Kohë e vështirë për Albinin: I vjen nga SHBA ajo që s’e priste, ç’do bëjë tani?

21 Janar 2023, 11:53Rajoni TEMA

Kohë e vështirë për Albinin: I vjen nga SHBA ajo që

I dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor thotë se bashkësia ndërkombëtare po kërkon nga kryeministri i Kosovës formimin e një komuniteti të komunave serbe.

I dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, vlerësoi se ka pasur bisedime konstruktive me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, në Beograd për propozimin franko-gjerman për zgjidhjen e çështjes së Kosovës dhe theksoi se takimi i radhës i negociatorëve në Bruksel mund të zhvillohet së shpejti.

Ai i tha Zërit të Amerikës se komuniteti ndërkombëtar kërkon që kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, të formojë Bashkësinë e Komunave Serbe (Asocacionin ose ndryshe Zajednicën) dhe thekson se formimi dhe negociatat për propozimin franko-gjerman “nuk janë të lidhura plotësisht”.

Ai theksoi se ZSO do të formohet, me apo pa vullnetin e Kurtit, i cili vazhdimisht ka thënë se nuk do ta formojë. Por sipas Escobarit, edhe pse Kurti nuk pajtohet ta formojë Asocaconin, Kosova tashmë është pajtuar.

Në përgjigje të deklaratës se Kurti vazhdimisht ka thënë se nuk do të formojë ZSO-në, Escobar tha se “një person dhe një palë nuk mund të heqin dorë nga zbatimi i pikave ligjërisht të detyrueshme”.

“Ne do ta bëjmë, do ta bëj, duke gjetur partnerë, ka shumë njerëz që dëshirojnë të shohin marrëdhënie më të mira mes serbëve në veri (të Kosovës) dhe në pjesën tjetër të vendit”, tha Escobar.

Ai shtoi se bashkësia ndërkombëtare pret dhe kërkon nga Kosova formimin e ZSO-së.

I pyetur nëse kjo do të thotë se SHBA-të do ta bëjnë nëse Kurti nuk dëshiron, Escobar tha se SHBA do të fillojë një bisedë për këtë, “një bisedë kombëtare se çfarë do të thotë përmbushja e atij obligimi për popullin e Kosovës”.

Ai thotë se “Kurti nuk ka pse të pajtohet” me këtë, sepse “Kosova tashmë është pajtuar”, duke iu referuar kështu marrëveshjes së viteve më parë, kur Kosova qeverisej nga Thaçi. Ahere, në dialogun me serbët, udhëhequr nga BE, pala kosovare, me kryenegociatore Edita Tahirin, ka rënë dakort për formimin e Asocacionit, pagëzuar nga Kurti si Zajednica dhe kundërshtuar fort, edhe me protesta. Më vonë, Gjykata Kushtetuese e rrëzoi si antikushtetues dhe nisur nga kjo, Kurti nuk pranon ta formojë, paçka dakortësisë politike nga ana e Kosovës.

Escobar vlerësoi se pyetja nuk është nëse Kurti pajtohet apo jo, por si do të zbatohet, ndërsa deklaratës se Kurti nuk do ta zbatojë, ai kategorikisht tha se “do të zbatohet”.

I pyetur nëse, nëse formohet ZSO, kjo është një mënyrë për të inkurajuar Beogradin që të ndërmarrë një hap drejt pranimit të propozimit franko-gjerman, Escobar tha se këto dy gjëra nuk janë plotësisht të lidhura.

ZSO është një detyrim ekzistues dhe duhet të formohet. Propozimi franko-gjerman është një propozim shumë i mirë, i cili u mundëson të dyja vendeve të përparojnë drejt paqes së qëndrueshme. Dhe ne do të punojmë për këtë njëkohësisht, dhe na duhen të dyja gjërat”, tha ai.

I pyetur nëse ka një datë për takimin e radhës në Bruksel, Escobar tha se zyrtarisht nuk ka, por se është duke u diskutuar dhe se duhet të ndodhë “shumë, shumë shpejt”.

Me këtë qëndrim amerikan, ravijëzohet kështu dhe një mospajtim i rrezikshëm mes Uashingtonit e Prishtinës, në të njëjtën kohë kur shfaqet një luajalitet mes SHBA dhe Serbisë.

Pra, mëshimi fort i faktit nga ana e Kurtit se Serbia bën lojën e Rusisë në Ballkan, nuk po ka efekt te SHBA. Nga ana tjetër, SHBA jep garanci se Asocacioni nuk do jetë një tjetër Republika Srpska, kësah here në Kosovë, siç Kurti e paraqet dhe i trembet.

96 Komente

 1. .
  .ut qe te haje .mori cfar meritoj

  te kerkoje azil ne serbi

  1. D
   Dardani

   Pse flet ashtu o i uruar? Po per vellaun e Vucicit kete Ramen dhe politiken e tij vazale ndaj shkjaut ske asnje fjale? Madje as per te masakruarit te Raçakut nga shkijet Rama nuk beri asnje perkujtim? Kaq e lodhet te jet Sqhiperia? Kaq dinjitet ka mbet te Rama dhe votuesit e tij?

   1. E
    E verteta dhemb....

    Kudo dhe perhere "dashuria" amerikone per sunitoshqipfolesit eshte shoqeruar me nje gisht ne kolotripida..... gezuar ramazonin

    1. P
     Papa

     Shko nkish ta qin prifti baben jau shtin gishtin e bothes ngoj ta pshurri kryqin e vertet

     1. G
      Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

      As ti nuk je me i mire se komentuesi me lart. Edhe ti je nje idiot dhe percares.

    2. R
     Raimond vlonjati

     Po mire si ka mundesi qe kjo gazete gezohet o vella , pse Amerikanet jane kunder Albinit ? A jeni Shqiptare ju te kesaj gazete apo jeni te gjithe vellezer te kriminelit Vucic ? Atehere Shqiptaret duhet te vijne aty dhe tu nxjerin jashte Shqiperise ju si gazete me gjithe c'keni Amerikanet duan te krijojne nje Republike serbe brenda Kosoves , duke e kthyer Kosoven ne nje Bosnje te dyte . Kjo eshte e papranueshme sepse shkaterron funksionimin e shteti te Kosoves Aty eshte nje pjese e Veriut te Mitrovices me serbet dhe eshte e bllokuar jeta normale Tani Serbia me ndihmen e lobit serb te Amerikes , ka mundesuar qe politika Amerikane te krijoje nje rajon te dyte te pavarur serb brenda Kosoves . Kjo gje do bllokoje jeten normale ne Kosove , do shkateroje funksionimin e shtetit te Kosoves . Gazeta duhet te dali ne kete rast ne mbrojtje te Albinit , se eshte ne interesin e kombit tone , jo kunder tij.

     1. M
      Mondi

      Pse jemi shqiptare geochemical qe amerikanet I vune gishtiin ketij qelbesires ore bythqire shpelle.Shpellareve si ty vetem America e madhe ju vjen hakut .

      1. P
       Prishtine

       Mondi, shkaterruay Shqiperine. Ne veri jane shpellaret e ne jug jane janullatoset. Ne mes keni haxhiqamilet. Antishqiptari Rama nuk perkuntoj masakren e Raçakut, ngjajshem.me Vucicin. Tradhetia ka emer.

     2. h
      hec e merru vesh me mamluket ktu !

      Dardani , cfar flet se s'po te marrin vesh or vlla ? Ktu tema eshte albini .C'hyn Rama kty ! C'lidhje ka Rama ktu me situaten ne te cilen ndodhet Albini ,e Racaku ? Dmth ty s'te intereson aspak te flasesh per albinin ,por Ramen . E si mundet te diskutohet keshtu ? Atehere vazhdoni e flisni per UFO se ndoshta kuptoheni me ata . Thuaj Albinit ti kerkoj ndihme saleh berishes dhe ilir metes dhe bashes .

      1. H
       Himarë

       Per komentuesin "hec e merru vesh me mamluket ktu !" : Duhet pak me shume tru qe te mirret vesh e pak sy qe te shihet pertej Rames vellaut te Vucicit. Duhet tru i vertet te kuptosh se Rama nuk pati lejen e Vucicit qe te perkujtoj masakren e Raçakut (para ca ditve ishte pervjetori). Duhet edhe pak me shume tru te shiqohet pertej poshtersive te Nanos, Berishes, Metes e Rames. Duhet tru i shendosh qe te kundershtohen te bemat antishqiptate te banditve te lartcekur qe mbajne Shqiperine te leckosur e ne shpopullzim. ... Dardanise i duhet nje tru me racional qe ta kuptoj se Shqiperia me kaq udheheqes antishqiptar nuk mundet ti dal ne ndihme Kosoves ne politikat nderkomnetare. Dardanise i duhet tru racional te kuptoj se Shqiperia e vogel dhe e tejvarferuar (plaqkitur) eshte sot me e shkelur sesa Kosova.

       1. C
        Cuni i Vuk Karaxhiçit , dobiçit nga Viçidoli

        Ti palo burre qe ke zgjedhur te quhesh Himare , nuk ke asnje lidhje me Himaren , por duket se je nje derro shpellari qe nuk e ke shokun dhe , te vjen turp te pohosh shpellen ku je lindur e rritur . Te kam ndjekur me vemendje edhe ne komentet e tjera te shumta qe ben !

        1. S
         Shqiperia do te behet

         Shqiperia ishte e tille sic e pershkruani ju kur ishte ne duart e spiunit serb te Vicidolit. Tani na marrsh te keqen Himara! Shqiperia po ecen perpara me shpejtesi. Po ngrihen rruge, autostrada, tunele, trena te shpejte, aeroporte, porte te mrekullueshem, spitale, shkolla, kopshte, cerdhe, stadiume, fusha sportive, ambulanca, laboratore fantastike. Nuk mund te flitet per Shqiperine ne kete menyre, ti Himarioti! Nese ti nuk e shikon, atehere duket qe nuk don t'a shikosh kete. Perparimi i Shqiperise mund te shikohet, preket, ndjehet ne cdo hap qe shkon. Por sigurisht Berisha qe e coj Shqiperine ne nivelin nen zero, i beri gjemen vendit. Edi Rama per 10 vjet e nxorri Shqiperine nga humnera. Tani po e ngjit me lart. Kemi edhe satelite qe i sherbejne vendit. Ne kohen e Esat Berishe Toptanit kishim vetem kallashnikove, police vrases, bandite ne kryeministri, vjedhje masive, shkaterrime te ushtrise, industrise, sherbimeve mjekesore, shkollave, kopshteve, e cerdheve. Te dukej vetja sikur ishe ne Kandahar. Ajo kohe ka ikur. Shqiperia do te behet.

         1. S
          Shteti eshte i shenjet!

          Edi Rama

        2. H
         Himarë

         Per komentuesin "hec e merru vesh me mamluket ktu !" : Duhet pak me shume tru qe te mirret vesh e pak sy qe te shihet pertej Rames vellaut te Vucicit. Duhet tru i vertet te kuptosh se Rama nuk pati lejen e Vucicit qe te perkujtoj masakren e Raçakut (para ca ditve ishte pervjetori). Duhet edhe pak me shume tru te shiqohet pertej poshtersive te Nanos, Berishes, Metes e Rames. Duhet tru i shendosh qe te kundershtohen te bemat antishqiptate te banditve te lartcekur qe mbajne Shqiperine te leckosur e ne shpopullzim. ... Dardanise i duhet nje tru me racional qe ta kuptoj se Shqiperia me kaq udheheqes antishqiptar nuk mundet ti dal ne ndihme Kosoves ne politikat nderkomnetare. Dardanise i duhet tru racional te kuptoj se Shqiperia e vogel dhe e tejvarferuar (plaqkitur) eshte sot me e shkelur sesa Kosova.

         1. H
          Himarë

          Per komentuesin "hec e merru vesh me mamluket ktu !" : Duhet pak me shume tru qe te mirret vesh e pak sy qe te shihet pertej Rames vellaut te Vucicit. Duhet tru i vertet te kuptosh se Rama nuk pati lejen e Vucicit qe te perkujtoj masakren e Raçakut (para ca ditve ishte pervjetori). Duhet edhe pak me shume tru te shiqohet pertej poshtersive te Nanos, Berishes, Metes e Rames. Duhet tru i shendosh qe te kundershtohen te bemat antishqiptate te banditve te lartcekur qe mbajne Shqiperine te leckosur e ne shpopullzim. ... Dardanise i duhet nje tru me racional qe ta kuptoj se Shqiperia me kaq udheheqes antishqiptar nuk mundet ti dal ne ndihme Kosoves ne politikat nderkomnetare. Dardanise i duhet tru racional te kuptoj se Shqiperia e vogel dhe e tejvarferuar (plaqkitur) eshte sot me e shkelur sesa Kosova.

          1. P
           Peja

           Edvin Kristaq Rama nuk perkujtoj masakren e Raçakut! Rama i degjueshmi i vllaut te tik Vucici.

          2. K
           Kosova esht e pushtuar prej 20 vjetesh

           Ky koment amerikan tregon qe Kosova eshte e pushtuar. Populli shqiptar duhet te filloje nje tjeter lufte per clirimin e Kosoves. Afganet luftuan me trimeri per 20 vjet dhe fituan. Nuk jane aq te forte sa c'duken. U larguan nga Afganistani me bisht ne shale si minj arash. Keta maskarenjte Franceze dhe Gjermane e me tej nuk kane te ngopur me pazaret me tokat shqiptare. Pasi na masakruan ne 1913 duke ja u dhene tokat tona nje shteti te krijar artificialisht si Grekoqiria, dhe nje pjese te madhe Serbise dhe Malit te Zi e Maqedonise tani kerkojne ti japin toka te tjera Serbise. Keta punojne per interesat e tyre dhe jo te shqiptareve. Udheheqesit e UCK-se, qe keta te gjithe i futen ne burg, dhe sigurisht edhe Albinit po i bejne presione se do ta fusin ne burg; i bejne qejfin Serbise. Po, keta i bejne te gjitha. Te vrasin naten dhe te qajne diten.

           1. S
            Shqiptaret ne Kuthin e Satanit

            Kosova e pushtuar prej 20 vjetesh . Eshte me se e vertete kjo qe shkruani ju . Jane shume shqiptare qe mendojne te njeten gje . Mipro ne si Komb e kemi pesuar sepse asnjiher nuk kemi ditur te bashkohemi dhe asnjiher turp i amdhe akoma sot ,s'jemi te organizuar , Sataniket e dijne kte gje mire ,pasi edhe na percajne dhe na e punojne ,sepse e dijn qe ne si shqiptare kemi ngelur ata qe ishim edhe me 1913 - Politikanet Shqiptare jane te percare . Albini vjen ha e pi e puthet me berishen dhe meten Dy Tradhetaret e Kombit nderkohe qe Rama nuk di cdo te thote Shtet e Ushtri e si kryhen Bashkimet dhe i tregohen Kufijte hienave dhe Stanit qe zbavitet me Torollisjes qe i bejne shqiptareve .Ndrkohe qe intelektualet jane vetem sa per te marre rrogen e tyre .

           2. l
            lexuesi

            Dardan mbaroni punete e Dardanise e masandej po u doli koha merruni edhe me ato te Shqypnise or mjerane qe jeni mesue gjithe jeten nen e jo mbi.Rames ti hani mune nga e hena ne te shtune se te djelen ka do pune.Ju edhe dhi e zgjebosun edhe bishtin perpjete.Rama iua ka hapun portat jo juve mjeraneve qe enderoni per dy shtete Shqipetare por kombit te vet !Ju karucet e fondamentalistit Kurti keni futun ne burg drejtuesit e UçK -se e spo kini gajle e jo me per Ramen qe eshte vite drite larg Jush.Po me Raùmen ç'fare keni apo s'keni ça me i ba gomarit e i bini samarit!

            1. P
             Prizren

             Lexues: Tradhetia eshte e dukshme, po ti pse bene sikur nuk e sheh. Çeshtja eshte: perse Kryeministri Rama nuk perkujtoj maskakren e Raçakut? Kete masaker e mohon edhe Vucici vellau i Rames. Lexues i dashur, kur mendon e flet a perdor trurin apo barku ? Nese e perdor barkun, fale te qofte. Por nese perdor trurin atehere paske telashe serioze

             1. K
              Kavaja

              Lexuez, si ju shkojne punet e pastrueseve te parave per dobi te qeveritarve. Si Beisha qe shkaterroj shtetin me Suden ashtu po bene Rama me pastrueset. Shtet qe bie nha pastrueset! Mjerim!

            2. s
             shqip

             them qe Albini te dorhiqet... republike serbie ne kosove nuk duhet te kete. nqs. SHBA jane bere pishman pse ja dhane pavaresine Kosoves, kjo eshte pune tjeter. Largohet me koken lart si K/Minister i Kosoves, pa i shitur asgje kosoves. Kujt t'ja mbaje le ta beje zajednicen

             1. E
              Eni

              Po Edi si do ja beje me detin...apo e coi ne Hage...ku di une cbej une...

              1. A
               Agron

               Me mire keshtu si thone ju komentuesi shqip.pastaj te Dali e te flasi E Tahiri per kete ceshtje se ajo I jep drejtim

               1. A
                Agron

                Me mire keshtu si thone ju komentuesi shqip.pastaj te Dali e te flasi E Tahiri per kete ceshtje se ajo I jep drejtim

               2. L
                Lymi

                Ky Pablo me nxjerr mallin e xhaxhit Enver mua...në emër të popullit thotë... Por populli i Kosovës po i zinte besë SHBA edhe BE kur çonte negociatorët në Bruksel...hajt të hapim një debat me popullin amerikan atëherë se çfarë mendojnë për THIKAT PAS SHPINËS ndaj një vendi mik ...!

                1. E
                 Eni

                 Ke mami jot...ti vini anash ju...

                 1. K
                  Kosovë

                  O komentues me nofken ".ut qe te haje .mori cfar meritoj" : me jete pordhe shtet qe ek, me kete cope Shqiperie ju as vendbanimet shqiptare jasht Shqiperise nuk i dini. Nano, Berisha, Neta e Rama ju çnjerzuan e ju hedhin rrugve te botes. Merrnu me Shqiperine e vogel se me Shqiperin e vertet te mbetur jasht ka kush merret.

                 2. B
                  Bato

                  Lojra te medha ne kurriz te Kosoves. Te pranosh nje gje kaq te madhe pa asnje garanci per njohje reciptoke eshte sikur te sharrosh degen qe te mban. Turp!!!

                  1. T
                   Trapajane hesapi

                   Dalngadale nga SHaBAni do vije Edhe urdheri "rruga per pavarsi eshte hapi i fundit.Me se pari,pas asocimit serb,do te behet hapi i Syte -kosova,krahine autonome e serbise..."

                   1. P
                    Parathimia

                    "Trapajan hesapi": Komenti juaj del nga mendja e Janulles ... kur do te peruroni permendoren e Micotaqisit ? Plehra ishit e plehera mbetet qe kur shpallet vetem bythen tuaj te pavarur ne 1912. Injorant, butak pa tru.

                   2. F
                    Frate Albany

                    Le tè mendojmè se mr. Escobar e ka menduar mjaftè thellè qèndrimin pèr ZSO dhe tè gjitha argumentet do tè bindin masèn dhe Albini do tè mbetet nè minorancè. Ka disa rrugè pèr Albinin; Pèr tè mbetur burrè me fjalèt e tijè, tè japè Dorèheqjen. Ndryshe tè kèrkojè Garanci Ligjore qè ZSO tè krijohet edhe nè Luginèn e Preshevès, Sanxhak si Par condicion. Nèse JO! Ti thuhet Mikut se Serbia ka fituar nè kohè paqeje vetèm duke u ndihmuar nga ata me dy fytyra.

                    1. T
                     Taku

                     Jojo...ato garanci per gjithe shqiptaret ne Ballkan duhet ti kerkoje Repulika e Shqiperise! Mbyllem gojen 30 vjet qe mos ti prishnim pune Kosoves por shih si na doli...na moren per dele te urta pa gjak dhe pa dinjitet qe mund ti perdoresh si placke. Pa u zgjidhur Çeshtja Shqiptare ne teresi nuk ka paqe ne Ballkan dhe erdhi koha ta kuptoje edhe SHBA me ne fund dhe te hapi syte qe i jane mbyllur nga dashuria per Servinë!

                    2. G
                     Genti

                     Bashkësia e komunave serbe në veri të Kosovës nuk është hedhur poshtë nga Gjykata e saj Kushtetuese. Por GjKK ka kërkuar që të formohet Bashkësis në kuadër të kushtetutës pra me kompetenca lokale. Kjo është rënë dakord me marrveshje të mëparëshme në Bruksel dhe nuk shoh ndonjë arsye për tu trëmbur. Bashkësia apo Zajednica nuk presupozon as ndonjë farë republike sërbska por një vetadministrim lokal dhe kaq. Nëse kjo çon drejt normalizimit dhe përmbyllet me njohje reciproke nuk shoh asgjë të keqe përkundrazi. Serbëtnë veri pak nga pak do integrohen në shtetin e Kosovës dhe do njohin realitetin e ri ku kryeqytet i tyre nuk është më Beogradi por Prishtina.

                     1. R
                      Ramush Gomari

                      Po mor genti po, por le ta bëjnë ata që e nënshkruan: Hashim Haaga dhe Isa Dhompiri.

                      1. L
                       Lymi

                       Gento po tregohesh naiv ...po i ze bese hasmit... Ose ste kujtohet historia.. Se edhe lufta ne Bosnje ashtu filloi...me nje asosacion te pafajshem komunash ne nivel lokal

                       1. G
                        Genti

                        Nëse mendon se SHBA që bombardoi Beogradin dhe çliroi bashkë me UÇK-në Kosovën i do të keqen asaj atëherë nuk di ç'të them. Por mendoj se kjo puna e Asociacionit është më shumë karrota që u jepet serbëve për të pranuar normalizimin e mardhënieve dhe më pas njohjen reciproke. Bosnja është tjetër gjë pasi atje serbët janë gati 35℅ e popullsisë dhe kanë gati gjysmën e territorit. Ndërsa në veri të Kosovës janë nja 40 mijë serbë dhe nëse Kosova i trembet atyre vaj halli pastaj.

                        1. p
                         pa keqkuptim

                         Gent. pa dashur te fyej. mos u merr me kete idealizma. Nuk te njoh nuk e di kapacitetin tend mendor por mund te them se komentet e tua me duken shume naive.

                      2. G
                       God bless America

                       Aleati strategjik po i kerkon kryeministrit te Kosoves te formoje Bashkesine e Komunave Serbe(! )Pra qarte fare : Serbise po ben lojen e Ruasise (sic thote Albin Kurti) i shtohet dhe - Amerika kerkon as me shume as me pak, fiks ate qe do Serbia! Ja pra, loja ne kurriz te Kosoves hapur fare...e kjo as nga Serbia, as nga Rusia, por nga i famshmi Aleati Strategjik qe perfshin deshiren Serbe e Ruse brenda kerkeses tij.

                       1. G
                        Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

                        Amerika ishte shume e qarte kur tha se nuk do te kete asociacion me kompetenca ekzekutive! Prandaj z. Kurti duhet qe sa me pare ta formoje asociacionin te parapare sipas Gjykates Kushtetuese te Kosoves. Vonesa do te kete deme te paparashikuara.

                       2. L
                        Londra

                        Albin Kurti e kundershtoi hapur dhe pa asnje ekivok vendimin e Parlamentit per Asocionin e Komunave me shumcë Serbe. Te formohet asosioacion per 3-5% te nje pakice eshte absolutisht anti kombetare.Po ashtu ai kundershtoj edhe Gjykaten speciale per te cilen tha hapur se eshte bere per te denigruar UÇK-n dhe lideret e saj. Gjykata Kushtetuese e hodhi poshtë vendimin e Parlamentit pra Albini pati te drejte. Liderët e UÇK-se shkuan ne burg njeri pas tjetrit, pra Albini prapë pati te drejtë. E shume te tjera si keto.... Ju fajsoni, kenaqi dhe masturbohi sa here Albinit i bejne presion nga jashte lobimet e Serbisë. Si nuk ju vjen turp o zot...

                        1. C
                         Ceni

                         Kosova e ka nje eksperience te hidhur me miratimin e gjykates speciale, prandaj duhen disa ekuilbra. Mire eshte te kemi dy zajednica, serbe dhe te presheves, qe dy vendet te kene besueshmeri kundrejt te ardhmes.

                         1. A
                          Arben

                          O kot lolleni se albin as nuk ka per ta formuar zajednicen as nuk dote jap dorheqjen nese dote mbetet ne histori te ahqiptareve.

                          1. E
                           Emigranti

                           Keshtu eshte kur politika behet nga FB Ne vend qe te bashkoheshin te gjith dhe te linin luften per pushtet Tani prit cfar tu japi amerika

                           1. P
                            Patrioti

                            Ore budallenj!!! Pa Amerikën Kosova as 24 orë shtet nuk ekziston. Juve o budallenj bëni aritmetikën e Lulit dhe trapllëqet e non-gratës.

                            1. M
                             Mitrovica

                             Perse amerika? Jo patriot,jo. Berisha Meta e Rama ka 39 vite qe punojn te mos ekziatoj Shqioeris. Shqio me oare obirrinntend. Ju varferuan e ju bene simbol gomonet per arratisjr. Patriot, merru njehere me obirrin tend e le Kosoven rahate. Sa here eshte perzier Shqiperia ne punet e Kosoves vetem sherr kemi par. Po te ishit jaq patriot sdo te kishit nje shtet kaq te vogel, me me shume troje e popull shqiptar jasht se sa brenda. Prandaj pastroni obirrin tuaj separi!

                             1. D
                              Drejtesia Popullore

                              Shqiperia merret me punet e saj, ndersa Kosova nderhyn ne punet e Shqiperise, biles mori pjese ne zgjedhje kunder Rames, pushtetit qe ishte ne fuqi. E papare ndonjehere. Pa lere Presidenten, qe e grisi me gershere fotografine e Rames. Pra, i preu koken. Eshte simbolike, por po te kete mundesi e ben. Kosova vuan nga deliri se eshte me e mire se Shqiperia. Or tuc, Shqiperia eshte shtet, me Ministri e anetaresim ne organizma nderkombetare qe nga 1917. Hiqeni protagonizmin, punoni me Shqiperine. Sa per Albinin, nuk di te kete ndonje kontribut, dhe nese nuk ke kontribut, ke mashtrimin. Pa Ameriken aleate, as Kosova dhe pjeserisht Shqiperia do ta kishin te veshtire egzistencen. E vetmja gje qe Albini ka ne dore te beje, eshte ose te zbatoje ate qe i propozojne aleatet tane, ose te japi doreheqjen. Te pakten do tregoje njefare karakteri.

                              1. N
                               New York

                               "Drejtesi popullore": Shqiotaret ne shumice dermuese, dhjetra miliona, jetojn jasht Shqiperise se vogel. Kurr nuk do te heshtim se foluri e vepruari kunder nje grushti kisaresh si Nano, Berisha, Meta e Rama qe ta shkaterrojn Shqioerine tone te vogel. Ky eshte postulat gjithekomnetar!

                             2. M
                              Mero djali

                              Pse mer patriot...SHBA na mbrojti kokat 1300 nga ajo fare e qelbur??? Se dija...kujtoja se na mbrojten patriote nga ata te vertetet

                              1. M
                               Mondi

                               Ato te mbrojten.Te ishte per patriotet e tu do te te ishte mbire bari me kohe dhe pavaresine as ne enderr nuk do ta shikoje.Bytha jote e leckosur nuk kishte stance te mundane ish jugosllavine,rusine dhe bandet e Sali kurves qe furnizonte me nate makinen serbe.Pse si keni dy pare mend perfunduat me albinin.

                               1. G
                                Gjakova

                                Mondi: Kurvat e shqiperise, antishqitaret qe ju mbajne me te verferit ne evrope jane: Nano, Berisha, Meta e Rama. Hiç mos i ndaj, kot lodhesh te gjesh se kush eshte me pak kurve se tjetri. Shqiperia sot eshte shteti me i varfer ne evrope me vetem 5.5 miliarde buxhet shteteror per vit. Vendi shpopullzohet e ikun njerzit per qefet e lezetet e banditve qe çojne lekun shqiptar jasht Shqiperise. Hapi syte e fole drejte.

                             3. a
                              azem bejta

                              Kurtoviç është majak moderrn qe do te thot mashtrues i pa permirsuar Më mashtrime është marrë tërë jeten Rruga e vetme te tijë është te iki te gruaja e tijë në Norvegji ose te kerkoj azil politik në Serbi te vajza e Zoran Sokoloviçit te cilen e kishte te dashur kur u liru nga burgu i Pozharevcit

                              1. H
                               Hashim Zajednica

                               Azem Gomari.

                              2. L
                               LOL

                               Koka pa qime i qan hallin kalorsit se i varen kembet.

                               1. v
                                valon

                                Mos e nxeni budallain Albin sepse po i hypen nervat ai pushton Ameriken. Ky idjot dhe qeveria e tije po e cojne Kosoven ne humnere dhe nqse largohen nga Kosova KFOR per 24 ore Serbia e pushton.

                                1. M
                                 Monika Zogmadhja

                                 "Budallai" = Valoni. Ka lind dielli e perëndon hëna, Albin Kurt më nuk bënë nëna.

                                2. Z
                                 Zv

                                 Zgjidhje e thjeshte: Te marri keshilltare Ymer Çupin e Frrok Bazen e te emeroje zv.kryeminister Henrin e Çilajve

                                 1. L
                                  Latif Dreqi.

                                  "Zv"! Po zotni Albini dhe zonjusha Asmoni kane keshilltaret ma tmir nbote, kane Sahalene dhe Ilyrin.

                                 2. e
                                  emigranti

                                  Se kuptoj se si mund ta quajne veten shqiptare disa qe ju benka qefi se Amerika mbaka anen e Serbise. Kjo edhe mund te pritej, pasi kuptohet se Amerika sheh dhe mbron interesat e saj dhe jo domosdoshmerisht te Kosoves, por nderhyrja me kaq arrogance dhe detyrimi me force i, me te dobetit te pranoje tekat e agresorit te pakten nuk eshte demokraci. Dhe behet fjale per nje agresor te cilin vete ndihmuan per ta perzene, ndersa tani megjithese nuk ka ndryshuar qendrim e perkrah. Sikur te mos mjaftonte Plani Ahtisari, sipas te cilit serbet kishin me shume te drejta se shqiptaret, u dashka asosacioni I cili do te sjelle kalimin e pushtetit ne Veri nen drejtimin e Serbise dhe kjo pa asnje garanci per njohje, pa reciprocitet me te drejtat e shqiptareve ne Presheve, ne vend qe tu kerkohej llogari per krimet e kryera ne Kosove. Ky eshte nje zhgenjim I madh dhe ne kete rast te gjithe forcat politike shqiptare te te gjitha kraheve , ne Kosove e Shqiperi duhet te dalin ne mbrojtje te qeverise kosovare dhe te denoncojne kete ngjarje te turpshme.

                                  1. D
                                   Dajti

                                   Hapi i pare eshte njohja reciproke.Kur ti nuk me njeh mua dhe me injoron si shtet ketu humbet besimi reciprok.Thuhet se nuk do te kete republike Srpska dhe si garantohet kjo ?Republika Srpska apo asociacioni eshte e njejta gje e cila nuk c'behet me. Po detyrat e shtepise per Serbine kush jane???? 1 Te mos bllokoje rruget . 2 : Te mos beje protesta, dhe kur te takojne Kosovaret ti pershendesin me perzemersi duke ngritur gishtin e mesit.Detyra shume te forta. SA QESHARAKE. Flm. Eskobar e meriton nje vile ne buze te Danubit.

                                   1. E
                                    Erdogan

                                    Ore a ka mundesi te me shpjegoni (ose ndonje link per kete gje_) se cfare detyrimesh dhe te drejta ka ky asosacioni qe te jemi ne gjendje te gjykojme se cfare po humb Kosova nese e ben nje gje te tille. FLM!

                                    1. E
                                     Erdogan

                                     Lerini turqit Osmanllinj te ashtuquajturit Kosovare te luftojne me Sllavet pushtues te Kombit Greko-Ilyre. Po te duan "Pellazagaret" e turqizuar nga Epidhamnos (Dyrrahut) e poshte te ashtuquajturit Toske te bashkohen sme Vellezerit e tyre Epirote Greke do shpetoje ky Komb Heronjsh dhe i Politizmoit (Culture "shqip") i Quajture Greke i Ilyreve,Epiroteve,Maqedhonasve,Ioneve ku eshte sot Turqia,Magna Grecia per te cilen luftuan Pirrua dhe Epirotet te peret e te ashtuquajtureve Skiptare qe kane Ndergjegje Greke. Ndryshe le te behen Mish per Top nga Eskobaret,Piatet,Nulandet etj. Keta dy te fundit Piat Ambasadori i Colonizatoreve Angles i Sh.B.A ne Greqi dhe Nuland jane foto-grafuar duke "protestuar" ne 2014A.D ne Kiev te rrezonin Presidentin e zgjedhur nga populli i Ukrahises (Nova Ruia) Janukovicit si nje Njeri Pro Ruse! Perse mos te ishte Pro Ruse dhe jo Pro Anglo Saksone (Nato)! Dhe keshtu po behet perpara Syve tona Krimi me i Madh pas Luftes se Pare dhe te Dyte i shekullit te kaluar. Perse Anglo Saksonet luftuan ne Afganistane perkrah Talibaneve kunder Ruseve,Ukrahinasve,Bello-Rusia kur vete ishin Ata qe ishin Pushtues me vone dhe braktisur me breke neper kembe? Nuk jam Pro Ruse sepse Rusia ka mbeshtetur Sllavet ne Gaishullin Epirote te Ilyreve ne dem te Kombit Greko-Ilyre Nashtine te turqizuar apo fashistizuar.

                                     1. I
                                      Ilir Kryemadhi

                                      E gëzofsh emrin Ti.

                                     2. .
                                      ...............

                                      Sido që t'a mendosh dhe ngado që t'a rrotullosh, në fund fare zgjidhja e vetme që do siguronte qënien e Kosovës shtet i pavarur i njohur dhe nga Sërbia është shkëmbimi i territoreve, veriu i Kosovës i banuar në shumicë nga Sërbët ti bashkohet Sërbisë dhe Presheva e Bujanovci ti bashkohen Kosovës. Sot kjo konsiderohet tradhëti nga grupet ekstremist në të dy vëndet, si në Kosovë dhe në Sërbi, por koha bënë të sajën, i zbut gjërat. Dhe nëse të dy shtetet do t'i bashkohen Europës, atëhere do të duket qartë absurdi i qëndrimeve të sotme ultranacionaliste që manifestohet si në Sërbi dhe në Kosovë.

                                      1. H
                                       Halim Xhelua

                                       Albini nuk ka dyshim që po qe nevoja edhe me "miqt" prishet dhe nuk e tradhëton interesin kombëtar, siq e shiti Sali Brava detin, e kalli shtetin, e solli Janullën etj.,apo Ilir Kryemadhi që e bëri Janullën shqiptar pa e folur as edhe një fjalë shqipe, sepse ai zyrtarisht mallkon çdo gjë shqiptare, apo Hashim Gërria me Isa Dhompirin që i përzunë 20.000 shqiptar nga veriu dhe ia shitën shkjaut ato troje, ia nënshkruan zajednjcën shkjaut dhe ia bënë varrin vetes me gjykatën speciale. Artikullshkruesi është zagar i vučićit dhe kot e ka me vrerin e vjedhur mbi figurën e "atletit të shqiptarisë", personalitet që nga Fan Noli nuk i del një tjetër krahasues. Atyre që u shitën te greku dhe shkjau do ia shkërdhej Albini edhe motrat edhe gratë e lëna pasdore, meqë mirren me tradhëti.

                                       1. .
                                        ...............

                                        Ti duhet të jesh ndonjë spiun Sërb, se ndryshe nuk ka si shpiegohet ky "patriotizmi" yt kaq i madh. Ti sygjerosh Albinit të prishet edhe me miqtë,(që t'i e vë në thonjëza fjalën mik pasi i konsideron amerikanët armiq) kjo është ti bësh varrin Kosovës. Kaq i fëlliqur dhe antikombëtar je ti spiun sërb, sa kërkon që të tërhiqen trupat e huaja që e mbrojnë Kosovën dhe t'a lësh atë në mëshirë të fatit. Sepse, s'do mënd, do e mbronte bytha jote patriotike nga pushtimi eventual sërb. Shporru, zgjebe komuniste, fëlliqësi ruso-sërbe.

                                        1. M
                                         Monika Zogmadhja

                                         Edhe ty të njëjtën gjë sikur atyre të lartpërmendurit.

                                       2. O
                                        Omer Gomeri

                                        Mirë përktheni ju nga sër-bishtja.

                                        1. F
                                         Flamur Struga

                                         Qe SHBA.Anglia.Gjermania jane aleat besnik te kombit tone ,kjo nuk mohohet,Ndermjet popullit tone dhe SHBA-ase egziston nje miqesi e vjeter kjo eshte bere akoma me bindese kur kombi yne e ka vertetuar besnikerine,shqetesimin e Amerikes ndaj lirise ,integritetit dhe pavaresise tone,Republiken e Kosoves e futen ne kurth rusoserbet,atehere kur Kosova perfaqesoheshte nga individ te pa pregatitur politikisht nga njerez te cilet nuk pranuan te konsulltohe;me kokat e ndritura te shkences kultures politikes te kesaj pjese te Atdheut Shqiperise.Ceshtjen tone e kane demtuar nga Edita Tahiri dhe tek Isa Mustafa.prandaj ky ciban i cili lindi para 10 vjeteve eshte rritur eshte forcuar edhe ne sferen nderkombetare.Ne shqiptareve nuk na konvenon por te jemi te bindur se ata te cilet na ndihmuan ta clirojme RK ,nuk besoj qe ta demtojne kombin tone dhe ky ciban te ktijohet nje kancer ne trupin e Kosoves martire.Aleatet e kombit tone e kane pervojen e hidhur se cfare ndodhi me Bosnjen prandaj besoj se nje teritor i ketille nuk duhet ti kete organet ,institucionet te vecuara nga Kushtetuta e RK .E dhimbeshme do te jete por .....

                                         1. S
                                          Semi

                                          Albinit ti vini anash...nuk pyet per nje Eskobar....do ta shikoni...

                                          1. T
                                           Taulant

                                           Sigurisht, nje agjent i UDB se i sherben pronarit te vet dhe po u shit tek Amerikani i prihet koka!

                                          2. u
                                           uskania

                                           Mbajini serbët në gji, mos i shkëmbeni me shqiptarët në Preshevë, u pafshi hajrin!

                                           1. S
                                            Shefik Ormëni

                                            Mënyra juaj e të gjykuarit është e atillë që kërkon të vësh në funksion edhe mëndjen edhe zëmrën. Ti vë në qëndër të vëmendjes njeriun, këta janë kafsh, as ju shkon nëpër mënd njeriu që t'a merrnin në konsideratë kur gjykojnë.

                                           2. E
                                            Erdogan

                                            Berisha solli Janullatosin o Halim turku "gabimisht". Ndryshe you e doni kete Pashallek Osmane te krijuar (criate angl) nga Fuqite e Medha te quajture Albania mbushur me Xhamija,Teqe,Medrese,Skolio turke,Skolio (shkolle "shqip") fashiste te Papes. Simund te jesh pro Evropiane dhe me Pirron e Epirit o turk i Dreqit? E di ty perse luftuan Pirrua dhe Epirotet? Per kufijte e turqise deri ne Preveze apo per Magna Grecian e pushtuar nga Papuci i Romes ne momentin (moment angl) qe jetojme? Kur do beheni Njerez o turq. Kur do Nderoni (Honor angl) Perandoret Ilyre Greke Megas Kostantinos dhe te Agia Sofias Iustinianos? Kur do cliroheni nga Sindroma Osmane? Eshte ne Nder te ashtuquajtureve Skiptare te quhen Epirote apo Ilyre qe kishin per Zot (Fuqi te Mbinjerezore) Zeusin e Madh,Athinase,Poseidonit,AfrovititDhionisit etj. Keto Perendi jane dhhe sot Fenomene te lidhura ngushte me qenien dhe qellimin e egzistences se Njeriut ne kete Geas (Toke) apo Kozmos. Lexo me kujdes o Idiot se cfare kam shkruar me lart (scrive alto).

                                            1. A
                                             ALVANOSI

                                             Albin!- mos o rruj rrocken fare,eja ne shqiperi ,bisedo me Sali spiunin serb dhe ta gjen ai zgjidhjen si te vesh ne geteses

                                             1. K
                                              Koli

                                              Uk e kam pelqyer Albinin per shume gjera,por ne kete rast i jap te drejte.Nuk e kuptoj pse nuk dalin ne rruge keta te VV,e di qe i dhane 50 per qind elektorat,te bejne nje Manifestim te madh,ti tregojne Amerikaneve dhe Europianeve,qe mjaft tallet Bythen me Kosoven.Kur u be lufta ne Kosove,nderhyrja erdhi me shume vonese,mbas qindra vrasjeve dhe perdhunimeve.Ne fund u kujtuan per te nderhyre,megjithate faleminderit.Por te gjithe e dine cfare beri Franca,qe qysh atehere e dinte qe do vinte kjo dite:Ndan veriun ne dysh.Shqiptaret ne te gjithe Trevat ku jane,i besojne shume Miqve.Kjo eshte qysh bga kohrat e lashta,por te gjithe na e kane pasur me Hile.Ju tha Kosovareve jepjani Malit te Zi Cakorrin,se do ju japim vizat.Cfare u be:Cakorri iku dhe vizat ku jane.Tani i Urdherojne per Asosacionin,qe eshte komplet deshtim i panvaresise se nje Kosove.Dhe kjo behet nga Amerika,atehere pyetja eshte?Pse nuk coheni ju Shqiptaret e Serbise(Luginen e Presheves dhe te kerkoni Asosacion,pra pushtet te panvarur nga qendrori),dhe te shohim pastaj cfare do beje Amerika.Amerikanet jane per Serbine,mos u genjeni Shqiptaret e Kosoves.Biznesin Amerika e ka bere dhe e bene me Serbine,qysh ne kohen e Titos,me dhjetra Fabrika ishin nga Amerika per Serbine.Amerika turret ku eshte Parja dhe Leku,shkon ne Serbi qe eshte vend i madh dhe me pushtet te forte.Nuk vjen ne Shqipni qe cohet Saliu dhe i djeg te gjitha.Per ta mbyllur:Jame 100 per qind me Albinin,me vjen keq se tani do deshtoje keq me Aneriken,dhe kjo jo per fajin e Albinit,por per Interesat e Amerikes,qe do ta mbaje mire me Serbo - Ruset.Sa per ate qe thote nje me emrin Dardan per Ramen:Or Dardan nuk e pjerdh njeri Edin mor zotni,akoma se kuptoni ju te Kosoves,qe nje fjale te nxjerri Edi nga goja,i thote Europa mbylle gojen,Kosova shtet i panvarur,ose ti kerkon Shqipnine e Madhe.Eshte e thelle politika ,dhe eshte e Poshter sepse behet ne kurriz te popujve te vegjel,sic jemi ne Shqiptaret.

                                              1. a
                                               azem bejta

                                               Pergjegje per Hashim zajednicen Qenke mjeran e pertej mjeranit Si i krahason çlirimtaret më frigacaket qe e kan kundershtu Rambujen Atisarin Vjenen flamurin sipas tijë lara lara pavarsinë kushtetuten dhe qe ka kerku mos te bombardohet Serbija vetem e vetem se nl at kohë ishte dhenderr i ministrit serb te Milloshit qe ishte Zoran Sokoloviçi Tani kur mjerani Kurtoviç u bë kryeminister i pranon te gjitha edhe zajednicen e më shumë se zajednicë Edhe vrasesin e 49 shqiptarve në luftë e mbas lufte qe UNMIK e pat denuar më 9 vite burg per krime lufte Kurtoviç i jep mirnjohje dhe i bënë nderime kriminelit Ivanoviç

                                               1. A
                                                Azem Gomari

                                                Po pate keqardhje me Hashim Zajednicën i nderuari injorant, ikë atje dhe merri ti fajet e tija dhe kështu bëhu ti kurban i "prontos". Edhe një profit do kishe gjatë larjes së dënimit :Të mësosh gjuhën hyjnore shqipe si në shkrim edhe në lexim. Por kujdes, se po pate gjene jevgjitësh, si Matoshi, Gorani dhe Kelmendi, nukne mëson dot gjuhën hyjnore.

                                               2. L
                                                Llapusha

                                                Ju lutem,Bini eshte shikues i zjarret i filmit Debatiku,ashtu eshte ai

                                                1. O
                                                 Open Ballkan ose New Yugoslavia

                                                 Albin Kurti eshte shansi i Kosoves per te mbetur e tille, pra Kosove. Nese edhe kjo mundesi bie, atehere Kosova do rikthehet nen Serbi por me emer tjeter, dicka si Open Ballkan p.sh. Dhe USA, Rusia, Serbia e Edi Rama pas tyre, do mbeten njelloj te lumturuar...

                                                 1. V
                                                  Visi

                                                  Përmes një postimi në Twitter, Dodik shpifi për të duke thënë se është lobist kundër serbëve, raporton Gazeta Express. “Në egërsinë e tij ndaj serbëve, të cilën ai e ka shfaqur për dekada, Server mbeti i fundit i atij grupi lobistësh në Uashington”, ka shkruar Dodik. Por, kësaj i është kundërpërgjigjur Serwer, i cili tha se nuk do të mund ta blejnë atë me para të lobit serb. “Është e vërtetë që paratë e lobit serb kanë blerë shumë të tjera në Uashington. Por ato nuk do të më blejnë mua”.

                                                  1. G
                                                   Gëzim

                                                   Jam indipendent, por kush mund ti përgjigjet këtyre pyetjeve më poshtë? 1) Kush e ndau Kombin tonë në 5 pjesë, duke ja dhënë armiqëve tanë 4 pjesë ? 2) Kush e ndihmojë Shqipërinë pa interes nga viti 1945- 1960 me fabrika,kombinate,uzina dhe paisje ushtarake? 3) Po nga viti 1960- 1972 po të njëjtën gjë? 4) Kush e ka çuar në pikën zero të jetesës 98% të popullsisë, duke vendosur Presidenta,Kryeministra armiqtë që nuk kanë të krahasuar me asnjë armik tjetër në histori,të cilët janë: Sali Berisha,Ilir Meta-j, Lulzim Basha,Fatos Nano dhe Edi Rama?

                                                   1. a
                                                    alphazeta

                                                    Kosova e ka shumë pisk punën. Albini ka të drejtë, por është i pafuqishëm. Serbia po fiton prapë. Siç ka fituar gjithmonë në kurriz të shqiptarëve.

                                                    1. M
                                                     Mitrovica

                                                     Kosova e ka pisk punen, per kete pajtohem. Por Kosova gjate gjithe historise se saj neper tehun e briskut ka rrugetuar. Ne historine e saj plote dhembje jo rralle shume plage Kosoves i jane shkaktuar nga Shqiperia e vogel, here me miqesite e saj te çuditshme me hasmin/shkjaun e here me indiferencen e saj te çuditshme ndaj Kosoves.

                                                    2. N
                                                     Niko

                                                     Edhe israelin e beri shtet amerikani por kur preken interesat e tij nuk e pyet amerikanin. Shqiptaret i lepihen cdo te forti le te jete edhe ne dem te tyre prandaj u katandisen keshtu se nuk din te bejn shtet

                                                     1. M
                                                      Mondi Vlore

                                                      Albini nuk me frymezon me ari qe bene por nw kete raste duhet qe ta pranoj qe ka de drejte 100% dhe se "alehatet tane strategjike" po bejne lojra te pista nw kurriz te shqipetareve! Eshte koha tiu themi edhe 'miqve" jo te madhe kete here. Shqiptaret ne ballkan jane faktore diminues dhe nuk mund te kete ballkan pa shqiptaret, si dhe asgje nuk mund te zgjidhet pa na pyetur!

                                                      1. A
                                                       Arben

                                                       Diten qe lidhem mrdhenje diplomatike me amerikanet qe aty u percaktu fati i shqiperis te qeveriset nga bandat qe ishin sipun te sherbimeve te huaja pra amerikanet ja bene gjemen shqiperis prandaj shqiperia eshte e pushtuar nga agjendet e sherbimeve te huaja dhe drejtohet nga shqipfolsit nje shqiperi e marr peng nga narko trafiku nderkombetar dhe udheheqet nga sipun te sherbimevete huaj nje shqiperi nu kaos me vrasje dhe tritol tek dera e shtepis dhe te perkrahur nga amerikanet qe shqiptaret ne ballkan te jen te shtypur nga popujt slave si ne shqiperi po ashtu dhe ne maqedoni nga shqipfolsit ali kimiku i shkupit dhe mendu thaci i shkupit ku shqiptaret nuk gezojn as nje te drejt kushtetuse ku kan nje popullat mbi trilljet perqind tepopullate ku ne kosov thone se jeni te pa mvarur po ne te vertet nuk eshte ashtu sepo kjo pakic sllave ben ligjin dhe e bllokon koseve necfado ligji dhe pa voten e tyre nuk bejne as dhe nje ligj te ri apo ta ndryshojne dhe tani nga haleatet kerkojn qe tju jepet dhe me shum ose vete qeverisje ase shkeputje kjo na qenka miqesi me amerikanet qe na thone me te madhe hajdutat e tiranes shkupit dhe te prishtines qe qeverisnin deri dje pra keto peralla se amerikanet jan miqt tan eshte nje rren e Madhe ata as dhe nje her nuk kan qene miq te shqiptareve vetem te horreve qe kan qeveris ne trojet shqiptare.

                                                       1. G
                                                        GJ

                                                        I dashur alphazeta. Kurti i ngjan atij qe i kerkoi miljarderit Kasem, nje miljon dollare. Kasemi i tha jo dhe personi mburrej se per pak u be miljoner. Sikur Kasemi te thoshte ja ku i ke nje miljon dollare, ai do ishte bere miljoner. Pra i dashur alphazeta, jeta nuk eshte liste deshirash dhe kerkesash, por hapsire per te punuar te arrish ate qe do. Kurti nuk mund te fitoje nje miljon dollare duke kerkuar, por duke punuar dhe duke bashkepunuar. Kurti jo se nuk e kupton kete, por ja kane vene koken nen rroten e trenit dhe ai ne vend te bashkepunoje me Ameriken dhe Evropen, me ose pa dashje ndihmon Vuciqin ne pazaret e tij. NQS me kupton!

                                                        1. a
                                                         azem bejta

                                                         Hashim zajednices Vetem serbet dhe ruset i janë gëzuar qe Hashim çlirimtari është në burgun e Hages Sigurisht edhe ti çenke gjak serbi qe i gezohesh burgosjes se çlirimtarve Çlirimtaret do kthehen faqebardhë e ti serbija rusija dhe soji yt në Kosovë do kërkoni azil politik në Serbinë mëmë per juve o faqezi o gjak shkjau

                                                         1. I
                                                          Igor

                                                          Pa mos e fituar luften nga armiku i mbrendshem smundesh ta fitosh nga armiku i jashtem dhe Allbini ka mbi 70% armike te mbendshem dhe 100% armike te jashte pra ku e ka fuqine qe te fitoj ,e vetmja qe e shpeton esht te pregadite valixhet neqoftese doti lejohet para se ta arestojne dhe ta dergojne tek Hashim Thaqi kushtu dote jene te lumtur si Vucici ashtu edhe Rama me qeverine e vet antikombetare.

                                                          1. a
                                                           arben

                                                           serbia po fiton me ndihmen e opozites se kosoves dhe me ndihmen e edvint dhe te ali kimikut te shkupit po ashtu dhe me ndihmen e abazovicit te potgorices pra ky faktor anti shet qe eshte i lidhur ngusht me serbin dhe kan paguar para te majme qe projekti i tyre me shitjen e i nteresave dhe hajnin qe ju kan bere vendeve perkatese nuk duan qe nje albin kurt te jua shem kala e hajnise dhe te tradhetir keto 30 e sa vjet ne pushtet dhe kan blere kongresmenet dhe senatoret e korruptuar te amerikes dhe e kan me kollaj ti bien nje njeriu sa te rrezojne strukturen kriminale te shqip folesve te tiranes prishtine shkupit dhe potgorices pra ketu bashkohen interesat e beogradit tiranes dhe shkupit dhe te prishtines dhe keshtu ju kuvenon dhe ushintonit dhe brukselit qe strategjia e te korruptuarve eshte me e pranushme sesa e drejta e qeris se albin kurtit .

                                                           1. l
                                                            leonard

                                                            Ky qe shkruar me emrin MITROVICA duket qe eshte RRK komplet... Sa shpellare qe ka ky vend....

                                                            1. S
                                                             Shqiptari

                                                             Kur luften e fitojn te tjeret ke shitur bythen , fiton lirin siperfaqsore por kalon nga nje dor tek tjetra si prostitut , nga serbia tek qefet e amerikes qe te kerkon tja kthesh bythen ne pozicionin qe i pelqen , kur luftonte UÇKja me majtidtet atdhetar , LDKja me te tjeret iken nga syt kembet te gjith sa ne shqiperi e Maqedoni lan grat e fmit dhe u zhduken burrat , iknin me skafe nga vlora per ne europ , ishte turpi me i madh , dinjitetin dhe fytyren kosoves ja dhan ata ekstremistet e majt qe erdhen nga diaspora dhe i dolen zot kosoves ishin 20 mij luftetar , nese e gjith rinia dhe mosha per luft e kosoves do luftonin per kosoven si kroatet burra gra , sot nuk ju detyronte njeri as amerika e as kush tjeter ti benit temena Serbis por do kishit ven kufirin vet , iket te ter kosovaret dhe lat grat fmit e kosoven ne kohen e luftes , tani degjoni pordhet e Amerikes se ter jeten ata do jen tutoret tuaj mos harroni , Amerika po nuk mori diçka nuk jep gje harroeni , e kan njohur te tjeret me par .

                                                             1. R
                                                              RAIFI

                                                              Mos u nervozohuni o njerzë të.mirë aq më pak ju kosovarë,nuk ja vlen me u marrë me komentuesit e ksaj gazete.Ata janë një kope serbo-grek ,injorant e primitiv si edhe padronet e tyre antishqiptar.Ata përcaktim kryesor antishqiptarizmin dhe fjalori e flliqur që e përdorin vetëm sllavet.Pumën për të cilën paguhen.po e bëjnë mirë andaj lekët e tradhtisë i kanë hak.Le të më falin komentatoret e ndershëm korrekt e intelektualisht të ngritur,por këta të fundit janë më pak ndërsa llumi i.njezisë janë të parapaguar dhe kujdestarinë.për të qenë në krye të detyrës antishqiptare.

                                                              1. M
                                                               Me dy arshina.

                                                               ESKOBAR PA QËNDRIMIN E AMERIKËS Në njërën anë thot se nuk mundet nji njeri Albini me vendos ndryshe nga Kosova, nga ana tjetër Vučići thot se do ta pyes popullin dhe Parlanentin serb. Tani Eskobar a e pyet popullin amerikan apo merr qendrime sipas çefit ose sipas pagesës së majme.

                                                               1. V
                                                                Vjosa.al

                                                                Nje gje eshte bere fare e qarte tani per cdo shqiptar. Lobi ruso-serb i Evropes ne Bruksel, i udhehequr nga Franca albanofoge i ka shtrire metastazat e veta edhe ne Washington. Nderkaq nuk ka asnje lobim shqiptaresh as ne Bruksel, as ne Washington. Perfshirja e njeaneshme e Washingtonit ne konfliktin Kosove-Serbi pas pavaresise se saj, per fat te keq, e ka erresuar perspektiven e shtetit kosovar, te identitetit dhe te integritetit te tij territorial. Hap pas hapi, Brukseli me pelqimin e heshtur ose te hapur te Washingtonit, e kane terhequr zvarre Kosoven ne tryeza bisedimesh me Beogradin, ku e kane detyruar ate te nenshkruaje me force nje varg letrash qe e kane cmontuar pjese-pjese pavaresine juridike te saj dhe kane bere nul te drejten vendim marrese te nje shtetit te pavarur te krijuar edhe me nderhyrjen e tyre per te ndalur nje genocid sllavo-serb te planifikuar ne detaje. Keto marreveshje me pranine dhe nen dhunen e nderkombetareve, ne fakt, i kane njohur dhe dhene Serbise statusin e shtetit qe ka juridiksion mbi egzistencen e shetit te pavarur te Kosoves, qe asgje nuk mund te behet atje pa miratimin e saj. Nje xhelat qe vazhdon te diktoje mbi fatin e viktimes se vet. Keto marrevshje te detyruara mbi Kosoven nga ata qe rrahin gjoksin si "miqte e medhenj" te saj i kane imponuar asaj te pranoje Gjykaten Speciale si institicioni qe do te inkriminonte UCK-ne dhe luften e saj clirimtare, qe do te burgoste lideret e saj ne Hage, si hapa juridike e faktike per fazen e mevoneshme, per te deligjitimuar vete aktin e shpalljes se Paveresise se Kosoves dhe kthimin e saj ne nje krahine autonome te Serbise. Zajednica eshte pjese organike e ketij plani mafioz nderkombetar ku balancat gjeostrategjike midis Rususe dhe Perendimit luajne rol te dores se pare. Rreshtimi i hapur i Washingtonit, pervec rolit te tij ne miratimin e Gjykates Speciale te Kosoves, edhe ne presionin per pranimin e Zajednices serbe, eshte nje lajm shume i keq per Kosoven dhe po aq sa, edhe nje paralajmerim i hidhur edhe per Shqiperine, per ti thene asaj se kur behet fjale per balancat gjeostrategjike, interesat e saj qofshin edhe ato me jetiket, nuk do te perfillen fare por do te jene ne pazar. Keto kembana alarmi, jo vetem bejne imperative financime serioze per lobime te fuqishme dhe efektive proshqiptare ne DASH dhe ne vete Kongresin Amerikan, por duhet te vene ne levizje Parlamentin Shqiptar, Ministrine e Jashtme dhe Zyren Kryeministrore shqiptare, per te rishikuar politikat aktuale te mbeshtetjes absolute PA KUSHTE ndaj aleatit te madh dhe rreshtimin me te kunder armiqve te tij edhe kur kjo krijon rreziqe te panevojshme per vete Shqiperine. Rasti i agresionit kibernitik te Iranit ndaj Shqiperise eshte kostoja jone qe ne paguajme per te qene ne krah te aleatit dhe ultimatumi mbi lejimin e Zajednices serbe ne Kosove nga ky aleat eshte nje akt disproporcional, jo miqesor per te thene me diplomaci, me te pakten. Nje lobim i fuqishem proshqiptar ne Washington eshte i nevojshem, madje i domosdoshem, jo vetem per te ndryshuar urgjentisht qasjen e DASH ndaj zhvillimeve Kosove-Serbi, por edhe per te sensibilizuar aleatin tone per faktin e dhimbshem se Shqiperia dhe Kosova jane pa ushtri dhe te pa armatosur, si edhe te pa afta te perballojne nje agresion te Serbise mbi trojet e tyre, nje Serbie qe vazhdon te armatoset deri ne dhembe me arme moderne, kryesisht ruse. Jane tamam si dy qingja perballe ujkut serbo-rus, qe kerkon ti shqyeje. Tragjedia e tmerrshme qe po perjeton populli i Ukraines nga agresioni rus dhe nderlikimet nderkombetare qe e pasojne kete, jane edhe per shkak te lehtesise dhe papergjegjshmerise se Perendimit, kryesisht USA-s, per te armatosur ne kohen dhe ne menyren e duhur Ukrainen edhe pse sherbimet inteligjente te tyre tregonin me siguri se cfare po pergatitej; ashtu sikurse kapitullimi Perendimit perballe bllofit rus te nje lufte berthamore ne rast rreshtimi te tij ne krah te Ukraines, qe coi ne deklaratat se Nato nuk do te nderhyje ushtarakisht edhe ne rast te nje sulmi rus, ne fakt i hapi rrugen Putinit per te urdheruar sulmin barbar mbi nje shtet sovran. Vjen nje moment ne jeten e nje lidershipi politik te nje vendi kur duhet te merret nje vendim krucial qe ka te beje me detyrimin kushtetues dhe betimin solemn per te mbrojtur interesat e vendit me cdo cmim. Ky moment eshte tani para Albin Kurtit. Ai duhet te tregoje se eshte nje shtetar qe para interesave te vendit nuk ve asgje tjeter. Albin Kurti duhet te rezistoje, te mos terhiqet dhe te mos nenshkruaje Zajednicen serbe, qe do te jete gozhda e fundit ne kofinin e pavaresise se Kosoves, qe po pergatitet ne Bruksel, me Francen ne krye. Leviza e pare dhe vendimtare e Kurtit duhet te jete brenda hapsires shqiptare, nje levizje dhe aksion, sa ne fushen diplomatike aq edhe ate shoqerore. Ai duhet te luftoje per nje koalicion mbareshqiptar qe te rreshtohet kunder Zajednices dhe te mos perseritet gabimi me Gjykaten Speciale te Kosoves per te denuar UCK-ne dhe Luftene saj clirimtare. Cdo force politike shqiptare dhe cdo atdhetar shqiptar, cdo medja dhe publicistike shqiptare, pa dallim opinionesh politike, duhet ti bashkohet ketij fronti mbareshqiptar qe do te jete edhe filtri ku do te ngecin te gjithe ata qe paguhen nga financime obskure te Moskes, te Beogradit apo Athines. Nese Albin Kurti deshton ne kete perpjekje titanike dhe ndodhet perballe grupimeve gjakshprishurish qe per te marre pushtetin me kulisa jane gati te firmosin "Zajednicat" qe rrezikojne Kosoven, duhet megjitheate te vazhdoje rezistencen deri ne fund dhe ti demaskoje keto kulisa deri sa ato te shfaqen hapur se kujt i sherbejne. Gjithesesi, doreheqja nga ana e Albin Kurtit, duhet te jete vetem obsioni i fundit kur nuk ka shteg tjeter dhe kur kjo doreheqje publike e spjeguar me ane te nje testamenti politik, te kete po ate force demaskuese, qe te denoncoje tradhetaret e ceshtjes kombetare dhe dyfyresine e nderkombetareve ndaj Kosoves Te gjithe ata, naive e syleshe, trushplare e te indoktrinuar, pa gjak e pa zemer, ne te dy ane e kufirit, qe pas berihajit, sulmojne, shajne dhe etiketojne dhe rreshtohen kunder Albin Kurtit ne keto momente dhe per kete ceshtje te Zajednices, ti vene gishtin kokes, te rishikojne se dhe te analizojne se ke degjojne dhe kush u flet e u peshperit dhe, ne mos u rreshtofshin me ceshtjen AntiZajednice, te heshtin, te struken neper shtepijat e tyre apo ne mejhanet ku pihet raki me fergese, qepe e ullinj, e te presin deri sa kjo sherrnaje te vije e tu trokase tek dera, shpejt a vone qofte. Sa per te tjeret, zuzare e gjakshprishur, te shitur e te blere, qe sulmojne Kurtin me gjithefare tezash dhe supozimesh absurde por qe ne fakt luftojne qe te behet Zajednica e te c'behet Kosova sepse keshtu na thone edhe aleatet, ata jane te destinuar te perfundojne ne shtyllen e turpit, si tradhetare e kapitullante, brez pas brezi. Jo Zajednices! Kurren e kurres! Edhe pse disa prej tyre jane kriminalisht e padrejtesisht ne burgjet e Evropes ne Hage, UCK-se nuk do ti mungojne kurre lideret e rinj te sajper te perfunduar ceshtjen e pavaresise se vertete te Kosoves, me nje lufte te re.

                                                                Lini një Përgjigje