OMONIA revoltohet për seancën e mbajtur për çamët në Kuvend: Po nxitet urrejtje ndaj grekëve, nga fanatikë nacionalistë

22 Qershor 2022, 18:48Politika TEMA

OMONIA revoltohet për seancën e mbajtur për çamët

OMONIA ka reaguar ashpër pas një përkujtimi që është mbajtur në sallën e Kuvendit të Shqipërisë, të masakrës së popullsisë came.

Në reagim thuhet se po nxitet urrejtje ndaj grekëve, nga fanatikë nacionalistë, të cilët, sipas OMONIA-s, po shtrembërojnë historinë me çështjen came.

“Të papajtueshme me standartet e parlamentarizmit të shëndetshëm dhe vlerat e civilizimit politik të BE rrëshqitja nacionaliste në Sallën e Seancave Plenare të Kuvendit të Shqipërisë.  

Bashkimi Demokratik i Minoritetit Etnik Grek dënon publikisht dhe paralajmëron për pasojat e akteve si ato manifestimet e ditës së djeshme të fanatizmit, antihelenizmit, kultivimit të urrejtjes ndëretnike dhe natyrisht në kundërshtim të plotë me nevojat reale për paqe dhe stabilitet në rajon.

Përgjegjës janë si organizatorët që janë formacione politike dhe organizata publikisht të njohura nga nxiten dhe financohen, por njëherësh edhe autoritetet e ngarkuara nga ligji dhe kompetenca për mbarëvajtjen e Parlamentit.

Vënia në dispozicion e Sallës së Seancave Plenare të Kuvendit të Shqipërisë si edhe publiciteti në mjetet digjitale të informacionit të atashuara në emër të tij, dëshmojnë madje distancën mes retorikës mbi mundësitë e zhvillimit të marrëdhënieve ndërshtetërore mes Greqisë dhe Shqipërisë dhe mendimesh të dyta që frymëzohen nga nacionalizmi dhe urrejtja ndëretnike.

Si kjo shkarje edhe ato që planifikohen të vijojnë ditët në vazhdim natyrisht që përbëjnë shërbimin më të keq ndaj nevojave që realisht ka rajoni ynë, shoqëria shqiptare që aspiron evropianizimin dhe emancipimin e jetës publike.

Ndjenjat reale të popullit grek, të helenizmit mbarë i njeh tashmë çdo shqiptar dhe qelizë familjare në komunikim të përditshëm dhe kontribues në përmirësimin e nivelit ekonomik, kulturor dhe arsimor. Kushdo që përpiqet në pretendimin e së kundërtës është spekulant ndaj historisë dhe mohues i realitetit”, thuhet në reagimin e OMONIA-s.

Edhe mediat greke kanw reaguar ashpwr.

“Provokim i jashtëzakonshëm ndaj Greqisë, brenda Kuvendit të Shqipërisë”, shkruan “Protothema” referuar referuar ditës së hapur të mbajtur në Parlament nga PDIU për “Javën Çamë”.

“Pasditen e së hënës u zhvillua një aktivitet kushtuar kujtimit të viktimave të “gjenocidit” të Tsamurias nga grekët. Aktiviteti u organizua nga partia ekstremiste dhe antigreke PDIU, e cila pretendon se përfaqëson qytetarët shqiptarë me origjinë çame, e cila promovon sistematikisht axhendën e Ankarasë në vend. Bashkëorganizatorë ishin fondacioni “Çamëria” Hasan Tahsini dhe shoqata çlirimtare “Çamëria””, thuhet në këtë shkrim.

Mes të tjerash shkruhet se ngjarja provokuese ka ndodhur me tolerancën e kryesisë së parlamentit dhe qeverisë Rama, “e cila herë pas here ‘përkëdhel’ veshët e nacionalistëve për arsye votimi”.

“Në faqen zyrtare të Kuvendit të Shqipërisë thuhet në mënyrë provokative: Sot, 78-vjetori i gjenocidit të shqiptarëve të Çamërisë nga grekët, 27 qershori u njoh nga parlamenti në vitin 1994 si ditë gjenocidi dhe kujtimi, në prani të çamëve, patriotë, veprimtarë e të tjerë, me një demonstratë në parlament ku u theksua zgjidhja e çështjes së çamëve.

Përpara një pankarte ku shkruhej ‘78 vjet gjenocid’, fëmijë të vegjël dhe të rinj recituan poezi çlirimtare për atdheun e ‘skllavëruar’. Deri më tani nuk ka një reagim zyrtar nga Athina , për atë që në mënyrë provokative mori pjesë në Kuvendin e Shqipërisë”, shkruan “Protothema”.

16 Komente

 1. I
  Ishi i Zakarovës

  Po kur çështja çame nuk ekziston...pse ju djeg?!?!? Ikni ankohuni te papu Jano edhe na leni rehat të qajm të vdekmit tan! Ata që nuk ekzistojn...

  1. M
   Mos i fusni hundet ne punet e brendeshme te Shqipe

   Nga e marrin kte guxim apo kompetence te perdorin nji gjuhe te tille ,kta Greqira te pafytyre , duke nderhyre ne punet e brendeshme te nji parlamenti e shteti tjeter ?! Mos Valle presin Kriminelet e Athines qe Camet ,nipet e Gjysherve e Kushurinjeve te Masakruar nga Ushtria Terroriste e Shtet Grek te Venezellos - duke ber Gjenocid te pashembull ne syte e Njerezimit - presin qe Shqiptaret Came t'i falenderojn ?????????? Gaboheni rend o fare e ndyre e Njerzimit . Me shqiptaret kjo nuk funksionon KURRE . - Nji Shtet qe hiqet si Europian si Greqia duhet te njohe Gjenocidin kunder popullsise pambrojtur Came dhe demshperblej sipa Ligjeve Nderkombetare . Camet jane ne te drejten e tyre dhe vendin e tyre qe quahet Shqiperi dhe nuk po protestojne ne vendin e Krimineleve Grek -trima me te pabese me femije gra pleq . Ptuuuuuuuuu jua shkerdheftde Dreqi farem tuaj te ndyre ,qe nuk njihni e misheroni asnji Princip Njerzore - aziatike te peshtire ,kur hiqeni edhe bytha juaj e pederastit si Europian e Shtet i Civilizuar , pale kur i drejtohesh shqiptareve me nji >ton sikur po Dikton Shqiptaret dhe i tregon se cduhet te bejne yyyyyyyyyyyyyyyyyyt fare e ndyre . Ju nuk jeni jo per Europe por as per Ballkan

   1. Çameria esht Shqipni

    Duroni edhe pak o greker te pabese o skutha sllave,pjella te dreqit,duroni sa ta marim plotësisht Çamërin dhe atehere do hani mut me gjithe ato kopilat “grek” qe I mbani ne Shqipëri si qen qe lehin me komanden e janulles bythqirit.

    1. M
     Matrapiku

     Ne asnje gjuhe te botes nuk njifet emri zyrtar Cameri, por Thesprotia e Epirit, toponim 3 mij vjecar qe ruhet akoma edhe sot nga kultura e pa vdekshme Helene. Pa cka qe Turk Arnautat mundohen ta ndryshojn.

     1. U
      Une

      Shiko rrenjet e tua osmane ose egjiptiane, sllave apo edhe arvanite te "Heleneve te lavdishem te diteve te sotme" dhe kupto qe nuk kane asgje te perbashket me helenet e dikurshem, dhe boll na cave koken me perrallat e krijuara dy shekuj me pare. Epiri nuk ka qene asnjehere Greqi apo Helen, ka qeen vend me vete dhe Greqia nuk pretendon dot qe ka qene e Greqise

     2. i
      ik o loni se te shqeu lepuri

      Mire o mire te gjithe e dime dhe te gjith e dine se Cameria eshte Shqiperi, por me cfar do e marresh se ?! A kemi marre ndonjehere toke te grabitur nga ne ? Apo do i marrim me Ramen qe deklaron vella Vucicin. Apo me Berishen qe ne vend te marri teritor ai dhuron teritor.

     3. Fjona

      Perse rrevoltoheni nga e verteta qe duket si nje dite e bukur plot me diell, kush i masakroi, i perdhunoi grate dhe vajzat camme, apo grave shtatzana qe jua cate barkun per se gjalli, kush jua dogji shtepite,,,e sa e sa tmerre te tjera ,,,,,,, qe i detyruat te iknin pergjithnaten te merrnin arratine, dhe lane gjithe pasurite e tyre , shtepite tokat , ullishtet, peme frutore e shume gjera te tjera. CAMET KANE TE DREJTEN E TYRE TE KERKOJNE "GjENOCIDIN" QE JU ESHTE BERE NGA PARAARDHESIT TUAJ NE INSTANCAT ME TE LARTA..... KANE PRITUR 78 VJET MOS PRESIN ME....... .a

      1. W
       What

       Kjo rrace e ndyre neperkogreke duhet te digjet qe në fare,ndryshe do helmoje gjithe boten, por fatmiresisht ne Shqiperi pas 20 vjet nuk do kete me gjak te ndyre vurkarogrek,se jane te gjithe mbi 60 vjec,

       1. @
        @@@@

        Hahahaha....o zhabzinj...keni gjithe kohes qe e mohoni ceshtjen came...thoni qe nuk ekziston....atehere pse acaroheni o buce te ndyra....kur ndodhin te tilla ceromoni.....cfare duhet duhet te thone shqiptaret per emrat e Qytetevevte tyre qe ju debilat e Planetit i keni gdhendur ne muret e Parlamentit tuaj.....o tufa anadollakesh....

        1. K
         Kerkoni Falje - Jo Ulerima dhe cerje te zerit

         Pse u djeg kaq shume ore niper te atyre qe kryen krimet, dhe me ulerima smund ta mbuloni te verteten, kerkim falje dhe zgjidhja e drejte e ceshtjes Came do te ishte me e mira qe do te benit.

         1. Z
          ZadomizojJanullën

          Hahaha antihelenizmi Haha jevgjite orthodhjaks surrat tenxhereje oriental te vehteshpallur helene hahaha

          1. R
           Romioi filohelen alla TurkoPontos

           Cdo te thot emri helen ne greqisht se nuk po kuptoj se kush jan keta qe jetojn ne Shqipri si "minoritar"? A mund ta shpjegoj ndonje filogrek etymologjine e emrit qe pretendojne?

           1. O
            Outspoken

            Ta shpjegoj un,Ne 1915 Esat Pash Toptani dhe Haxhi Qamili sollen ne Durres Tirane Kavaje dhe Elbasan mbi 150000 mije Mercenare nga Maroku Algjeria Egjipti dhe nga Kurdistani ! Dhe te gjith keta zaptuan tokat dhe krijuan familjet e tyre duke vrare meshkujt shqiptar dhe duke perdhunuar femrat Shqiptare ! Kerkoje ne Google Gazeta Tema Haxhi Qamili !

            1. U
             Une

             Bej nje here ADN per vete se kushedi, surprizohesh ti me veten dhe familjen tende pastaj fol per ne Shqiptaret

           2. S
            Skenderi

            U djeg shume e verteta e GENOCIDIT ndaj popullsi se Shqiptare te Camerise.

            1. A
             Aron

             Qenkan revolutar nga e verteta bythzinjte grek.

             Lini një Përgjigje