Rikthehen dosjen e sigurimit, çfarë kërkojnë palët?

31 Korrik 2022, 16:46Politika TEMA

Rikthehen dosjen e sigurimit, çfarë kërkojnë palët?

Zbulimi se një personalitet i rëndësishëm i jetës politike shqiptare ka qenë spiun i ish-sigurimit të Shtetit në periudhën e komunizmit ka sjellë debate të shumta mes palëve, por edhe nisma.

Këto të fundit kanë të bëjnë pikërisht me hapjen e dosjeve për periudhën 1944 – 1991.

Ndonëse, kjo është premtuar që në qershor të vitit 1992, ende nuk është realizuar plotësisht.

Partia Socialiste dhe Partia Demokratike kanë dërguar nismat e tyre për ndryshime ligjore lidhur me transparencën e dosjeve të ish- Sigurimit.

E para, mazhoranca ka dy kërkesa: informim rreth dokumenteve të ish-Sigurimit të Shtetit dhe ndryshime në Kodin Zgjedhor.

Në nismat ligjore të PS-së kërkohet verifikimi i të gjithë personave edhe pse kanë marrë certifikatën e pastërtisë si dhe verifikimin e të gjitha subjekteve që zgjidhen apo emërohen në poste publike mbi pastërtinë e figurës së tyre.

Kjo nisëm u dorëzua nga kryetarja e Komisionit të Ligjeve, Klotilda Bushka.

“Dy nismat tona ligjore konsistojnë në krijimin e shtratit ligjor për verifikimin e subjekteve pavarësisht nëse kanë ose jo një certifikatë të mëparshme pastërtie nën dritën e fakteve dhe të vërtetës si dhe për verifikimin e të gjitha subjekteve që zgjidhen apo emërohen në poste publike mbi pastërtinë e figurës së tyre”, tha ajo.

Edhe, Partia Demokratike përmes deputetit, Kreshnik Çolllaku, depozitoi në Kuvend një projektligj për deklasifikimin e të gjitha dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit në periudhën 1944–1991.

Sipas tij, kjo nisëm do të bëjë transparencë dhe do u jap të drejtën të gjithë personave të mësojnë se çfarë u ka ndodhur familjarëve të tyre gjatë regjimit të egër komunist.

Kështu shtatori në Kuvend pritet të sjellë një maratonë të gjatë diskutimesh për premtimin e pambajtur: hapjen e dosjeve.

Diskutimi dhe miratimi i fundit ishte në vitin 2008 nën Qeverisjen e Sali Berishës.

Asokohe, Parlamenti votoi për hapjen e dosjeve sekrete të epokës komuniste për të kontrolluar kandidatët për poste.

Por opozita dhe gjyqtarët e panë atë si një manovër për të mënjanuar rivalët dhe jo për të pastruar shoqërinë nga faji.

Ligji u miratua vetëm me votat e Partisë Demokratike dhe aleatëve të saj.

Ata shpërfillën edhe apelin e Shteteve të Bashkuara për shtyrjen e votimit për të lënë kohë për konsultime të gjera.

Partia Socialiste – atë vit në opozitë –  e pa ligjin, si një përpjekje e Berishës për të shkarkuar prokurorët që hetonin korrupsionin.

Kjo pasi në ligj u shtua një klauzolë, e cila shpjegonte se politikanët dhe figurat publike të certifikuara si të pastra nga disa komisione të mëparshme nuk do të hetohen më.

Nën sundimin 40-vjeçar të diktatorit  stalinist Enver Hoxha, 5 mijë e 37 burra dhe 450 gra u ekzekutuan dhe deri në 34 mijë e 135 njerëz u burgosën, duke përfshirë 1 mijë që vdiqën dhe 308 që u çmendën.

Gjatë këtij regjimi, Sigurimi i Shtetit torturoi mijëra persona për motive politike.

Veprimtaria e tij nuk është ndriçuar asnjëherë.

Përveç zyrtarëve drejtues të Sigurimit dhe krimeve të tyre, në hije kanë mbetur edhe mijëra bashkëpunëtorë të këtij shërbimi dhune e terrori, dhe gjatë 3 dekadave në demokraci.

24 Komente

 1. Z
  Zeni argita

  Aq ka vrare dhe babi im 30 mij per 30 vjet

  1. I
   INSTAT

   Ja fusin pordhes me numrin e te vrareve ne diktature.......... . Me e keqja, asnjehere nuk e botojne statistiken nga Instituti i te Perndjekurve Politike qe shkoi edhe ne INSTAT. ............................... . Te vrare, zhdukur, vdekur neper burgje, 4 852 persona. .. Ky numerim ka filluar qe ne shtator 1943, me ballistet e vrare si bashkepuntore te gjermaneve........... . Ketu hyjne dhe te denuarit me vdekje qe kishin bere krime ordinere. Si psh vrasje, vjedhje dhe vrasje per gjakmarrje....................... Ketu hyjne edhe te vdekurit neper burgje si pasoj e semundjeve, ishin apo jo te denuar politike............. . Ketu hyjne edhe diversantet e vrare qe u hodhen nga ajri apo kufiri......................................... . Ketu hyjne edhe ata qe u vrane ne tentative per kalim kufiri....................................... Dhe nuk u arrit shifra 5 mije..... -A e dini sa jane vrare ne Jugosllavi ? - 80 mije persona. - Ne raport me numrin e popullsise 3 here me shume se ne Shqiperi........,................... - A e dini sa jane vrare ne Rumani ? Afer 200 mije persona.......... Ne raport me numrin e popullsise 4 here me shume se ne Shqiperi........... E pra, tentojne ta quajne si diktatura me e eger ne bote. Faktet flasin ndryshe. ......... .... Dhe ne fund, a e dini sa jane vrare ne Shqiperi keto 30 vjet ?-------- Dhe sa do te vriten........

   1. H
    Hajduti i Surrelit

    Patronaizhistet e gazetarise i ka bere Meta me deformim psikik, se shkruajne karrlleqe pa fund , se mendojne q ekeshtu i bejne nder hajdutit Kryeminister Meta do e diskretitoj toalisht hajdutin dhe spiunin e Serbise, EDI RAMA , do i nxjeri bojen per jete ketij armiku te eger te Shqiperise

    1. H
     Hajduti i Surrelit

     Patronaizhistet e gazetarise i ka bere Meta me deformim psikik, se shkruajne karrlleqe pa fund , se mendojne q ekeshtu i bejne nder hajdutit Kryeminister Meta do e diskretitoj toalisht hajdutin dhe spiunin e Serbise, EDI RAMA , do i nxjeri bojen per jete ketij armiku te eger te Shqiperise

     1. H
      Hajduti i Surrelit

      Patronaizhistet e gazetarise i ka bere Meta me deformim psikik, se shkruajne karrlleqe pa fund , se mendojne q ekeshtu i bejne nder hajdutit Kryeminister Meta do e diskretitoj toalisht hajdutin dhe spiunin e Serbise, EDI RAMA , do i nxjeri bojen per jete ketij armiku te eger te Shqiperise

      1. H
       Hajduti i Surrelit

       Patronaizhistet e gazetarise i ka bere Meta me deformim psikik, se shkruajne karrlleqe pa fund , se mendojne q ekeshtu i bejne nder hajdutit Kryeminister Meta do e diskretitoj toalisht hajdutin dhe spiunin e Serbise, EDI RAMA , do i nxjeri bojen per jete ketij armiku te eger te Shqiperise

       1. H
        Hajduti i Surrelit

        Patronaizhistet e gazetarise i ka bere Meta me deformim psikik, se shkruajne karrlleqe pa fund , se mendojne q ekeshtu i bejne nder hajdutit Kryeminister Meta do e diskretitoj toalisht hajdutin dhe spiunin e Serbise, EDI RAMA , do i nxjeri bojen per jete ketij armiku te eger te Shqiperise

        1. H
         Hajduti i Surrelit

         Patronaizhistet e gazetarise i ka bere Meta me deformim psikik, se shkruajne karrlleqe pa fund , se mendojne q ekeshtu i bejne nder hajdutit Kryeminister Meta do e diskretitoj toalisht hajdutin dhe spiunin e Serbise, EDI RAMA , do i nxjeri bojen per jete ketij armiku te eger te Shqiperise

         1. H
          Hajduti i Surrelit

          Patronaizhistet e gazetarise i ka bere Meta me deformim psikik, se shkruajne karrlleqe pa fund , se mendojne q ekeshtu i bejne nder hajdutit Kryeminister Meta do e diskretitoj toalisht hajdutin dhe spiunin e Serbise, EDI RAMA , do i nxjeri bojen per jete ketij armiku te eger te Shqiperise

          1. H
           Hajduti i Surrelit

           Patronaizhistet e gazetarise i ka bere Meta me deformim psikik, se shkruajne karrlleqe pa fund , se mendojne q ekeshtu i bejne nder hajdutit Kryeminister Meta do e diskretitoj toalisht hajdutin dhe spiunin e Serbise, EDI RAMA , do i nxjeri bojen per jete ketij armiku te eger te Shqiperise

           1. H
            Hajduti i Surrelit

            Patronaizhistet e gazetarise i ka bere Meta me deformim psikik, se shkruajne karrlleqe pa fund , se mendojne q ekeshtu i bejne nder hajdutit Kryeminister Meta do e diskretitoj toalisht hajdutin dhe spiunin e Serbise, EDI RAMA , do i nxjeri bojen per jete ketij armiku te eger te Shqiperise

            1. H
             Hajduti i Surrelit

             Patronaizhistet e gazetarise i ka bere Meta me deformim psikik, se shkruajne karrlleqe pa fund , se mendojne q ekeshtu i bejne nder hajdutit Kryeminister Meta do e diskretitoj toalisht hajdutin dhe spiunin e Serbise, EDI RAMA , do i nxjeri bojen per jete ketij armiku te eger te Shqiperise

             1. H
              Hajduti i Surrelit

              Patronaizhistet e gazetarise i ka bere Meta me deformim psikik, se shkruajne karrlleqe pa fund , se mendojne q ekeshtu i bejne nder hajdutit Kryeminister Meta do e diskretitoj toalisht hajdutin dhe spiunin e Serbise, EDI RAMA , do i nxjeri bojen per jete ketij armiku te eger te Shqiperise

              1. H
               Hajduti i Surrelit

               Patronaizhistet e gazetarise i ka bere Meta me deformim psikik, se shkruajne karrlleqe pa fund , se mendojne q ekeshtu i bejne nder hajdutit Kryeminister Meta do e diskretitoj toalisht hajdutin dhe spiunin e Serbise, EDI RAMA , do i nxjeri bojen per jete ketij armiku te eger te Shqiperise

               1. H
                Hajduti i Surrelit

                Patronaizhistet e gazetarise i ka bere Meta me deformim psikik, se shkruajne karrlleqe pa fund , se mendojne q ekeshtu i bejne nder hajdutit Kryeminister Meta do e diskretitoj toalisht hajdutin dhe spiunin e Serbise, EDI RAMA , do i nxjeri bojen per jete ketij armiku te eger te Shqiperise

                1. H
                 Hajduti i Surrelit

                 Patronaizhistet e gazetarise i ka bere Meta me deformim psikik, se shkruajne karrlleqe pa fund , se mendojne q ekeshtu i bejne nder hajdutit Kryeminister Meta do e diskretitoj toalisht hajdutin dhe spiunin e Serbise, EDI RAMA , do i nxjeri bojen per jete ketij armiku te eger te Shqiperise

               2. S
                Skifter K.

                Ju jeni edhe budallenj edhe injorante. Nuk torturonte dhe nuk denonte Sigurimi, por torturonte Hetuesia dhe denonte Gjykata!

                1. N
                 Një qytetar

                 Skifter K., kur dikush të ndjek këmba këmbës me qëllim për të futur në burg, kjo sipas jush, që nuk jeni as budalla dhe as injorant, nuk është torturë? Për njeriun e thjesht ekziston bindja, se informatorët, hetuesit dhe gjykatësit në atë regjim ishin e njëjta gjë, nuk mund t'i ndaje dotë. Pra ishin hallka të një zinxhiri. Qëroni nga organet shtetërore ka qënë dhe mbetet një domosdoshmëri absolute. Sepse përfaqësuesit më të fëlliqur të këtij llumi komunist po na rikrijojnë parti të "lirisë" sot pas 30 vjetësh.

                 1. k
                  kiço th. spiri

                  Hetusia ishte pjese e Sigurimit dhe ishte Operativi dhe Hetusi qe zbatonin porosine e e shefave ....ndersa gjykata ishte thjesht notere

                 2. k
                  k

                  Jeni plot me kriminelë,drogaxhij,korruptuar,hajdutë,maskarej,degjenerata etj. Çfarë ndryshon të keni edhe ca spiunë ? Asgjë.Vetëm se tablloja bëhet më e larmishme.

                  1. A
                   Aldo

                   O po na keni care trapin duke flour per keto kalbesira, Don Kishoti me Sancon. Dy legena, te marre, te shkoqur e te raskapitur. Late Nam o gazete muti.

                   1. A
                    Agim

                    450 gra te ekzekutuara nga 1944 me 1990. Kam shfletyar libra, dosiere. monografi, proces verbale, kam folur me historiane, me njoheste kohes e te atyre puneve dhe kam arritur te fiksoj jo me shume se 4- 5 emra ne 459 te pretenduar e te shpallur. 1- Sabiha Kasumati 2- liri Gega 3- Nje Zyrake e kenetes se Maliqit ( jo teresisgt i konfirmuae) 4- Nje Marie, implikuar me klerin katolik ( jo i konfirmuar sakte) A mund te permendni 5 a 10 te tjera?!Apo shifra 450 te ekzekutuaraveshte mashtrim?!

                    1. a
                     alphade

                     Sa ka vrare Enveri per 40 vjet, Sali Qeni i vrau per 40 dit djem ne lulen e rinise ….! I mallkuari brez pas brezi Monstra e Vi- cidolit……!!!

                     1. k
                      kacaku

                      Meta ska qene spiun , e kush e qinte Meten atehere , nje fshatar i rendomte , pse keshtu i kish spiunet Sigurimi ?? Meta ka qene fuks , ose sic quheshin atehere AGBV , anetar te grupit te bashkimit vullnetar , fuksa muti , 1200 lek te vjetra , njerez te rendomte , te peshtire ...varfanjake qe te jepnin per pes para ....kishe faj apo jo , dhe Ilir kokmadhi i till qe , fuks muti

                      Lini një Përgjigje