FOTO/ Dalin PAMJET e para nga satelitët 6 milionë dollarë shqiptarë në hapësirë

24 Mars 2023, 14:00Politika TEMA

FOTO/ Dalin PAMJET e para nga satelitët 6 milionë dollarë

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, tha se satelitët që Shqipëria ka dërguar në hapësirë mund të sigurojnë informacion edhe për kompanitë private që do të shfaqin interes.

Pasi të kemi ndërtuar procedurën, mund ta hapim për përdorim edhe për investitorët privatë të interesuar”, tha ministri gjatë një konference për mediat të premten, teksa raportoi disa vendime të marra nga qeveria.

Satelitët janë ngritur në fluturim në janar të këtij viti dhe Peleshi tha se janë marrë edhe imazhet e para. “Çdo javë, të paktën katër ditë në javë, marrim imazhe të cilat përpunohet nga Agjencia për Informacionin Gjeohapësinor”, tha ai.

Peleshi tha se imazhet më pas përpunohen më gjuhën e kuptueshme nga çdo institucion, por gjithsesi sipas tij procesi i edukimit të këtyre institucioneve për të kuptuar dhe vënë në përdorim të dhënat satelitore kërkon kohë.

Ne bëjmë takime të disa niveleve të këtyre institucioneve që mund të përdorin imazhet. Gjithë projekti i blerjes së shërbimit satelitor është bërë që në gjeneze në përputhje me interesat e institucioneve”.

Satelitët “Albania 1” dhe “Albania 2” u lëshuan në hapësirë në fillim të këtij viti. Nisja e tyre u bë nga Spache Launch Complex nëpërmjet Falcon 9. Kontrata e Shërbimit Satelitor u nënshkrua në fund të muajit Shtator të vitit 2022.  

Kjo kontratë konsiston në përdorimin ekskluziv të dy satelitëve, për monitorimin e territorit të Republikës së Shqipërisë, zhvillimin e kapaciteteve teknike e profesionale për përdorimin e shërbimit satelitor, përpunimin e Informacionit Gjeo-hapësinor (GIS), si dhe ofrimin e produkteve të imazherisë dhe komponentëve të tjerë të saj.

Kohëzgjatja e përdorimit të satelitëve do të jetë për një periudhë 3-vjeçare dhe ato do t’i kushtojnë buxhetit të shteti 6 milionë dollarë. Qeveria e ka cilësuar lëshimin e dy satelitëve në hapësirë si një epokë tjetër në funksion të zbatimit të ligjit, dhe në funksion të luftës kundër korrupsionit.

3 Komente

 1. f
  foshnja

  Pervec hajduterise qe e kane ne gjak keta jane dhe budallenj. Asnje nevoje per satelite nuk ka Shqiperia. Hap Google Map dhe kursen 5 milione dollare. Pas 3 vjetesh do behet nje tender tjeter se skemat e vjedhjeve duhet te mbahen funksionale dhe te gjithanshme

  1. D
   Draper dhe Çekan

   "foshnja"! Kur te rritesh, po je çun do tbojme bodigard te Saliut, po je goc do te çojme tek observatori i Shamakhit ne Azerbaxhian, per tu bo "buk e gjelle" hamshorave. Atje e kupto mire "Google Map"

   1. B
    B

    Shqiperia nuk ka derguar asnje satelit ne hapsire, duhet te jetë e qarte per te gjithe shqiptaret! Shqiperia paguan per sherbimin e ofruar nga kompania amerikane, qe administron satelitet!

    Lini një Përgjigje