Tensionet në Veri, ambasadori Hovenier: Anulohet pjesëmarrja e Kosovës në Defender 23, kjo është vetëm pasoja e parë

30 Maj 2023, 16:26Rajoni TEMA

Tensionet në Veri, ambasadori Hovenier: Anulohet pjesëmarrja e

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Jeffrey Hovenier, ka deklaruar se anulimi i pjesëmarrjes së Kosovës në stërvitjen “Defender Europe 2023”, është pasoja e parë për Qeverinë e Kosovës që ka refuzuar thirrjet e Uashingtonit që të shtensionojë situatën në Veri.

Ndërkohë pak ditë më parë sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken kishte paralajmëruar se veprimet e Qeverisë së Kosovës në komunat veriore do të rezultojnë me pasoja në raportet dypalëshe.

Treguesi i parë i kësaj ishte vendimi që u mor natën e shkuar nga komandanti amerikan për Evropën për të anuluar pjesëmarrjen e Kosovës në Defender Europe 2023, gjë që ndodhi gjatë natës. Për Kosovën këto stërvitje kanë përfunduar”, tha Hovenier.

Ndërkaqë në lidhje me tensionet në Veri, SHBA-ja ka kritikuar Qeverinë e Kosovës duke thënë se më 26 maj, kryetarët e rinj shqiptarë në komunat veriore “hynë me forcë” në ndërtesat komunale në veri.

Hovenier tha se SHBA-ja po mendon edhe për vendime të tjera që do të marrë në këtë drejtim.

12 Komente

 1. A
  AB

  Ori qe Kurti ja futi kot eshte e vertete po edhe qe ju mezi po prisnit dite e nate per nje gabim te vetem te shqiptareve edhe kete nuk e luan as topi... Ju shkofte mbare me serbet tuaj ....vetem mos u ktheni kurre kurrizin se si dihet

  1. J
   Janina kryeqytet i Shqiperise Etnike

   Po ne si shqiptare nuk jemi as mish, as peshk me ju, keshtu si beni ju! Edhe pse jemi te ndergjegjshem se shpesh here nen petkun e demokracise kerkoni vetem te zgjeroni orekset tuaja perandorake dhe te hegjemonise mbi popujt dhe risurset botes.

   1. C
    Celo Mezani

    Albin Kurti eshte agjent i Rusise. Nese ka patur dyshim te forte me pare per kete gje, tashme per USA dhe EU kjo eshte bindje. Albini ja doli te beje te pamunduren realitet, ta ktheje Perendimin kunder Kosoves dhe te mbjell faren e gramit te keq thelle ne shoqerine e Kosoves. Demi i ketij krimbi populist eshte i pamatshem pasi le pasoja qe zgjasin me dekada.

    1. z
     zhaku i pamposhtur

     O 'Celo' veri syzet perpara se te flasesh mbase e shikon me paster realitetin..USA dhe BE kane nje strategji dhe po bejne leshime dhe koncensione me veriun e Kosoves,tani qe ti thuash Kurtit agjent eshte shume e tejkaluar ,ma do mendja qe do goxha guxim ti thuash jo Antoni Blinken-it apo Escobar-it dhe Kurti kete e ka bere duke e paguar me nje cmim shume te shtrenjte pra me karrieren e ndofta edhe me jeten e tij ..fatkeqesisht ka shume njerez si puna jote qe replikojne duke ngrene fara luledielli e duke mos e ven trurin ne pune,ndofta wendresa e Kurtit nuk do te japi rezultat sepse ai po izolohet nga fuqia me e madhe globale per te dhene trojet shqiptare ne tavoline gje qe ai nuk pajtohet..e keqja me e madhe eshte se Kurti eshte I braktisur nga I gjithe fsltori shqiptar ne ballkan sepse si sharlatani rama gjithashtu edhe Ali ahmeti apo abazovici po mjaftohen me deklarata te vakura dhe nuk synojne unite..Kurti meriton respekte msksimale dhe side qe te marri situata e tregoi veten e tij si nje lider guximtar dhe patriot,se cfare kurthi mund ti pergstisi USA me BE kjo eshte nje dicka qe ngelet per tu pare ne vazhdimesi...

    2. e
     eksperti

     Fajin e ka Rama qe nuk con trupat shqiptare e tu bien serbeve deri sa tu rruajn topet

     1. l
      lani

      motren ku ta keni kurva Ameikane

      1. T
       Tani

       Po ti Lani cpune ke me Ameriken? Valle nuk e kupton qe Albini dhe Saliu jane spiune te serbit dhe jane kunder popullit shqiptar? Ata nuk degjojne se cthote Amerika, por bejne politiken e serbit nepermjet patriotizmit hipokrit. Ata me kete qe po bejne jo vetem qe jane kunder interesave tona por edhe kunder influences(lexo interesit) amerikan dhe perendimor. Bejne sikur nuk degjojne Ameriken sepse ashtu i thote rusi dhe serbi. Me ty Lani dhe njerez si ti Kurti dhe Saliu "tallin bythen", sepse jo mungon "truri i vogel"...

       1. l
        lani

        viva laspecia

      2. P
       Poseidon

       EDHE NJEHERE ALBINDENOVICI ME BREKE TE HEQURA DHE ME BYTHEN JASHTE GATI PER VUCKQICIN E SERBISE

       1. K
        Kta Gringot na lane saleh hamutin ne dere me 91

        Kta te mbeshtesin deri ku duan ,pastaj mbasi te kan vendosur ne ate pozicion qe ti .s'ke nga e lun trapin fillojne e te perdorin si Mall Kembimi Interesash ,duek te degraduar ne te gjitha aspektet e jeten se nji vendi ,qe ti si X qe je , mos ta marresh dot veten kurre . Shikoni c'i bejn Shqiperise ne kto 33 -vjet .Jane te gjitha Politikat e ktyre "Miqve" hipokrite te sinqert

        1. S
         S'mundet te penaliohet Kosova per nji Albin !

         Nuk eshte aspak ashtu si e intepretojne se kane probleme ne Drehtuesit e shtetit te Kosoves ,Albinin e Osmanin , sepse nuk do ishte aspak Llogjike qe per hir te X Politikani te ne Kososve ,te ndryshosh Kursin Politike ne 180° ! Pra , nuk mendoj se kta Ambasadore e Diplomate te Shba-se na qenkan qejmbetur nga Albini sepse ,kta dijne mire se kush eshte Albini dhe Politika e tij dhe fare mir mundet te komunikojne me Albini si ndodh ne cdo rast mosmarreveshje dhe sqarohen ,si ndodh gjithmone mes dy Miqve (nqs edhe i Forti na konsideron ne shqiptareve si Miq ) dhe se s'ka asnji arsye qe per Inat te Vjerres te shkoj ne Shtrat me serbin ._________ Te gjithe dijme se Problemet ne Veri te Kosoves jane shkaktuar nga nga Vucici i cili ndjek Politiken e Moskes se destabilizimit te Ballkanit . Pra eshte skandaloze qe ti si i Forte ,ne cdo rast Konflikti i nxitur nga Kriminelet serb -t'i drejtohesh Albinit e Kosoves _kjo eshte absurde dhe mos ti drejtohesh Vucicit dhe Kriminelave qe ai dergon ne Kosove Mitrovice siedhe pame dje ! Nuk me duket aspk Korrekte kjo "Kthese "e Politike Brutale e Mikut X

         1. T
          Tali

          Ske cka i ban kalit, i bie Samarit. Me Serbin spo ia dalin, i gjjuhen kosoves. Administrate ma te dobet ska pasur Amerika prej se existon. Momentalisht, komplet pro Serbe. I bajne favore per ta larguar nga Rusia kurse, ata bajne te kunderten. Per ta njofte mire se kush ashte serbia, duhet me ken Shqiptar nga Kosova. Cka ndodhe me nje Person ne USA nese nuk i bindet policise? E vrasin! Kurse serrbet i rrafnin pjestaret e Kforit, si te ishin kafshe.

          Lini një Përgjigje