Debati për “Dosjet”, Besnik Mustafaj: Strategji për destabilizim, ligji i lustracionit duhej bërë në vitet ‘90

2 Gusht 2022, 11:39Politika TEMA

Debati për “Dosjet”, Besnik Mustafaj: Strategji për

Strategji për destabilizim i ka quajtur Besnik Mustafaj, zhvillimet e fundit, ku ish-presidenti Ilir Meta përflitet si bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit. 

“Është një strategji për destabilizim. Nuk e kuptoj logjikisht. Atëherë ka vend për hamendje”, tha ai. Sipas Mustafajt, ligji për lustracionin duhej të ishte bërë në fillim të viteve ‘90

“Kjo duhej të ishte bërë në vitet 90,atëherë kishte vlerë dhe ishin aktivë njerëzit që kishin marrë njolla në kohën e sigurimit të shtetit. Kur tentoi Berisha ta bënte një ligj lustracioni, ishte në modelin e atyre që bënë çekët. 

Unë isha ambasador në Paris dhe kam pasur biseda shumë serioze në ministrinë e Jashtme të Francës, në zyrën e presidentes së Këshillit të Europës, më tha se ky ligj është anti-demokratik.

Lustracioni është anti-demokratik, më tha. Pak më vonë e bëri Gjermania dhe Polonia. Vota e popullit vendos nëse mund të përfshihen në politikë njerëzit dhe t’ju hiqet kjo e drejtë. 

Ka qenë një kundërshtim i rreptë edhe i PS. Për mua duhej bërë atëherë sepse atëherë kishte dobi për shoqërinë. Kjo është problematikë e sajuar”, tha ai.

Duke  u ndalur tek festimet për 100-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve me SHBA, Mustafaj tha se kryeministri Rama përdori edhe këtë moment për të sulmuar opozitën.

“Unë nuk e quaj anti-miting. Rasti e lejonte që të bëhej një koncert u madh. Por përdormi i kësaj skene për të sulmuar opozitën i jep ngjyra anti-mitingu. Edhe në ceremoninë e organizuar kryeministrie përdori për të sulmuar opozitën”, tha Mustafaj.

Fakti që Sali Berisha nuk ishte në ceremoninë e organizuar nga Ambasada Amerikane, analisti thotë se nuk ishte surprizë. Mustafaj shprehet se shije të keqe i la presidenti Bajram Begaj, i cili nuk kishte ftuar Berishën në ceremoninë e marrjes së detyrës, duke shtuar se e sheh në një linjë me Ramën.

“Në një rast të tillë një person non grata nuk mund të jetë. Kjo nuk është surprizë. Më bëri përshtypje të keqe që presidenti i ri në ceremoni kishte thirrur presidentët dhe jo Sali Berishën. I cili ka qenë president. E shoh në linjën e Ramës. Më la një shije shumë të keqe. Duket ogur i keq”, tha Mustafaj.

19 Komente

 1. A
  AX

  Ky komunistit antikomunist genjen… Askush nuk e ka penguar lustration in nga jashte. Perkundrazi. Ka dhe dokumente per kete. Sa per saliun e ketij, duhet te ishte ne burg bashke me kete dhe dashnoren e ketij…

  1. k
   k

   Malokët rroskopë dhe surrogato, kamokazë të paftyrë për non gratan boteror.

   1. L
    Lulezimi

    Besniku genjen se ai e di qe Lustracioni eshte bere qe ne pas zgjedhjeve te vitit 92. Prandaj edhe pati kundershtime nga e majta perendimore. Por Shoku Besniki nuk tregon we ata pak qe nuk u larguan ishin rezultat I fshehjes se emrave te tyre nga Salihi

   2. S
    Sali kerma

    Argumentet e bythqimave nuk mbarojne. Franca tha qe ligji i lustracionit eshte anti-demokratik pasi populli vendos kush duhet te perfshihet - thote "diplomati" ardhur ne PD pasi shkelqeu ne krahun e djathte te Shoqes Nexhmije Hoxha ne Institutin e Studimeve Marksiste-Leniniste. Do kete qene spiun edhe ky miu por dashte zoti t'i shkojne parave tuaja deri ne fund aq sa t'iu duket Enveri i 1946 lule!

    1. K
     Komshiu

     E dija burrë të mënçur këtë Beson , po paska rrjedhur komplet. Ndoshta nga vapa e madhe , apo ndoshta nga sikleti se nuk i mbron dot miqtë nga bëmat e tyre dhe flet broçkulla .Rri rehat në kullën e Dajtit o Beso dhe vrojto nga lart situatën politike , se tani nuk të dëgjon njeri .Tani jemi njëlloj të dy , me të vetmin ndryshim që miqtë të bënë me vilë në Dajt , kurse unë jam tek pallati ku më ke lënë ti

     1. K
      Komshiu

      E dija burrë të mënçur këtë Beson , po paska rrjedhur komplet. Ndoshta nga vapa e madhe , apo ndoshta nga sikleti se nuk i mbron dot miqtë nga bëmat e tyre dhe flet broçkulla .Rri rehat në kullën e Dajtit o Beso dhe vrojto nga lart situatën politike , se tani nuk të dëgjon njeri .Tani jemi njëlloj të dy , me të vetmin ndryshim që miqtë të bënë me vilë në Dajt , kurse unë jam tek pallati ku më ke lënë ti

      1. .
       ....

       Nuk ka rrjedh. Flet sipad programit.

      2. K
       Komuniste i pd

       Nje politikan i paster thote hapni dosjet nje politikan pise bashkpuntore i sigurimit tregone peralla si ky klluni

       1. a
        arrifi

        I dogji keti shpellarit.Ky i sigurd ka qene fuks . Pseodonimi e kishte MALOKU. E dinin te gjithe ne lidhjen e shkrimtareve.

        1. E
         ENTSOE

         Spiuni mbaron spiunin dhe patjeter dhe dashnoren!!!

         1. B
          Besnik

          Ky halja eshte spiun vete!

          1. N
           Një qytetar

           Niveli i këtij "demokrati" kurrë dhe për asnjë rast nuk i ka kaluar ato të një brigadieri arash. Por dhe vëndin e brigadierit jo se e meriton, por dhuhet t'ja bëjnë dhuratë si shpërblim për spiunllëqet që bënë. E quajnë shkrimtar, kur 99% e shqiptarëve nuk janë në gjëndje të thonë qoftë edhe një titull verore të këtij "shkrimtari". Është aq i zakonshëm, sa çdo fshatar që kalon nëpër rrugët e pocaqisura të fshatit.

           1. N
            Një qytetar

            Niveli i këtij "demokrati" kurrë dhe për asnjë rast nuk i ka kaluar ato të një brigadieri arash. Por dhe vëndin e brigadierit jo se e meriton, por dhuhet t'ja bëjnë dhuratë si shpërblim për spiunllëqet që bënë. E quajnë shkrimtar, kur 99% e shqiptarëve nuk janë në gjëndje të thonë qoftë edhe një titull verore të këtij "shkrimtari". Është aq i zakonshëm, sa çdo fshatar që kalon nëpër rrugët e pocaqisura të fshatit.

            1. T
             Totololi

             Po pse se bere o BYTH. Vete ke qene ne pushtet at'here. Pse su be ne 90, nuk duhet bere kurre? Rrace e keqe.

             1. A
              Anketuesi

              Ky marksiste - léniniste ka punuar si perkthyes me te huajt,se ka qene APO jo spiun i sigurimit duhet ta dijne L.Pobrati qe ja propozonte shefave te tij liste e perkthyesve .Si perkthyes me te huajt punoni te gjithe ata qe i zgjithte sigurimit shtetit,detyre e tyre ishte si perkthyes ,por pasi grupi largohej ata ishin te detyruar te njoftonin me shkrim opérativin neper rrethe dhe ne qender .

              1. Z
               Zemani

               Lopa me kokë të madhe:-A të kujtohet,kur propozove"Sovranitet të kufizuar për KOSOVËN?Po kur nuk asistove,në nderimin e KADARESË në FRANCË?Tani "jep garanci për ILIRIN dhe tërrci-vërci.Ke kullotur në grazhdin e NEXHMIES dhe bën mirë mos japësh më deklarata.

               1. s
                sabri

                ju e kishit ne dore..more te zbriturit nga shpellat,kur moret pushtetin ne 92.duhet ti kishit hapur dosjet,po meqenese ju,ti,sale shpellari ishit komunist deri ne palce nuk i hapet..me justifikimin se do plaste gjakderdhja...gjakderdhjen ju shpellaret ne pushtet e sollet me kanunin e leke dukagjinit...por kishit frike nga hapja e dosjeve ,se ishit te gjithe o spiune te enver hoxhes o te serbit.prandaj mos na boj moral ktu ,se ele politiken masi u mushe me lek.ktij berishes ju maloket e qelbet per i gjo duhet ta falenderoni...se ju mori nga malet dhe ju beri miliardere.ne emer te demokracise.ju qe vrisni njeri tjetrin per gjaqe te 100 viteve me pare.yyyyyyyy shpellare ...miliardere vec.

                1. R
                 Realpolitika

                 Te ky Besnik bythlepiresi vertetohet mire shprehja rrije qe te doj. Pasi e rrahu Saliu me pllema si femije. Besniku shqyhet pet Saliun. Pune malokesh.

                 1. Përse o Beso , do ketë DESTABILIZIM ???

                  Destabilizim ?!! Përse o Beso ??? Ç’do ndodhë , po u demaskuan SPIUNËT ??? Përse bën PRESION e kush do trembet përveç tyre ??? Ata të mbyllin gojën , ulin kokën e t’i rinë bythes sipër , se s’ja u ka patur fajin njeri , se deshin t’ë ishin të “DEVOTSHËM” , e të bënin KARIERË në kuriz te VIKTIMAVE të tyre ! Këtë po j’a u thuaj !

                  Lini një Përgjigje