"T'i thuash derrit, dajë", Kurti komenton deklaratën e Berishës

28 Nëntor 2023, 12:10Politika TEMA
"T'i thuash derrit, dajë", Kurti komenton deklaratën e

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti nga Vlora ku mori pjesë në ceremoninë e ngritjes së Flamurit ka shmangur komentet për aktualitetin politik.

I pyetur nga gazetarët e pranishëm në lidhje me deklaratat e Berishes nga Vlora, i cili përdori një shprehje për të përshkruar takimin e Kurtit me Ramën, duke i thënë: “I themi derrit, dajë”.

Kurti tha se sot nuk është dita për të tilla dallime politike, apo polemika aktuale, por shtoi se sot duhet të jemi të gjithë bashkë, pasi shqiptarët sipas tij, e kanë të përbashkët gjuhën dhe kulturën, historinë dhe ardhmërinë dhe e tashmja mbushet me kuptim pikërisht në këtë mënyrë.

Takimin tuaj me z. Rama sot, Berisha e ka komentuar duke thënë: “I themi derrit, dajë”...

"Nuk është sot dita që të flasim për dallimet politike, për polemikat aktuale, por sot jemi bashkë, shqiptarët e kanë të përbashkët gjuhën dhe kulturën, historinë dhe ardhmërinë dhe e tashmja mbushet me kuptim pikërisht në këtë mënyrë. Kemi ditë shumë ditë të tjera përgjatë vitit për tema të tilla.", u përgjigj Kurti.

14 Komente

 1. s
  saliu duhet te shpallet terrorist

  po he mo albinovic thuaj edhe ti nje fjale per mbrojtjen e kriminelit sali,se do e paketoj ramen ta coj ne beograd,por vitin tjeter,kur te jete ne burg ose ne varr. Bino mos harro ti besh ndonje vizite ne burg ose te vorrezat shko me nje tuf me lule

  1. V
   Vranakonti

   Edhe Kurti malok muti eshte si Sali Berisha.

  2. S
   Shqiptari

   Ne fakt shprehja eshte per Kurtin. Rama po i thote daje percaresit te shqiptareve derrit Albin.

   1. Q
    Quo Vadis o vendi im europian?

    Shqiptaret patriote, po duhet te jene te bashkuar,por jo lloji tend,i saliut apo i rames,qe kane per dashuri dhe flamur gjysem henen dhe keni nxirre dhe erresuar dhe me shume qiellin shqiptar,ku vazhdojne te shkelqejne perjetesisht yjt polare te patrotizmit te madh europian te ketij vendi,si heroi kombetar Gjergj Kastrioti(qe ju asnjehere per formimin qe keni nuk ja permendni emrin),po keshtu te harruar ndihen emrat e medhenj te patriotizmit,me pushke dhe pene per memedhene,Naim Frasheri,Andon Zako Cajuipi,Faik Konica,Fan Noli etj. Epo cfare te semes pavaresi,festoni ju te paftyre,qe kini ripushtuar keto territore europiane si dikur?

    1. F
     Flamur Struga

     Pergjigje shum e zgjuar .Kryeministri Albin Kurti i ketille eshte gjthmone: i zgjuar dhe i matur gjithmone se ,fajal percan krijon hendke,eshte plumbi ai qe vret...Gezuar 28 Nentori per mbare kombin tone.

     1. D
      Dardan

      Albin Kurti duhet te kuptoje se "Ballkani i Hapur" con ne bashkimin e shqiptareve te copetuar me dhunen e armeve ne 6 shtete.

      1. X
       X

       Ballkani i hapur o patronazhist, eshte vetem nje ide e vucicit dhe e promovuar nga rama derri, ne dem te kosoves. Me kete rast rama i beri nje sherbim botes sllave, per pak mirekuptim nga ata qe jane mbi vucicin - rusia dora vete.

       1. A
        Aron

        Kush i ka sjell dem Kosoves deri me tani, Rama apo Kurti? Shiko ku eshte sot Kosova me bllokade nga shteti qe e krijoi.

        1. N
         Nori

         Dem i ka sjelle vucici dhe jehona e tij ne rajon-rama. Kurti ka mbajtur qendrimin me dinjitoz dhe qe cdo drejtues do ta mbante per popullin dhe territorin e vet.

      2. P
       Poshti

       Derr eshte pak ti thuash rames. Problemi eshte se edhe sala edhe rama jane te dy derra. Derra te piste qe kane ndotur nje shoqeri te tere me korrupsion, krim, mashtrim, shantazh, hajduteri dhe shume poshtersi te tjera.

       1. b
        bashkimi për drejtësi

        Berisha e Kurti ku të shkelin shkaktojnë fatkeqësi sepse në shpirtin e tyre nuk ka asnjë troh mirësi dhe atdhetarizëm. Berisha krimineli NON GRATA, miku dhe ideologu i Kurtit, kësja Salihu radhe qenka tërbuar për shkak se KM /Rama – Kurti/ janë përshëndetur e kjo pason me reagimin e çmendur të Berishës: "T'i thuash derrit, dajë". Kurti iu paska përgjigjur se nuk qëndron ashtu dhe që në fjalinë e parë duke ia zbut zemrën kriminelit të Viçidolit dhe thotë: "Nuk është sot dita që të flasim për dallimet politike, për polemikat aktuale...” Ne fjalinë e fundit Kurti ia tregon se çka do të ndodh në të ardhmen: " Kemi ditë shumë ditë të tjera përgjatë vitit për tema të tilla.", u përgjigj Kurti. Kjo do të thotë se vazhdoji me armiqësinë ndaj Rames dhe Shqipërisë. TURP me këso shprehje në ditë më të madhe të kombit shqiptarë - fjalë rrugaçesh.

        1. P
         Prec Ulaj

         Sakte, Albin Kurti kudo qe shkon, ka qellim percarjen e Shqiptareve.

        2. a
         astriti

         je okej albin .mos bjerr ne kurthin e atij shtrigani .mbeshtetu te rama se sidoqofte kto 12 vjet te tij kane qene vitet me te mira per shqiptaret ,te shqiperise ,te kosoves ,te maqedomise ,malit te zi e gjetke

         1. e
          emigranti

          Mos krahasoni Kurtin me Berishen apo Ramen. Kurti eshte politikan i nje lloji tjeter, eshte i mencur, patriot e trim pasi duke qene i ndershem, nuk eshte " i kapur ". Prandaj edhe politika we ai ndjek eshte ne favor te popullit e kombit shqiptar, duke perballuar presionin e ardhur jo vetem nga fuqite perendimore ( per te terhequr Serbine nga Rusia ne kurriz te Kosoves ) por edhe nga politikane qe per te mbrojtur karrigen e tyre ( shoqeruar me pronat e perfituara nga korrupsioni ) .

          Lini një Përgjigje