Partia e Lirisë nuk e pëlqen mbledhjen Shqipëri-Kosovë. Nesho: Rama e bën për të fshehur aferën e Portit!

27 Nëntor 2022, 18:50Politika TEMA

Partia e Lirisë nuk e pëlqen mbledhjen Shqipëri-Kosovë.

Për Partinë e Lirisë, seanca e sotme parlamentare mes Shqipërisë dhe Kosovë nuk ishte gjë tjetër, veçse një shfaqje. Zv/kryetari i PL-së, Agim Nesho në një koment të tij rreth kësaj mbledhje shprehet se fuqizimi i kombit shqiptar nuk mund të bëhet në këtë mënyrë.

Sipas tij, vizioni i Edi Ramës është më afër me Aleksandër Vuçiçin, duke theksuar se sot ai inskenoi një shfaqje festive për ta shitur tek shqiptaret e etur dhe atdhetare.

Për Neshon, qëllimi i kësaj shfaqje ishte “për t’i shitur përfaqësuesve të dy vendeve projektin famëkeq të Portit të Durrësit, duke e shitur atë me hekurdhën dhe portin e ri”.

“Kjo maskaradë nuk mund të vazhdojë më. Populli Shqiptar po kërkon me ngulm ndryshim, i cili duket se po vjen shpejt. Kosova duhet të kuptojë se nostalgjia dhe dashuria për mëmëdheun nuk duhet ti pengojë për të ndalur prishësit e ëndrrave të saj”, mbyll reagimin e tij Nesho.

FUQIZIMI I KOMBIT SHQIPTAR NUK MUND TË VIJË ME SHFAQJE

Takimi i përfaqësuesve të dy kuvendeve të popullit tonë në 110 vjetorin e Pavarësisë së shtetit Shqiptar nuk kishte asgjë historike, përvec faktit të takimit të tyre. Një komb i ndarë padrejtësisht nga historia me atdhetarë të lodhur, që duan ta shikojnë bashkë por nuk dinë se ku është pengesa. Të vetmit që ju afruan fakteve të mos suksesit të kësaj ideje të madhe, e cila në popull është realizuar, ishin Kurti dhe Konjufca. Për Kurtin ky projekt nuk mund të jetë vepër personale dhe e ambicieve individuale, por për solemnitetin e takimit nuk arriti të prekë ‘plagën’ që kombi këto kohë po vuan; Ndërsa Konjufca tha hapur se ajo që na largon janë qëndrimet ndaj nacionalizmit serb, i cili jo vetëm mohon Kosovën por kërkon që kombi Shqiptar të mos ketë të ardhme. Për atë që mendon se përfaqëson Shqiptarët, Edi Rama, ose ja kanë dhënë këtë rol për ta luajtur, ky takim duhet të mbetej vetëm një shfaqje. I bindur në vizionin e tij, të cilin e shikon me afër me A. Vucic sesa me patriotët ‘demode’ të Kosovës, ai inskenoi sot një shfaqje festive për ta shitur atë tek Shqiptarët e etur dhe atdhetarë që duan të gjërat të ecin përpara. Sot, Edi Rama nuk u mjaftua vetëm me ndarjen e tortës me shqiponjë, me koreografinë e flamujve apo deklarata për president të përbashkët. Ai lartësoi Rugovën dhe UCK, pavarësisht se Rugovën e mohoi në Parlamentin e Kosovës, ndërsa udhëheqësit e UCK-së i la ti kryqëzojë miku i tij Vucic, i cili përgatiti dosjet për ‘krimet’ e tyre. Ai sot nuk shau njeri gomar në sy të një heroi si Haradinaj, as nuk foli për veprën e tij të cmuar si Ballkani i Hapur apo ndryshimi i kufijve, që në ‘mediokrit’ shqiptarë në të dy anët e kufijve nuk e kemi kuptuar asnjëherë.

Qëllimi i tij në këtë shfaqje ishte të shiste përpara përfaqësuesve të dy vendeve projektin e tij famëkeq të Portit të Durrësit, duke e shitur atë me hekurudhën dhe portin e ri që do të ndërtojë, për të zhdukur efektin e ndërtimeve që do të bëjë dhe borxhin e madh që do t’ju lërë shqiptarëve, që edhe kur të bashkohen do të jenë në gjendjen e një shteti të falimentuar.

Sot Edi Rama me këtë shfaqje perfekte i dha shpresë lakeut të Moskës se politika e tij ballkanike nuk do të ndryshojë por do t’i mbetet besnik kornizës së marrëveshjes së Nish-it, se nuk do ta mbështesë Kosovën në qëndrimet e saj, por do të vazhdojë si ‘lider i gjithë shqiptarëve’ ti realizojë marrëveshjet nga Tirana, ashtu sic ka dëshirë Vucic.

Kjo maskaradë nuk mund të vazhdojë më. Populli Shqiptar po kërkon me ngulm ndryshim, i cili duket se po vjen shpejt. Kosova duhet të kuptojë se nostalgjia dhe dashuria për mëmëdheun nuk duhet ti pengojë për të ndalur prishësit e ëndrrave të saj.

11 Komente

 1. A
  Agim Gaqo Helaqi

  Shqiperine e ''shpeton'' vetem nje dudum çekani ne bashkepunim te ngushte me non grata-n... Ky eshte i vetmi ''shanc''. Vetem rrota, rrotacioni per rrotat e shpuara nga plumbat e 1977 dhe ato te 2011 (Janar, 11).

  1. V
   Vlora

   Ik ore spurdhjak, po kush te pjerdhe ty.

   1. L
    Lilo

    Ky Nesho eshte gallat komplet! Duket e ka gelltitur heret corben e tani noton ne pishinen e corbes!

    1. K
     Kane dale Hapur Kunder Kombit kta putana esadiste

     Tani qe kta ,si Opozite kane dal Hapur kunder interesave Kombetare dhe bejne Politikat e Serbit e Grekut ne Politiken Shqiptare , si mundet te vazhdoje ti financoje ky Shtet ky Taksapagues te paguaje kta Anti Shqiptare ,qe jane kaq Trima sa te peshtyne mbo Interesat Kombetare !!!!!!!!! Ktu budallait Shtet e Qeverri Shqiptare i mungojne vetem Briret i Idiotit ! Si mundet te besh Palatforma te tilla Kombetare kur ti, vet s'di se si shkohet atje ,se je nji fodull i pa tru dhe ke brenda Shtetit tend Banda qe punojne kundeer interesave te KOmbit duke i financuar ti vet ? Sinqerishte un s'mundem te kuptoj kte Qeverri e Shtet ,debilash ,qe dalin ne xhiro me mutin Esadiste neper kembe . Ptu qurrasher nuk beni kuuuuuuuuuuuur shtet ,po s'i hoqet qafe bijt e kurves ,qe gjithcka beni te duket si nji show

     1. r
      robi

      Ky Agim Leshkoja apo Agim turra i Durresit apo Ver Llapa i Tiranes me pantallona zberthyer eshte ing. elektrik qe nuk ka lidhur nje prize ne jeten e tij e jo me te beje nje skeme apo projekt elektrik sepse eshte ing. elektrik me i dobet ne planet qe provimet i ka mare me urdher te Gaqo Neshos pa u paraqitur fare se ishte bllokmen dhe sekretar i rinise i fakultetit. Ky ka ndermend ta nxjerre nga bataku i humneres particken e lekut te spiunit Agush askush kokeducja qe e ka marre rrugen e mutit qysh nga pordhesta qe beri tek varrezat e sharres me banoret e vdekur te Sharres.

      1. H
       Halimja

       ... vetem mamin e ka pasur te bukur dhe kurve.

      2. b
       birce

       Ja dhe muti i Gaqo Neshos, fare e keqe e komunizmit.

       1. L
        Lama Pako

        Kosova....mëmëdheut të vetë ....ku lundron ti o , po e shkriaj shterë , trap , lloj lundre , trarë të lidhur se bashku që pluskojnë mbi ujë ...i cilli duket se po vjen shpejt , ndryshimi , por , ai , armiku . Po ti nuk je armik se mik nuk e do kë duhet të kem . Sa të tjerë do shpikim veç atij që të gjithë e dijnë kë kanë . Ti nuk ke popull pas ke një kosovë që ushkëlehet me tregun Serb . Ma shpik dot një popollin tënd se unë nuk jam laik .

        1. G
         Gimi Gagashi

         Gaqo Nesho sekretari PPSH kishte te njejtin mendim si Gimi Nesho Gagashi nuk e di si ka menduar Vito Kapo dhe Andi Bushati apo Tana Kondi haaaaa race e keqe komuniste

         1. A
          Analisti

          Rroftë PPSH. Rroftë sekretari i parë i rrethit Vlorë Gaqo Nesho. Rroftë Sekretari i KQ të Rinisë Agim Nesho.

          1. D
           Dino

           Gim pordha. E di çke ti, shko puno bahçen qe ke me tapi se sa ta punojne te tjeret. Njeri i ulet. Debil gjith jeten.

           Lini një Përgjigje