“Berisha anëtar i PPSH që 24 vjeç, Meta ish-sigurims”, burime nga PS zbulojnë ‘skenarin’ e gushtit

31 Korrik 2022, 21:25Politika TEMA

“Berisha anëtar i PPSH që 24 vjeç, Meta

Shumica socialiste krahas miratimit të projektligjit propozuar nga autoriteti dosjeve që i hap rrugë bërjes publike të emrit të bashkëpuntorit të ish sigurimit politikanit, me inicialet IM, pritet të shkoj edhe më tutje.

Mes rreshtave këtë e paralajmëroi kryeministri Edi Rama.

“Kjo duhet jo vetëm për këtë bashkëpunëtor, po edhe për të tjerë. Kuvendi duhet të diskutojë mbi idenë e hedhur që edhe spiunët e Sigurimit të kthehen në subjekte të Ligjit për Pastërtinë e Figurës së të Zgjedhurve (i quajtur ndryshe Ligji i Dekriminalizimit).”

Megjithëse kryeministri nuk jep detaje specifike për këtë Top Channel nga një burim pranë PS në dijeni të kësaj iniciative tha se bëhet fjalë për vendosjen e një neni në ligjin e dekriminalizimit për ndalimin e kandidimit për poste publike, përfshi atë deputetit, të të gjithë atyre të cilët kanë mbajtur pozicione partiake në Partine e Punës së Shqipëri.

Një i tillë aktiv në politikën shqiptare dhe po ashtu deputet në Kuvendin e Shqipërisë është ish sekretari Partisë së Punës Sali Berisha.

Zoti Berisha u pranua kandidat për anëtar i Partisë Komuniste, qysh në moshën 21 vjeçe, në vitin e dytë të universitetit, ndërsa në moshën 24 vjeç, u pranua anëtar i PPSH.

Pas antarësimit në Partinë e Punës Sali Berisha u zgjodh  më pas 4 herë sekretar partie, i Qendrës Universitare e Spitalore-Tiranë ku ai punonte si mjek.

Shumica socialiste me këtë operacion të nisur në emër të pastrimit të politikës nga bashkëpuntorët e ish sigurimit të shtetit tenton që me një gur të vras dy zogj.

Të diskreditojë dhe të ndalojë nga kandidimi politikanin I.M për të cilin autoriteti dosjeve thotë se është ish presidenti Ilir Meta, gjë të cilën ai e mohon kategorikisht.

Nga ana tjetër të largojë njëherë e mirë nga parlamenti e ti jap fund të qënurit deputet të Non Gratës amerikane Sali Berisha.

Edi Rama la të kuptohet se legjislatura e ardhshme parlamentare që pritet të nis në shtator do të ketë prioritet këtë çështje.

Megjithatë burime nga PS i thanë Top Channel, se nuk e përjashtojnë mundësinë e skenarit për mbledhjen e komisionit parlamentar të ligjeve dhe parlamentit në Gusht një seancë të posaçme për miratimin e dy projektligjeve që vinë nga autoriteti dosjeve dhe një tjetri për dekomunizimin me propozues fraksion Alibeaj në PD.

Qëndrimet e deritanishme të Enkelejd Alibeajt në parlament e më pas ato të Kreshnik Collakut janë në një gjatësi vale me ato të shumicës socialiste për miratimin e projektligjeve me propozues autoritetin e dosjeve.

Një situatë win win si për PS në miratimin e dy projektligjeve edhe me votat e fraksionit Alibeaj ashtu edhe për deputet e tij demokratë në miratimin e dekomunizimit.

E në fund potencialisht dy humbësit e mëdhenj  Berisha dhe Meta ata që deri më tani e kanë parë veten si dinozaurët e paprekshëm të politikës shqiptare.

Me shumë gjasa barometri, temperaturës politike pritet të vijojë të jetë i lartë, bashkë me motin e Gushtit duke mos pritur freskun e Shtatorit.

32 Komente

 1. S
  Sos

  JEPI EDI O KOLLOS KUJTON SE U BE DETI KOS BOTA THONE ESHTE ME RROTA MBI TE GJITHA ESHTE VOTA NA ZHGENJEVE PORSI SALA MBATHJA SA PA NISUR VALA

  1. 1
   123

   oro loj loj loj karet ne byth, loqet ne goj...

   1. H
    Hajduti i Surrelit

    Hajduti dhe sherbetori i Serbise, EDI RAMA , do veje ne burg per pjesen e jetes qe i la ka ngelur, pavaresisht nga keto lojerat prej qelbesire qe ben dhe qe ja pelqejne qelbesirat idiote qe pagujane cmimin e Karbirantit me te lartin ne Bote nga vjedhjet qe ben Rama hajduti

    1. P
     Polici që kap hajdutë

     Mirë do ishte o hajdut i Surrelit, po ne nuk po fusim në burg padronët e hajdutërisë njëkohësisht non grata dhe spiun i sigurimit , ti dashke të kapërxesh etapat. Avash, avash , se po u nxitove e djeg nuk e pjek. Pastaj që thua zotërote spiunë dhe bashkëpunëtorë sikur janë këta që janë emëruar të tillë me dokumenta dhe na CIA ,Inteligjent servicci anglez e di ku di unë se nga kush tjetër ! Megjithatë u bëfshin realitet këto që thamë , sa më parë.

     1. D
      Deni

      Dmth nji nga keta IDIOTET ME BISHT JE DHE TI! Se padyshim i hipen ose ta hyp makina per te ardh verdall nei xhiro ne bllok ose qender te fshatit ku je…mo na boj virgjereshen…

      1. A
       Askushi

       Shiko salen o debil se do kemi te reja me dobicin e vicidolit shenoje ne kalendar per shpellarin se esht djal serbi me bab ajde pyt nga tropoja se ta thon vet ty dhe shum si ty kush esht sali kurva qe vran priftin .

      2. q
       qytetari shqiptare

       Sos , o u Shofshi njiher e mire nga Jeta e Shqiptareve o rraca e mutit te Njerezimit ! O funderina Mesjetare , por ala sot , kur gjithe Shqiptaret ja njohin mire Surratet saleh Hamut brrishes dhe ilyer Mut mut Mutit , vazhdoni SHPIFNI si Mesejtare ?!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kjo tregon se kush jeni ,se sa injorante keni ngelur ala ne kte Shekull edhe pse jetuar 30-vjet ne Qytete ne Tiran !!!!!!!!!!!!!!! Kjo tregon qarte se ju nuk beheni dot njerez-qytetare , nuk integroheni dot ne Shoqerine Qytetare e silleni si Njerez , por mbeteni po ata njerez Primitive qe keni qen prej shekujsh . Ju duheni mbyllur ne Shpella ,sepse mes Njerezve e keni te pamundur te jetoni , ju te Shpifurit e Shekullt 21 - qe keni frik te shikoheni ne pasqyr -jeni shume te ndyr per Njerezimin .

       1. e
        edi Rama

        Jane te gjithe njesoj e duhet te zhduken me turp!!! Meqe turp nuk kane, pasi vodhen gjithe cfare mbeti nga hajduti SALI, ILIR, EDI, verini gishtin kokes dhe mos i pranoni te degjoni rrenat!!! Merrini me fishkellima e hidhini boje te kuqe Mos i pranoni !!!!!!!! Mos i votoni !!!!!

        1. A
         Askushi

         Po per cfar ku vjen inat se saliu shpellari i till ka qen ku qendron problemi ketu ju prishi moralin sali sllobodan fazllici plehr ka qen dhe esht hidhuni zgupthi ju po shpellari ju e dini vin nga familja qe vrau priftin qe i humbt fara dhe varri ishalla

        2. S
         Sos

         JEPI EDI O KOLLOS KUJTON SE U BE DETI KOS BOTA THONE ESHTE ME RROTA MBI TE GJITHA ESHTE VOTA NA ZHGENJEVE PORSI SALA MBATHJA SA PA NISUR VALA

         1. S
          Sos

          NA ZHGENJEVE O KOLLOS KUJTON DETI U BE KOS MBATHJA BEJ ME KOHE TE MIRE MOS TE HEQIN ME PAHIR

          1. S
           Sali gerdeci

           O sos...ha kakardhije ha...

           1. 1
            123

            oro loj loj loj ,na e merr njehere ne goj

           2. A
            Anton

            Lustracion de komunistizim. Me sa di une ne parlamentin tani vetem dy vete jane ish anetare te PPSH .Berisha e nje socialist sja di emrin. Nga 2025 te mos zgjidhet asnje deputet o ne poste drejtuese shteterore ne forcat e armatosura ne Shik polici e tjera asnje qe ka qene anetar i ppsh ose bashkepuntor i sigurimit shtetit.sme duket aspak e veshtire dhe i gjate si proces verifikimi sepse ato qe do verifikohen do jene kandidatet 53 vjec e siper pra nje numer relativisht i vogel.ndersa nga viti tjeter 2023 kjo te shtrihet ke gjithe te zgjedhurit e pushtetit lokal

            1. S
             Sali Shiqere Karaxhiçi.

             Fake news, fake news. Pa qi nanen tema Shugaren, krejt kjo asht thashetheme. Unë kurrë nuk kam qënë komunist. Unë kurrë nuk kam banuar në Tiranë perpara vitit 1990. Fakultetin e mjeksisë e kam marrë me korrespondencë që nga Viçidoli, ku gjithë kohen kam punuar në blegtorinë e koperativës si çoban dhishë, dhe për këtë gjë kam deshmitar shumë persona të cilët janë ajka e ndershmerisë dhe e drejtesisë Shqiptare, si Sali Lush xhepisti, Agron udb-ash Kuliçi, Fatmira botoks Hajdari, Besim hajdut Hajdarmataj, Erzen geshtenjë Breçani, Miftar shkerdhatë Lumeshi, Gani qelbësirë Dizdari, Guxim zagar Zeneli, Besnik kaçkamak Mutafaj, Shaban peder Memia, Babalja etj etj etj etj, të cilët mund ti therrisni per ti pyetur mbi jeten time. Unë nuk i kam njohur dhe si kam takuar kurrë as si person dhe as si emer, K/Degës Brenshme të Tropojës Idriz Shehu, as Min/Brendsh Kadri Hazbiu, as Enver Hoxhen as as as!!! Unë kam qënë çoban i thjeshtë dhe shumë i vuajtur në fshatin Viçidol. I vuajtur si fizikisht, ashtu edhe moralisht, ku i gjithë fashati dhe zona më trajtoni mizorisht, duke më thirrur "o kopili i Shiqeres" etj etj. Pra nuk i kuptoj, dhe as nuk më friksojnë shpifjet e komunistave dhe të sigurimit, që kanë filluar të më lodhin. Poshtë komunizmi. Poshtë sigurimi i Partisë. Poshtë Amerika. Poshtë Anglia. Rroftë demokracia që jua solla unë Shiftarhanes. Rroftë Ruskia, rroftë Serpiçka e rrofsha unë. Sallam a llokum të gjithve.

             1. S
              Sali Shiqere Karaxhiçi.

              Fake news, fake news. Pa qi nanen tema Shugaren, krejt kjo asht thashetheme. Unë kurrë nuk kam qënë komunist. Unë kurrë nuk kam banuar në Tiranë perpara vitit 1990. Fakultetin e mjeksisë e kam marrë me korrespondencë që nga Viçidoli, ku gjithë kohen kam punuar në blegtorinë e koperativës si çoban dhishë, dhe për këtë gjë kam deshmitar shumë persona të cilët janë ajka e ndershmerisë dhe e drejtesisë Shqiptare, si Sali Lush xhepisti, Agron udb-ash Kuliçi, Fatmira botoks Hajdari, Besim hajdut Hajdarmataj, Erzen geshtenjë Breçani, Miftar shkerdhatë Lumeshi, Gani qelbësirë Dizdari, Guxim zagar Zeneli, Besnik kaçkamak Mutafaj, Shaban peder Memia, Babalja etj etj etj etj, të cilët mund ti therrisni per ti pyetur mbi jeten time. Unë nuk i kam njohur dhe si kam takuar kurrë as si person dhe as si emer, K/Degës Brenshme të Tropojës Idriz Shehu, as Min/Brendsh Kadri Hazbiu, as Enver Hoxhen as as as!!! Unë kam qënë çoban i thjeshtë dhe shumë i vuajtur në fshatin Viçidol. I vuajtur si fizikisht, ashtu edhe moralisht, ku i gjithë fashati dhe zona më trajtoni mizorisht, duke më thirrur "o kopili i Shiqeres" etj etj. Pra nuk i kuptoj, dhe as nuk më friksojnë shpifjet e komunistave dhe të sigurimit, që kanë filluar të më lodhin. Poshtë komunizmi. Poshtë sigurimi i Partisë. Poshtë Amerika. Poshtë Anglia. Rroftë demokracia që jua solla unë Shiftarhanes. Rroftë Ruskia, rroftë Serpiçka e rrofsha unë. Sallam a llokum të gjithve.

              1. n
               no SOS

               Ha , Ha mut , more SOS .

               1. A
                Arzt

                Po ç'lidhje ka barometri me temperaturen mo idiote?!

                1. B
                 Bujar Kanapari

                 Mandati hiqet vetem ne rast se ndiqesh penalisht, ose kur eshte i papajtueshem me detyren e re. Ligji nuk ka fuqi prapavepruese

                 1. A
                  Arvanites

                  Ligji nuk do lejoje Sali Berishen dhe Ilir Meten te kandidojne per deputet ne zgjedhjet e ardhshme parlamentare ne vitin 2025.

                  1. B
                   Bushi

                   Po ata persona qe jane nen sherbimin e agjenturave te huaja si psh.CIA-s apo te ASFALIA-s do te futen ne kete kategori?????????????????????????????????Nese jo i bie qe Saliu te qendroje si deputet !

                  2. B
                   Balo

                   Mësojini këtyre budallenjve historinë! Se kanë një jetë që dinë vetëm barzaleta në vend të historisë të tyre dhe të të tjerëve... Saliu sekretar partie i Qendrës Spitalore!?? Katër herë!? Mami t'a ka thënë këtë!? Se kush është Saliu të tjerët e kanë hequr në kurriz....po atë që nuk e bënte dot,nuk e bënte! Dikush e bën spiun serb,dikush sigurims,kurse ju e bëni Enver Hoxha! Jo more jo, ishte vetëm një komunist fanatik,një njeri i besuar i klanit Kapo! Kur erdhi koha ,meqë ishte nga veriu,sipas marrëveshjes të Sant'Egidios do kishte,përkohësisht, gjysmën e pushtetit ky dhe gjysmën PPSH!Gjasme pluralizëm... Kjo ,do zgjaste për aq kohë sa idiotët e BE ,t'a besonin se në Shqipëri ka" demokraci",ka " shtet ligjor",ka " kapitalizëm" dhe Shqipërisë......ti hapen negociatat! Pushtetin politik patronazhistët,pushtetin ekonomik nipat e bllokut, dhe shoqërinë civile njerzit pa seks! Paskëtaj mbaronte misioni i tij! Po meqë ky dredharak ,vrasës ,hajdut ,e sherrndjellës e drodhi fjalën ,social- bllokmenët e shkatërruan! Ai gomar do vdesë dikur,por lë fëmijët në halle të mëdha.... Likja, ëëëë? Një damar pas bythe,një dhe' i hedhur! Do bëhet Kurban i këtyre kohëve,do vejë në burg si prova që Shqipëria ka " drejtësi"! Mirë t'i bëhet rezilit! Pastaj i bukuri i dheut,nxënësi i Nolit dhe Konicës,artisti origjinal,udhëheqësi global,Skënderbeu,kandidat Zeusi,prijësi do mbetet vetëm.... Ata që dolën pa lagur nga ky vend pasi drejtuan ishin tre... Zogu,iku nga froni i detyruar dhe vdiq në ekzil,vetëm ... Hoxha,rrojti e vdiq si mbret! Pastaj e dhjenë Nano, iku kur i thanë dhe po gëzon paratë në Austri. Ky nuk ikën ,ky është i ri për të vdekur.... Ky ose do rrijë në pushtet deri në vdekje,ose do t'a heqin osh.... Po nejse....

                   1. e
                    elabela

                    sos ka te drejte..nuk j pelqen e verteta ju komunistave te derrit.

                    1. G
                     Gjon Leka

                     Po për spiunët e UFB-së, KGB-së e Asfalisë ç’do të bëhet?

                     1. ?
                      ?

                      Hahahahahaha, kesaj i thone, i bejme ligjet si na do bitha e kur na leverdisin. Para 20 vjetesh te gjithe deputetet dhe funksionaret e PS ishin ish-antare te PPSH. Me duket se sidoqofte e gjithe PSja do nxjerre jashte ligjit, se perpara ishte PPSH, apo jo? Mire qe Gramoz Ruçin e perzune me kohe si me lezet se tashti do ta nxirrnin me shqelma bythes. Nuk ka vend tjeter ne bote si Shqiperia. Çudirat e ketushme nuk ndodhin as ne vendin me te perparuar e teknologjik te Botes, perjashto sigurisht ato vjedhjet e te dhenave nga hackerat e vete qeverise. Lum si ne!

                      1. s
                       shelegura

                       Beni ligjin te shpetoj vendi nga 2 qelbesirat nuk shifen me sy .

                       1. M
                        Mihali

                        Po edhe non geado duhet te mos zgjidhet forume drejtuse !

                        1. G
                         Gjush akullorja

                         Po per perdoruesit e droges, ata qe dalin lakuriq ne France para miletit shkerdhatat e LGBT do bejne ligj ndalimi apo ky ligj do jete vetem per Salen dhe Meten ???!!!

                         1. A
                          Askushi

                          Pa metak se vajza e sali vicidolit kopilit rrinte ne kosov tek unik me lul bashen prandaj rri mos ha shum se te ben dem per serbet me bab ssli milloshevicin dhe lirie serben 3 motrat me familje serbe mir shpellar ,

                         2. T
                          Trapajane hesapi

                          Antar partie qe 24 vjec,sipas detyres se vene nga UDB,ku ishte antar Pak me shpejt,rekrutuar nga xhaja i tij ,i cili,"cdo te shtune i hipte kalit me shale,shkonte ne gjakove ku bente pazaret dhe kthehej te djelen".

                          1. D
                           DEMOKRATI

                           Te zhduken nga politika te gjithe komunistet qe jane ne partin demokratik dhe ish sigurimsat ose spiunet e komunizmit te gjithe jane qelbesira.

                           1. D
                            Dikush

                            SALI DAMIR FAZLLIC MILLOSHEVIC TE HUMBT FARA VARR MOS TU GJEFT TY DHE PLEHRAVE SI TY ????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????⚰⚰

                            Lini një Përgjigje