Befason Rusia: Brenda dy vitesh kemi gati vaksinën e kancerit

21 Mars 2024, 21:00Shëndeti TEMA
Befason Rusia: Brenda dy vitesh kemi gati vaksinën e kancerit

Rusia pret të ketë vaksinën e parë onkologjike brenda dy viteve të ardhshme. Një zyrtar i lartë i Agjencisë Federale Mjekësore-Biologjike (FMBA) tha se me financimin dhe mbështetjen e duhur nga ligjvënësit, studiuesit rusë do ta kenë gati këtë vaksinë për përdorim masiv.

"Nëse ofrohet mbështetje financiare, unë mendoj se në dy ose tre vjet organizatat ekzistuese do të jenë në gjendje të vënë në praktikë vaksinat onkologjike," tha Vasily Lazarev, zëvendësdrejtor i Qendrës Federale Shkencore dhe Klinike Lopukhin për Mjekësinë Fizike dhe Kimike.

Investitorët privatë vendas do të tërhiqen gjithashtu nga teknologjia "pas lehtësimit të presionit rregullator", shtoi ai.

Lazarev nuk foli për asnjë sfidë mjekësore ose teknologjike, po u ndal vetëm te kufizimet ligjore me të cilat përballet zhvillimi i vaksinës:

"Nuk e di se sa shpejt do të zhvillohen aktet nënligjore, mund të duhet një vit për të zgjidhur të gjitha çështjet rregullatore,” tha ai. “Ne kemi mjetet, ambientet e prodhimit, mendoj se nuk është e vështirë të organizohet".

Ndryshimet e propozuara nga FMBA, të cilat do të mundësonin prodhimin dhe përdorimin e ilaçeve me "përbërje të ndryshueshme", do të hyjnë në fuqi në shtator. Megjithatë, ato kërkojnë që barnat të prodhohen në të njëjtin institucion që mban patentën.

"Organizimi i një prodhimi të tillë në vend do të jetë mjaft i shtrenjtë, megjithëse është i realizueshëm," tha Lazarev. “Me shumë mundësi, këto do të jenë qendra rajonale dhe ndoshta institucione të specializuara onkologjike.”

Aktualisht në Rusi janë pak qendrat që mund të përballojnë kërkesat e prodhimit, si Qendra e Kancerit Blokhin ose Qendra Federale për Trurin dhe Neuroteknologjinë e FMBA, të dyja në Moskë.

Neoantigjenet me përbërje të ndryshueshme, në të cilat janë fokusuar zhvilluesit e vaksinave, nuk i përshtaten plotësisht kuadrit ligjor aktual rus dhe nuk mund të përdoreshin fare në trajtime deri vonë.

3 Komente

 1. B
  Baliu

  Vaksine e kancerit? Te tilla ka pasur qe moti, por vaksine kunder kancerit eshte poaq hipotetike sikur te thuhet vaksine kunder ndotjes se ajrit. Mirepo mjafton te "permiresohet" emertimi i asaj te pares!

  1. F
   Fshatari

   Ky eshte tipik lajm i rrem. Artikulli vete s’thote se vaksina eshte per kanserin. Ne te vertete jo vetem ne Rusi dhe Kine, por dhe ne perendim gjoja perpiqen te gjejne nje vaksine per Disease X ( semundjaX) ku me X nenekuptojne cdo lloje semundje. Ketu gjoja Rusia eshte e avancuar. Ne te vertete thone se e kane gati vaksinen. Cdo gje qe kalon nepermjet gjelperes tani quhet vaksine. Kete une si fshatar e di, jo me qytetaret. Pra Rusia dhe gjithe bota jane dakort me vaksinen. Jane dakort edhe me monedhen dixhitale. Ku eshte ndryshimi midis Rusise dhe perendimit ? Ku eshte ndryshimi midis shqiptarit dhe rusit ? Ku eshte ndryshimi midis muzhikut dhe Ilirit(Ilir = Adam Eva). Ohh lufta ne Ukrahine . Edhe atje ata qe vdesin jane populli i thjeshte, pasuria qe shkaterrohet eshte perseri e popullit. Rama dhe Putin e kane jeten te garantuar, sic e ka te garantuar edhe Zahua me Marine dhe Katerinen. Fuck them.

   1. S
    Sali Ramut Berisha

    "Fshatari"! Ene fshatar ene kaq i qut!!!!!!!!!!!!!!!!!!!??????? Aferim, je fiks si un qy jam ene "fshatar ene i qut" Ene ti si un, i sha me liber shpije anmiqt e mi. Aferim!

   Lini një Përgjigje