Incidentet që krijoi Sali Berisha sot në Kuvend, nga zaptimi i vendit tek ikja

27 Nëntor 2022, 19:28Politika TEMA

Incidentet që krijoi Sali Berisha sot në Kuvend, nga zaptimi i vendit

Ditën e sotme, vigjilja e festës së Flamurit, qe menduar për të qenë një ditë feste ku dy Kuvendet e Shqipërisë dhe Kosovës të mblidheshin në një vend për të celebruar së bashku mundin dhe përpjekjen disa vjeçare të shqiptarëve për një Shqipëri të pavarur.

Një gjetje që fillesat i ka në vitin 2012 kur asokohe znj Topalli, kryetare e Kuvendit, ideoi pikërisht një mbledhje të përbashkët për 100 vjetorin. 

Natyrisht që një politikë më kombëtariste dhe patriote do të mund të kishte ftuar në atë mbledhje edhe shqiptarët e Malit të Zi, Maqedonisë së Veriut dhe Preshevë e Bujanovc. Kjo do të qe një kritikë e shëndetshme për organizimin e këtij manifestimi.

Por, ditën që mund të mendosh për të reflektuar mbi çështjen e Shqipërisë dhe shqiptarizmës del papritur një tjetër lajm. Sali Berisha dhe grupi i tij i deputetëve kishin vendosur që të prishnin atë që ata mendonin se ishte festa e Edi Ramës. Tragjike.

Kur Rama qe në opozitë ai ka tentuar shpesh që të prishte ngjarjet kombëtare për t’i dhënë drejtim tjetër, por sa herë që ka tentuar ka dështuar dhe pushteti i Berishës asokohe përfitonte. Fjala vjen kur u ndërtua Rruga e Kombit ishte Edi Rama që e kundërshtonte dhe anatemonte ndërkohë që Berisha e sulmonte si anti-shqiptar. 

Rama e mësoi shpejt gabimin dhe reflektoi duke ndryshuar qasje dhe duke ia vështirësuar punën edhe Berishës që mund ta sulmonte lehtësisht.

Sot, Berisha ka zgjedhur të sillet njësoj si Edi Rama që e anatemonte. Ai në fillim kundërshtoi me dhunë dhe zaptoi karrigen duke thyer protokollin e Kuvendit, të njëjtën gjë veproi dhe grupi i tij i dhunshëm parlamentar. Më pas po priste në sallë që deputetët e Kosovës të shkojnë dhe ta takojnë atë dhe njerëzit rreth tij, por ata e bojkotuan dhe injoruan totalisht Sali Berishën dhe grupin e tij. I lënë në harresë dhe i shpërfillur nga të gjithë, Berisha nisi të dëgjonte fjalimet e deputetëve

Duket se në unison të gjithë kryetarët e grupeve parlamentare kishin vendosur të falënderonin SHBA dhe Mbretërinë e Bashkuar për ndërhyrjen dhe çlirimin e Kosovës. Sa më shumë që kjo dyshe përmendej aq më shumë Berisha zhytej në mendime dhe ulte kokën në ipad të tij si për të tentuar të fshinte atë që po dëgjonte nga goja e deputetëve të Kosovës.

Të lënë në një cep të vogël aty pa pasur ndonjë qëllim të caktuar Sali Berisha dhe njerëzit e tij mbetën të vetmuar ndërsa kërkonin me sy të kapnin ndonjë sinjal nga deputetët e Kosovës. Por edhe kjo rezultoi pa sukses.

Testin e parë të skemës qesharake, për të cilën qenë lajmëruar më herët gjithë gazetarët, grupi i Berishës e provoi me kryetarin e grupit parlamentar të PD z. Alibeaj. Një pjesë prej tyre u ngritën në këmbë dhe ikën në shenjë demonstrative ndërsa Berisha qëndroi i ulur për të parë se si do reagonte salla, kjo e fundit reagoi me ftohtësi të akullt dhe mospërfillje.

Kur kryetarja e kuvendit të Shqipërisë, znj Nikolla, përmendi emrin e Albin Kurtit atëherë Berisha dhe grupi i rikthyer i Foltores ulën kryet e tyre dhe nisën të shihnin me mërzi orën. Jo vetëm që ishin të shpërfillur dhe të injoruar nga deputetët e Kosovës por mbi të gjitha edhe Albin Kurtin që e kishin menduar si një aleat kundër Ramës e kishin tanimë jo në krahun e tyre.

Në të vërtetë Kurti lëvdoi Shqipërinë dhe qeveritë shqiptare, madje thumboi qartazi Edi Ramën për të mos u futur në punët e brendshme të secilit shtet. Por as kjo nuk e kënaqi liderin e Foltores që kishte marrë mesazhin e qartë se ai nuk kishte vend në atë sallë që i dukej më e ftohtë se sa frigoriferi.

Për një kohë të gjatë media pranë familjes së Berishës ka menduar që ta krahasojë Berishën me Albinin (apo anasjellas). Mirëpo ky krahasim çedoi haptazi kur Albini vendosi që t’i përgjigjet pozitivisht SHBA-së dhe të firmosë marrëveshjen e detyruar prej saj, një akt të tillë Berisha nuk do ta ketë mirëpritur mirë.

Ky akt do të demontonte përfundimisht edhe atë gjysme rrenë ku Albin Kurti ishte ai që i thoshte “JO” SHBA për hatër të sovranizmit. Përkundrazi Albini befas u kthye si Lulzim Basha, pra një peng i SHBA sipas doktrinës së Berishës.

E gjithë kjo skenë duhet të kishte nëj thyerje, kështu që ai vendosi që pasi dëgjoi me kokën ulur Albin Kurtin të godiste tavolinën për të ikur ndërsa në Foltore u ngjit Rama.

Dikush mund të thotë se ai u largua sepse Rama është mik me Vuçiç, një tjetër sepse Rama është hajdut, një tjetër sepse Rama është i Soros. 

Të gjitha janë alibi qesharake.

Së pari, Ramën po e dëgjonte Albin Kurti që e ka armik Vuçiç më shumë se sa Sali Berisha. Nëse do të ecnim me këtë mentalitet i bie që Kurti mos të ulej kurrë në një tavolinë e Vuçiç se ky është armik, por ja që ndodh e kundërta.

Së dyti, vetë Kurtin e ka dëgjuar Lumir Abdixhiu apo Memli Krasniqi edhe pse këto të dy e akuzojnë Kurtin dhe nuk e besojnë qeverinë e tij.

Së treti, vetë Kurti që Berisha dëgjoi ka një aleancë dhe ka punuar me kompani të lidhura ngushtë me Soros dhe ka mbështetur haptazi Joe Biden.

Megjithëse alibitë qenë të dobëta, e vërteta është se Sali Berisha duhet të dëgjonte të gjithë folësit. Por, ai zgjodhi që të bëjë të kundërtën pasi i mungonte vëmendja dhe pasi e kuptoi që në këtë moment ai është humbësi më i madh.

I shpërfillur nga të gjithë deputetët ai vuri re që ndonëse e zaptoi me dhunë pozicionin e tij aty poshtë sërishmi ai është irrelevant dhe ngjan me një vrimë të zezë politike që të gjithë duan të largohen.

I ndjerë në faj që shumica e deputetëve të Kosovës falenderonte Amerikën, sërishmi ai ndjehej i turpëruar që qëndronte aty si një person i shpallur nongrata nga SHBA.

Prandaj ai zgjodhi që të bënte një foto në grup nga fotografi i ZP-së si për të na treguar se kush janë ende grupi i fundit bolshevik me mendësi leniniste në parlamentin e Shqipërisë. Aq qesharak qe saqë edhe aleatët e tij qëndruan deri në fund për të respektuar jo Ramën dhe Kurtin por mbi të gjitha Shqipërinë.

Mirëpo për Berishën dhe tarafin e tij, Shqipëri do të thotë vetëm familja dhe interesat e tij. Ndaj atdhedashuria dhe sovranizmi i tij është i ndryshëm nga i çdo shqiptari.

30 Komente

 1. S
  Shqiptari

  Po kjo nuk eshte asgje fare me ate e i ka bere Kosoves dhe drejtuesve te UÇK-se,ministrave te vrare dhe poshtersite gjate luftes ne Kosove. Kjo kavje djallezore e komunizmit e ka treguar me vepra se sa e do Kosoven.Qen komunist!

  1. k
   k

   Më vien keq që vëllezërit kosovarë akoma gënjehen dhe bien viktima të intrigave dhe mashtrimeve të këtij agjenti të rusisë dhe për pasojë e serbisë dhe kollona e pestë në gjiun e kombit.

  2. B
   Bubuzhel Berati

   Nongrata eshte skizofren njeri pa dinjitet legen kur je i shpallur nongrata gjeja me e paket qe mund te beshe eshte te largohesh ko vetem nga pklitika por edhe nga media visive

   1. S
    Sllobodanka

    Sali Berishes duhej t'i ishte hequr mandati i deputetit nje vit e ca me pare, por me sa duket, kufoma politike e tij i duhet Edwin Arumunit per te fituar mandatin e katert qeverises kur do te arrije shitjen perfundimtare te Shqiperise.

    1. t
     tetovari2

     Oj Sllobodankë që të merresh me politikë duhet të jesh edhe "dribler dhe shahist i mirë. E në këtë rast është Z.E.Rama.

     1. T
      Taulant

      O kurve serbe, nuk e di nese Rama eshte Vlleh apo jo, por di qe Vllehet kane bere shume, shume per kombin shqipetar dhe tradhetine apo pabesine nuk e kane pasur ne moralin e tyre sic e ke ti gjoja "shkipetar i kulluar".

      1. S
       Sllobodanka

       I ati, Kristaqi, qe kam njohur une, ishte arumun. 3/4 3 Byrose Politke te Diktstorit Hoxha qe e shkretuan Shqiperine dhe i degraduan "njerezit e rinj" te "Shqiperise Socialiste" ishin sevile te lindur

       1. S
        Sllobodanka Berrisha

        Sllobodanka budalla 100 % nuk ka ne Shkoder arumune vlleh mos u nis nga emri orthodoxe Kristaq pasi orthodox ka ne Shqiperi Greqi Rumani dhe gjithe sllavet nga Rusia e madhe deri ne Serbi Kristaq Rama eshte katolike dhe Shkodran nipi Zef Pellumbit Nuk e e di ku degjuar mbiemri Rama orthodoxe ndoshta ne viçidol .Kristaq vjen nga nje familje e kompozuar katolik÷ orthodoxe

        1. p
         parrucjani

         Edi Rama nuk eshte katolik por gjasme eshte konvertuar ne katolik. Ai kthehet ne cdo fe qe i leverdis atij ashtu si shumica e shqiptareve qe nderrojne fete tesh e pare. Rama nuk eshte shkodran. Vetem gjyshja e tij ishte shkodrane ku ne " rrespekt " te saj e ka shkerdhy Shkodren. Rama nuk eshte nipi i Zef Pellumbit por i Zef Kolombit.

     2. M
      MOKRARI

      BERISHA ESHTE POLITIKANI QE BEN TE KUNDERTEN E ASAJ QE THOTE.

      1. M
       Mara emigrante ne Itali

       Moj sllobodanke ,pse Edi Rama ja heq mandatin ? Kjo tregon qe paske tru sa nje peshk ,gabimi eshte i lulushit qe e dinte qe do ishte nongrata dhe e beri deputet . Heqjen e mandatit ja heq KQZ-ja moj debile ,me nje vendim gjykate prandaj dhe prokuroria jone nuk e theret te pandehur per te mos i hequr manfatin prisni se dardha e ka bishtin mbrapa .duroni sa te largohet kryetari i skapit si e cileson salushi krye krimineli .Edi Rames ti rroje populli qe e voton me deshire

       1. S
        Sllobodanka

        Mara qe e ha mbrapa e perpara. Per Lulushin qe hodhi firmen ne shitjen e Detit Jon, Sali Berisha mbuloi korrupsionin e tij ne Rrugen e Kombit; bashke vrane kater demonstrues me duar ne xhepa ne mes te bulevardit dhe ne fund Doktor Mortja dergoi ustallaret tropojane dhe ia cane koken me sopate rivalit Sokol Olldashi. Me Sali Berishen gaboi rende ambasadorja amerikane Yuri Kim, e cila ne vend qe te vinte ne levizje Kuvendin e Shqiperise per t'i hequr mandatin "personit nongrata", u mbeshtet tek paterica e Doktor Mortjes dhe deshtoi keq, po fare keq. Lulushi vertet "e preu ne bese" kreun e agjentures serbo-ruse ne Shqiperi, por nuk i mbajten me gjunjet dhe u dorezua, se kishte vetem celesat e kashtes dhe bravat ne PD. Perbindeshi i Vicidolit, Legjendarit Sali Berisha i duhet Edwin Rames per te trembur votuesit e trashe qe kane mbetur ne Shqiperi, se ti si vajze e grua e zgjuar ia ke mbathur ne Itali. Gjithsesi, kur te vish ne Shqiperi bashke do te takohemi ne Portin e Jahteve ne Durres...

       2. F
        Futja kot

        Berisha është kufomë, i vdekur i pa kallur. I vetmi urim për të: mos e gdhiftë deri nesër, e pafsha ose ne Reç në 41 bis ose në Tufinë qelbësirën.

        1. V
         Vranakonti

         Sali Berisha e kupton se do katandiset si mos me keq ne te ardhemen. Ate nuk po e perfill asnje perveç Flamur Nokes,e disa servilave qe nuk kane tru. Ai ka degraduar,eshte bere psikopat-Ate e mbajne ilaçete e skizofrenise dhe po ta degjoni ai flee vetem mbroçkulla. I eshte bere shprehi shpifja, Edi Rama i duket si gogol qe i kall daten edhe naten,akuzon ne menyre qesharake dhe po shperfytyrohet nga dita ne dite. Rrezik ta arrij daten 14 Maj,diten e zgjedhjeve,do shkoi ne verin e semes.

         1. A
          Arditi

          Me te vertete Edi Rama (gjigandi), i kall daten kdtij mavrise me boje te zeze. Jo vetem mavrise por gjith bandes se tij dhe te Like pushtit.

          1. S
           Semi

           Artikull idiot...pa lidhje...dhe por...te beje Berisha do ju tmerroje o Mero.....

           1. J
            Juliano

            Berisha është në koma qysh me nogdamin që i dha amerika, përmëndet sa herë që i duhet të bëjë rrëmuja e shkatërrime. Kosova dhe kosovarët, shqiptarët në përgjithësi, duhet ti tregojnë vëndin njeriut që theu embargon në furnizimin e ushtrisë së sllobodanit ku me mijra njerëz të kosovës, humbën jetën.

            1. D
             D.Didani

             Te gjithe e kuptojne qe Berisha eshte out,eshte me probleme psihike qe te gjithe mendojne se nuk demton askend ,por ketu eshte gabimi! Ai ka nje turme te dhunshme prapa ,qe sjell probleme dhe mund te sjelle akoma me shume! I vetmi qe perfiton nga Berisha eshte Rama,por Shqiperia humb!

             1. i
              indinjata

              Me siguri artikullshkruesi do te kete bere ndonje test per tu pranuar ne gazetari!Shkrim shume i dobet me i tha me tha,e pa desh ta shikonte!Pa dieni artikullshkruesi ndonese (e kam me rezerva)ta anatemonte Berishen ,kryefjal te kesaj paçavure ka vene Berishen nje fosile qe tashme nuk i vlen kerkujt as dhe vete Amerikes ku edhe kur bente 97 edhe kur thyente embargo edhe kur vriste ne bulevart live e etiketonte "burre shteti"!Berisha tashme si nje i vdekur por i pa kallur kerkon me xhestet e tij profesionale te lere litarin jashte kur te shkoje ne boten e pertejeshme.Ai sot vazhdon te jete faktor fale veùmendjes se Ju gazetaruceve te kazanit mediatik qe kurr nuk e kaluat nivelin medioker te me the te thash!

              1. T
               TemaTiku

               "Sot Berisha ka zgjedhur te sillet si Rama qe e anatemonte..." Por kur keshtu sillej Rama ju e ngrinit ne qiell, ndaj perdorni po ate standart dhe tani per Berishen, qe se paku mos dukeni Teveqele.

               1. Çekiçi

                Bota shqiptare nuk ka parë as nuk ka per te parë tradhtar dhe faqezi më te madh se Sali Ram Karagjiqin Te birin e partizanit serb kopilin Sali e pat birsu Ram Berishiçi

                1. S
                 Shpellari

                 Per te "celebruar" - uuu....ha...ha.... gazetart shpallaret kane mesuar anglisht. Ne shqip thuhet "festuar".

                 1. G
                  Genti

                  Palaçoja, agjenti UDB-së dhe krimineli i korruptuar Berisha përdhosi seancën e përbashkët të dy kuvendeve të kremtimit të Ditës së Flamurit dhe Pavarsisë së Shqipërisë. Nuk pritej gjë tjetër prej këtij gjarpri veç baltë dhe helm. Turpi e mbuloftë atë dhe lakejtë e tijë.

                  1. R
                   Redmond vlore

                   Nongraten nuk e ka frike askush por eshte qen i ngordhur qe vjen era e qelbur qe duhet sulmuar per poshtersit qe i ka kryer ketij vendi dero sa te vdesi

                   1. a
                    arbënori

                    E mjera Sjqipëri. Sa antikombëtarë dhe tradhërarë paske patur në gjirin tënd!

                    1. E
                     Ethem Lalaj-MallaKastër

                     OK,M.Baze:Sb ka mbi 155 krime të bëra ndaj Shqipërisë

                     1. N
                      Njeriu njerzor pa parti emigrant !

                      Ore komentues perse fajsoni Saliun , ai ate karakter ka , ate gjuhe qe vjell helm , helm qe edhe gjarperin e helmos ... por perse nuk i versulni prokurorise qe bene syte dhe veshet e mbyllur dhe pastaj ne fund te muajit marrin pagen e majme duke akuzuar *cironkat * e ndonje shkelje........ ne shqiptaret nuk kemi drejtesi , nuk kemi kurajo qe te luftojme çdo krim , te çdo krahu politik vetem bezdisim neper shtepit tona njerezit qe na rrethojne , nuk kemi guxim te shprehim ate qe shohim dhe ndjejme ne kurrizin tonë !!!

                      1. S
                       Sheshapo

                       Njeriu njerezor: Per te gjitha ato qe the ke shume te drejte edhe per prokuroret,por nje gje duhet ta dish e gjithe kjo drejtesi ka pas dhe vazhdon te kete mbi koke Kriminelin e Shqiperise qe nga 90-ta Sali Berishen Ilir Meten qe fjalen e fundit e thone keta per kete te jesh i bindur, prandaj te gjithe i adresohen ketyre personazheve . Po nuk iken keta nga politika keshtu do jete nuk ka drejtesi dhe zhvillim.

                       1. N
                        Njeriu njerzor pa parti emigrant !

                        Po, Sheshapo , jam dakort... qe bashkë me ato qe thoni Ju duhet te shporret edhe Rama si perfaqsues i PS , mjafte ka vjelur dhe ka disa mendime vetem te metodes ... Shati , nje vegel bujqesore qe terheq nga vetja ... hahaaa

                       2. T
                        Tosku

                        Komente komunistesh. Keta nuk duan opozite. Te gjithe ne sulm kunder Berishes. Rrofte piktori injorant dhe thonj paprere, drogaxhiu Rama.

                        Lini një Përgjigje