Auron Tare: Pas dhëndrit të Donald Trump ka njerëz më të rëndësishëm se ai, në Sazan i çova unë

26 Mars 2024, 09:50Sociale TEMA
Auron Tare: Pas dhëndrit të Donald Trump ka njerëz më

Auron Tare, thotë se ka qenë ai i pari që i ka çuar dhëndrin e Donald Trump dhe bashkëshorten e tij, vajzën e Trump, Ivankën, në Sazan. Ai u shpreh se është pro projektit dhe e mbështet atë.

Sipas Tares, pas këtij projekti ka njerëz edhe më të rëndësishëm se vetë Kushner që janë pjesë e financave botërore. Kjo është një nga arsyet sipas tij, pse projekte të tilla janë të rëndësishme. Ai theksoi se personalisht nuk ka asnjë interes personal dhe këtë e bën për vendin për arsye sepse ka jetuar për disa kohë në Sazan për të kuptuar se çfarë mund të bëhet për ta zhvilluar atë zonë.

Auron Tare: Pse erdhën këta njerëz dhe pse unë i çova, i ftova sepse ata nuk e dinin fare ku binte Sazani për hir të së vërtetës.

Blendi Fevziu: Ti i çove domethënë i pari?

Auron Tare: Si urdhëron. Biles kam marrë disa telefonata nga njerëz që ishin shumë të revoltuar sepse mendonin se unë i kam çuar për një biznes privat dhe nuk e kuptoj që për të bërë diçka për të mirën e vendit tënd mund ta bësh edhe pa asnjë lloj interesi personal. Unë sot jam qytetar, jetoj në Amerikë nuk kam lidhje fare me këtë projekt. As Rama nuk më ka thirrur e as ai nuk më ka thirrur për të marrë mendje.

E kam bërë për vendin tim sepse kam kaluar një pjesë të mirë të kohës atje për të kuptuar çfarë mund të bënim. Prandaj i thirrëm nëpërmjet një mikut tim dhe i thamë kjo ka qenë koncepti jonë, për të ruajtur gjithë ishullin, dhe për të ruajtur një lloj nuklusi investimi të fortë ku duhet të dini diçka, nuk është vetëm Kushneri aty mbrapa. Aty janë disa njerëz shumë të rëndësishëm, më të rëndësishëm se Kushneri vetë.

Blendi Fevziu: Të financave botërore?

Auron Tare: Të financave botërore, të cilët janë pjesë e kësaj gjëje. Janë disa njerëz shumë të rëndësishëm. Nuk janë vetëm fondi i arabëve, janë edhe fonde të tjera. Janë edhe njerëz të tjerë të përfshirë me qeveri të tjera e tjerë, e tjerë. Për mua, i cili ka katër vjet që publikisht është kundër qeverisë për Butrintin, unë po ta mbroj publikisht dhe nëse kjo ndodh do të jetë një gjë shumë e mirë për Shqipërinë dhe për turizmin e Vlorës nëse kjo ndodh.

Pra nëse ne kemi mundësi të thërrasim këta lloj njerëzish, këto lloj markash si Amani, dhe këto lloj lidhjesh politike sepse janë edhe investime politike. Nuk mund ta mohojmë që është lidhje politike dhe të kesh lidhje të nivelit kaq të lartë të financave botërore me këtë projekt unë mendoj, mund të jem i gabuar, unë mendoj që është shumë e rëndësishme dhe për këtë punë jam investuar dhe e them publikisht, e mbështes.

I pyetur nëse ka shanse të bëhet, Tare tha se “shpreson që po”, por është skeptik pasi investimi është shumë i madh. Sa i përket qytezës në Sazan, Tare tha se pjesa më e madhe aty është bërë nga italianët, sovjetikët dhe kinezët.

“Mi dhe lepuj ka dhe interesante është që ka shqiponja, i vetmi vend që nuk i vrasin se nuk ka njerëz se në vendet e tjera i vrasin”, e përfundoi ai fjalën e tij.

27 Komente

 1. K
  Kristi

  Sakte Auron,..

  1. B
   Babilon

   Bytheqiret jane ne gare. Grenell thote e solla une. Ky bythqiri i Isait thote e solla une. Bythqiri kryeminister thote thote e solli Alex Soros, pra nje bythqire tjeter. Hani mut o shqiptare qe po ju sjellin verdalle nje tufe me bythqira.

   1. V
    Vranakonti

    Pra, medemek, Rama eshte idjoti thote ky, apo 20%?, lol

    1. K
     Karduron Tajare shkurt Auron Tare

     Me cfare titulli del ky dallaverkari qe ben si enigmatik e konspirativ per gjera "te rendesishme" qe vetem ai i di, ne lidhje me trashegimine kulturore por sidomos per turizmin. Na e kane care karin keta mashtruesa qe duan te perfitojne e te marrin kredite nga puna e te tjereve. Tajarja ka marre eksluzivitetin e te vertetave enigmatike me karakter strategjik ne turizem dhe trashegimi kulturore. Auron Tare - "Shhhhh se ashtu eshte puna.... nuk jua them dot se eshte kofidenciale dhe eshte e rrezikshme ta dish edhe ti".

   2. K
    Ky eshte vetem nje aperitiv....

    Dordomuz, merre ne pyetje kete kallauzin apo sic mund t'a quajme ndryshe spiunin Tare dhe sa eshte ne perqindje perfitimi i tij ne kete investim.

    1. M
     Mara emigrante ne Itali .

     Ku shkuan pretendimet e idiotit bardhushe dhe sorres flore verde qe e ka bere Edi Rama per interessati e ti? Kjo tregon qe PD genjen per kredo politike per te fiutare disa vota per interessatissimo e tre dhe jo te Shqiperise ,prenda duhet tu protetti fiala kur flasin ,PD eshte parti fasciste anti Shqiptare .

     1. M
      Malo

      Je nga te Vetmit i besueshem Zoteri Aurone Tare.

      1. G
       Guida Turistike/ kapterr

       O debil qe ke mbaruar pwr kapter dhe ben sukur i di te gjitha. E ndrite ti kur ishe minister i turizmit. Vec kapje katunaret ne rruge dhe u thoshe pse skeni mbledh plehrat. Ku e ke baywatch dhe ato k…lleqe qe promovoje. Ti sikur jeton ne Amerike ?apo ke qef me bo guiden turistike te nxjerresh rrogen. Se Amerika do b..the jo k…llëqe qe nxjerr ti nga goja dhe te duket sikur ben pune.

       1. E
        Edlira

        ja edhe Sekseri i Shqiperise... Sa kushton nje m2 ne Sazan?... se maloku me te bijen e shisnin Shqiperine 1eu/m2. Kthejani pronat atyre qe i kane te trasheguara! E keni me kollaj te mereni me ujqer dhe hiena te huaja, por jo tua ktheni ish-pronareve..

        1. E
         Edi

         Po Edlira por eshte ky "jo maloku" ,ky i gjati qe po shet 100 here me shume se Berisha Shqiperine.

         1. E
          Edlira

          ndjese, por te kam kthyer pergjigje ne komentet e hershme dhe mesa shoh nuk e ke lexuar... nuk deshiroj te riperseritem,megjithate po perseritem: Te gjithe keta kusare, jane kusare!

        2. s
         spata

         Nuk kuptoj nje gje .Ju thash une, i prura une, nuk di gje Rama e shume detaje, qe s'kane kuptim se cfare do behet behet konkretisht me kete investim Prrollor . Kjo eshte detyre shteterore e jo personale .Per kete duhet menduar mire, se nuk behet fjale, vetem per ta zhvilluar nga pikpamja turistike,por si do te funksjonoje ky investim dhe cperfitojne shqiptaret e shteti . Rendesi kane kushtet qe i vihen per tu shfrytezuar .Qeverite shqiptare deri tani kane deshtuar me dhenje te teritoreve e pasurive shteterore . Nga Tapi fiton vetem Saliu .Nga hidrokarburet Saliu e ndonje tjeter,si Rama .Nga Shpiragu do marrim Noc Rrokun,nga termocentralet lundrues ,po paguajme dhe s'marrim gje .Nga Petrolifjera kemi 20 vite qe po na i mbajne brenda ,duke paguar pa i marr vlerat qe do kishte . Cfare te radhis me me keto investime te bujshme . Keto ,qe thote Auron Tare, jane muhabete kafeje . I degjojme cdo dite . Bile orerkset jane aq te medhaja sa tregojne historira te ndryshme per Sazanin . Para 5 viteve e paska gjetur I. Meta investitorin, qe do ta kthente Sazanin ne nje vend ku do te mblidheshin kumarxhinjte e botes dhe bordellua me e madhe e Mesdheut per seren e latre .Prandaj beni kujdes e mos zbrazni orekse, te tilla, se populli nuk ua fal .

         1. L
          Lindita

          Do behet ajo qe u be nga SHELL-i, qe i nxori Ramen dhe Ballukun lakuriq (ne publik, jo ne plazh)

         2. k
          koli

          Po Spanja, Franca qe e kane shitur ne ankand te drejten per te ndertuar ne blloqe turistike?! O te shkerdhefsha gruan qe duhet "te besojme" te ty se i biri i nje njeri te denuar per korrupsion e shantazh si Kushner "na paska" njerez te rendesishem pas...ka Trump, kjo eshte e gjitha ...

          1. l
           lindia

           Ge paret duhen varuir njerezit si ky qe krijojne kushtet per prrallen me lule e me pas qeverritaret.Po ky do heq zvarre me grua e femije.

           1. d
            dali

            Ky tare ka qene qe ne rini nje qelbesire parazite, pas njerezve te rendesishem...ky do shqyer per kete jo varur,shqyer se nga ajo toke mund te dilnin miliarda qe ne momentin e dhenies se te drejtes per te ndertuar per shqiptaret.

            1. j
             jani

             E mbaj mend kete kapterin ne zbor kur isha student...si bole pas petagogeve...nje njeri unisex...ose "chicken breast" si thone amerikanet...

             1. d
              demi

              Nuk e ze njeri ta beje pershesh kete qelbesire qe na merka vesh me pare se ministrat e qeverrise se kujt i eshte fal sazani? Po persesh qe mos te ngrihet.

              1. l
               lindio

               ketij i do qire gruaja .

               1. B
                Ben

                Ky eshte korrupsion! Beni konkurs per te gjetur investmin me te mire. Nuk behen keto gjera vetem e vetem se Kushner ka nje project.

                1. A
                 Arjan

                 NE SHQIPTARET E KEMI TE KEQEN BRENDA ,ESHTE SI PUNA ATIJ QENIT QE TA SJELL UJKUN NE SHTEPI.KUSHNER ESHTE NJE COPE MUTI BASHKE ME ISH PRESIDENTIN TRAP QE KETA MASKARENJ SI PUNA E AURON TARES NA E SERVIRIN SI BUSNESMAN STRATEGJIK.PRESIN KETA QELBESIRA QE SHQIPERIA TE ZHVILLOHET NGA GRENERI PEDER QE DESH TE NDANTE KOSOVEN..LUM MINUSHJA QE TE KA O AURON.

                 1. L
                  Lasgushi

                  E dimë mo e dimë,se cili është mbrapa amerikanëve! Vllai yt siamez,Irfan Hysenbelliu. Nuk ju nda Shqipërisë ky soj mashtruesi.Analfabetë, që kanë mësuar një gjuhë të huaj dhe të marin poza,prej perdoni të rë dësishëm

                  1. E
                   Emigranti

                   Ky Tare Eshte me i rrezikshem se Rama. Ne gjithe ato fjale qe thote pse nuk tregon cfare fiton populli ore Maskara. Me fjalen turizem nuk fiton populli, turizmi nuk e ndihmon popullin. Populli as e shijon dhe as perfiton. Ju maskarenjet perfitoni. Mos ja shisni tokat qe jane prone e popullit. Per kete maskara tregojne qe nga tamaqarlleku dhe maskaralleku i tij ka shkaterruar dhe fshatin e tij. Ne vend ti ndihmoj fshataret i ka vjedhur. Fytyre e ndyr.

                   1. F
                    Fresi

                    Nuk e di perse ky njeri genjen kaq paturpesisht kur thote jetoj ne Amerike. Ky ka lene familjen ne Amerike dhe vete jeton ne Kurvelesh Nivice duke ju kapur ndonje kafshate bujtinave dhe llokma Qeverise. I paftyre fare

                    1. P
                     POSEIDON

                     UNE JAM DAKORT TJA LEME LIRISE JAMAARBERIT ,PRA FAMILJES SE SALEHUT TA MARIN ATA TA COJNE PER SKRAP SI UZINEN E NAFTES ,GERDECIN DHE GJITHE INDUSTRINE E SHQIPERISE.............

                     1. P
                      POSEIDON

                      UNE JAM DAKORT TJA LEME LIRISE JAMAARBERIT ,PRA FAMILJES SE SALEHUT TA MARIN ATA TA COJNE PER SKRAP SI UZINEN E NAFTES ,GERDECIN DHE GJITHE INDUSTRINE E SHQIPERISE.............

                      1. X
                       Xxxx

                       Une them ti bejme dhurate berrishjanve per pushime...se u lodhen...

                       Lini një Përgjigje