"S'është diskriminim", Rama komenton qëndrimin e Spanjës mos-njohjen e Kosovës

1 Gusht 2022, 10:53Politika TEMA

"S'është diskriminim", Rama komenton qëndrimin e

Kryeministri Edi Rama ka komentuar qëndrimin e qeverisë spanjolle për mos-njohjen e Kosovës si shtet të pavarur.

Në konferencën e përbashkët me kryeministrin spanjoll Pedro Sanchez, Rama tha se vendimi i Spanjës nuk ka të bëjë më asnjë lloj diskriminimi apo paragjykimi ndaj bashkësisë së shqiptarëve në Kosovë.

“Spanja ka një pozicion të ndryshëm dhe tradicionalisht të palëvizshëm për arsye që lidhen vetëm me Spanjën, që nuk ka të bëjë më asnjë lloj diskriminimi apo paragjykimi ndaj bashkësisë së shqiptarëve në Kosovë dhe ndaj të drejtës së tyre. 

Por sidoqoftë ne e kemi diskutuar as më tepër në kuadrin e një situatë që mbrëmë vonë ka pasur një përshkallëzim të pa arsyeshëm pasi qeveria e Kosovës ka të drejtim dhe detyrën që të zbatojë marrëveshjet duke ushtruar sovranitetin territorial qe buron nga një pavarësi”, u shpreh Rama.

25 Komente

 1. D
  Detari

  ramollari punon hapur per interesat serbo-turke nuk ka asnje dyshim.

  1. X
   Xxxxx

   Detari, je krejt idiot. Ti nuk je per komente, nuk je per muhabet e burrash, aq me pak per ceshtje shteterore. Ju qe shani gjthcka dhe qe hiqeni kopetent per pun te medha jeni ca idiota qe fshiheni pas tastieres. Ju vetem hanimut e flisni mut.

  2. T
   Titi

   Ne do e suportojm kosoven deri ne fund sic kemi bere gjithe keto vite por dhe do perpiqemi qe te mbushim mendjen disa shteteve s Spanja qe ta njohin kosoven so shtet te pavarur

   1. T
    Tosi

    Ne kemi qen jemi dhe gjithmon do te jemi suportiesit e par te kosoves z.rama Po perpiqet qe ta njohin kosoven si shtet te pavarur

    1. A
     Altini

     Tani mir do ishte te njihej kosova se fundja fundit esht shtet i pavarur

     1. M
      Mentori

      Ka hallin e katalunjes spanja prandaj nuk e mbeshtet njohjen e kosoves

      1. A
       Adi

       Me vjen mire qe pavaresisht te gjithave e mbeshtesni Kosoven kryeminister Edi

       1. H
        Henri

        Gjeja qe me pelqen me shume tek ju zoti rama eshte qe ne asnje moment nuk e harroni kosoven e nuk e lini ate jasht vemendjes se nderkombetarve

        1. j
         joni

         Sigurisht qe ne fund fare secili do shofi interesin e vet , spnaja ka ceshtjen e katalunjes prandaj nuk undet te japi nj e mbeshtetje ose nje mmendim me te qarte

         1. J
          Jari

          Shpresoj te gjendet nje zgjidhje dheper kosoven tone te dashur

          1. t
           tanni

           Kosoven do e njofin te gjitha shtetet shume shpejt se di pse po ky antrasimi jone besoj do ndikoj shume te kjo gje

           1. a
            aris

            uroj qe se shpejti edhe spanja ta njohe kosoven

            1. f
             franci

             me behet shume qejfi kur degjoj se rama po e mbeshtet kosoven

             1. J
              Joti

              Pavarsisht te gjithave prap ja kerkoi njohjen e Kosoves. Kjo tregon se eshte tamam lider i shqiptareve.

              1. l
               luis

               pavarsisht qendrimit te vendeve te tjera ne do vazhdojm te mbeshtesim kosoven ne cdo hap

               1. b
                besim

                zgjidhja e kosoves do te gjendet por ne respektojme te gjitha vendimet e kujtdo

                1. L
                 Luan

                 Sesht diskriminim se ato kane katalunjen per ate pune po e mira eshte ta njohin kosoven e ti zgjidhin vete problemet e tyre

                 1. P
                  Pilo Lala

                  Dmth ti thua qe Spanja t'ja fusi vetes. Spanja nuk e pengon njohjen e Kosoves ne Kombet e Bashkuara, nuk ka dale hapur me flamur per mosnjohjen e Kosoves. Me heshtjen e saj, Spanja thote, po u aprovua ne Asamblene e Kombeve te Bashkuara, une nuk do them gje. Por Qeveria e Kosoves, Ministria e Jashtme ka shume pune per te bere, te shtoje numrin e vendeve qe e perkrahin, ka plot shtete ne Azi, Oqeani qe mund te jene dakort ta njohin. Por Ministrja Gervalla eshte me shume e interesuar te coje dosje kunder UCK ne Hage, se te punoje per Pamvaresine e Kosoves. Ky eshte nje fakt, se Kosova ka humbur 6-7 shtete qe e njohen Kosoven kur ishte Minister Bac Behgjet Pacolli.

                 2. K
                  Kleo

                  E mira e te gjitheve do ishte ta njihte kosoven spanja

                  1. E
                   Eva

                   Shpresoj shume qe ngjarjet qe ndodhen ne kosove mos te ndodhin me dhe te gjehet zgjidhje e menjehershme

                   1. J
                    Joni

                    Ne cdo takim qe mban zoti rama ai e permend gjithmone kosoven dhe tregon perkrahje per te

                    1. l
                     ledjon

                     po ne skemi pse perhere ti marrim per keq gjerat , duhet te jemi me te kuptueshem

                     1. K
                      Koli

                      Me vjen mir qe ju kryeminister e mbeshtesni Kosoven sa her tju jepet mundesia

                      1. n
                       nori

                       e mirkuptojme poziten e spanjes dhe shpresojme qe cdo gje te permirsohet dhe te zhvillohemi sa me shume

                       1. e
                        enri

                        me vjen mire qe ne cdo takim permendi kosoven dhe tregon se jeni nje patriot i vertet sa i perket spanjes e kuptojme qendrimin e saj

                        Lini një Përgjigje