Rama: Rriten pagat për policët, gardistët dhe zjarrfikësit, ja sa përfitojnë

28 Shtator 2022, 13:04Politika TEMA

Rama: Rriten pagat për policët, gardistët dhe zjarrfikësit,

Pas mbledhjes së Këshillit të Ministrave, kryeministri Edi Rama i cili ka dalë në deklaratë për mediat ka komunikuar vendimin për rritje page për të gjithë punonjësit e policisë, policëve të burgjeve si dhe zjarrfikësve.

“Ne sot kemi marrë vendimin që Policia e Shtetit, nivelet bazë pra të gjithë punonjësit inspektorë dhe niveli i mesëm të kenë një shtesë page 7%. Shtesa më e lartë është për nivelin bazë 15%. Shtesa në vijim është për nivelin e mesëm. E njëjta vlen për gardën e Republikës. Kemi një shtesë për page edhe për policinë e burgjeve, për zjarrfikëse, për administratën publike dhe jo vetëm për nëpunësit në shërbimin publik por edhe punonjësit mbështetës.

Të gjitha vendimet hyjnë në fuqi menjëherë. Pra paga e ardhshme që do të marrin të gjitha kategoritë do të jetë e rritur sipas përcaktimeve në vendimet përkatëse. E njëjta gjë do të ndodhë me pensionet, të cilat janë sic e kemi thënë, riindeksuar dhe kemi rritje prej 9.5% në raport me 1 vit më parë. Kjo do të materializohet në pensionet që do të merren.

Gratë kryefamiljare me 2 fëmijë kanë 2fishim të ndihmës ekonomike. Po ashtu për të gjithë të moshuarit mbi 65 vjec që janë në kategorinë e ndihmës ekonomike bëhet dyfishim në mënyrë që pesha më e madhe të lehtësohet më shumë”, tha Rama.

32 Komente

 1. c
  cimi

  bravo vendim mese i duhur tani do te kemi akoma me shume punonjes qe interesohen per keto pozicione

  1. v
   vini

   uroj te rriten akoma me shume po po sjikojm qe vendi yne po ecen perpara ne cdo aspekt

   1. l
    limi

    bravo te qoft rames gati jav per jav po i rrit rrogat dhe sidomos ketyre pozijoneve te rendesishme per ne

    1. P
     Pashko

     E kishim me merak kete gje dhe ja ku u be realitet.Urime

     1. Y
      Ylli

      Une vet jam nje gardist dhe jam shum falenderues per kete lajm te sotm

      1. M
       Mario

       Eshte shume gje e mire kur realizohen gjera te cilat jane shume te domosdoshme per te gjithe

       1. k
        klea

        pune e perkryer kjo qe ka ber z. rama

        1. o
         olsion

         gjithmon KM eshte treguar transparent me vendimet qe ai jep

         1. e
          esli

          edhe pse ne kohe krize gjithsesi rama po mendon per rritje rroge te ketyre punonjesve

          1. O
           Olti

           Sa mir keni menduar mezi prisnim ta jepnit kte lajm pasi dhe cmimet jan rritur shum

           1. K
            Keldi

            Keni gezuar shum familje me kte lajm sot sepse esht shum e nevojshme sidomos ne kte periudh qe ndodhemi

            1. A
             Algent

             Gjithmon i gatshem te merrni vendime per te ndihmuar popullin, pergezime per punen

             1. K
              Klajdi

              Me keto rritje pagasj keni ndihmuar shume familje dhe keni treguar dhe njeher se jeni mbeshtetje shume e madhe per ne

              1. K
               Klajdi

               Rritja e pagave eshte nje vendim shume i mire qe keni marr per te ndihmuar te gjirh keta punonjes qe e kan te merituar si gje

               1. E
                Ermir

                Deri me tani nuk kishte menduar njeri per kete grup nepunesish. Hallall Rames

                1. A
                 Ani

                 Vendim mjaft i mire pasi jane persona qe vertet e mertojn

                 1. E
                  Eno

                  Dicka mjaft e mire pasi ato jane personat te cilet na vijn ne ndime ne cdo kohe

                  1. T
                   Teo

                   Me vjen mire qe keni menduar dhe per keto punonjes pasi jane gjithe kohes ne sherbim te popullit

                   1. A
                    Alfred

                    Pas gjith sfidave qe kemi kaluar kan qen te paret qe qe ju kan ardh ne ndihm qytetarve dhe deri tani skishin mar asnje shperblim

                    1. D
                     Dritan

                     I keni dhene vemendje dhe policeve te burgjeve,gardes dhe zjarrfikesve ne vendin tone.

                     1. X
                      Xeni

                      Cdo dite e me shume po shohim qe i vleresoni punetoret ne vend ,jeni me te miret!

                      1. K
                       Koli

                       Mjaft e nevojshme rritja e pagave te zjarrfikesve ,policeve te gardes dhe burgjeve e sidomos ne kete kohe krize qe ka prekur gjithe boten

                       1. G
                        Gazi

                        Bravo rama qe rrit pagat, Keshtu dhe puntoret do e bejn me me qef punen e tyre

                        1. I
                         Ira

                         Duke rritur pagat dhe ktiza qe do ndodh ne dimer do te kalohet me lehte

                         1. S
                          Sindi

                          Duke i rritur keto paga do ket dhe shume njerez qe do ken deshir te punojne ne keto pozicione

                          1. A
                           Alban

                           Per te perballuar sa me thjeshte kete krize ishte e nevojshme kjo paraprite , respekte qe i qendroni popullit prane ne kohe te veshtira.

                           1. i
                            ilvi

                            po kalojme nje periudh te veshtire dhe rritja e pagave eshte goxha lehtesim

                            1. a
                             ada

                             ka lezet kur here pas here ngrini rrogat per punjonjesit pasi keshtu i motivoni ata

                             1. i
                              iris

                              shum respekte qe mendoni per te gjithe kjo rritja e pagave ka per ti ardhur me te vertet ne ndihme

                              1. L
                               Luan

                               Mendoj qe me kalimin e kohes do kete edhe nje pakete sociale te dyte ne te cilen do rriten akoma me shume rrogat dhe pensionet

                               1. b
                                besi

                                gjithmone keni treguar mbeshtetje ndaj popullit dhe i ndihmoni per te kaluar kete krize qe po kalojme

                                1. r
                                 ronaldo

                                 si mos ti vlerosh keta punonjes jane mese ne gatishmeri per cdo lloj problem tonin

                                 Lini një Përgjigje