FOTOT: Kulinaria arbëreshe në Vlorë

2 Gusht 2022, 14:49Turizëm TEMA

FOTOT: Kulinaria arbëreshe në Vlorë

Një event i veçantë kulinarie e shkëmbimi kulturor, është zhvilluar në qytetin bregdetar të Vlorës.

Kryetari i bashkisë Vlorë, Dritan Leli solli atmosferën e krijuar mbrëmjen e djeshme nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale.

Një grup i përbërë nga zonja arbëreshe e shqiptare, kanë gatuar për të pranishmit, banorë të Vlorës si dhe turistë që gjenden aty për pushime.

Lucia Martino, eksperte e kulinarisë arbëreshe si dhe mikesha e saj Alba, gatuan receta tipike të zonave të tyre, brenda të cilave është gatime nga receta shqiptare.

Makaronat e traditës i shijuan turistët e kalimtarët e rastësishëm, që kishin zgjedhur Qendrën Historike të qytetit për të shëtitur.

“Mes qindra historive që e kanë bërë të madhe kuzhinën italiane, është edhe ajo e jugut, veçanërisht e komuniteteve arbëreshe që me krenari ditën të ruajnë nëpër shekuj traditat e origjinës dhe me po atë krenari e kanë sjellë sot, deri në Vlorë”, shprehet Leli.

Bashkë me muzikën arbëreshe shija u bë e paharrueshme. Interesi i qindra turistëve për të mësuar nga kultura kulinare e një vendi që vlerësojmë të gjithë për këmbënguljen me të cilën ruajnë traditën, ishte i paparashikueshëm.

4 Komente

 1. F
  Fjala ime

  Jam i lumtur se me ne fund gjuha shqipe u fut ne uninon nderkombtar lindje-perendim dhe s'kemi me per te kerkuar nacionalitetin dhe flamurin qe e perfaqeson gjuha. Edhe ish presidenti qe akuzohet se bente shqiponjen dhe ulesh ne gjunje, tani ti haje gelasat me gjithe dobiçin e Sheqere putanes qe na e poftisi neve. E kisha llafin tek kulinaria, shezllonet, lugomaret e sa e sa te tjera qe une si shqiptar i dikurshem pyes shpesh njerezit e mi ne telefon ne Shqiperi qe te mi perkthejne keto. Valle gjuha shqipe nuk ka fjale qe te perdoren ne vend te tyre?! Tani , besoj se nuk ka me kushte, se i vetem kusht ishte qe gjuhe shqipe s'duhet te kete sepse keshtu asimilohen njerezit dhe pasataj zevendesohen me afrikane dhe indiane qe u shperndau pasaportat ish presidenti qe sot ka zbrit nga malet, I.M. Po kete si ta lexojme; imoral apo mut? Sa te poshter njerez paska pase ne Shqiperi dhe tani nxorren koken dhe bythen! Paska pase hak Ai qe s'i ze dot emrin ne goje.

  1. S
   Supaxhiu 300 evro

   Per kuriozitet shefi i kuzhines la studiare shkollen per te gabuar.Ku eshte par qe ne behar makaronat te shqoqerohen me ver te kuqe?Ne behar perdoret vera e bardh sepse eshte me e leht dhe mbahet gjithmon e fresket ne frigo

   1. S
    Supaxhiu 300 evro

    Per kuriozitet shefi i kuzhines la studiare shkollen per te gabuar.Ku eshte par qe ne behar makaronat te shqoqerohen me ver te kuqe?Ne behar perdoret vera e bardh sepse eshte me e leht dhe mbahet gjithmon e fresket ne frigo

    1. K
     Klodi

     I madh Leli, "vdes" paska gjet sebep per te ngren nje darke te shijshme, e ka fixim ushqimin :))))

     Lini një Përgjigje