Si përkthehet mesazhi i Berishës e Metës: Duam ndryshimin më 14 maj, ose bëhet nami?!

24 Janar 2023, 18:30Politika TEMA

Si përkthehet mesazhi i Berishës e Metës: Duam ndryshimin më

Nga Ylli Pata

Tashmë është bërë e qartë si nga Sali Berisha dhe Ilir Meta se ata do të futen me gjysëm zemre në zgjedhje lokale, pasi që tani mendojnë se Edi Rama do t’I manipulojë zgjedhjet. Sot Ilir Meta tha se duhet ndryshimi me çdo çmim. Berisha para dy ditëve tha ose ne duhet të fitojmë ata që duam ose do të ketë revolucion.

Kjo gjuhë nuk është aspak e vjetër, pasi është një gjuhë politike që ka pasur sukses. Në vitin 2005, rrotacioni politik erdhi vërtetë si pasojë e një qeverisje të lodshme dhe abusive të dy mandateve qeverive të ndryshme të PS-së, siç është e vërtetë që në këtë rrotacion pati efekt edhe përçarja e PS-së me daljen e LSI-së. 

Por një nga efektet e forta që është goditur si një çekan ditë për ditë në opinionin publik është edhe retorika e “o pushteti te ne o nami”. Realisht këtë skemë Berisha e Meta e bënë edhe në 2017-n e 2019-n me taktikën e bllokimit të shtetit, kur Ilir Meta mbante njëherë peng Kuvendin e një herë Presidencën. 

Por përdorimi sërish i kësaj logjike, përveçse një mungesë ideje, qartësisht e kuptueshme, dëshmon një frustrim më shumë politik. Një problem që këto dy politikanë gjejnë në terrenin e përkrahësve. Sikur ata vërtetë do të kenë njerëz që duan t’i votojnë, mjaftojnë që t’i takojnë, diskutojnë, e identifikojnë, për më pas të marrin votat e tyre.

Kanë shqetësime se mazhoranca mund të manipulojë votat? Le të japin një guidë, apo document që kërkon qoftë për të ndryshuar rregullat e lojës ekzistuese, qoftë për të miratuar garanci edhe më të mëdha. 

Ilir Meta dhe Partia e Lirisë, ka rastin që të kërkojë atë që nuk është bërë asnjëherë në këtë vend në zgjedhje, pra që Komisionet e Numërimit të mos jenë vetëm PS e PD. Sidomos sot që Foltorja ka gjasa që të mos ketë kontrollin e numërimit të votave. Të kërkojë depolitizimin e komisioneve, apo çfarëdo rregull tjetër. 

Nëse mazhoranca do të refuzojë, atëherë ka të drejtë që të shikojë me dyshim. Rregullat zgjedhore në fuqi janë pikërisht ata që Sali Berisha e Edi Rama kanë vendosur në 2008-n. Janë rregulla që bazohen në fuqinë apo ekuilibrin e dy partive të mëdha. Për këto rregulla Ilir Meta bëri nujë herë grevë urie, por më pas kur u bë King maker, mendoi se vërtetë ky sistem po e fuqizon. Që rezultoi se kjo fuqi ishte më shumë virtual, ky sistem zgjedhor është absurd, që në Europë e ka vetëm Shqipëria. 

Askund, dy partitë kryesore në Kuvend kontrollojnë gjithçka nga procesi zgjedhor. Përjgithësisht këtë e bëjnë njerëz që nuk kanë lidhje me partitë, ndërkohë në shumë vende kontrollin e zgjidh energjia.

Të gjitha këto, opozita mund t’i kërkojë hapur, madje duke kërkuar edhe ndihmën e SHBA dhe BE. Kurse fabula se ose “na jep pushtetin ne ose bëhet nami”, sado për mjaft duket si “normale” për shumicën është absurde…

31 Komente

 1. A
  Ani

  E ke te kot saliu do hy ne burg para se te mbahen zgjedhjet

  1. k
   k

   Përgjegjësit kryesorë të mafjes fshatari-non grata,është e TV që i japin hapsirë dhe pushtojnë me propagandën e tyre mashtruese gjithë kohën.

   1. H
    Hamin hamin ho Zote

    Hamin te lumnte dora .

    1. H
     Hamin hamin ho Zote

     Hamin te lumnte dora .

     1. V
      Vranakonti

      Saliut dhe Mete u ka hyre qe tani tsrtakuti ne bark dhe po i tmerron. Humbja e tyre vjen se jane te percar dhe nuk ka numerine e nevojshem pet ne votime. Ata do dalin me gisht ne bythe.

      1. T
       Themistokliu nga Jali

       Deri më 14 maj, është arrestuar Saliu, i biri, dhenderrushi, Ilirr dhe Monika…. Drejtimin e oppzites, e merr Peqo Vasili, Sonila Meqo, Ina Zhuponi dhe Gazmenda Bardhoshja….. Fitore…..

      2. D
       Dy Monstrat Kriminale e Imorale_ ne Burg

       dy Funderina Kriminel Tradhetare Hajduta Injorante Sharlatane qe ndyn gjithcka si Plehra qe jane e shndruan Politiken Shqiptare ndryshe nga gjithe Bota si Talibane ! I vetmi Ndryshim eshte qe te Dy Kermat Toksike t'u hidhen Prangat dhe rrasin ne Qeli

       1. M
        Martin

        Ne SHBA, shteti me i vjeter dhe demokratik i botes, ne zgjedhjet lokale ose bashkiake, nuk ka as kandidatura te servirura nga partite politike, as juri qe perfaeson ato parti. Kjo ndodh vetem ne Shqiperine ish-socialiste dhe gjoja demokratike. Ne do ta ndertojme demokracine me "forcat tona"!!!???

       2. E
        Eno

        Jo vetem qe sdo fitoni por do humbni dhe ato bashki qe keni patur

        1. A
         Albano

         Shiko si filloi ti futet frika tani,po harrojeni asgje skeni per te fituar

         1. F
          Fatma

          Ata qe tani e dine qe do humbin ne keto zgjedhje dhe po gjejne arsye qe te bejne Ramen fajtor

          1. E
           Eduard

           Sali dhe Meta te kote e kane qe flasin se ne fund asgje nuk do fitojne,kriminelet.

           1. G
            Genci

            Namin Saliu di ta bej vec me vrasje e prndj esht ne graden me te ulet.Smeriton asgje!!

            1. N
             Nora

             Meta dhe Berisha jane te vetmit qe duan te manipulojne zgjedhjet sepse gjithmone jane te humbur.Kete here do te jete nje humbje e dyfishte per ata

             1. J
              Joni

              Prandaj nuk ju do njeri se beni namin me shkaterru

              1. O
               Olsi

               Humbja ju pret prape

               1. T
                Teli

                Si ka guxim dhe flet ky njeri i poshter,Smeriton te shofesh pik drite o Sali

                1. n
                 neli

                 Sali dukesh sa i paftyr je

                 1. r
                  robert

                  Bla bla bla akoma me shpresa te rreme Saliu

                  1. S
                   Sa-Hale Breshkari

                   Le t'a provojn, se namin do gjejn, kur t'i marin prej brekesh dhe t'i cojn ne Rec me shqelma bythesh... Kane kaq vite qe n'a jane ngjitur si rriqnat e shushunjat dhe akoma vazhdojn dhe duan t'i pijn gjakun keti populli deri ne piken e fundit. Po si s'e kuptojne qe jane ber kaq te urryer e bajat, sa populli s'i shikon dot dhe as don t'ua degjoj emrin ketyre bastardve qe prej 32 vjetve e mbajn peng kete vend. Po dhe keta te Rilindjes s'jane engjej, se po te ishin te drejt dhe te panjollosur do kishin kurajon t'ua tregonin vendin ketyre shtazarakve e barbarve te zbritur nga shpellat e Vucidollit dhe Cepanit.

                   1. J
                    John

                    Dy zagare ka sot bota...nje Sali dhe Ilir rrota.

                    1. G
                     Ggg

                     PU pU PU . 2 MAAALOKET E FELLIQUR ! SA TE SHPIFUR JANE !

                     1. E
                      Emigranti U S A

                      Per Sali murtajen dhe spiun-hajdutin Like votojne vetem qorrat ata qe nuk ju punon gjysma e trurit dhe ata qe kane ngrene tere kohen , ja shikoni kush e ndjek prapa Salushin te gjithe qe ka pasur ministra e zvendes ne administrate dhe ca gomere te rinj qe nuk ju punon gjysma e trurit

                      1. V
                       Vranakonti

                       Kjo perkthet ashtu si t'u pullcasin syte. Berisha dhe Meta shikojne enderra me sy hapur. T'i hane koqen e mutit.fitores,ata pas votimeve do shtrohen ne psiqiatri,do shkallojne fare nga humbja spektktokolare.

                       1. Y
                        Ylli që ndrit Vicidolin

                        Sali cjspu plak serb dhe ilur spiuni i Shqipërisë të hanë mund e të lënë.pa bythë. Këto do ti shikojë zoti me libër shtëpie. Të mallkuarit që po shkatërrojnë këtë popull të mrekullueshëm. Lerenjs zotit mëto dy bandit shqiptar.

                        1. G
                         Grand

                         SAL nongrata familjare dhe IM spiuni jane thjeshte pleura we duhen hedhur ne kosh pa riciklim! Shqiptar! Mendohu mire! Mos gaboni politikishte me keto dy maska! 26 4, nongrat familjare dhe 7% duhet duhet te njohin fu din! Te parasites para nje gjykkate ( qofte edhe e korruptuar!). Por duhet. Edhe pse fshatari spiun 7%, I shpetoi denimit me shishe vere me nongraten! tashme te gjithe e di e qe ai eshte I korruptuar dhe eshte kriminel. C'rendesi ka vendimi I gjykats. Keta te dy maskarenje, nuk mund t'i trajtosh me principles e te Drejtave te njeriut. Keto te drejta I perkasin njerezve te thjeshte. USA dhe Europe mos humbisni njeriun e zakonshem. Ata jane Euroa , Ata ja USA, ata jane perendimi. Jane force, jane gjeja me e besueshme e ketij planeti. Zot bekoje njeriun e thjeshte dhe te zakonshem. Sot eshte e veshtire te jeshe njeri I mire.

                         1. B
                          BU XHI

                          Krimineli ,hajduti ,santazhusi i drejtesise , minus i demokracis ,vrasesi i 26 viktimave e 4 protestusit 21 janarit Sali Berisha e Ilir Meta hajduti tjeter dhe krimineli e kane te qarte si drita e diellit nuk kane asnje shans per te marre shumicen e votave ne zgjedhjet e 14 majit. Pikerisht per kete kane filluar qe tani akuzat e santazhet ne drejtim te qeverise 4 muaj para. Ne se kane fakte ti thone me argumente e prova jo me fjale e thashatheme. Keto dy bandit kerkojne rremuje , duan revolucon bolshevik , te permbysin sistemin qe ndertuan vete sot e 32 vite,te cilet u pasuruan me gop e sorrollop , u siguruan 10 brezash me pasuri e llogari bankare , kerkojne me cdo kusht kete ndryshim per te shpetuar nga hetimet e denimet dhe sekuestrimi i pasurive te lujteshme e te palujteshme. Por skane per te ja arritur qellimit sikur te kene pas vetes me me te fortit , grupet kriminele qe jane lidhur sot e shume vite me pare duke i perdorur sipas nevajave te tyre. Most u lodhni fitore nuk keni e namin kurre e kurre s keni me be pasi berzelyket e SPAKUT jane gati para zgjedhjeve.

                          1. 1
                           1

                           Keta kane parimin Po fituan zgjedhjet u ben korekte,po humben zgjedhjet u manipuluan.E sigurt qe do humbin prandaj dhe parapergatisin terenin per justifikim po qeni qe leh te ha mun

                           1. k
                            kete kisha une.

                            O Ylli! Une nje fjale do theme se isha ngritur ne kembe ne 2005: Fatosi e kishte biseduar me Saliun qe te bente kete qejf qe beri se Fatosi primar kish e ka qejfin jo pushtetin. Ai nderron, gruan, nderron pijen dhe ben qejf, nuk eshte budalla idiot si dobiçi Sheqeres. Kaq kisha une pa Saliu dhe banda pd--iste nuk ka fitur asnjehere zgjedhje ne Shqiperi. Dhe tani vetem po deshi Rama. Saliu do hiqet zvarre e frymen do e japi tek dera e hales, ndersa Iliri ne vrime te Monikes.

                            1. L
                             Liki

                             Miljona USD duhet me shoenzue me i hjek qafe kta dy “shejtane” arabe . Ndryshim me kta dy”shkie”??????????????????? eu bre n* atyne qe u shkojne mrapa ktyne dy “lugetve” …..

                             1. a
                              analisti

                              Tre jane alternativet apo opsionet.Ose keta dy bythqiret antishqiptare do hyjne ne burg,ose do vrasin veten, ose do vrasin Ramen

                              Lini një Përgjigje