Samiti i BE-së, Rama: Tirana s’u zgjodh rastësisht, luajtëm rolin tonë që erdhëm këtu

4 Dhjetor 2022, 11:27Politika TEMA

Samiti i BE-së, Rama: Tirana s’u zgjodh rastësisht, luajtëm

Në një bashkëbisedim me qytetarët, kryeministri Edi Rama ka folur për mbajtjen e samitit të BE në Tiranë duke thënë se është vlerësim strategjik nga ana e organizatorëve.

Ai u shpreh se kryeqyteti nuk u zgjodh rastësisht. Sipas tij 6 dhjetori është një datë historike për Shqipërinë.

“Modestisht duhet ta them që kemi luajtur rolin tonë për të ardhur në këtë kthesë dhe kemi dhënë një sërë provash se jemi gati për t’u vlerësuar dhe konsideruar ndryshe dhe këtu kam parasysh jo thjesht Shqipërinë, por Ballkanin Perëndimor në tërësi,” – u shpreh Rama.

Kryeministri shtoi se po përgatiten për samitin, për të luajtur përsëri rolin si Shqipëri dhe si rajon.

“Bashkimi Europian nuk është një strukturë, nuk është një institucion, nuk është një forcë që reagon si i forti i lagjes, përkundrazi, rëndësi ka të kesh të drejtë dhe të dish ta përcjellësh mesazhin mbi atë që të takon në mënyrë të kuptueshme, të qartë dhe të drejtë dhe padiskutim që zëri yt herët ose vonë, por në këtë rast më herët sesa vonë u dëgjua,” – tha Rama.

20 Komente

 1. B
  Bota sot

  Shqiperia ???????? po behet faktor paqe ne rajon. Gjithashtu emer pozitiv ne evrope dhe me gjere.

  1. S
   Soni

   Do jete dite e rendesishme per vendin tone dale jush

   1. D
    Dori

    Shpresojme qe takimi te shkoje sa me mire

     1. R
      Reda

      Rama ka ber nje pune te perkryer dhe kete po e shikojm te gjithe

      1. t
       titi

       politikat e rames cuan kete konferenc ne tiran dhe bravo i qoft atij

       1. t
        tosi

        ndersa saliu urdheroj ato ushtaret e vet qe te shkatroj kete arritje politike te vendit tone

        1. E
         Eni

         Eshte ne rradhe...heren tjeter Beogradi dhe me pas Shkupi...ti bej qef sa ke kte opozite e populli eshte jetim se normalisht duhet te kishe ikur me kohe o babai I Bleteve punetore.

         1. B
          Besi

          Te ishte per te tjere nuk behej po fal zotit te kemi edin kryeminister

          1. B
           Beni

           Bravo edo arritje historike

           1. A
            Ani

            E gjitha kjo ka ndodhur fale jush zoti rama dhe fale mardhenjeve fantastike qe keni me nderkombetaret

            1. E
             Eno

             Nje nga ngjarjet me te rendesimshe te vendit tone shpresoj tju vej sa me mbare

             1. F
              Fredi

              Normal qe se zgjodhen rastesisht ata e kan par sa vend i zhvilluar jemi ber

              1. V
               Vera

               Fal politikave qe ka ndjekur rama normal do e arrinte kete gje

               1. G
                Geni

                Lum ne qe kemi nje kryeminster te till qe ka punuar fort e beri te mundur zhvillimin e nje samiti ne vendin ton

                1. S
                 Soni

                 As nuk e veme ne dyshim qe vetem me ju ecim perpara Edi

                 1. R
                  Rei

                  Fale kembenguljes e punes suaj Edi ja arritem dhe kesaj dite,keshtu vazhdoni

                  1. E
                   Elda

                   Esht punuar realisht shume qe te vinte kjo dite

                   1. S
                    Serxho

                    Vendi yne ka pasur goxha progres qe ja kemi arritur ksaj dite

                    1. K
                     Kanuni

                     Tirana eshte kryeqyteti i europes

                     Lini një Përgjigje