Erion Braçe organizon protestë kundër qeverisë: Qytetarët po falimentojnë, a mendoni që s'kanë të hanë?

22 Qershor 2022, 15:51Politika TEMA

Erion Braçe organizon protestë kundër qeverisë:

Në mungesë të opozitës, ish-zv/kryeministri Erion Braçe duket se është zëri më opozitar në qeveri sa i përket problemeve sociale. 

Këtë të mërkurë, fermerët e Çermës kanë dalë në protestë, dhe krah tyre është edhe deputeti i Partisë Socialiste, Erion Braçe. Në një prononcim për mediat, Braçe thotë se çmimi i grurit ka rënë aq shumë saqë fermerët janë zhytur në faliment.

“Nga Velipoja deri poshtë në Ksamil, çfarë do të hanë njerëzit. Sepse i kemi thirrur njerëzit, u themi turistëve që të vijnë, por çfarë do të hanë. Nëse falimenton kjo ekonomi bujqësore, ka falimentuar ekonomia e të gjithë vendit. Ai shkon në emigracion dhe merr më shumë lekë”.

Por në protestë fermerët e fshatit Çermë e Poshtme në Lushnje, dolën pasi kanë kultivuar rreth 100 hektarë me shalqi dhe prodhimi ka mbetur në fusha.

Braçe po ashtu tha Ministria e Financave dhe ajo e Bujqësisë nuk kryejnë kontrolle në Divjakë e Lushnje ku grumbulluesit punojnë pa fatura. ”Shteti duhet të ndërtojë magazina dhe frigoriferë publik. Kështu fermeri çon mallin atje kur ka çmim të lartë”.

7 Komente

 1. A
  Arian

  O Kone jemi në kapitalizëm nuk merret shteti me këto.ata idiotët që mbjellin ca shohin në ëndërr një natë para

  1. N
   Ner Mingjozi

   Ke të drejtë Arian. Shteti merret me pidhin e sat'shoqeje.

  2. P
   Proteste bente non grata Berrisha

   Nuk quhet proteste po nuk u dogje qyteti ku i kane shtizat si tarzani shpatat varret bishta kazme proteste bente non grata te PD haaa para kafsha URRAAAA

   1. E
    Eva

    Brace ke respektin tim! Je epr Minister te bujqesise!

    1. B
     Babrru

     Bravo brace

     1. I
      I merzituri

      Te lumte Brace,se shpejti do marresh peshqeshin ! Ske faj,ke 30 vjet deputet !Eshte vertete e merziteshme !?

      1. H
       Hetuesi Fiskal

       Erion respekt, por keni ngel në pakicë. Ripjellësit janë me shumicë. Salehët dhe Lulqimët vazhdojnë pasurimin. Fondacioni multimiliarder "Vin Rama" ka nevojë për financa likuide. Kush pjerdh per njerezit. Ka nje aforizëm nga një I mënçur që thotë: Më pyet pse u hodhën pasagjerët në ujë, sa kohë që anija nuk po mbytej? E panë se ku po i çonte.

       Lini një Përgjigje