Rama përplaset me gazetarin britanik: Nuk thuhet Kosovo, por Kosova! Thuaje sërish

24 Mars 2023, 09:47Politika TEMA

Rama përplaset me gazetarin britanik: Nuk thuhet Kosovo, por Kosova! Thuaje

Në Britaninë e Madhe ku edhe zhvilloi një komunikim në auditorin e Institutin Mbretëror të Marrëdhënieve Ndërkombëtare, Chatham House, kryeministri Edi Rama është pyetur për marrëdhëniet me Kosovën. 

Por gjatë pyetjes, kreu i qeverisë u përplas me një gazetar për emërtimin e Kosovës.

"Nuk është Kosovo, por Kosova! Kosova nuk është vend mik, është një vend simotër, është gjithçka, nuk është vend mik. 

Ne jemi njësoj, jemi një komb që jeton mes dy shtetesh. Ne sShqiptarët kemi dy shtete, 4 kryeministra në Ballkan. 

Mësoje me mua, Kosova, jo Kosovo! Është një shtet ndryshe, i pavarur! Rruga është ajo e duhura, ajo e integrimit të plotë me BE-në"- tha Rama.

77 Komente

  1. B
   Bato

   Haha, u ofendua kryegjati. Eshte njesoj sikur tu kerkoje thuajeni Shqiperi dhe jo Albania. Pse ne kete menyte mbrohet dinjiteti? Konsum popularist...

   1. L
    Lala i Mezeqesë malok si Ju

    Bato je një bir kurve.

    1. B
     Bato

     Lala, po,me,memeqire se ty ska ne bote...na kurse nga nervat kur e ke trurin bosh

     1. L
      Latif Dreqi

      "Bato"! Pse je me "nevra"? Epo te gjithe budallenj si Saliu nuk jane njerzit. GJIGANDI EDI RAMA, eshte DIAMANTI I KURORES qe ithtarve te Sali Ramut Berishes u a heq trurin.

     2. L
      Luani

      Bir bushtre do të thosha unë

      1. ¿?

       Thua ti, bir bushtre, po çthote jot ome o Luan prej muti.

     3. Sebastia

      Eshte e vertet, plus Kosova apo Kosovo , te dyja nuk jan shqip por serbisht. Emri shqip eshte Dardania.

      1. Z
       Zot na fal cfare ke krijuar !

       Çashru Sabatiajania

       1. .
        .

        E sakte prandaj kete emer Serb shqiptojeni ne orgjinalitet Kosovo dhe jo Kosova ... $$$$$$$ Saranda dhe jo Sarande, Aulona dhe jo Vlore, Emathia dhe jo Mati, Episkopi dhe jo Peshk-opi, Skutari dhe jo Skodra, Dyrachio dhe jo Durres (shiko ne internet si e emertonin Italianet), Korica dhe jo Korca (shiko ne internet ne foto kartolina si e emertoni Francezet, Austriaket dhe Italianet). $$$$$$$ Albani dhe jo Skiperi. $$$$$$$ Bastardimet tuaja jane pa limit, jeni popull pa histori (krijes dhe deformim i Perandoris Osmane), prandaj ju duket gjithcka normale.

        1. C
         Cuni i Vuk Karaxhicit , dobicit nga Vicidoli

         Do pak mut o gerqire e felliqur ?! Kujt i plasi menderja se si e quan nje vend apo nje tjeter gerqiri ?! Yyyyyt , kerme e kishes famekeqe greke . Mos perdor gjuhen e shenjte shqipe per idjotesite mesjetare bizantine .

        1. D
         Drini

         Jo o bato muti, seshte njesoj. Kosovo i thone serbet e kosova ka emertimin.

         1. Z
          Zot na fal cfare ke krijuar !

          Batua apo Balua ?!

          1. p
           preshevali

           Fiks fare. Kapet per nje shkronjë ku e gjithë fjala eshte shkenishtë ( kos= zog i zi, gjermanisht amsel, latinisht turdus merula ). Duhet te punohet qe ne nje moment te volitshem ti kthehet emri origjinal historik Daradani.

           1. I
            Iriqi

            O toç, kosovo e quajne serbet, kosova e quajme ne.Kuptove apo je leng me grosh?

            1. p
             pa emer

             Bato, ndonje suflaqe me hudhra se menden e paske derguar ne halé ti.

            2. S
             SKAMPINI

             Po ç'fare te duhet kosova ty o Kryeministri yne..? Le ta quajne si te duan krahinen turke. Boll me i dole ne mbrojtje kosoves se perseri ata jane te pabese nuk ta dine per nder. Kosovaret prape sa-hale berishen duan vetem e vetem qe eshte musliman. Lere mos u merr me kosoven shiko shtepine tende o Edi Rama.

             1. C
              Ceni

              Cfare thua ore idiot! Kosovaret jane shqiptare. Ata pas luftrash shekullore me serbin arriten te ruajne gjuhen, trojet dhe te krijojne shtetin e tyre. Ata jane heronj dhe duhen respektuar si te tille, jo te perbuzen, si shprehesh ti.

              1. A
               Anti turk anti kosovar

               [email protected] ik ore liliput shko ne kosove e jeto atje ne i do !! Kosovaret shqiptare ?? mos e thente Zoti !!! larg nga kjo jashteqitje osmane e mbetur ne trojet e Jugosllavise

            3. g
             goni

             gazetaret e britanis qekan si te shqiperis hahahaha

             1. j
              jori

              shjme mire ja beri duhet te njihet dhe te rrespektohet kosova

              1. J
               Ja ka ber Shume Mire provokanteve foliserb !

               I ka dhen pergjigjen e duhur dhe qellimishte ne menyren me Shqiptare te mundur ,dinjitoze , mbas se cilesh ka shume Patriotizem por edhe revolt kunder Politikave AntiShqiptare kunder Ksoves nga te Fortet

               1. Sebastia

                Kosova eshte emerimi/huazimi shqiptar i emrit serbosllav Kosovo. Nderkombtarisht njiher me kte emertim, ish deputati britanik nuk beri asnje gabim. Nese do kishin pas sadopak tru shqiptaret e Dardanise do i kishin ndryshu emrin vendit tyre me emrin e tij te vjeter, pra Dardania.

                1. S
                 Shkodrani

                 Natyrisht qe gazetari e beri gabim. Se pari natyra dhe origjina e emrave eshte e diskutueshme. Emrat shqiptohen ashtu sic i shqipton popullsia vendase. Gazetari e shqiptoi sllavisht ashtu sic pushtuesit e shqiptonin. Tashti Kosova eshte shtet dhe emri duhet te shqiptohet ashtu sic e shqipton populli qe e banon dhe jo ish pushtuesit. Nen shqiptimin e emrit fshihet nje histori e gjate e diskriminimit, rracizmit dhe gjenocidit mbare evropian ndaj popullit tone. Prandaj eshte e rendesishme te punojme me zgjuarsi dhe kembengulje per rrespekt dhe barazi. Fatkeqesisht ne shqiptaret jemi mesuar me abuzimin e te gjitha te drejtave ekzistenciale te nje kombi dhe kemi frike te kerkojme ate qe eshte e jona. Kjo duhet te perfundoje dhe Edi beri nje tjeter hap drejt atij perfundimi.

               2. T
                Tropoja

                Yy bravo 1 milion vota per ty

                1. E
                 Eshte nji KM qe na ben Krenar ne Bote

                 Degjon intervisten e KM Shqioptare E.Rama , ne Chatham House dhe kutpon diferencen qe ekziston si Nivel jovetem Kulturore e Diplomatik i z.Rama vs Fake Opozitareve te Shqiperise , por edhe si Politikan perben qarte nji Diference qe kalon ne Shekuj jo vite . _ A mundet te perfytyroje nji nga Liderret Opozitare (per mos te permendur ktu Sharlatanin Plake qe perben referimin e Hajvane ne analiste ne ate vend ) te perballen ne nji NIvel te tille ne Bote ? _ (Shenim : Refuzoj cdo replike idiotesh qe jan rritur duke dhjer anes ferrave )

                 1. R
                  Realisti

                  Sa më shumë flet Rama aq me shume e urrej Berishen.

                 2. G
                  Greta

                  Si gjithmone gabimet e gazetareve i gjykoni dhe shume mire ja beni,se sdine ta bejne punen qe kane

                  1. J
                   Jona

                   Nje lider si ju i duhet cdo vendi ,krenar qe te kemi krye Shqiperise ja ke ndryshuar faqen dhe gjithmone keni qendruar prane Kosoves

                   1. E
                    Edisa

                    E tregoni ne cdo moment lidhjen e ngushte qe ne kemi me Kosoven ,jeni per tu vleresuar. Respekte!

                    1. j
                     jonida

                     keni bere gjene e duhur duke e kritikuar gazetarin

                     1. l
                      lira

                      gazetare qe nuk kane informacionet e duhura

                      1. i
                       irida

                       i vetmi qe ka bere kete korigjim.bravo

                       1. …..

                        Ky eshte i modh pz,- thuaje dhe njehere, hahahaaa

                        1. a
                         astriti

                         ok ed je i papam .ste kemi pare asnjehere te cedosh ne maredhenjet me kosoven .te tolerosh egzistencen dhe mbrojtjen e saj ,dhe me nje fjale thua gjithcka.....kosova eshte gjithcka .

                         1. T
                          T

                          As kosova Nuk quhet o skenderbe... AI esht emer sllav,quhet Dardani dhe me D te madhe

                          1. R
                           Rrespekt z.KM Rama

                           T, keni te drejte ,por mos ja kerko KM Shqiptae ta bej edhe kte .Atehere kerkojini Qeverrise filoserbe Bullices Vjosa dhe Al Bean Kurtit _t'i ndryshoje menjiher Emrin dhe vendosi emrin e Vertete _ Dardania ! Pse edhe kte kerkoni ta bej KM i Shqiperise ? Duhet te punojme bashke ,te dy krahet ne sinkron ne rikthimin ne identitet te Emertimit te Shtet/Qyteteve ne Harten e Kombit tone

                           1. t
                            tetovari2

                            Çka bëni dhe ju.Edhe në Shqipëri ka shumë se toponime me emërtime sllave dhe greke, pse nuk i ndryshoni mo toponime shqiptare?Pse po fle akademia e shkencave?Mos vallë është filial i asaj sërbe?

                            1. S
                             Shkodrani

                             Te lumte, shume e vertete!

                             1. A
                              Anti turk anti kosovar

                              [email protected] O Tetokari muhamedan akoma nuk ke filluar me mbajtur ramazan!! Tetokari duhet te lashe gojen mire kur te permendesh shqiperine !! SEPSE JE DRU ME PRE . Ja te them une disa Toponime per ju anadollaket pertej kufijeve. Skopje, Tetovo, Kumanovo,Struga,Prilep, Gostivar, etj. Pristina, Gjakovo, Decan, Prizren etj dhe emri Kosov eshte po ashtu emer Sllav . Pra te gjitha ato qe permenda me lart jane Toponime me emertime SLLAVE:

                              1. R
                               Rrespekt z.KM Rama

                               Anti turk e anti Kosovar ? = filogrek = bythqiri janelles = jo shqiptare ! Tetovari ka te drejte te shprehet per gjithcka ktu ,sepse eshte Vllai jone ,eshte Shqiptare . Nqs Kosova dhe Shqiptaret e Maqedonise , jane jo nji Shtete ,ose kan probleme akoma me shtetet e tyre ,ne si Shqiperi - do duhej te kishim ber me koh rinovimin e toponimeve Shqiptare . Paguhet nji Tufe Akademikesh ne vendin tone dhe askush se di per cfar ? Ndryshimi Emrave Sllave ne teritoret Shqiptare duhet te kishte Prirjoritet .Perse nuk Veprohet ? KM jone na perfaqson denjesishte Jashte ,nderkohe qe ne Shqiperi , nuk ben asgje ,ti veri ne pozita pune , te gjithe ,ndryshe si do ndryshojme ?

                           2. G
                            Goliku

                            Bravo Rama! Pa diskutim jeni kryeministri më i mençur, më i ditur dhe më guximtari, në gjithë historinë e kombit tonë.

                            1. F
                             FLORJAN

                             KOSOVE SHQIPERI JEMI NJI

                             1. a
                              asd

                              Rama ka filluar te shese mutin me kile...Idiot i pashprese. Kur mungon llogjika mbulohet me batuta bajate.

                              1. T
                               Tropojani tirones

                               Gjysmen e mutit haje ti, gjysmen tjeter jepja pronarit tat, sali berishovic. O mut muti.

                              2. a
                               asd

                               Ky na turperon me shume se varkaxhinjte.

                               1. s
                                shpopullimi i Shqiperise si strategji pushteti

                                Sipas te dhernave te EUROSTAT kerkesat per Azil te shqiptareve ne vendet e BE e Britani jane me te lartat e pas pandemise. ...dikush te marre persiper misionin e pamundur ti shpjegoje ketij Gagarelit ne foto se Azil kerkuesi nuk eshte emigranti ekonomik. Azili kerkohet kur ne vendin nga vijne pretendojne se ka persekucion.

                                1. I
                                 ILYRIA

                                 Idjot i lindur.......per te pasur kohe te jetoje disa vite me dokumenta te rregullta angleze ( jo pashaporte) cdo emigranti i duhet te kerkoje azil politik...perndryshe shkon vetem si turist dhe ke vetem nje kohe te shkurter ne dispozicion....pra azili politik, qe eshte e sigurt qe nuk merret, eshte vetem per ceshtje fitimi kohe nga emigrantet..........prandaj u saktesua nga Rama, nevoja per te percaktuar rregulla nga Qeveria Angleze per nevojat qe ata kane per krah pune ne sektore te ndryshem. Gjermania e ka tashme te perfunduar rregullin e punesimit te te huajve nga vendet e treta (jashte EU)...keta ne Gjermani quhen Emigrant ekonomik dhe mbas disa vitesh mund edhe te pajisen me Leje qendrimi te perhershem...neqoftese jane ne gjendje ti perballojne kostot e jeteses nga pagesa qe marrin.......keshtu i kerkohet edhe Anglise..........E more vesh Kapllan ???????

                                2. D
                                 Drini

                                 Bravo Rama. Dhe eshte turp qe disa shqiptare te kritikojne Ramen per kete Ndoshtaketa dine te shkruajne shqip por nuk jane shqiptar. K O S O V A

                                 1. D
                                  Detari

                                  kosovo/kosova te dyja serbe jane o ramazon turku

                                  1. R
                                   R. Jata i pranishem ne salle

                                   Sa per dijeni, ai qe e pyeti nuk ishte gazetar, por nje burre i vjeter, ish-deputet i Anglise ne parlamentin Evropian. Megjithe respektin qe kam per kryeministrin, ky shpjegim nuk qe shume i kendshem per te pranishmit. Nejse! Diskutimi dhe pergjigjet e tij ishin si perhere interesante per temat dhe vecanerisht per Kosoven. Ai iu pergjigj edhe pyetjes se nje gazetareje per krimet e luftes e kontretisht per Hashim Thacin e z Rama tha dhente zoti qe te mos denohet edhe Zelenski per krime te luftes qe po mbron vendin e tij nga pushtimi rus!

                                   1. S
                                    Shqiptaret duhet te jen Direkt qe te kuptohen nga

                                    R.Jata . S'ka aspak rendesi se ishte apo jo Gazetare Qytetari Anglez qe i drejtoj pyetjen mbi Afrimitetin qe ndjejne Shqiptaret e Shqiperise me ata te Kosoves dhe te tjera pyetje mbi Thacin _ dhe se si u prit Pegjigja e KM Shqiptare nga nga te pranishmit ! KM Shqiptare ishte aty ,jo per te ber Show e perkedhelte mendimet e te pranishmeve (qe kan nji Koncept te gabuar joRealist e aspak si duhet vs Shqiptareve ) por per te sqaruar dilemat e pershtypjet qe kan Anglezet per shqiptaret ,siedhe akuzat e Politikat qe ndjke Shjtei Britanik . Sa i takon Pyetjes mbi Thacin - i ka dhen Pergjigjen me te Merituar duke i treguar Surratin e Vertete te Politikave Fashiste -Ethe gripale qe kan mberthyer mesa duket edhe Hage-n

                                   2. T
                                    Trotski

                                    Nderkombetarisht Dinjitoz KM Rama.Emrin lart ia ka ngritur Kombit Shqiptar. .Kush Kunder i Leh . Te Shkoje ne Hale

                                    1. E
                                     Edi

                                     Rri ti aty ne Halete e Rames e ngopu se nuk e merr malli njeri te te zere vendin or Toc-Trotsk.

                                     1. E
                                      Emigranti

                                      Po po o fshatar...... Aq e ka ngrit sa s'bëhet me!!! Vend me injorant, analfabet dhe njerez me ndjenje inferioriteti Hajdutet dhe manjaket Sali Ilir e Ed...jane kalimtar, por populli cop cop do vazhdoje ne shekuj, ashtu sic ka bere der me sot.

                                     2. Y
                                      Yxyxyx

                                      E turpëshme për ata që shajnë kryeministrin për këtë rastin e emit të Kosovës. Kosovo është në sllavisht. Si duket, ata që shajnë kryejnë një detyrë të caktuar. Dua të them se po kështu, në MAPS, edhe një lagje e katundit Trebinjë në Mokër, për çudi është e shkruar Kjosolavë. ÇJANË KËTO BUDALLALËQE TË RËNDA. Faktikisht banorët e asaj lagje kanë mbiemrin "QOSE", ashtu si për shëmbull e kanë në Tiranë lagja "Çollak".

                                      1. ¿?

                                       Ene plaku kur cuni i pruni nusen topalle m'shpit i tha pse nuk ka vu buzkuq kjo dreq? Edhe Edvin Brekushja kapet mas gjonash kot qe cudisin vetem shqiptaret sufllaqexhinj. Po Edvin, o trim po gjithe bota, pervec shqiptareve i thote Kosovo mer halabak, nuk eshte e keqja ke emri, eshte ne vend tjeter po ti nuk e merr vesh se te shkerdhen Vucici si i do bytha.

                                       1. a
                                        alphade

                                        Ky Edi Rama eshte HAS ……! A e pa deshtakun Sali Primitivi ekspoziten, jo ekspoziten e drshtakut por jehona nga mediat greke ! Duhet Kesh mba- ruar per Histori Arti qe te behesh kri- tik arti . Ti nuk ben nje tille se i pafte jo ne fushen e artit, jo se jo por ke qene i paafte edhe fushen tende. Pavaresht reklamave qe iu benit Ju vetes, servilizmit qe aq mjeshteri e keni perdorur ! Kjo eshte aftesia e vetme ne jeten tende, O Sali Katrani !!!

                                        1. A
                                         Ani

                                         Shume e drejt kosova duhet ta thone te gjithe

                                         1. E
                                          Eno

                                          Si gjithmone ne mbrojte te vellezerve tane kosovar

                                          1. T
                                           Teo

                                           Shpresoj qe ceshtja e kosoves te mbyllet nje here e mire e te njihet nga e gjithe bota

                                           1. M
                                            Mondi

                                            Sa mir ja ka bere qe nuk e shqipton sic duhet gazetal leshi

                                            1. B
                                             Bjordi

                                             Te gjitha shtetet duhet ta marrin vesh mire dhe ta shqiptojne sic duhet fjalen Kosove

                                             1. j
                                              jani

                                              I lumte rames qe i del ne mbrojtje vellezerve dhe motrave tona kosovare

                                              1. E
                                               Emigranti

                                               Ooo gjatahul....gjatshul, thuaji edhe ti Great Britain pra, e jo Angli !!! A ti ke probleme me psiko-karakterin !!! Kryeminister boja!

                                               1. l
                                                loni

                                                Shume mire qw i eshte kthyer atij gazetarit te shpifur

                                                1. M
                                                 Mara emigrante ne Itali

                                                 O Emigrant je duke ngrene shume mut ,do mbytesh o idiot

                                                 1. E
                                                  Emigranti

                                                  O mare, ti ke shqiperine ( apo albanine, si ta duash ) nje geto, per faj te ketij km qe instaloi korrupsionin dhe degjenerimin ne administratë...... O mara, hajt se po ta mbeshtes, e dil njeher ketej aman.

                                                 2. E
                                                  Elmira..

                                                  Ooo ,,bato,,të hëngërt tenja...që e ke të keqen.mrena....shko se të doli huq nongrata..kryesekretari rrumpallist....haaaa

                                                  1. ¿?

                                                   Shifet qarte, aplikacioni Aktiv1st ne veprim. Gjysma e komenteve me levdata prej handikapatesh qe i behen karministrit tone qe na paska korrigjuar gazetarin per fjalen e njohur nderkombetarisht "Kosovo" a thua se aty eshte e keqja. Gjithe gjermaneve duhet t'ju ngelet hatri qe atdheun e tyre e quajne "Deutchland", kurse bota i thote Gjermani, Germany, Germania. Ky kryeleshministri o eshte teleshmen, qe kapet pas ketij idiotizmi, ose kujton se shqiptaret do ta marrin ket karamelen e rradhes per buke e mish. Meqe ra fjala, poshte edhe Sali Berisha, edhe Ilir Meta, e noi tjeter. Na myten hajvanet psikopate qe sekush i ndihmon te dalin ne krye te vendit dhe populli inteligjent i vonuar shqiptar i duartroket dhe tund lulet e letres si ne paradat e 1 Majit ne kohen e merhumit.

                                                   1. G
                                                    Genti

                                                    Aty është problemi se si e quajnë të huajt Kosovo ose Kosova. Emri origjinal është Dardani ndërsa ai sllav Kosovo. Qeveria e Kosovës duhet ta ndrojë emrin e shtetit në Dardani për tu ndarë njëherë e mirë nga trashëgimia sllave e emrit Kosovo.

                                                    1. Z
                                                     Zyko

                                                     Perfundimisht ky ka rrjedhur fare, per te mos thene pj....r. Nuk ka asgje serioze per t'i dhene atij vendi te shume vuajtur. Por duket se ca njerez akoma jane qorra e shurdhe.

                                                     1. J
                                                      Jan leshuar Kafshet e shpelles me lef kunder KM

                                                      Zyko , s'je Kafsha e vetme Primitive ktu ,qe s'kupton Njeriun dhe leshon tinguj pa asnji lloj kuptimi ,instiktivishit ! -Shiko lart ,ke te tjer antare te fisit tat idiote o Neandertaler .

                                                     2. P
                                                      POPULLI 1946

                                                      Shpopullimi i Shqiperise eshte qellimi i atyre qe na kerkuan hapjen.Hakmarrja e tyre do te vazhdoje deri ne vitin 2050 .Po nuk u shuam si popull deri atehere ky do te ishte deshtimi i perendimit ne pergjithesi dhe i AMERIKES ne vecanti.

                                                      1. P
                                                       Pse keni kaq inat ?!!

                                                       U desh nje vizit ne Londer, qe te shperthenin ujrat e zeza nga pusetat e shpirtit te shqiptarit qe nuk ka te sosur! Po nuk kuptoni se sa te ulet dhe pa pike edukate, kulture jeni more te mjere!

                                                       1. g
                                                        ganiu

                                                        Për patriotizëm folklorik, dhe reklamë në patriotët folklorik që kalojnë çdo herë nëpër Serbi, dhe blejnë mallra serbe? Një fitore e madhe. Për njerëz normal dhe patriotë që nuk kalojnë nëpër Serbi, megjithëse paguajnë dyfish, që nuk blejnë mall serb? E dimë shumë mirë se, që gazetari flet sipas fjalorit zyrtar anglez, dhe se për Kosovën, është shkruar "Kosovo". Nëse do ishte patriot ky veshgjati i gjatë, do bënte gjithçka në rrugë zyrtare për ta ndërruar. Dhe nuk do kishte nevojë të bënte si i "fortë" me mirësjelljen e gazetarit. Përfytyroni sikur dhe gazetari të bënte të njëjtën gjë? Të nxirrte fjalorin anglez dhe të thoshte "Plasi sytë mor injorant. Në fjalorin tim është shkruar kështu si po e them unë, dhe unë zbatoj ligjet, rregullat e shtetit tim. Jo si puna tënde që nuk ke asnjë respekt as për ligjet që vendos vetë!".

                                                        Lini një Përgjigje

                                                        Blog Tema