Tensionet në Kosovë, Xhaçka: Qeveria e Kosovës tregoi pjekuri, ka të drejtë të ushtrojë sovranitetin e saj në çdo cm të territorit

1 Gusht 2022, 13:45Politika TEMA

Tensionet në Kosovë, Xhaçka: Qeveria e Kosovës tregoi

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka ka reaguar për situatën në Kosovë. 

Përmes një postimi në "Twitter", Xhaçka shkruan se Kosova ka të drejtë të ushtrojë sovranitetin e saj në cdo centimetër të territorit të saj dhe se me shtyrjen e vendimit për reciprocitet qeveria e Prishtinës tregoi pjekuri. 

“Vendimi për shtyrjen e reciprocitetit sa i përket kalimit kufitar Kosovë-Serbi, pas konsultimeve me partnerët strategjikë SHBA& BE është një akt i mirëpritur durimi dhe pjekurie nga Qeveria e Kosovës. Kosova ka çdo të drejtë të ushtrojë sovranitetin e saj mbi çdo cm katror të territorit të saj.

Të gjithë aktorët e përfshirë në aktet destabilizuese të 24 orëve të fundit, duhet të mbajnë përgjegjësi për veprat e tyre kriminale. Ne qëndrojmë përkrah Kosovës dhe u bëjmë thirrje të gjithë partnerëve dhe aleatëve tanë që të flasin njëzëri, kundër retorikës në rritje dhe kërcënimeve për dhunë ndaj Kosovës”, ka shkruar Xhaçka.

5 Komente

 1. K
  Kalec Dega

  Shume drejte prandaj Shqiperia te mos haj mut e fut hundet ne punet e brendshme te vendit sovran te Kosoves.

  1. K
   Kalec Dega

   Shume drejte prandaj Shqiperia te mos haj mut e fut hundet ne punet e brendshme te vendit sovran te Kosoves.

   1. M
    MAJAKOVSKI

    Ministre dhe anetare e pake vendeve ne KS te OKB patjeter qe Kosova ka te drejte. Por Grenell qe e quajti KM Kosovar ka te drejte,pse nuk e denon, pse nuk paraqet Note proteste prane Ambasades Amerikane ne Tirane,pse nuk i kerkon Departmentit te Shetit te denoje kete fyerje qe i behet KM te Kosove duke e quajtur Fashist. Cfare prisni kur edhe Mali i Zi mbajti qendrim per kete fyerje.

    1. G
     Gratis Qirowksy

     MAJAKOWSKY - cere thu mer jaho , Ameriki te qi .A thu se ka provu kjo e ? - Me pelqe qendrimi MJ Xhacka .

    2. T
     Titi

     Vetem kjo hajdute mund ta rregulloje kete pune.Ose krye hajduti burri i saj.

     Lini një Përgjigje