FOTOT/ Raporti i destinacioneve verore 2022, Tirana qyteti i dytë më i vizituar nga turistët në Europë

27 Korrik 2022, 17:01Turizëm TEMA

FOTOT/ Raporti i destinacioneve verore 2022, Tirana qyteti i dytë më i

Tirana e dyta në Europë në destinacionet e verës së këtij viti, i cili riktheu udhëtimet në mbarë globin, pas mbylljes së gjatë të pandemisë. Raporti i perspektivës së udhëtimeve për vitin 2022 nga Forward Keys zbulon se kryeqyteti shqiptar është në top listën e 10 vendeve më të vizituara për 3-mujorin e tretë të këtij viti, ku në vend të parë është Antalia e resorteve turistike, ndërsa Tirana e dyta, duke lënë pas edhe Mikonos, ishullin aventurës, apo të tjera destinacione magjike.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i cili ka postuar raportin, veçon faktin se Tirana, edhe pse nuk ka plazhe ekzotike, është ndër më të vizituarat sot në Europë.

“Shiko, Shiko! Tirana është numri 2 në Europë këtë verë dhe nuk është as ishull, nuk ka as det,” shkruan Veliaj.

Sipas Forward Keys, preferenca aktuale për pushimet verore ilustrohet nga një krahasim i dhjetë destinacioneve më të mira të plazhit dhe atij urban në Europë, të renditura sipas rezervimeve të fluturimeve në tremujorin e tretë krahasuar me vitin 2019. Lista kryesohet nga Antalia, me një rritje prej 81%, Tirana 36%, Mikonos, 29%, ndërsa në listën urbane katër destinacionet kryesore janë: Napoli, Stambolli, Athina dhe Lisbona.

 

8 Komente

 1. T
  Turist

  Ju lutem kuptoni Statistikat. Tirana ne Vend te Dyte per Rritjen e Numrit ne krahasim me 2019. Qe do te thote nese ne 2019 e kane vizituar 100 vete, dhe kete vit 139, i bjen rritja 39%. Vendi i Fundit, Nese ne Funchal Madeira, ne vitin 2019 kane qene 1 milion vizitore dhe kete vit 1 milion e 100 mije, rritja eshte 10%.

  1. L
   Lymi

   Ti do jesh i Saliut....ne TR vijne tere ata turiste si per fiqte ashtu dhe per syçkat e bukura te krietarit aty

   1. ?
    ????????????????????????

    turist leshi ke inat asi grek muti

   2. K
    KK

    Q3 2022,Ne qe jetojme jashte ne vende anglosaxone ate qe kuptojme eshte se Tirana,ka nje rritje me 36% per tremujorin e trete te 2022 ne krahasim me tremujorin e trete te 2019, jo se eshte dyta ne Evrope per turista.pse I manipuloni Shkrimet.apo I beni si numurimet e Turisteve qe te gjithe Shqiptaret qe vizitojne shtepite e tyre I shkruani si Turista.2022 Indeksi i kryqyteteve te evropes per Jetesen.Tirana e para fundit per jetese dhe kushte jete .publikoni Mos lepini Lali hajnin

    1. P
     Patrioti vertete

     Per KK=Kar kerrici nga trute Nuk ka asnje manipulim. Po qe se je kerric, apo nuk e kupton, tjeter gje. Ka rritje 36%, sepse ka rritje numerike absolute, dhe dihet qe nuk do kemi 40 milion turiste apo me shume qe ka Turqia, por ka edhe rritje relative, shprehur ne krahasim me nje vit me pare. Dhe kjo eshte 36%. Kete shpreh edhe tabela. Nese nuk te pelqen Veliaj, vto dhe kthehu per Salen: me plehra, me kjoska, me parkun rinia me shurre e me nje liste shume te gjate. Capisce

     1. M
      Mira

      Manipulimin dhe mashtrimin e bën Veliaj dhe jo KK. Shihni, shihni Tirana e dyta në Europë, thotë Veliaj. Jo e dyta në Europë për rritje krahasuar me 2019. 1-Një aeroport ka Shqipëria. Aty do zbresin turistët për tu shpërndarë sipas destinacioneve të zgjedhura prej tyre. 2- Dy vjet mbyllje ka shtuar fluksin e emigrantëve "turistë" në shtëpitë e tyre. 3- Për tu krahasuar me vendet e tjera, duhet të jepen statistika sa ish në % numri i turistëve në raport me popullsinë. 4- Shih sa janë, 6 besoj, qytetet dhe ishujt grekë të tejmbushur në 2019, që vazhdojnë të kenë një rritje të tillë. Pra, o është entuziazëm foshnjarak, o triumf mashtrues i z. Veliaj. Nëse përgjigjesh, mos shaj. Nuk i duroj dot sharjet!???? Thjesht, repliko

     2. K
      Kapedani

      Ehhh mor Veliaj te dija me te zgjuar por edhe ti e paske ngrene diku nje luge çorbe ...O majmun behet krahasimi nga nje periudhe ne tjetren dhe jo se Tirana eshte qyteti i dytë më i vizituar nga turistët në Europë.Nejse mire e ke ti ,siç eshte vendi behet dhe kuvendi.Ne nje vend ku krimineli dhe hajduti behet president dhe kryeminister keshtu do ndodhi. Per te ruajtur nje linje autobuzi nje kryetar bashkie i ben nje raport ministrise se transportit se linja eshte e domosdoshme dhe qe prej vitit te kaluar ka nje rritje te udhetareve prej 300%.Dhe shifrat:1 pasagjer nje vit me pare dhe 3 kete vit ,ne nje autobuz me 55 vende .

      1. M
       Math is important

       Mesoni matematiken. 50% e 10 eshte 5. 1% e nje miljon eshte 10,000. Masturbim sorosianesh e perversesh si Veliaj.

       Lini një Përgjigje