“Rënia drastike e numrit, nga marrëveshja Rama-Sunak“, Ambasadori britanik: 90% më pak emigrantë shqiptarë

29 Shtator 2023, 17:38Sociale TEMA
“Rënia drastike e numrit, nga marrëveshja Rama-Sunak“,

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar, Alastair King Smith, deklaron se pas nënshkrimit të marrëveshjes mes kryeministrit Sunak dhe kryeministrit Rama ka pasur një ulje drastike të numrit të emigrantëve të paligjshëm që kërkojnë azil në vendin e tij. 

Në një intervistë, Smith thotë se nga 12 mijë shqiptarë që hynë një vit më parë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar këtë vit ata janë më pak se 1 mijë, ose afro 90 përqind më pak.

Ambasadori mohon që qeveria britanike të ketë një listë tjetër me persona “non grata”, por siguron që shteti britanik është i vendosur t’i ndalojë hyrjen çdo politikani, funksionari e sipërmarrësi të korruptuar apo të lidhur me krimin.

Ai thotë se nëse kjo do të ndodhë do të jetë Londra që do të bëjë publike vendimet e saj.

I pyetur për akuzat e liderit demokrat Berisha në adresë të tij, ai refuzon t’i komentojë, por thotë se mbështet sistemin e drejtësisë në Shqipëri.

Ambasadori flet dhe për pjesëmarrjen e Mbretërisë së Bashkuar në samitin e Procesit të Berlinit që do të mbahet më 16 Tetor në Tirane dhe ku Britania do përfaqesohet nga Ministri i Jashtëm. Ai flet gjithashtu me shifra për mbështetjen financiare që Londra ka për rajonin dhe specifikisht Shqipërinë.

3 Komente

 1. K
  Kalariu nga Berati

  Po ca marreveshje Rama Sunak..... ra cmimi hashashit ne Angli prandaj nuk shkon mee njeri..po shkojne ne Belgjike...kush e rruan per Ramen dhe Sunakun

  1. L
   Lani

   Ka rënë numri sepse nuk ka mē njerëz në Shqipëri. Ata që ishin për të ikur kanë ikur.

   1. P
    Pirdhni se liroheni.

    E uli marreveshja Ed Droga me jevgun Sunak Indianii. O kari ku jeton,.... Ambasade - Rogner e kthim, nuk ka me kush te shkoj ne GB, ne Veri vetem pleq kane mbetur edhe ata jane te ngujuar per gjakmarrje. Po sipas teje qenka akoma nje 10% ne pune, toc.

    Lini një Përgjigje