PROFILI: Kush është ambasadorja e re e BE-së në Tiranë

2 Gusht 2022, 12:17Politika TEMA

PROFILI: Kush është ambasadorja e re e BE-së në Tiranë

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, pranoi sot letrat kredenciale nga ambasadorja e re e Delegacionit të Bashkimit Evropian në vendin tonë, zonja Christiane Hohmann.

Po kush është ambasadorja e re e BE në Tiranë?

Christiane Constanze Hohmann (lindur më 10 shtator 1964 në Potsdam) është një diplomate gjermane, e cila ka qenë ambasadore e Republikës Federale të Gjermanisë në Estoni që nga viti 2019 .

Pas mbarimit të shkollës së mesme në vitin 1983, Christiane Hohmann filloi studimet si ndërmjetëse gjuhësore për anglisht dhe frëngjisht në Berlin, të cilat i përfundoi në vitin 1988.

Nga viti 1988 deri në 1991 ajo ishte studente hulumtuese për letërsinë angleze në Universitetin Humboldt në Berlin dhe më pas përfundoi shërbimin përgatitor për shërbimin e lartë të jashtëm midis viteve 1991 dhe 1993.

Pas diplomimit, ajo fillimisht u punësua në Ministrinë e Jashtme Federale në Berlin dhe nga viti 1994 deri në 1997 në Ambasadën në Shtetet e Bashkuara. 

Më pas, ajo punoi përsëri në Zyrën e Jashtme Federale midis viteve 1997 dhe 2000 dhe si përfaqësuese e përhershme e ambasadorit në Kamerun nga viti 2000 deri në 2003 .

Pas një detyre tjetër në Zyrën e Jashtme Federale midis 2003 dhe 2005, ajo punoi si zyrtare shkëmbimi në Komisionin Evropian në Bruksel nga 2005 deri në 2010.

Më pas, ajo punoi sërish në Ambasadën në SHBA ndërmjet viteve 2010 dhe 2013 dhe, pas kthimit të saj, drejtoi një departament në Ministrinë e Jashtme Federale nga viti 2013 deri në vitin 2016.

Në vitin 2016 Christiane Hohmann zëvendësoi Christian Hellbach si Ambasador i Republikës Federale të Gjermanisë në Bosnje dhe Hercegovinë.

Në korrik 2019 ajo u transferua në Ambasadën Gjermane në Talin/Estoni.

23 Komente

 1. J
  Jorgo

  perfekte, diplomate a "frontit te lindjes" me eksperience ne Washington

  1. S
   Sali Qeni

   E cna duhet kjo, kena Bajromin, sa malet!

  2. S
   Sali Ram Berisha

   Jam i sigurt. Po po kete e ka emeruar Sorosi, por une jam ketu per te shpetuar kapitalizmin qe po rrezikohet seriozisht nga bijte e komunistave qe jane ne pushtet.

   1. S
    Sali Ram Berisha

    Jam i sigurt. Po po kete e ka emeruar Sorosi, por une jam ketu per te shpetuar kapitalizmin qe po rrezikohet seriozisht nga bijte e komunistave qe jane ne pushtet.

    1. S
     Sali Ram Berisha

     Jam i sigurt. Po po kete e ka emeruar Sorosi, por une jam ketu per te shpetuar kapitalizmin qe po rrezikohet seriozisht nga bijte e komunistave qe jane ne pushtet.

     1. K
      Kanguri dykrenor

      O triple comment, po kaq fiksim te ka ngelur hajdari I Berishës o sumëkuq fushe ! Ja tamam një i pozitës komuniste edhe kur ngre dollitë, me gotën të shtrënguar në grusht, tre herë. Rrotë kari të shkerdhefsha çfarë brima të mban pragu. Ty dhe karikaturistin, klyshin e xhelatit dhe spiunes.

      1. A
       Asd

       Ti qenke me car se saliu.

     2. V
      Vjosa

      Pune të mbare Zonja Ambasadore në të mire te Shqiperise e Shqiptareve.

      1. V
       Vjosa

       Pune të mbare Zonja Ambasadore në të mire te Shqiperise e Shqiptareve.

       1. A
        Ambasadorja dv

        Punë të mbarë Zonja Vjosa në të mirë të Europës dhe Europianëve. Suksese në jetë.

       2. a
        arrif

        Temen e semes edhe kjo e Sorosit do Dale.

        1. s
         sopiqoti

         URIME,MBAESI.

         1. D
          Dashamiresi D.

          Mbrodhesi i Urojme Dipllamates nderuar Kristine Hohman ne Misionin Nisur Dashamiresi D.

          1. N
           Na e shpifen injorantet

           Di Shqip ti?

          2. U
           Ulqinaku me breke ne kembe.

           Kjo quhet dipllomate karriere,jo si keto militantet dipllomate qe kemi ne,a ju kujtohen dipllomatet tane te shquar dhendrri dhe vellaj i Jozefina Topallit injorante ne te gjitha fushat

           1. U
            Ulqinaku pa brek ne byth

            Po, tamam si e bija e Ismael Kadares qe e ndriti ne UNESCO e New York

           2. P
            Per mbare z. Barom

            Jam i bindur se bashkpunimi sa me i ngushte e miqesor i Presidentit tone me zonjen Hohman ,ka ma ja ngrit Presidentit tone , ate karizem ne nivelet e deshirushme dhe frutet nuk do mungojne . Rrespekt per kte zonje te nderuar qe nepermjet ktij takimi ,ja ngre aty ku duhet ta ket ngritur nji Burre Shteti autoritetin .

            1. Çikriku

             Per cfare te ngritme e kishe fjalen zotrote?!

            2. k
             koli

             Mbase e ka doren me te lehte se Soreza kjo se ai ne shume afera u ngjye...

             1. T
              Tualet Palla

              Tamom për Bajromin qeka, shalqi Rrogozhine me pjepër Peqini. Eh si fergëllon gaveta e Bajromit që I varet messhalëve, ...dhe kto lindoret vdesin pak per rrypa kaishi kazerme... do kemi nje histori roze si Luja me Vllahutinkën

              1. i
               iliri

               Hhahahahahahahahahahahahahahah. Shoku je shume i poshter ....me bere te qesh me lot........

              2. Y
               Ylberi

               Shifeni Saliun brenda javes , do ti gjeje qe eshte e derguara e Sorosit , do ti gjeje dashnor dhe se ku ka blere vilen ......kanceri digital , kufoma Sali

               1. M
                Merre me lang se mishi mbaroi

                Degdisen nje lindore ketej nga periferia!! Bashke me Kimin do riorganizojne Partine e Punes, se Edvini ka ca pune te tjera (rruge, porte, aeroporte, korridore galaktike, satelitore, virtuale me cmime stratosferike)

                Lini një Përgjigje