Procesi i integrimit drejt BE-së, kryeministri i Spanjës viziton nesër Tiranën

31 Korrik 2022, 12:59Politika TEMA

Procesi i integrimit drejt BE-së, kryeministri i Spanjës viziton

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez do të zhvillojë nesër (1 Gusht) një vizitë zyrtare në vendin tonë. Ceremonia pritëse Pedro Sanchez do të  zhvillohet në orën 08:45, jashtë ambienteve të Kryeministrisë, ndërsa orën 11:00 kryeministri Edi Rama dhe homologu i tij spanjoll do të mbajnë një konferencë e përbashkët për shtyp.

Vizita e kryeministri spanjoll vjen në kuadër të një turi që ka zhvilluar në disa shtete të Ballkanit Perëndimor, që përfshin Serbinë, Malin e Zi, Bosnje Hercegovinën, Maqedoninë Veriut dhe Shqipërinë, por nuk ka vizituar Kosovën.

Spanja është një nga pesë vendet e BE-së që nuk e kanë njohur Kosovën si shtet të pavarur. Por, javë më parë ky shtet ka dhënë shenja pozitive në përkrahje për liberalizimin e vizave për Kosovën. Sipas raportimeve të mediave spanjolle, presidenti Sanchez me këtë vizitë synon “riaktivizimin, ringjalljen dhe rigjallërimin e procesit të zgjerimit” të Bashkimit Evropian (BE-së) në këtë rajon.

10 Komente

 1. A
  AX

  Spanja, Sllovakia, Greqia, Qipro dhe Rumania jane ato qe ne interes te debilit Putin, percane politiken e jashtme te BE dhe te Nato. Si shkak nxjerrin ngjashmerine hipotetike te tyre me Millishevicin dhe Putin. Turp per keto shtete gjasme demokratike! Turp!

  1. L
   Lymi

   Ky puto 2 dite ne Beograd dhe nga 2 ore neper 4 vende te tjera te Ballkanit... FREE CATALUNYA

  2. B
   Bato

   Premtuan 20 mije euro ndihme per termetin keta. I dhane apo harruan?

   1. F
    Fisnik

    Ky shkoi në Beograd, dha deklarata që janë kundër politikës së shumicës absolute të shteteve të BE dhe kinse po kujdesem për paqen në Ballkan! Kryeministri i Spanjës, në fakt, sabotoi politkën perëndimore dhe i dha zemër Vuçiq- it dhe gjenocidistëve të tij! Pse mos ta bëj kur vetë Edi Rama ia hap dyert Serbisë?

    1. A
     AX

     Edi Rama ben politike por dyert Serbise nuk hap aspak. Dyert Serbise ja ka hapur dhe lufton çdo dite tja mbaje hapur Saleh Xhike kalbesira qe nuk kane bere e bejne politike por vete krime. Ne saje te politikes se Rames Shqiperise dhe shqiptareve i jane hapur dyert kudo. Neser do kesh nje tjeter moment politik te Rames. Hap syte dhe veshet e mos ha mut…

     1. F
      Fisnik

      Saliu dhe Iliri janë të rrezikshëm për Shqipërinë! Edi Rama ka doza të forta naiviteti në raport me Serbinë. Sa për dyer të hapura anembanë për Serbinë, kjo sqarohet me këmbënguljen e Ramës për Open Balkan, për çka e ka marrë komplimente nga Vuçiq: "pa kēmbënguljen e Ramës nuk do të kishte Open Balkan!" Dhe mos fyej kur ndëgjon se dikush e kritikon politikalin e preferuar tëndin!

     2. c
      c..

      ORE FISNIK LE..Rama u tha atyre te mos njohin Kosoven?

     3. D
      Dhiteni ne Surrat Prostituten e Madridit !

      Provokon nga Beogradi dhe pastaj vjen te shikoje reagimin ne tirane . LIRI BASKEVE o shtet Fashistesh te ndyre qe nuk jetoni dot me Normat e Lirise pseudoEurouropian

      1. P
       Prostituta e Madridit xhiron Bythet Ballanit

       Jepini reston Putanes se Madridit

       1. j
        jevgu

        Besoj per Nje pritje sa per protokoll...pasi ky tip harixhiu ka 3-4 dite qe jep deklarata antishqiptare neper ballkan.

        Lini një Përgjigje