEA ( per SPAK nuk rruan! ) dhe mundesishte te we droj ne Politike I dhunshem ku nje PD me 10%. eshte garanci per kyt pozicion. Komentey e tua Z. Bamire jane thjeshte, pordh per Berishen. .os u merrkot we te thote ndonje dite: pirdh pirdh se lirohesh! 8 Janari dhelargimi I Alibeut nga Selia keto dite tregojne se SB po ja Arrington javash javash wellimet e tij personale dhe familjare.

                 1. B
                  BARCALETA. PER TE MARRET

                  Pse e prish gjakun zoti Bomir Tirone ti sikur flet me heshtjen tende apo tu prish gjaku se PD nuk ta vari kur krijove parti dhe tani tu ngjallen krimbat per tu bere kryetar i PD pasi te "vdese" nongrata Sali .

                  1. K
                   Koli

                   Ka mundesi kur konkurentet skane shtylle si ty

                   1. P
                    Pensionisti i Porcelanit

                    O Bamir, shko tek Alibeaj dhe kerko teseren e PD-se qe e hodhe kur u bere President per te ndertuar shtepine-kala tek Porcelani.

                    1. I
                     Ish votuesi demokrat.

                     Pasi lexova artikullin 2 here nu po pashe ku fshikullonte ish presidenti ( per te cilin ruaj respect) Berishen apo PD.

                     1. C
                      Coli

                      Ik o Bamke Qylollari ik ha ndonje pershesh me dhalle se dhe ti nje cop hajdut je

                      1. D
                       Dde

                       O Bakeq ....dhe ti srri dot pa karrige..cthote partia jote?

                       1. .
                        ...

                        Ik e futi ndonje dore domino me Gimin e Dires se nuk ke tru per politike ti o doktori dhive

                        Lini një Përgjigje