VIDEO/ Kur Berisha merrte autorësinë e 'Gërdecit': Mediu zbatoi me përpikëri porositë e mia

28 Janar 2023, 17:10Politika TEMA

VIDEO/ Kur Berisha merrte autorësinë e 'Gërdecit':

Në 12 mars 2009, një vit pas tragjedisë së Gërdecit, produkt i korrupsionit shtetëror, Sali Berisha ka bërë një deklaratë të guximshme dhe me natyrë inkriminuese, në përpjekje për të mbrojtur në atë kohë Fatmir Mediun dhe ushtruar presion ndaj Prokurorisë së Përgjithshme. Në një emision televiziv, Berisha ka deklaruar se Fatmir Mediu ka zbatuar me përpikmëri vetëm porositë e tij si kryeministër në procesin e ngritjes së fabrikës së vdekjes në Gërdec. Me këtë deklaratë Berisha shfajësonte Mediun, duke veshur me përgjegjësi veten. 

“Si mund të akuzohet ministri që ka gënjyer qeverinë? Ja ku është kryeministri. Ministri ka zbatuar me përpikmëri absolute detyrën e ngarkuar nga kryeministri. Unë i kam ngarkuar atij detyrën me rigorozitetin më absolut dhe ai ka zbatuar vetëm porositë e Këshillit të Ministrave. Nga del akuza që ka gënjyer qeverinë? Del si ajo akuzë që thotë se e ka shmangur ushtrinë. Gënjen publikisht shqiptarët. Gënjeshtra do t’i kthehet atij që e prodhon”, deklaron Berisha, duke fajësuar për Gërdecin vetëm ushtrinë. 

Në atë kohë Berisha ishte në pushtet dhe prokuroria ishte e pafuqishme për të shtrirë hetimet përtej Fatmir Mediun, të cilin Berisha nuk e lëshonte, për shkak se Mediu, siç u zbulua më pas, kishte zbatuar në fakt porositë e Shkëlzen Berishës, i cili shfaqet si pronar në hije i biznesit në Gërdec. Deklarata inkriminuese e Berishës është e vërtetë, pasi Mediu praktikisht kishte zbatuar porositë e Shkëlzenit, i cili përdorte si fuqi pushtetin e babait kryeministër, Sali Berishës. 

Sali Berisha e bëri këtë deklaratë edhe në kushtet kur kishte siguri se nuk mund të ndëshkohej nga drejtësia, pasi kishte kapur Gjykatën e Lartë. Edhe nëse Prokuroria e Përgjithshme nuk po hetonte sipas interesave të tij, Berisha kishte nën komandë Gjykatën e Lartë, e cila në 14 shtator 2009, shpëtoi Fatmir Mediun pa e kaluar fare dosjen për gjykim. 

14 vite më pas, Sali Berisha jo vetëm është tërhequr nga ky qëndrim, por në mbrojte po merr vetëm djalin e tij, Shkëlzenin, i cili doli nervoz nga dera e SPAK-ut tre ditë më parë. Duke mos pasur pushtetin që kishte në 2009 mbi drejtësisë, Berisha sot po demostron shenja për lëshimin e Fatmir Mediut, me shpresë se do të shpëtojë veten dhe të birin. 

Por a do pranojë Fatmir Mediu burgun e mundshëm, kur në fakt ka qenë vetëm zbatues i skemës së korrupsionit të Sali dhe Shkëlzen Berishës? A do të flasë më në fund Mediu apo do të respektojë kodin e heshtjes? Gjasat janë që Mediu të luftojë për pafajësi deri në fund, ndërsa nuk dihet nëse SPAK do të marrë në pyetje Sali Berishën.

14 Komente

 1. t
  titi

  duhet te marrin denimin e merituar keto munstra

  1. t
   tosi

   drejtesi per shkaktaret e ketij krimi

   1. E
    Eduard

    Fajrori kyresor i ketij incidenti,Berisha,kriminel i poshter

    1. A
     Arber

     Do vi dita qe do paguash edhe ti per te gjitha krimet qe ke bere.Kriminel

     1. R
      Roksi

      gjeja qe ai ben gjithmone eshte te gjeje viktimen e rradhes .kete here eshte Fatmir Mediu

      1. t
       tani

       si i ati dhe i biri te dy kriminela

       1. K
        Kevi

        Ju e shkaterruat vendin tone o kriminele

        1. R
         Roni

         Njerez te lige

         1. G
          Goni

          Do ju vi dita e ju o kriminela

          1. N
           Notknow

           Nuk ju ben gje te shfajsoni e te pastroni ato duar te lyera me gjak O Sali krimineli

           1. V
            Vranakonti

            Jo, jo ! SAPAK-u nuk e therret dot Sali Berishes,se nuk jane aq trima. Nga Saliu atyre u shpeton shurra. Sot Saliu eshte nje shtete brenda shtetit,i armatosur dhe i mbeshtetur ne banda te rreziksheme terroriste qe, deri sot nuk i ka bere ball asnje prokuror, asnje gjykate,as policia,e as forume te tjera militare dhe ligjore. Saliu sot eshte i pagjykueshem,i pandeshkueshem,eshte me i forti i te forteve dhe bravo i qofte. Opinioni,se Saliu eshte i paarrestueshem,ka banda te armatosura,si lajm atij i inereson t'a dine te gjithe me qellim se Saliu te vrete, eshte i forte dhe ligjin e bene ai ne kete vend. Te na "rroi" sa malet Saliu.

            1. A
             Aman

             Pikerisht per te kar ikuar (komentuesit) militantet , behen shkrime te tilla pa asnje baze juridike. Shkelzeni doli i trembur, Edi isjte i verenjtur . Sala ngeli pa fryme , Mediu sa spo i binte te fiket etj etj etj kesi marrezishe !

             1. D
              Doktor kanceri

              Nuk do te jete e larget dita kur do ta qin ne byth Xen buzpidhin o kriminel , do tja shqyejn farfallen burgaxhinjt , atje do tevingordhja dhe ty o bastard i madh i Kombit

              1. J
               Ja FAKTI o Spak Kurveria o Hale Dreqesise !

               Po nuk u ngrut ai popull ti shkerdhej faren Spak e Bordello Dreqesise ne ate vend nuk do ndryshoj asgje . _ Bota keshtu e do Shqiperine dmth Armiqete e Shqiperise keshtu e duan Shtetit Shqiptare si Afgansitan mbush me Talibane ne Opozite dhe Dreqesi . _______________________________________Mos harroni se financon Fuqishen Shteti Grek , kunder vendeosjes se Drejtesise ne Shqiperi ne cdo Institucion jovetem ne Medie e TV ,qe se fundmi eshte debatuar ashper ne Parpamentin Grek ,100.000 Miljonesh €uro shkojn ne Kontot personale te Medieve dhe Institucioneve te Shtetit Shqiptare (Te Koduar) dhe per cudi Shteti i Te GJatit dhe asnji bir Kurve ne Medie nuk ka ka ber Lajm ne kto Medie Bordello .Pra a do ket Reagim Qytetare ne kte vend te ndryshojme gjendjen ku e prine Shkedhatat e Shpellave me fshataret e qelbur shebetore te Grekut dhe financuar nga ai ? Apo do presim te na vrasin jeten si deri me sot ! Si mundet te jetohet ne kte gjendje o Njerez ????????

               Lini një Përgjigje