“Shqiptari” Abazoviç qep gojën ndaj kërcënimeve me luftë të Serbisë kundrejt Kosovës

2 Gusht 2022, 18:28Rajoni TEMA

“Shqiptari” Abazoviç qep gojën ndaj

Për situatën në Veriun e Kosovës ka pasur reagime në Evropë dhe përtej Oqeanit Atlantik, ka reaguar edhe Federata Ruse e Bjellorusia, por jo edhe kryeministri shqiptar i Malit të Zi, Dritan Abazoviç.

Të dielën Kosova e Serbia u përfshin në tensione kur po afronte afati për hyrjen në fuqi të vendimeve të qeverisë për reciprocitet në targa dhe dokumente. Derisa Kosova u shfaq e vendosur për t’i çuar përpara vendimet e saj,  Aleksandër Vuçiç që nxiti serbët lokalë të vendosin barrikada nëpër rrugët që çojnë në pikat kufitare, Jarinje dhe Bërnjak.

Dje reagoi Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, sot Maqedonia e Veriut, por nuk pati reagim nga  Kryeministri Abazoviç.

Këto vendime, të reciprocitetit, po dalin të jenë në koordinim me bashkësinë ndërkombëtare.

Abazoviq kohëve të fundit ka tentuar të rregullojë raportet me Serbinë dhe Kishën Ortodokse Serbe – një kontest shekullor mes popullit të Serbisë dhe atij malazez – që në thelb ka edhe  çështjen identitare mes këtyre popujve.

Rreth kësaj presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç ka shprehur kundërshtim. Express

8 Komente

 1. B
  Baca

  Ky xhuxhi eshte thjesht nje bythqire lulishtesh. Nese do ishte me i gjate, s’do ishte as me shume dhe as me pak por vetem çuni numer 2 i Kristaqit te Anetes. Hiqe nje sahat e me pare o Gjukanoviç kete mut te zi qe ska lidhje me shqiptarine. Je zotni burre qe ke bere per shqiptaret me shume se shqiptaret. Beje edhe kete here nje sherbim per kombin tone.

  1. R
   RamazonBajrom

   Karakteristikat e nje "shqiptari"- Abaz dhe Vic= Turko Serb shqipfoles. Atij te Shqiperise: shqipfoles turk

  2. N
   Nuke ngopen

   Shteti? Ështe komplet i korruptume dhe nuke ngopen kurre me lek me sa duket Rama me done të ja kaloje edhe Bill Gejtit me Lek

   1. T
    Tropoja

    Po çfare te flase ky jevg i bardhe me votat e serbeve e te partise radikale serbe te malit zi u be kminister deri sa do te nenshkruaj marreveshjen me kishen serbe qe dhe vete malazezet jane kunder ky krimb i keq antishqiptar ekstremist

    1. U
     Ulqinaku

     Ky eshte jevg si gjysma e ulqinit. Ska lidhje me shqiptaret.

     1. B
      Bravo Abazi

      Bravo Abazi nuk ke pse prononcohesh bolsheviku munde te prodhoje nje krize ne jave mos valle jane te zgjedhur te meren me Bibinin e koqevarise

      1. G
       Gjeopolitika

       Mal i Zi është NATO! S'ka shumë nevojë të flasi. Me detyrim/percaktim do jetë në anën e duhur. Nuk ka pse ta haj lataten të nxehtë. Duhet te3 rruaj dhe ekuilibrat e brendshëm.

       1. B
        Bujar Kanapari

        Eshte e qarte, eshte bere kryeminister me nderhyrjen e Serbise, po punon per ta. Parlamenti malazez, duhet ta rrezoje.

        Lini një Përgjigje