Rama nesër takim me ambasadorët në vendin tonë. Çfarë do të diskutohet

28 Shtator 2022, 12:55Politika TEMA

Rama nesër takim me ambasadorët në vendin tonë.

Kryeministri Edi Rama do të takohet nesër me ambasadorët e huaj në vendin tonë. Mësohet se në fokus të bisedës do të jetë projektligji i qeverisë për amnistinë fiskale.

Amnistia fiskale dhe penale është nisëm ligjore e ndërmarrë nga qeveria shqiptare për të falur të gjitha gjobat, kamatëvonesat e pasurisë që deklarohet, nëse kryhet regjistrimi i pasurisë së disponuar në 30-vjeçarin e fundit, të kryera deri në datën e hyrjes në fuqi të ligjit.  Personave që aplikojnë për amnisti fiskale u ruhet anonimati dhe nuk i fillojnë procedurat e ndjekjes penale.

Më parë, kryeministri Edi Rama ka thënë se kritikat e të huajve për këtë projektligj nuk janë të sinqerta  sepse sipas tij këto vende kanë bërë të njëjtën gjë në kohë të ndryshme. Këtë qëndrim Rama e bëri nga konsultimi publik që zhvilloi për amnistinë me grupet e bizneseve, ku të pranishëm ishin edhe përfaqësuesit e ambasadave më të rëndësishme në vend.

Rama e ka bërë të qartë që projektligji për amnistinë fiskale do të miratohet, duke theksuar se të gjithë shqiptarëve që kanë punuar me djersën e ballin në këto 30 vite do t’ua formalizojnë paratë dhe të gjithë të kenë mundësi që të blejnë shtëpi në atdheun e tyre.

32 Komente

 1. J
  Jame i sigurt do ju mbaje fjalim për Turqine

  Do ju flase Ambasadorve sikure heren e fundit e mbje Mende që ju thoshte Ambasadorve perdimore në Tirane se si Shqiprie do riptrije marrdhanjet me Turqine dhe Erdogani. Se sa i lumture ishte që e kishte future Turqine si një alate strategjike. Dhe ja ku jemi sote mbase 5 të ati fjalim numer 1 në kontinent për korrupsjon dhe krime. Fale edhe Turqise Erdoganit Xhamive dhe mentalitet primitive islamike lindore

  1. T
   Tiku

   Ka treguar qe cdo takim e ka bere me nje domenthenie te madhe.Edhe kete here presim sa me shume lajme te mira

   1. L
    Luan

    Jemi gjithe sy e vesh per te nesermen per te marr vesh se cfare do te behet

    1. L
     Lirim

     Ambasadoret shpresoj te japin mendime dhe te diskutojne vetem zgjidhje sa me te shendetshme per ecurin e vendit

     1. k
      klaudia

      uroj qe te degjojme lajme pozitive pas atij takimit

      1. s
       serena

       me vjen mire qe amnistia fiskale po behet ne vendin tone pasi edhe shtete te tjera po e bejne

       1. r
        rejon

        shpresoj se cdo gje qe do diskutohet ti jap lajme te mira vendit

        1. O
         Olsi

         Amnistria fiskale ishalla aplikohet dhe te ne se esht dicka mjaft e mir sidomos per emigrantet

         1. I
          Igli

          Ishalla po behet dhe te ne kjo gje se dhe turqia degjova qe po e bente

          1. A
           Altin

           Shkofte sa me mir kjo mbledhja ishalla me lajme te mira neser

           1. A
            Algent

            Presim lajme te mira nga ky takim se e dim qe do vihet ne zbatim dhe projektligji per amnistine fiskale i cili do na ndihmoj shume

            1. K
             Klajdi

             Transparenca eshte gjeja qe iu karakterizon me se miri dhe presim qe te marrim lajme te mira nga dita e neserme

             1. K
              Klaudia

              Mendoj qe do te merren vendimet e duhura, duke qen se do i diskutoni dhe se bashku keto vendime.

              1. E
               Ervisa

               Ka rezultu e sukseshme ne shume vende te europes pse jo te mos behet edhe ne shqipri

               1. A
                Ani

                Amnisyia fiskale mendoj se eshte nje gje e cila do te nxis mjaft shqiptare te cilet jane laguar mga vendi per te investuar ketu

                1. A
                 Andja

                 Ishalla marrim lajme te mira nga mbledhja e neserme

                 1. E
                  Eno

                  Kjo eshte nje mase e cila ka rezultuar mjaft pozitive dhe ne vende te tjera qe kshu pse mos te behet dhe ketu

                  1. B
                   Besi

                   Kta ambasadoret qe nuk jane dakor ne vendet e tyre e kan ndjekur si politik

                   1. T
                    Teo

                    Ju uroj siksese ne mbledhjen e neserme dhe shpresojm te dalim sa me mire

                    1. J
                     Jori

                     Uroj qe nga mbledhja e neserme te kemi lajme sa me te mira qe te na cojne ne zhvillimin e vendit

                     1. D
                      Denis

                      Mezi po presim mbledhjen e neserme per te pare se cfare do behet

                      1. T
                       Tea

                       Mezi po presim te meret vesh se cdo te ndodh neser ne ate takim

                       1. E
                        Esi

                        Shpresoj te diskutohen sa me shume gjera te cilat do te na sjellin perfitime ne vendin ton

                        1. O
                         Odi

                         Nga takimet qe rama ben gjithmon ka sjell lajme te mira shpresoj qe dhe neser te jet e njejta gje

                         1. A
                          Alban

                          Te diskutohet menyra me e mire se si mund te zhvillohet amnistia fiskale

                          1. a
                           andi

                           besoj se do jape rezultat pozitiv per vendin tone takimi me ambasadoret

                           1. a
                            anisa

                            shpresoj te bien dakort mbi amnistine fiskale pasi eshte vertete gje e mire per ne

                            1. j
                             jari

                             shpresojme qe nga ky takim te dalim me lajme sa me te mira per vendin

                             1. l
                              luis

                              perderisa shume vende te be e kane marre nje projekt ligj te tille do jete pozitive dhe per ne

                              1. L
                               Luan

                               E ku ka me mire se te meret shembulli me i mire i berejes se nje amnistie fiskale nga shtete te cilat e kane bere me perpara dhe kane eksperience

                               1. t
                                teooo

                                shum vende e kane aplikuar kete nisem ndaj amnistis fiskale dhe besoj se do ndikoj mjaft mire ne ekonomi

                                1. a
                                 arqile

                                 Shqiperia ka nevoje urgjente per nje amnesti fiskale te plote te paaeshme dhe qe ti ezauroje te gjitha ptoblemet qe i takojne amnistise fiskale.Mbi kete baze duhet te jete teper teper e studjuar dhe e percaktuar saktesisht per cdo problem por me e rendesishmja eshte qe cdo shtetas qe do te perfitoje ne nje drejtim te caktuar nqs do perserise gabimin per te cilin u fal te jete e shkruar me ligj qe perseritja e gabimit do denohet se paku 2 fish dhe ekzekutimi itij te jete me afat.Por kjo gje kerkon jo vetem studim e vendimarje te sakte por me e rendesishme eshte perudha e njohjes dhe edukimit te njerezve me kete ligj pra do te duhet kohe me madhe per implementim te amnestise fiskale.

                                 Lini një Përgjigje