VIDEO/ Nis e zjarrtë mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama debat me ambasadorin rus

20 Shtator 2023, 17:21Politika TEMA

VIDEO/ Nis e zjarrtë mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama

Kryeministri Edi Rama, i cili drejton sot seancën në Këshillin e Sigurimit të OKB-së është përfshirë në një debat me ambasadorin e Rusisë në Kombet e Bashkuara, Vasily Nebenzy.

Ministri i jashtëm rus: U nxituat të thoni u vendos, mbi ç’bazë t’i jepni Zelenskyt fjalën, mbi ç’bazë ftoni ministrin e Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut?

Rama: Mora shënim komentet e bëra nga delegacioni rus dhe në përgjigje do të doja të konfirmoja se të gjithë anëtarëve të këshillit u është dërguar lista, në këndvështrimin tim kjo çështje procedurore të ishte zgjidhur në nivel teknik, që të kishim mundësi të procedonim. Ftesa për Zelensky është një konfirmim i plotë i paragrafit 33. Dhënia e fjalës për Zelenskyn do t’i japë mundësi anëtarëve të tjerë t’u përgjigjen komenteve të tij. Doja të siguroja kolegët rusë që nuk është veprim i presidencës shqiptare, por vijimësi e politikës së konsoliduar, është në përputhje të plotë me politikat e këshillit. OSBE luan një rol të rëndësishëm, është këtu falë kontributit të saj në këtë takim i cili konsiderohet si thelbësor. Përfaqësuesi i OSBE është shqiptar nga Maqedonia e Veriut, nëse do të ishit i qartë se cili është problemi do të doja t’ju ndihmoja.

Ministri i jashtëm: Argumentet jo bindëse. Pse i është dhënë përparësi presidentit të Ukrainës?

 

VIDEO/ Nis e zjarrtë mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama

31 Komente

 1. O
  Olsi Rama

  Po si e gufosi keshtu ai tullaci?! A i ziu, bashke me ate tjetrin qe i fliste te veshi - kujtojne se po flasin te Asambleja e PS.

  1. R
   Republic banana......

   Krue bithen me gjethe fiku (me ruset)o karagiozi corapekuq se sunitoshqipfolesit do te paguajne haracin e budalleqeve te tua..... gezuar ramazonin!

   1. P
    Po e kruani me gjethe fiku.

    Mos u merrni me Ramen eshte nje manikin i droguar qe fijet i terhe-qin nga pas Amerika dhe BE. Pasi ka lare duart me opoziten dhe demokracine ne Shqiperi lideri Boteror Edvin Kristaq Rama do te rregulloj glabin. Edhe nje dopio kamarier se qenga debat i "forte", nuk e morem vesh ku ishte fortesia, pervec shkeljeve proceduriale qe ka bere Ramuti.

    1. n
     nje banor i Tiranes

     Ja dhe tre plehra antishqiptare si ketà me siper , qe jetojne poshte bythes se Sali qoftelargut che ushqehen me jashteqitjen e "lexhendes" .

     1. V
      Vranakonti

      T'i hani mutin Rames. Ai po bene detyren e tij ne menyre shembullore dhe po pelqehet nga e gjithe bota,nuk ju pelqyeka juve muter, bythelepiresit e rusit.

     2. P
      Pleshti i gjate

      Luani me ca kafshe te tjera te pyllit vendosen te shpallin republiken e tyre dhe per te lexuar fermanin qe i derguan Tigrit zgjodhen pleshtin ta lexonte

      1. T
       Trotski

       Komentuesa antishqiptar te ushqyer me çorben sllavo - greke ti hani Mune Edi Rames .Ai ia ka ngritur dinjitetin Shqiperise me shume se kushdo tjeter.

       1. K
        Kevi

        Shpresojme per lajme te mira

        1. N
         Nori

         Ju kane dhene rol te rendesishem

         1. A
          Aleks

          Rama po e perfaqeson sic duhet kete mbledhje te rendesishme duke na bere te gjithe krenar????

          1. A
           Alion

           Ju zoti Rama keni dhene nje replik shume te duhur delegacionit Ruse nje pergjigje e sakt dhe e merituar????

           1. z
            zera nga vilajeti

            allah allah,zot ndihmoje kaurin tonr raja!

           2. s
            synetlliu prej bllokut

            Nje karikatur shume dimensionale:ha buken e kaurit(Perendimit),ben duan e turkut(erdoganit),tani loz per perendimin,qe me vone ta kete rrugen te lire,per te perqafuar sulltanin,dhe ronxhoboncove anadollak me shumice ne kete vend,qe te konsolidoje dhe postiqen e kryeministrit.

            1. X
             Xharau

             SPde nuk ta kanë prerë fare o synetlliu i të keqes.

            2. A
             Alban

             Mos i lini te marin fryme ruset e qelbur

             1. L
              Luan

              Rasti perfekt per ti treguar botes se cfare qendrimi ka shqiperia ????

              1. A
               Ani

               Ju urojm suksese

               1. p
                prokurori

                Komentues të dashur dhe të verbër berishistë! Të ndihemi krenarë të gjirhë me kryeministrub tonë.Shkunduni,zgjohuni dhe jini objektivë.

                1. p
                 prokurori

                 Komentues të dashur dhe të verbër berishistë! Të ndihemi krenarë të gjirhë me kryeministrub tonë.Shkunduni,zgjohuni dhe jini objektivë.

                 1. D
                  Dario

                  Z. Rama bravo per kurajon dhe perballjen me ambasadorin rus Suksese

                  1. E
                   Eni

                   Tashme shqiperia jo vetem qe eshte pjes e ketyre mbledhjeve por ka edhe role kryesore ne to

                   1. L
                    Latif Dreqi.

                    Asnji nga ju se imagjinon dot. Po te ishte pr dr Sali Berisha ne vend te Edvin Mafise, sot agresioni ushtarak i Rusise ne Ukraine do te kish mar fund. Putini e di se me pr dr Sali Ram Berishen nuk behet shaka. Po ç'flas edhe une, yve u ka shpelare trurin Sorosi.

                    1. A
                     Ana

                     Shume mire ka folur zoti kryeminister

                     1. K
                      Klea

                      Shume fjale te sakta keni thene zoti kryeminister

                      1. U
                       USA

                       Bravo Edi Rama Je politikan dhe diplomat i kalibrit boteror Vari karet kataleve te Salih Berishes se po plasin nga xhelozia

                       1. U
                        USA

                        Bravo Edi Rama Je politikan dhe diplomat i kalibrit boteror Vari karet kataleve te Salih Berishes se po plasin nga xhelozia

                        1. Q
                         Qente lehin karvani ecen perpara

                         Qente lehin karvani ecen perpara Edi Rama drejton mbledhjen e keshillit te sigurimit ketu ka rene zija nongrada ka ngritur flamurin gjysem shtizemu tek Syri pik net i Cim Pekes , te gjithe llafolloget e foltores mundohen te te japin opinione per menyren e drejtimit qe i ben zRama nga ana tjeter Likja me Mutniken kane aktivizuar Gim leshon te beje analizen se si eshte e mundur qe edhe Blinken fjalen do ta marre kur t’ja japi i madhi EDI RAMA , plasi foltorja .

                         1. S
                          Sypeshkaqeni i Gerdecit

                          Plasni nga inati ju bucet e Sali kriminelit,merni nje brisk dhe pasi ti rruani bolet , ti hani mutin mu ne bythe bashke me nongraten qe keni zgjedhur ti lepini jarget deri sa te vdese .

                          1. d
                           demokrati

                           Krenar per Kryeministrin e Republikes se Shqiperise, Z.Edi Rama.Nje perfaqesim dinjitoz i kombit dhe shtetit shqiptar.

                           1. N
                            Neti

                            Krenar per Ramen, jemi ne nivel te paimagjinueshem perfaqesimi ne arenen nderkombetare. Rama si shumica e botes mbeshtet Ukrainen , neser mund te jete Kosova. Kurre nuk kemi qene kaq prezent dhe pjese e politikes boterore si ne keto kohe. Bravo per jashte.

                            1. L
                             Labi i Muradijes

                             Bravo Edi Rama. Muzhikut Rus i tregove vendin, por edhe zagarëve Sllavo-Rus dhe antishqipëtar të “qoftëlargut” po u jep një mësim të mirë. Zagarët le të lehin, ti vazhdo drejtimin dinjitoz të karvanit.

                             Lini një Përgjigje