Kurti për The Guardian: Vuçiç më ofendon dhe shan shpesh gjatë takimeve, ndërmjetësit nuk e kanë ndaluar as dënuar

24 Shtator 2023, 15:36Rajoni TEMA

Kurti për The Guardian: Vuçiç më ofendon dhe shan shpesh

Bisedimet në mes Kosovës dhe Serbisë të ndërmjetësuara nga Bashkimi Evropian janë bërë kaq njëanshme saqë kanë mbërritur në qorrsokak, ka thënë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, për The Guardian.

Kurti i ka thënë gazetës britanike se jo stabiliteti i vazhdueshëm në rajon “e ka bërë këtë pjesë terren për lojërat gjeopolitike të Rusisë dhe Kinës”.

“S’ka lëvizje përpara me këtë metodë”, tha Kurti. “Takimi i 14 shtatorit tregoi limitet e këtyre metodave të vjetra”.

Kurti ka akuzuar presidentin serb, Aleksandër Vuçiç, se ai ofendon shumë shpesh gjatë takimeve, dhe tha se tashmë janë bërë të rregullta këto ofendime, por ai nuk ndalohet nga ndërmjetësuesit.

“Ai ofendon dhe shanë në serbisht shumë shpesh gjatë këtyre dy viteve”, deklaroi Kurti.

“U kam thënë ndërmjetësve ta ndalojnë ose ta dënojnë, por kurrë nuk ka ndodhur”.

“Vuçiç ngjan si ai fëmija bulli i shkollës por që i jepen nderime nga shkolla, përveç se në këtë rast ky bulli ka kryer gjenocid dhe është aleat i Putin-it”, deklaroi Kurti.

Në një samit tjetër, atë me 1 qershor në Moldavi, ku ishin edhe Emmanuel Macron dhe Olaf Scholz, Vuçiç kishte përdorur shprehje ofenduese kundrejt presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, sipas zyrës së presidentes.

“Vuçiç i është drejtuar presidentes me gjuhë ofenduese dhe dehumanizuese, duke u thënë ‘minj’”, ka deklaruar Blerim Vela, shefi i stafit të Osmanit.

“Kjo reflekton personalitetin e tij dhe paaftësinë e tij për të pranuar mendime ndryshe”, ka thënë ai.

53 Komente

 1. T
  Taulant, ish foltorist i zhgenjyer.

  Pse nuk i fut ndonje dack merhum. Turp qe e mban veten per Shqiptar ...

  1. R
   RONI

   mir ta ben analfabet turkoshak ti ne nuk di abc

   1. I
    Iro

    O prostitute e rames. Pse ka nevoje per nje si rama kosova?! Qe vec di te flase e te vjedhe.

    1. T
     Taulant, ish foltorist i zhgenjyer.

     Ashtu si ja bem Kacifasit ashtu duhet edhe Kurti te veproj ndaj terroristeve..

     1. S
      Shqipo

      O budalla ky turkodhaku qr cileson ti e ka gruan Norvegjeze dhe jo si gruaja apo goca jote qe kane 4 pale breke dhe nuk lahen.Prandaj mbylle gojen mut muti kur te zesh ne goje nje patriot dhe intelektual i shquar si Albin Kurti se te erdha dhe do te dhjes nje cope muti ne gojen tende.MASKARA

     2. k
      k

      Kurti legen burrë.Për t'ju përgjigjur Amerikës dhe Evropës je bilbil nga goja kurse për tu përgjigjur serbit dhihesh në brekë ? Mirë e bën që të ofendon se e meriton,o langaraq.

      1. K
       Ki

       Ne fakt rama ben si bilbil me te vegjlit dhe te medhenjve u ferkon bilbilin. Kurti po u jep ate qe kerkuan dhe meritojne terroristeve.

       1. T
        Tironci

        Filloni tani sorra te shemtuara te rilindjes!!! Filloni urreni albin kurtin urreni kosoven dhe kosovaret. Hidhni helm dhe justifikoni serbet dhe vuqiqin ashtu si ben Kryetari juaj edvin aneta rama!!!! Rrac e felliqur komunistat e mutit!!!!

        1. k
         kryeziu

         Degjo more qeni grek me shki kena luftue me sakica e terfurq e tash eshte tjeter kenge pas Mitrovices kena me mbrri edhe ne Himar tju shohim kushe jeni .

         1. E
          Era

          Ti do jesh ndonje nga ata bythqirqiret qe ke majasillin ne goje

          1. L
           Lala i Mezeqesë malok si Ju

           Pse nuk e shkruan të plotë nofkën? ....kar nuk je?

           1. U
            Unë

            Po ky legeni kujt i qahet?! Pse nuk e shan edhe ky Vuçiçin në serbisht? S'e kuptoj kët llogjikë!

           2. x
            xheJ.eN.Bi

            O Taulant ,ky është debil .Si ata nxënësit qullac që ankoheshin te mësuesi dhe nuk i jepnin një dru kur kalonin nga lagja e tyre.

            1. V
             Vranakonti

             Me keto qe thot Kurti,ofendohet e shahet nga vucic,ka shume te drejte qe akozon ndermjetesit evropian per anesi me Vucicin. Ata duhet t'i terheqin vemendje dhe t'i bejne vrejtje atij.

             1. T
              The Republic islamic of kosovo

              Te shkerdhefsha familjen or kokeqoshe i kosoves...ju funderrina islamike e niset sherrin nuk kane faj Serbet

             2. Y
              Ylli

              Gazeta "Tema" = Gazeta "Politika," ...gjithkush me te ngjashmin e tij thote Hygo !!!

              1. E
               E vërteta

               Ti o yll je i përfshirë apo jo? Me kë je i ngjashëm ti?

              2. b
               bimi

               Albin edhe ti ktheja.... me duket di serbisht apo jo? tibim siestra i thuj vucicit .... ose kur ai ju thote minje, ju ja ktheni qelbs.... eshte nje tip urithi qe qelb ere.

               1. T
                Tata luigji

                Po din serbisht e mesoi ne burg te serbis si spijun i kosoves

               2. b
                bimi

                Albin edhe ti ktheja.... me duket di serbisht apo jo? tibim siestra i thuj vucicit .... ose kur ai ju thote minje, ju ja ktheni qelbs.... eshte nje tip urithi qe qelb ere.

                1. T
                 Te Arrestohet Klyshi Millosheviait Buzbici Vucic !

                 Vucic qe bashkpunon me Kriminelet e Sebise qe kerkohen nga Interpoli , eshte Shkaktari Kryesore i ksaj Situate Ne kufijte Serbi - Kosove .Nqs nuk arrestohet Vucic , Hienat serb do vazhdojne te sulmojne ne erresire gjithcka

                 1. N
                  Nikoleta

                  O Zot sa turp so bebe ky që e quan vehten Kryeministër. Po ti qënke për gjynah mor i shkretë. Nuk e kuptoj si të beson populli i Kosovës. Më shan thotë, jo po më bullizon Viçiç, u ditë ziu ti. Po si nuk e shohin ata që janë si përfaqësues të BE dhe SHBA, si e dëgjon vetëm ti dhe jo asnjë tjetër. Ky Kurti qënka koqe fare. Hiqeni këtë mo popull për çfarë e doni????

                  1. D
                   Detari

                   vet e ulni veten duke ngritur bithen perpjet per allahi mos ankoheni e meritoni sharjen.

                   1. A
                    Aron

                    o Dekar Graqire, cfare morali u ka ngrit ju dhe serbve feja ortodokse, vec u ka bere njerez te eger. Mu nuk me kercet per asnje fe, po feja ortodokse eshte po aq e dhjere sa edhe feja radikale Islamiste, nuk ndryshojne nga njera tjetera, sepse mesojne vec urrejtje dhe prapambetje.

                    1. a
                     aa

                     mos u ngaterooni me fene...se per kete pune eshte tu fuse ne grindje.... nje m.. i madh jane te gjitha....

                   2. J
                    Jornalisti ne Bruksel

                    Nuk ka ndodhur vetem njiher siedhe tregon shpesh pas cdo bisedimi KM i Kosoves ne biseda me miqte e Minstrat e tij ,por ne cdo seance Bisedimesh ne BE - Buzvici Vucic - Provokon me fyerje dhe Borel e Lajcak bejne sikur te jet ne Axhenten e BE-se gjithcka edhe Provokimet e Buzvicit Serb Vucic . Pooooooooor vazhdon Kurti un nuk dua te bie preh e Provokimeve te Kllounit Vucic ,edhe pse shpesh her jam ber gati t'ja thyej njiher Turinjte e plas ne toke para syve te Botes kermen Srbe

                    1. S
                     Shoku yne Tili

                     Mesuese, Tili na shau….. Cfare u tha te keqen mesuesja. Na tha do u qi robet mesuese….

                     1. e
                      emigranti

                      Z. Kurti, Vucici le te shaje por ti nuk duhet ti kthehesh po me te shara, pasi Lajcak e Borell kete presin dhe te thone pastaj se bisedimet eskaluan ne te shara per faj te Kurtit. Sa here te te shaje ti buzeqeshi dhe thuaji " faleminderit " , pasi ne mendjen tende te kesh shprehjen " nuk me ha nje mut ". Keshtu ai do te nxehet me teper dhe ndermjetesit megjithese te njeanshem do te detyrohen ti terheqin vemendjen dhe ndoshta te ndryshojne qendrim.

                      1. e
                       emigranti

                       Z. Kurti, Vucici le te shaje por ti nuk duhet ti kthehesh po me te shara, pasi Lajcak e Borell kete presin dhe te thone pastaj se bisedimet eskaluan ne te shara per faj te Kurtit. Sa here te te shaje ti buzeqeshi dhe thuaji " faleminderit " , pasi ne mendjen tende te kesh shprehjen " nuk me ha nje mut ". Keshtu ai do te nxehet me teper dhe ndermjetesit megjithese te njeanshem do te detyrohen ti terheqin vemendjen dhe ndoshta te ndryshojne qendrim.

                       1. R
                        Respekt per Kurtin

                        Po q mo rrobt vucicit shpelaje me te sharra. Madje kur te shash vucicin kaloji dhe rames nje shpelarje se vdesin per nj-tj

                        1. J
                         Jopo qaju si Femije me shau !

                         Ho Kurti ho rote Cari...Vucici sa te hapi gojen ti mute qe e mban veten si shqiptare,,,po futja aty nje dy tre grushta deri sa te bie ne Toke,,futja dhe nja dy tre shqelam, futja dhe nja dy tre te beshtyr ne fytyre ,,dhe pastaj ty te hane Carin...

                         1. J
                          Jopo qaju si Femije me shau !

                          Ho Kurti ho rote Cari...Vucici sa te hapi gojen ti mute qe e mban veten si shqiptare,,,po futja aty nje dy tre grushta deri sa te bie ne Toke,,futja dhe nja dy tre shqelam, futja dhe nja dy tre te beshtyr ne fytyre ,,dhe pastaj ty te hane Carin...

                          1. R
                           Roberto

                           O Albin loqja kujt i qahesh?? Kaq idiot je sa ankohesh si femije: O Baaaaaa Vucici me shan.

                           1. S
                            Shqipataret bashke ne cdo situate

                            Robo , o njerez me tru sa te pules . Kurti sPo i qahet askujt ,por po deklaron nji pafyteresi te Ndermjetesve Europian -ciftin Borel Lajcka ,te cilet mbajne ane duke i lejuar edhe provokimet qe Vucici ben ne sy te tyre vs Kurtit . Apo deri aty s'te arrin antena ty -Zgjati Veshet e perdori si Antene se kushedi mbase te vijne valet .

                           2. N
                            Në Gjermani

                            Shaje edhe ti shqip! Më thoshte vëllau, kur shkoja në ambasadën jugosllave ta vazhdoj pasaportën, nëpunësi më shante! I tregova një gjermani dhe heren tjetër e mora me vete në ambasadë. Nëpunësi, në prani të gjermanit, u sjellë mirë dhe me kulturë. Pastaj gjermani më tha: "qenka burrë i mirë dhe i kulturuar."

                            1. A
                             Albanet

                             Respekte per Kurtin dhe gjithe te angazhuarit per sigurine e Kosoves dhe shqipetareve. Boll eshte boll, nuk mund te tolerohet me as edhe nje shkelje e territorit kosovar dhe sulm ndaj shqiptareve. Per hir te diplomacise dhe dialogut Kosova eshte permbajtur shume here nga provokimet serbe. Kjo eshte shume, te shpresojme qe te gjithe terroristet te japin llogari per veprimet e tyre para drejtesise. Vetem nje individ si rama dhe servilat e tij online mund te flasin negativisht per kosoven ne keto momente. Turp per tradhetine qe kane ne gjak.

                             1. D
                              Devolliu

                              Rama ka folur negativisht per Kosoven !!?? Ty te shpelafte mortja o Albanet . Nese ka shqiptar , qe ka mbrojtur dhe ka ngritur zerin per Kosoven , ky eshte Edi Rama . Ne cdo forum nderkombetar , ne cdo samit , ne cdo sesion te OKB-se , pika kryesore e fjalimeve te Rames , ka qene Kosova . Edhe pardje ne Keshillin e Sigurimit , Rama nuk e haroi Kosoven , po ju kosovaret jini bukeshkale e mosmirenjohes . Ka faj Rama qe nuk ju le ne batakun ky kini perfunduar , po ngjiret e ngre zerin per ju dhe ju ja shperbleni me urrejtje . Rama nuk eshte dakord me me menyren se si sillet Kurti me aleatet nderkombetare , te cilet , edhe ata , jane aq kritike me Kurtin , sa kusuret e tij , po bijen mbi popullin kosovar . Rama eshte patriot I vertete , qe Kosoven e do me shpirt , por njekohesisht eshte nje europeist I bindur dhe nje mirenjohes e dashamires i pa fund me aleatin tone strategjik SHBA .

                              1. D
                               Devolliu

                               Rama ka folur negativisht per Kosoven !!?? Ty te shpelafte mortja o Albanet . Nese ka shqiptar , qe ka mbrojtur dhe ka ngritur zerin per Kosoven , ky eshte Edi Rama . Ne cdo forum nderkombetar , ne cdo samit , ne cdo sesion te OKB-se , pika kryesore e fjalimeve te Rames , ka qene Kosova . Edhe pardje ne Keshillin e Sigurimit , Rama nuk e haroi Kosoven , po ju kosovaret jini bukeshkale e mosmirenjohes . Ka faj Rama qe nuk ju le ne batakun ky kini perfunduar , po ngjiret e ngre zerin per ju dhe ju ja shperbleni me urrejtje . Rama nuk eshte dakord me me menyren se si sillet Kurti me aleatet nderkombetare , te cilet , edhe ata , jane aq kritike me Kurtin , sa kusuret e tij , po bijen mbi popullin kosovar . Rama eshte patriot I vertete , qe Kosoven e do me shpirt , por njekohesisht eshte nje europeist I bindur dhe nje mirenjohes e dashamires i pa fund me aleatin tone strategjik SHBA .

                              2. I
                               Indinjata

                               Al Bin tjeter here ktheja dhe ti duke i thene :Ai qe shan te tjeret ,shan veten e vet!Ha ha ha ha .Muhabete kalamajsh.Te shan sepse nuk ke staturen ,besoj se kaq e kupton ore derdemen!Je i vetmi kryeminister i nje vendi ne detyre qe shkon ne nje vend tjeter dhe voton kunder qeverise se atjeshme!Kjo mjafton per te te vene noten !Shiko ku e ke çuar çeshtjen shqipetare ne Kosove ku kerkush nuk merret me nje skicofren ideator!Po i rikthen teritoret perseri Serbise me politikat e tua qorre. Ani se erdhi viti 2025 dhe pergatitu te rimarresh pjese ne zgjedhjet e Shqiperise se ,politika shqipetare ka nevoje per skicofrene si ty e me shume eja dhe drejto opoziten se Saliu eshte plakur tani e ti ke ide me te vyera per te ndare Shqiperine me Kosoven.C'fare do mbjellesh do korresh or fondamentalist!

                               1. ÇEKIÇI

                                Vuçiçi te shanë Mirë ta bënë Ti gjatë 25 viteve te fundit i ke sharë çlirimtaret e UÇK Ti je nji mashtrues qe ke per qellim kthimin e Serbisë në Kosovë Ti je tradhtarë i shqiptarve Ti je gjak serbi

                                1. K
                                 Kishat e Manastiret Greko Serbe bazat e Terrorizmi

                                 Bazat e Terrtorizmit nga ku frymezohen Krimenlet serb e Greke jane pikerishte Prifterinjte Kishat e manastiret e tyre dhe per kte Faktet jane te Dukshem e te pamohueshem ne gjithe Retoriken e Kishesh Srbe apo Greke . Kan Shekuj qe Kishat Serbo Greke jane Cedhet e nxitjes se Urrejtjes Fetare e nder Etnike por edhe Krimeve e Gjenocideve kunder shqiptareve e popujve te tjere , nderkohe qe per Cudi , te gjithe Politika e Nderkombetaret bejne sekur se kuptojne ose se dijne . Terrorizmi nuk njeh Fe nderkohe qe Bota Politike tregohen te njianshem dhe drejtojne Gishtin vetem nga Islami . Kjo nuk eshte e drejte apsak

                                 1. J
                                  Jeni per faqe te zeze

                                  Jeni me terezi ju te Temes me kete qendrim qe mbani mdaj Kurtit dhe Kosoves?! Mund edhe te thoni qe incidentin enprovokoi Kurti!! Jeni per faqe te zeze!!

                                  1. T
                                   Tirona

                                   Familjaret e viktimes mos te presin ngushellime nga Kurti sepse Ai eshte shkaktari qe biri i tyre humbi jeten, nese Kurti do te kishte zbatuar keshillatve nderkombetareve, Polici i ndjere sot do te ishte prane familjes

                                   1. D
                                    Dardani i Ri

                                    Albin Kurti është pjella e kryekriminelit të kombit tonë, Sali Shpllar Berisha. Në të menduar, vepruar dhe në çdo sjellje, është tipik Saliu. Një zvarranik, sharlatan, shpifës, gënjeshtar i keq.

                                    1. U
                                     UÇK

                                     O ba ky po mëshan , mos u merzit trimi i Kosoves ,( i shari eshte i share ) kan pas thene dikur ,ti ( dridhe ) Ameriken e po pyet per Serbinë

                                     1. i
                                      i shqetesuar

                                      Ky qenka femije fare ! O baaaa, ky me shau mua! Lume Kosova dhe kosovaret per kryeministrin e tyre!! Duhet qendruar larg tyre, qenka kokrra e malokut. Tani dolen hapur se ç'popull jane. Bene pis dhe udheheqesit e UCK-se.

                                      1. H
                                       Hiqmeti

                                       Ca po thoni ! ,,Aleksandri i tha Skender Kurtit ,,jeni minj ,,,,bo bo ofendim me te madh nuk ka ,,,Dardanet myslyman te kosoves se serbis ,,minj ,,,kaurri e ka ofenduar ,,te meren masa ndeshkuse ,,,,

                                       1. A
                                        Agimi

                                        Turp për atë që të ofendon por marre për ty që nuk di se kush je,se vetëm SHQIPTAR nuk JE. TË shitoftë i madhi zot!!!.Kur nuk mbron nderin tënd çfarë nderi doti mbrosh KOSOVËS

                                        1. A
                                         Ai qe nuk merr vesh se kush drejton

                                         Llafe kalamajsh.:”Me shau zyshe Vucici”

                                         1. L
                                          Luan

                                          Bërlloku Mere nuk e le rehat pa sulmuar Kosoven as ne ditet me te veshtira te vetat.

                                          1. R
                                           Roland

                                           O debil Po ti nuk di ta shash

                                           1. G
                                            Gzimi

                                            Po çka po pret o Albin, rrasja në kry nji tabëll duhani, ni got a shishe uji, thej tavolinën rrasja n gojë Borellit letrat qou burrë bane hallakamë, bërtiti edhe ti. S ka drejtësi e urtësi aty....theju krejt gjanat që janë në atë zyrë ..ta kuptojnë eshe ata çka po ndodhë...mos rri si pulë mu anku...!!!

                                            1. D
                                             Drejte

                                             Deklarata e Kurtit tregon se qendrimi Vucicit eshte i kahershem ndaj kosovarve si qytetar te shkalles dyte. Po kosovaret ja rrasen serbise, fituan shtetin dhe do ecin vetem para.

                                             Lini një Përgjigje