Veliaj uron Baba Mondin për Sulltan Novruzin: Do bëjmë edhe Ditën e Ashures festë zyrtare

22 Mars 2023, 12:12Sociale TEMA

Veliaj uron Baba Mondin për Sulltan Novruzin: Do bëjmë edhe

Erion Veliaj, kryebashkiaku i Tiranës, ka deklaruar sot se bektashinjtë shqiptarë janë një shtyllë e fortë e patritoizmit dhe e ushqimit shpirtëror për të ndikuar që  mira të fitojë mbi të keqen.

Në vizitën që Veliaj bëri në kryegjyshatën botërore Bekrashiane, përveç urimit ai ka theksuar rëndësinë e faktit që bektashinjtë shqiptarë i japin Tiranës një rëndësi shumë të madhe në aspektin shpirtëror.

Katolikët Romanë kanë qendër Romën, ortodoksët e lindjes kanë Stambollin, kurse bektashinjtë kanë selinë e tyre botërore në Tiranë, që ndikon shumë për të rritur imazhin e kryeqytetit shqiptar.

Ndaj dhe Veliaj e ka uruar kryegjyshin bektashjan, mitikun Baba Mondi, si një drejtues religjoz të nivelit global, i cili selinë e ka në Tiranë.

E duhet thënë se këtë vendim për të caktuar Tiranën si qendrën e Kryegjyshatës Botërore e ka marrë Mbreti i shqiptarëve Ahmet Zogu. E pikërisht nga ky vendim Zogu pati mërinë e Qemal ataturkut.

E Në takimin që Veliaj ka zhvilluar me Baba Mondin ka thënë që edhe festa e Ashurës duhet të bëhet zyrtare përveç Sulltan Novruzit.

 “I jam shumë mirënjohës Baba Mondit për mënyrën se si e bashkon kombin tonë, si i shërben kombit tonë, dhe jo vetëm shqiptarëve këtu në Shqipëri - ai sapo është kthyer nga Tetova, nesër do të jetë në Gjakovë - të jemi vërtet shumë mirënjohës. Puna jonë bëhet më e lehtë, kur njerëzit janë shpirtërisht në paqe, kur njerëzit kanë gjetur vetveten dhe synojnë të bashkëpunojnë e jo të përçahen. Sot i jam shumë mirënjohës edhe komunitetit bektashi. Historia e Shqipërisë, duke filluar nga epoka e rilindësve, e të gjithë atyre që luftuan për ta bërë këtë vend të begatë, lidhet jashtëzakonisht shumë me patriotët bektashi. Për mua ka qenë një privilegj të njoh një komunitet të jashtëzakonshëm që, jo vetëm në Tiranë, por në të gjitha trevat ku jetojnë shqiptarë, punon vetëm për mirë,” u shpreh Veliaj.

Nga ana tjetër, kryebashkiaku tha se ka ardhur koha që edhe festa e Ashures të jetë një festë zyrtare. “Ne do të punojmë që edhe festa e Ashures të jetë një festë zyrtare. Ashtu si të gjitha besimet e tjera i kanë dy festat zyrtare, ka ardhur koha që edhe komuniteti bektashi të ketë festën e vet zyrtare. Kemi pasur edhe angazhimin e qeverisë, që këtë vit ta materializojmë. Vetëm duke i respektuar të gjithë, respektojmë bashkëjetesën tonë. Nëse arrijmë që secilit besim t’i japim vendin që meriton, respektin që meriton, atëherë kemi respektuar veten dhe kemi respektuar kombin modern që duam të ndërtojmë,” deklaroi Veliaj.

Baba Mondi kujtoi se në këtë ditë të shenjtë, që shënon dhe ekuinoksin pranveror, festohet ditëlindja e të madhit Imam Aliu, që simbolizon rigjalljen. “Sot do festojmë Sulltan Novruzin, këtë ditë të re, këtë ditë të bukur, këtë ditë të ekuinoksit pranveror, ku çdo gjë ngjallet, çelet, çdo gjë lulëzon. Ka lindur një ndër shenjtorët më të mëdhenj të njerëzimit dhe zëvendësi i Profetit Muhamed, Imam Aliu, i cili i tregoi botës se me dashuri, paqe dhe mirësi arrihet gjithçka. Vepra, dituria, udhëheqja e tij kanë qenë gjeniale dhe është një mësim edhe sot, për ne, që të gjithë të bashkuar t’i drejtohemi Zotit, t’i falemi e të kemi një mirësi mbarënjerëzore,” u shpreh ai.

16 Komente

 1. G
  Gezuar Festen e Bektashinjve

  Hani ashure te tere e i dhisni saleh brrishes ne goje pasanej .

  1. "
   "....nese gervish sadopak nje myslimon shqipfoles

   Qelbet vatani shurre arabi..... fatale!!

   1. J
    Jani Papafingo

    Jo mo ti! Ce o edhe këta të tjerët me atë rrason e zezë dhe mjekrën e gjatë, sjane më pak. Mirë jane edhe këta, me ate barkun e madhë në të nëntin e faqet kuq kuq, tërë ditën hanë meshë e pijnë ver të kuqe e që thua zotrote marrin zjarre e veçse kur ja ngrenë fustankën pastaj ndonjë zonje aty mbas jodhimes së qishës

  2. K
   Kritiku

   Po dites e festes se byrekut kur do ta shpallim si feste zyrtare? Pika qe nuk te bie more idiot, Veliaj!

   1. U
    Urrej Politikanet Lepirs te Fetareve Parazite

    boll i Lepite Mashtruesit e Njerzimit me budalleps popullin o maskarenje Politikane , uluni poshte dhe lepijani njiher Popullit zagare . Futja e Feve te ndryshme ne Shqiperi ishte nji nga Metodat e Varferimit te shqiptareve dhe natyrishte budallepsjes se shqiptaeve per t'ja rrutulluat trurin 180° ne Mesjete . Imagjinoni Fondet qe Shteti i jep Bandave Fetare te ktyre Mashtruesve me Maska si Karrnavale , se sa MIljarda shkojne ne kto Fetare thjeshte kot , nderkohe qe me ato Shuma ne kte vend mundet te mbuloje disa vryma te Catise ktij populli . _ Ky Shtet ka 32-vjet e i marre Peng nga Djalli ksaj Bote i cili ben cte doje me shqiptaret pa Zot ! Dhe faji eshte padyshim i Bandes Politike ,kta jane me shkerhatat qe shkateruan ate vend e ala sot vazhdojne ate rruge mjerimi te shqiptareve duke mbeshtetur maskaraden fetare

    1. V
     Vito mashtruesi, shoku i Orneles se Varuzhanit

     Baba Mondi i dha doren nje hajduti.

     1. T
      Tirana e Re

      Baba Mondi eshte SUPER hajdut per vete.

      1. J
       Jani Papafingo

       Babai thua ti mo? Është thagmë mo burazer, thagmë fare është! Fryrë si kacek nga mishi i pjekur dhe revanija. Dalë syt si koqe nga rakija balle kazani e shtrenguar me këto rripkat jeshile. Veçse duke nemeruar lekat që dorovisin “të mençurit” më mal të tomorrit

     2. l
      lali qe ka mbete tek shporta e fiqve

      Dhe Babi Mondin kryetar bashkie,qe te dhitemi me ashure gjate gjithe vitit!

      1. N
       Ne fillim eshte Puna thot Gjermani pastaj Festa

       Kane 32-vjet qe nuk punojne e vetem vjedhin e plackisin kte popull dhe medjen e kane ala per Festa ,te hajn e pine si derra si kafshe mesjetare ,duke mos i brrejt fare Ndergjegja nese e fitojme ne kte lloj jete !

       1. L
        Lani

        Jepi Lali se ka dite akoma viti. Ne punojme shume keshtuqe na jep nje dite tjeter pushim. Po na dhe edhe nje ashure ate dite do te zgjedhim gjithmone ty.

        1. q
         qytetar atdhedashes

         Deklarata e kryetarit te bashkise Tirane eshte nje SKANDAL! Shqiperise iu hoq ne menyre kriminale dita e shpalljes se REPUBLIKES nga tradhetaret e kombit dhe ende nuk eshte vene ne vend kjo poshtersi ( lexo: akt tradhetie ), ndersa " ish shitesit te fiqve" i shkon mendja per dite pushimi per hashuren!!!!! A JE NE VETE O ERJON VELIAJ???!!! Qytetaret e Kryeqytetit te votuan me besimin se do ta zhvilloje qytetin me vizion, ndersa po ben ( beni me sakte, PS ) te kunderten! Jam nje qytetar qe dua zhvillimin e vendit sikurse edhe bashkekombasit e mi, drejt nje te ardhme me te mire e te sigurte! Por fatkeqsisht ju po i deshperoni ( ne fakt i keni deshperuar ) shume njerezit e thjeshte! Ju jane "errur" syte dhe ju ka "vrare" e mira!! Ktheni rruge sa nuk eshte vone, se demin e keni bere deri ne nje fare mase dhe madje pa kthim!!

         1. K
          Komunist me Rolex

          Ky pjerdh dhe kushtetutën e vendit "zogu mbreti i shqiptarëve" thot???

         2. Y
          Ylli

          Ngadale ore njerez,ashurja eshte e mire per te dhjere,thone doktoret

          1. J
           Jani Papafingo

           He më te lumte!! Ta bejmë zyrtare, fare ta bejme! Po çbeni kështu mor Burazer, terhiq njeri majtas fustanin e baba Mondkës sa tjatri më të djathtë, për të mbledhur vota! Do ja grisni fare mo e do na line babanë në brek!!

           1. A
            Arbërori

            Punë arabësh vk

            Lini një Përgjigje