Marrëveshja e bujshme/ Ujë nga Shqipëria drejt Italisë. Flet guvernatori i Pulias 

25 Janar 2023, 21:50Sociale TEMA

Marrëveshja e bujshme/ Ujë nga Shqipëria drejt Italisë. Flet

Italianët duket se e kanë gati projektin për furnizimin me ujë të një prej zonave me thatësirë më të madhe të vendit të tyre.

Guvernatori i Pulias Michele Emiliano në një intervistë për Euronews Albania tregoi se nuk ende një akord zyrtar mes qeverive, por është një ide që ekziston prej shumë kohësh dhe ka të bëjë me atë sasi të ujit që derdhet në det dhe nuk përdoret.

“Nuk ekziston asnjë projekt, është vetëm një ide për të cilën kemi folur disa herë me qeverinë shqiptare sepse kjo e fundit kërkon të realizojë diçka me vlerë ekonomike nga uji që nuk përdoret dhe në bazë të kësaj dëshirë të qeverisë shqiptare po shqyrtojmë se me çfarë akordesh ekonomike mund t’ia paguajmë Shqipërisë këtë sasi uji, por përsëris se është vetëm një ide politike dhe asgjë më shumë”, tha ai.

Michele Emiliano tregoi kanë bërë disa biseda telefonikë me kryeministrin Edi Rama për të shprehur interesin se si të shfrytëzohet uji që derdhet në det për të cilat siç tha presim disa përgjigje.

Sipas guvernatorit të Pulias, Shqipëria mund të sigurojë shumë të ardhura nga kjo marrëveshje.

“Uji është me tepricë dhe nëse uji derdhet në det dhe nuk përdoret, ajo që po ofrojmë ne është një sigurim të ardhurash jo një shpërdorim”, tha Emiliano.

13 Komente

 1. e
  eduart

  Shqipetaret nuk kane uje neper shtepi, pallatet jane te mbushur me fucia dhe keta duan ta cojne ne Itali. Jemi i vetemi vend ne rajon me bidona neper taracat e pallateve, ky eshte nje turp. Shteti i bidonave.....

  1. F
   Fatos Lala

   Eduart , italianet do te kene investimin ne kuoten 100 % , dhe me sa di une behet fjale per ujin e Bistrices , qe shkon ne det ne shekuj , kane dale fjale qe nuk eshte 100 % i pijshem pasi ka substanca te tjera qe nuk lejojne konsumimin e tij ushqimor , nese ti si shtet nuk ke mundesi te investosh per dergim dhe rafinerim modern drejt qytetareve te tu atehere lere ta bejn te tjeret ..... Komentin e ke real , nuk heq asnje presje , vec nuk duhet te tregohemi qe per hir te sime vjer po shkoj te fle me millonan ....idene per ta cuar ne Pulia e ka hedhur Silvio para shume vitesh .....lere ta marin , nga investimi do kemi dhe ne si shtet te ardhurat tona ne valut ....

   1. D
    Diktatura fashiste ne fuqi!

    Bravo Fatos,por ky mut shtet hajdut,la lene te vidhen pasuri kombetare kolosale si nafta,kromi,bakri,hekur nikeli etj ne kembim te korrupsionit dhe tani dashkemi te shpresojme per te fituar nga uji?

   2. n
    na mbyten injorantet turcelinj

    eduart ,ti ke bredh gjithe boten dhe i ke pare...... Ti dje ke zbrit nga malet dhe flet si eksplorus i botes

   3. V
    Vlora.Vlora

    Eshte uji vlores qe derdhet ne det ,vlora s ka uje dhe ky rrobqiri do t ia japi italise ,opo shite legen se s ke lene me gje pa shitur,mbase te shpall dhe ty non grada usa ,do me behej qejfi shume ,se shqiptaret paten shume shpresa te ty fendurine e rilindjes

    1. M
     Mira

     Jo bidona por fucia qe po rrezojn taracat

     1. M
      Mira

      Jo bidona por fucia qe po rrezojn taracat

      1. M
       Mira

       Jo bidona por fucia qe po taracat

       1. R
        Raimond vlonjati

        Shqiptaret e kane ujin me orar edhe ne Tirane, e jo me ne qytetet e tjera nuk ka uje fare , si mund ti jepen uji te huajve Nuk duhet dhene uji tek te huajte

        1. g
         gjoni

         Asht gabim i madh me e lane ujin e Drinit me u derdhe ne Det. Pse mos me i a shite Italise,ose Italianet le te ndertojne disa fabrika uji ne Shqipni,te punesojne shqiptare dhe ta marrin ujin e ambalazhuem Atje.

         1. M
          Mara emigrante ne Itali

          Keto qe po qarkullojne jane genjeshtrat e sali rumpalles per te destabilizuar vendin ,Italia nuk ka nevoj per ujin e shqiperise.se ko 24 ore uje .por mos merni kot me propaganden e personave qe se duan shqiperine .

          1. E
           Erdogan

           Po You sikur jini pasardhes te Pirros o bij te Vezireve,Pashallareve,Bejlereve! Kaq lehte i hiqni "Breket" ndaj atyre qe ndane Epirin ne te Veriut Osmane dhe te Jugut Greke? Si mund te mohoet Historia e Lavdishme e Luftes se Pirros dhe Epiroteve te Kastriotit per te cliruar Magna Grecian nga pushtuesit Romake? Nuk late shtet pa u nenshtruar per te luftuar Greket o te Mallkuar. Turqine Barbare 500 vjecare e consideroni Strategjike! Italine po ashtu!Tani Sh.B A-ne. Ne qofte se "Nuk Pihet" uji i Bistrices zoti Fatos Lala atehere perse e duan fashistet e Romes? Per te vaditur Specat? Keshtu eshte kur ne emer te nje Pashalleku te vetequajture Skiptare nga veziret,Pashallaret,Bejleret katandisesh. Heronjte tuaj si Deputeti Osmane Ismail bej Vlora,Frashellinjte,Hasanet,Tahsimet etj luftuan per baben dhe kunder heronjve Epiurote me ne krye Arvanitasit. Keto pasoja nje dite do dalin edhe me shume. Andoni nga Zagoria i biri i Zahos ka thene. Kur bere Derr e Arine Cdeshe qe bere Turqine d.m.th Turkoallvanine. O Demo te Hengert Tenja E ke te Keqen Brenda.

           1. ?
            ????????????????????????

            turp..ta morin nga europa ,pse nga ne apo hiq breket shtet

            Lini një Përgjigje