Sanchez në Tiranë, Rama: Një nga aktorët më të zëshëm në procesin e integrimit

1 Gusht 2022, 10:46Politika TEMA

Sanchez në Tiranë, Rama: Një nga aktorët më të

Kryeministri Rama ka çelur konferencën që po mban së bashku me kryeministrin spanjoll, Pedro Sanchez, i cili ndodhet në Tiranë.

Rama e falënderoi publikisht dhe u shpreh se Spanja ka qenë një nga aktorët më të zëshëm në procesin e integrimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ai theksoi se Shqipëria ka një pritshmëri të lartë nga Spanja e cila do të marrë presidencën në vitin 2023.

"Pas hapit historik të çeljes së negociatave për anëtarësim në BE, na vjen mirë dhe dëshiroj që publikisht ta falenderoj Pedron për mbështetjen pa rezervë të Spanjës në këtë proces. Kujtoj që Spanja kishte një pozicion më të ngurtë se disa të tjerë duke qenë në njëfarë mënyre më kërkuese dhe sot Spanja është tërësisht e angazhuar në mbështetje të këtij procesi dhe ka qenë një nga aktorët për të zëshëm për të çelur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Ne kemi një pritshmëri nga Spanja e cila do të udhëheqë presidencën në 2023. Kemi folur me kryeministrin për rajonin të cilin ai po e viziton, për nismat rajonale, për mënyrën se si mund ta integrojmë këtë proces nismash rajonale me procesin që nis me idenë e komuniteti të ri politik evropian", tha Rama.

25 Komente

 1. T
  Tosi

  Me vjen Mir qe z.pedro eshte dakord qe te na suportojm ne dhe ye votoj pro ne bashkimin europian per antarsimin tone

  1. B
   Berti

   Procesi i integrimit i Shqipërisë në Bashkimin Europian (BE) është konsideruar si prioriteti më strategjik kombëtar, i cili udhëheq axhendën qeverisëse të vendit. Që nga qershori i viti 2014, Shqipëria gëzon statusin e vendit kandidat për në BE. Megjithatë kriteret e vendosura nga Bashkimi Europian për anëtarësim janë parakushte për kalimin e fazës tjetër të procesit, i cili është ai i hapjes së negociatave.

   1. T
    Titi

    Eshte fantastik z.rama politikat qe ai ka bere na kan vuar shume perpara ne mardhenje me nderkombetaret

    1. G
     Geri

     Ne e meritojm me doemos te hym ne be . Jemi nje ven qe ka punuar shum dhe ja vlen te vlersohemi per punen qe kemi ber

     1. E
      Eri

      Me ter kete pun qe ka ber z Rama e meritojm te futemi me patjeter ne be

      1. S
       Sandri

       Kjo eshte arsyeja se pse duhet te mbajme mardhenje te mira me kete shtet

       1. A
        Aleksi

        Mbajeni mend sa pozitive do rezultojne keto marveshje me spanjen

        1. D
         Dion

         Mirenjohje pafund per z.Pedros qe na mbeshtet qe dhe Shqiperia te anetaresohet ne BE

         1. G
          Geni

          Me vjen mir qe zoti Pedros na vlereson dhe na perkrah qe dhe ne te anetaresohemi ne BE

          1. A
           Ani

           Shpresojm qe takimi i sotem te jet me plot lajme e marveshje me plot benefite per te dy vendet tona

           1. T
            Teo

            Ju uroj sukes ne kete takim te sotem zoti rama me kyreministrin spanjoll

            1. p
             pedri

             bashkepunimet perhere jane te mira , sidomos me nje shtet si spanja

             1. g
              goni

              nuk ngelet gje me thene vetem falemidnerit sanchez

              1. l
               lori

               bashkpunimet me shtetet e huaja i bejne shume mire vendit tone

               1. h
                hilda

                politikat qe ndjek z. rama na kan ber te zhvillohemi shume me shume

                1. l
                 luis

                 ju keni krijuar marredhenie te mira me kete aktor te zeshem gje qe do na ndihmoj ne integrimin ne BE

                 1. A
                  Altin

                  Spanja eshte nje vend me peshe ne BE dhe mbeshtetja e saj eshte shume e rendesishme per ne

                  1. b
                   besim

                   duke qen se ju ruani keto marrdhenie te mira dhe snachez na mbeshtet mendoj se shume shpejt do te arrihet dhe integrimi ne BE

                   1. K
                    Klea

                    Rama ka punuar shume qe te beje te mundur anetaresimin e vendit ne be

                    1. D
                     Dea

                     Shume suksese ne kete takim zoti rama, vazhdoni te punoni keshtu per vendin

                     1. E
                      Eduard

                      Eshte kembengules per vendin e vet i madhi prandaj , hallall ta beft zoti or mik

                      1. L
                       Liri

                       I madhi flet per veten dhe per kosoven , patriot i gjalle , hallall or Ed Rama

                       1. q
                        qerim

                        Faleminderit dhe sanchez qe vjen ngga spanja per tna treguar mbeshtetje

                        1. I
                         Ina

                         I lumtur qe kemi perkrahjen dhe te nje shteti tjeter si Spanja per anetaresimin tone ne BE

                         1. g
                          gazi

                          nje kryeminister patriot dhe po ia verteton qe jeni krah kosoves dhe jo pro serb,keshtu vazhdo

                          Lini një Përgjigje

                          Blog Tema